THY'de grev'e doğru...

Reaksiyon puanı
10,325
THY’nin 1 numarasından grev yapacaklara: Tiyatro oyunu

thy_1_numara_net_760.jpg

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Hava-İş Sendikası'nın grev çıkışı ilgili kesin ifadelerle konuştu.

Hava-İş Sendikası, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde THY yönetimiyle uzlaşma sağlanamaması nedeniyle alınan grev kararını, önceki gün THY Genel Müdürlük binasına asmıştı.

Türk Hava Yolları’nda esen grev rüzgarı nedeniyle endişelenen iş dünyası ve havayolu kullananları rahatlatan haber THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’dan geldi.

Hava-İş’in grev kararını astığı THY’nin Yönetim Kurulu Başkanı Topçu “Biz sendikayı masaya bekliyoruz, tiyatro oyunu içinde olmayız. Grev olsa dahi seferler aksamaz” dedi.

"SENDİKA GREV KARARINI BİZE BİLDİRMEZSE.."

Star'dan Kaan Zenginli'ye konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yaşananları tiyatro olarak değerlendirdi. Ortada henüz grev diye birşeyin olmadığını, yalnızca grev kararının asıldığını belirten Topçu “Sendikanın grev kararını 6 gün içinde bize bildirmesi lazım. Biz de bu durumda gerekli çalışmayı yaparız” dedi.

TÜRKİYE'YE ZARAR VERİR

Sendika ile masaya oturmaya hazır olduklarını söyleyen Topçu “Biz sendikayı masaya bekliyoruz, böyle bir tiyatro oyunu içinde olmayız. Olası bir grevde THY personelinin bu oyuna uyacağını düşünmüyorum” dedi. Topçu, şunları söyledi:“Biz çok geniş bir aileyiz. Grev olsa dahi bizim seferlerimize ve müşterilerimize verdiğimiz hizmette hiçbir aksilik yaşanmayacaktır. THY Türkiye’yi dünyada temsil eden bir marka. Yaşanan süreç Türkiye’ye zarar verebilir. Böylesine yükselen bir değer üzerine karalama kampanyası yapmak THY ve Türkiye’ye yapılan en büyük kötülüktür” diye konuştu.

305 ESKİ ÇALIŞAN İÇİN GERİ ADIM YOK

Grev kararını asan Hava-İş’in Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, THY ile anlaşmazlık yaşanan konuların sözleşmedeki idari maddeler ve geçen yıl işten çıkarılan 305 THY işçisinin geri alınmasından kaynaklandığını belirtmişti. Yağcı’nın “305 personel konusunda adım atılırsa çözüm çok kolaylaşır” yönünde önceki gün yaptığı açıklama Topçu’ya soruldu. THY’nin halen 16 bin çalışanı olduğuna dikkat çeken Hamdi Topçu “Sendika ile 16 bin çalışanın hakları için masaya oturacağız. Sendikanın direttiği 305 eski çalışan için asla geri adım atmayız” diye konuştu.

kaynak

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bunlar halden anlamaz işte. Ekonomiyi sarsacak iş yapmaya niyetliler. Biraz işe yarıyorlar ya hemen grev yapmak lazım.

leamistad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunlar halden anlamaz işte. Ekonomiyi sarsacak iş yapmaya niyetliler. Biraz işe yarıyorlar ya hemen grev yapmak lazım.

O nasıl bi cümle ya ekonomiyi sarsacak iş yapmaya niyetli olmak. Allah aşkına insanların hakkını araması da mı suç oldu? Ekonomi bi şirkette grevle sarsılmaz. Ki devlette açıkladı THY'nin arkasındayız ne gerekirse yaparız aksamalar olmasın diye. Ama böyle kafanızı kuma gömüp yok işte yapmasınlar yok bilmem ne. Bi insan işe yarıyorsa onunda hakkını tamamıyla vermek gerekiyor.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
O nasıl bi cümle ya ekonomiyi sarsacak iş yapmaya niyetli olmak. Allah aşkına insanların hakkını araması da mı suç oldu? Ekonomi bi şirkette grevle sarsılmaz. Ki devlette açıkladı THY'nin arkasındayız ne gerekirse yaparız aksamalar olmasın diye. Ama böyle kafanızı kuma gömüp yok işte yapmasınlar yok bilmem ne. Bi insan işe yarıyorsa onunda hakkını tamamıyla vermek gerekiyor.

