Thumbs.db dosyasından nasıl kurtulursunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Thumbs.db, içinde resim barındıran dizinlerdin önizlemelerini tutan bir "önbellek" dosyasıdır. Windows, siz dizine girdiğinizde oradaki resimlerin birer küçük kopyalarını gösterirken, bir taraftan da bunları bir sonraki girişinizde daha hızlı gösterebilmek için Thumbs.db dosyasına kaydeder. Normalde görünmez olan bu Thumbs.db dosyası FTP üzerinden bir yerlere dosya aktarırken ya da başka bir sistemde açtığınız USB belleğinizde boyutu ya da sadece varlığıyla sizi rahatsız ediyor olabilir. Thumbs.db'nin oluşturulmasını önlemek ise çok kolay.
Aşağıda FTP istemcimizle karşı tarafa aktaracağımız dosyaları seçerken Thumbs.db'yi görüyoruz:

Ekran görüntüsüne dikkatli bakın: Aktaracağımız resimler 30-40 KB ortalama boyutlara sahipken Thumbs.db dosyası 200 KB'nin üzerinde. Bu boyut dizindeki resim sayısı arttıkça yükseliyor. Bu dosyanın oluşturulmasını ise Windows'ta klasör özelliklerinden ilerleyip engelliyorsunuz.

Açık olan herhangi bir gezinti penceresinden Klasör Seçenekleri'ne gidin. Bir gezinti penceresi açık değilse Bilgisayarım'a çift tıklayarak açabilirsiniz.

Görünüm sekmesine ilerleyin. Burada, yukarıdaki gibi bir "Küçük resimleri önbelleğe alma" seçeneği var; bulun ve kenarına işaret koyun.
Bu seçeneği işaretledikten sonra onaylayıp çıktığınız andan itibaren Windows artık gezindiğiniz dizinlerde Thumbs.db dosyası oluşturmayacak. Ancak eskilerini silmiyor; siz bunları yakaladıkça silebilirsiniz.

Kaynak

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Resimler görünmüyor. Düzeltirsen daha iyi olur.

poweredbyfaruk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim karşıma devamlı çıkıyodu genelde resimlerim klasöründe pek umursamıyordum fakat sistem dosyası olduğuna emindim

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
thumbs.db yi silersek resim önizleme hızı yavaşlar ama

cuneyts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Burası tamam teşekkürler ama, varolan thumbs dosyalarını nasıl kaldıracağız? Klasöre özellikler diyorum 3 dosya var içine giriyorum 2 dosya görünüyor, thumbs dosyası var biliyorum ama göremiyorum. Gizli dosyaları göster seçeneği de açık. Virüsten diyeceğim virüs de yok, her türlü temizlik yaptım yine göremedim, nasıl görüp sileceğim bu varolan dosyaları ?