Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,361
  • Bütün evrende her şeyin yaratıcısı ve efendisi olan bir Tanrı vardır... İnsan topluluğunun en iyi yönetim biçimi de tek bir kişi tarafından yönetilenidir.
  • Çiğnenip geçilir kralların çizdiği bütün sınırlar, krallar ölür, ütopyalar değil.
  • Suç, düşüncesini başkalarına yaymakla olur. Oysa ben sustum sadece. Böyle sustum diye hiçbir yasa beni, adalete göre, haklı olarak cezalandıramaz.
  • Çıkmama yardım ediniz, inerken nasıl olsa yalnız kalacağım. (İdam sehpasına çıkarken cellada son sözleri)
  • Kralın halkını mümkün olduğunca fakir bırakması gerekir. Zira kendi güvenliği halkını zenginlik ve özgürlükten uzak tutmasına bağlıdır.
  • Bütün zenginliğin bir avuç açgözlü insanın elinde bulunduğu ve çoğunluğun sefalet içinde yaşadığı bir toplumda kimse mutlu olamaz.
  • Doymak bilmeyen, ahlaksız ve yararsız zenginler ile kendilerinden çok halkın yararına ağır şartlarda çalışan dürüst ve ılımlı fakirler...
  • Her şeyin parayla ölçüldüğü yerlerde, lükse ve ahlaksızlığa hizmet eden çok sayıda gereksiz zanaat ortaya çıkmıştır.
  • Saygınlık, dilenciler üzerinde otoritesini uygulamakla değil, zengin ve mutlu insanları yönetebilmekle sağlanır.
  • Bir kadına tavsiyesinin ne olduğunu sor. Söylediğinin tam tersini yap ki böylece daha akıllıca davranmış olduğundan emin olabilirsin.
  • Eğer onur kazançlı olsaydı herkes onurlu olabilirdi.
  • Kralın sadık bir hizmetçi olarak ölürüm ama Tanrı ondan öncedir.
  • Kesinlikle yeni olan bir düşünce insanların pek ender karşılaştıkları bir şeydir.
  • Bir kadına tavsiyesinin ne olduğunu sor. Söylediğinin tam tersini yap ki böylece daha akıllıca davranmış olduğundan emin olabilirsin.
  • Az bulunduğundan ötürü değerli sayılmaları insanoğlunun çılgınlığına verilmeli. Tabiat, o eşsiz ana, altın ve gümüşü yararsız, boş nesneler olarak çok derinlere gömmüş; oysa havayı, suyu, toprağı, iyi ve gerçekten yararlı olan her şeyi gözler önüne sermiştir.