Ya arkadaş bu uçaklar uçmadığı zaman günlük milyon dolar zarardan bahsedilirken nasıl olur da ekonomiye birşey olmaz?

Bir tane uçak uçmasa neyse, pilotlar hostesler felan işin içinde.
Ha ben gider adam toplayıp uçururum dersen orası ayrı.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

. THY Türkiye’yi dünyada temsil eden bir marka. Yaşanan süreç Türkiye’ye zarar verebilir. Böylesine yükselen bir değer üzerine karalama kampanyası yapmak THY ve Türkiye’ye yapılan en büyük kötülüktür”

Ben bunu okudum cevabımı yazdım da sizin ne amaçla bana cevap verdiğinizi anlamadım. Ben mı diyorum sadece ekonomi diye?

leamistad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya arkadaş bu uçaklar uçmadığı zaman günlük milyon dolar zarardan bahsedilirken nasıl olur da ekonomiye birşey olmaz?

Bir tane uçak uçmasa neyse, pilotlar hostesler felan işin içinde.
Ha ben gider adam toplayıp uçururum dersen orası ayrı.

. THY Türkiye’yi dünyada temsil eden bir marka. Yaşanan süreç Türkiye’ye zarar verebilir. Böylesine yükselen bir değer üzerine karalama kampanyası yapmak THY ve Türkiye’ye yapılan en büyük kötülüktür”

Ben bunu okudum cevabımı yazdım da sizin ne amaçla bana cevap verdiğinizi anlamadım. Ben mı diyorum sadece ekonomi diye?

İyi birisi zarar etmicek diye biz elimiz kolumuz bağlı durup hakkımızı yedirelim bu mudur adalet ?

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
İyi birisi zarar etmicek diye biz elimiz kolumuz bağlı durup hakkımızı yedirelim bu mudur adalet ?

Onlar haklarını korusun da yarısı devlette olan şirket o hakları kimlerden alacak? Senin hakkından alacaklarsa benim için mahsuru yok.

leamistad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onlar haklarını korusun da yarısı devlette olan şirket o hakları kimlerden alacak? Senin hakkından alacaklarsa benim için mahsuru yok.

burda incideki ergenler gibi atışmanın manası yok. Bi gerçek var kimse hakkını yedirmez.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
burda incideki ergenler gibi atışmanın manası yok. Bi gerçek var kimse hakkını yedirmez.

Thy çalışanı mısınız 305 kişiden biri misiniz anlamadım gitti.
Neyse ne artık ben okuduğumdan güvenmeyecek nokta görmediğim için sorun değil.

Son olarak hakkı yenilen sadace thy çalışanları değildir bu ülkede. Ondan eminseniz thyde de hak yenir mi yenmez mi anlaşılır. Bence gayet iyi paralar alıyorlar, herşeyini(yeme içme) de thy ödüyor benim bildiğim. Belki Türkiye şartlarına göre az alırlar ya da çok alıyorlardır bilemem ama kimsenin hakkının yenmesi taraftarı değilim.
Kimse ne olup bittiğini görmüyor sonuçta,ama görünen o ki çoğu kişinin senelik maaşı yine de yeterli gelmiyor.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
yaşlılık işte unuttum aklımdan gitti
eski tabiriyle kabak tadı vermek.thy de dispatch lerin sorunu vardır aşırı yoğunluk kabul hosteslerde aşırı yorgunluk vardır bir de yer işçileri taşarona ait onların sıkıntısı vardır gerisi kebab on dönüm bostan yan gel osman hesabı sistemi gayet yakından bilirim bunların dışında herkez işini kitabına uydurur mart kedisi gibide bağırır hani derlerya
maksat ploreter kesmin haklarının alınması taşaronlaşmaya karşı bir hareket hayır maksat yediği kaba pislemektir.Sendikal olaylarıda yakından takib ediyoruz bu hareketler öncelikle sorun olan taşaronlaşmaya gerçektn ezilen tabakanın refah seviyesinin hiç olmazsa ölmeden sürünmesine yönelik olmalıdır bir günlük grev thy yi ne kadar geri götürür onlarda şeylerine kına yakarlar.
taşaronlaşmaya hayır.

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Herşey bu Pala nın altından çıkıyor zamanında çok yapıldı tartışmaları maaşları az,çok diye. Birçok kişide işten çıkartmaları haklı bulmuştu o maaşa grev yapıyorlar diye

Pala karıştırma ortalıgı gene git masaya konuş önce.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bak kendin söylüyorsun, bu adamlar milyon dolarlarla oynuyorlar. Hergün milyon dolarlar kazanan bir şirket üçyüz bilmem kaç elemanı mı çalıştıramıyor? Hangi hakla onların kaderini değiştiriyor, işsiz bırakıyor?
Milyon dolarlar kazanan bir şirket için 300 kişi mi fazla. :)

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bak kendin söylüyorsun, bu adamlar milyon dolarlarla oynuyorlar. Hergün milyon dolarlar kazanan bir şirket üçyüz bilmem kaç elemanı mı çalıştıramıyor? Hangi hakla onların kaderini değiştiriyor, işsiz bırakıyor?
Milyon dolarlar kazanan bir şirket için 300 kişi mi fazla. :)

O açıdan demedim ki devletin de ortaklığı varken ekonomik zorlukta ucu bize dokunabilir diyorum:)

kanalistanbul

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu palabıyık artık koltuk sevdasından vazgeçsin, kaç yıldır orada oturuyor? Yaptığı işlere bakın, bana bir tane çalışanların yararın yaptığı eylem gösteremezsiniz. Hepsi sansasyonel hepsi kendi çıkarlı doğrultusunda. Eğer Thy çalışanları haklarını kazanmak istiyorlarsa; Thy'ye karşı haklarını aramak yerine bu adama karşı haklarını arasınlar. Kafası basmayan bu adamı gönderip gerçekten çalışanlara yardım amacıyla çalışacak birini bu makama getirsinler, sonra Thy'de haklarını elde ederler.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Grev kararını asan Hava-İş’in Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, THY ile anlaşmazlık yaşanan konuların sözleşmedeki idari maddeler ve geçen yıl işten çıkarılan 305 THY işçisinin geri alınmasından kaynaklandığını belirtmişti. Yağcı’nın “305 personel konusunda adım atılırsa çözüm çok kolaylaşır”...

Olay aslında buradan kaynaklanıyor gibi. Sendikanın amacı grev yaptırdığı 305 kişiyi tekrar işe almak. Ancak THY'nin buna hiç niyeti yok. Çünkü yapılan iş yavaşlatma yasaya aykırı.

Reaksiyon puanı
10,325
ben bir pilotun yahut bir hostesin asgari ücretli vasıfsız bir işçiyle aldığı maaşının mukayese edilmesini dahi istemem. elbette bu insanlar işin niteliği, zorluğu oranında haklarını almalılar ve asla mağdur edilmemeliler.

ama 18 bin tl. bir pilotun, 8 bin tl'de bir hostesin aldığını düşünürsek azınsanmayacak bir paradır bu. sızlanmaya hak bırakmayacak kadar iyi bir ücret olduğunu kabul etmek gerekiyor. kaldı ki şirket zaten enflasyon miktarının üzerinde ve her yıl periyodik olarak maaşlarının üzerine makul miktarda zam koyuyor zaten.

ama şimdi sen bu iş her babayiğidin harcı değil, öyleyse ver bakalım benim istediğimi, nasıl olsa benim işimi öyle herkes yapamıyor, bana mahkümsun diyerek ketenpereye getirmek de ahlâki olmasa gerek.

asıl grev yapması gereken, asıl hakkını araması gereken asgari ücretli köleler olması gerekirken kalkıp da bu lord maaşlı beyzadelerin çıngar çıkarmasını anlamak zor gerçekten.

orada çalıştığı belli olan arkadaşımız "hakkımızı yedirmeyiz" diyor. iyi de arkadaş, sen hangi hakkı alamadın da sızlanıyorsun burda anlayamıyorum.

"Rabbena, hep bana" dersen haklılığını kaybettiğin gibi, hakkını da kaybedebilirsin. tıpkı o 305 kişi gibi...

biraz da anlayış, tevekkül ve sana sunulmuş olan bunca imkâna, ni'mete şükretmek lazım, demi ama efendim! :)

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Bir hostesin 8 bin tl aldığını bilmiyordum. Her hostes değildir yav o. Kabin amirleri felan alıyordur belki. Eğer bu rakamlar doğruysa yuh diyorum valla.

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Rahatlık batıyor birazda,bırakın istifa etsinler.Hiçbir şey olmaz.

Reaksiyon puanı
10,325
Bir hostesin 8 bin tl aldığını bilmiyordum. Her hostes değildir yav o. Kabin amirleri felan alıyordur belki. Eğer bu rakamlar doğruysa yuh diyorum valla.

thy_5104.jpg

[MENTION=63117]friendly[/MENTION], sen yukarıdaki bu resmi görmedin mi yoksa abim?
ben de onun yalancısıyım! :D

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Allah az verip aratmasın,çok verip azdırmasın denir ya,bunlarda bulmuşlarda bunuyorlar.
Sendikacı o 305 kişi için ki,onlarında işten atılma nedeni yine Sendika idi.16000 kişiyi grev yaptıracak aklınca.
Bende Sendikalıyım,ama Sendikacılar bazen Kurumlarda daha iyi yerlere gelmek için bu tip şeylere kalkışabiliyorlar.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26

Her site de farklı farklı bilgiler var. Kimisi tavan kimisi taban, kimisi de ortalama maaşları veriyor. Birde prim vs ile artıyordur.

Memur, 3.064 lira, mühendis 5.104 lira, kabin memuru 4.338 lira, kaptan pilot 24.129 lira alıyor. Kabin personeli 3 bin ile giriş yapıyor.

http://www.haberevet.com/haber/2013...-ve-ucak-hostesleri-ne-kadar-maas-aliyor.html

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-az-ucuruyoruz-cok-para-veriyoruz.html

http://tatilyolum.com/pilot-ve-hostes-maaslari-2013/

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=39332]engerex[/MENTION] Pilotlara ne alıyorsa helal olsun da. Hostes ablalar için 8 bin büyük rakam. :) Şimdi forumdan bir hostes çıkıp bozuk atmasın ama... Günümüz Türkiye şartları doğrultusunda yorumluyorum ben. :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Sendika başkanına biraz destek çıksın thy sorun kalmaz :) Benim bildiğim hiçbir sendika başkanı işci için eyleme gitmez:) Sadece kendi çıkarları azaldığı zaman işverene koz olarak eylem kararı alırlar :)

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
grev yapan hepsini kovun gitsin madem o maaştan memnun değil millet 600 liraya gece gündüz çalışıyor.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
@engerex Pilotlara ne alıyorsa helal olsun da. Hostes ablalar için 8 bin büyük rakam. :) Şimdi forumdan bir hostes çıkıp bozuk atmasın ama... Günümüz Türkiye şartları doğrultusunda yorumluyorum ben. :)
Üst mesajımda kabin memuru diye geçen host ve hostes oluyor. Sanıyorum 3 bin ile işe başlayıp ortalama 4.338 lira alıyorlar. Tabi 8bine kadar yolu olabilir ama 8bin alıyorlar demek yanlış olur.

@engerex Pilotlara ne alıyorsa helal olsun da. Hostes ablalar için 8 bin büyük rakam. :) Şimdi forumdan bir hostes çıkıp bozuk atmasın ama... Günümüz Türkiye şartları doğrultusunda yorumluyorum ben. :)
Üst mesajımda kabin memuru diye geçen host ve hostes oluyor. Sanıyorum 3 bin ile işe başlayıp ortalama 4.338 lira alıyorlar. Tabi 8bine kadar yolu olabilir ama 8bin alıyorlar demek yanlış olur.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=39332]engerex[/MENTION] hostesleri kovalım. :) Piyasaya biraz güzel kız girsin. ;)