Tesettür otobüsü

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi'nin bazı kız öğrencileri, İETT'nin tahsis ettiği özel otobüsle okula gidip geliyor. Sabah ve akşam olmak üzere, sadece okulun kız öğrencilerini taşıyan belediye otobüsü güzergâh üzerinde başka hiçbir yolcu almıyor.

Okulun dağılma saatine yakın durak dışında bekleyen otobüs, öğrencileri aldıktan sonra çevre yolunu kullanıp, Esenler ve Bağcılar'da belli duraklarda indiriyor.

http://haber.mynet.com/detail_news/?type=Actuel&id=X1197530947328&date=13Aralik2007

hawa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ilginç bde imamhatipe gidiyom ama yok öle şeylerrr tıkış pıkış gidip geliyoz

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
zaten haberde kazım karabekir imamatip lisesinden bahsedilmiş

samga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence normal iett den servis almışlar . isteyen herkez servis talebi yapabiliyor sanırım iett den .

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
samga dedi ki:
bence normal iett den servis almışlar . isteyen herkez servis talebi yapabiliyor sanırım iett den .

evet 4 senedir varmış bu uygulamay ailelerin talebi üzerine gerçekleimiş

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Normal bir olay.Mynetin bunu haber diye yayınlaması saçma olmuş.

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
honen dedi ki:
Normal bir olay.Mynetin bunu haber diye yayınlaması saçma olmuş.

Olay normal!?
Pekala canım kardeşim, İstanbulda milyonlarca öğrenci var, anaları babaları her ay dünya kadar servis ücreti ödüyor akbil kullanamıyorlar. Onların günahı nedir.

Sizin mantığınızı ciddi anlamda kavramakta zorluk çekiyorum, kafasında türban var diye koca İstanbul'da sadece bir okuldaki öğrencilere bunu yapılmasını, eşitlik anlayışınıza nasıl sığdırıyorsunuz.

Bir uygulama varsa her öğrenciye aynı hizmeti götürürsün, o belediye sınırları içersinde sadece bir okul mu var?

Yapmayın kardeşim, olay normal değil. Olay ancak herkese uygulanırsa normal olur, sadece bir kesime sağlanan bu hak normal kategorisine girmez.

Olaya türbanlı, türbansız şeklinde değil öğrenciler olarak bakın, orada başka imamhatip okulu yok mu, oradaki kızların türbanı daha mı kalitesiz ya da normal okuldaki kızlar namussuz da onlar özel kendilerine sağlanacak otobüsleri haketmiyorlar mı?

emirolcay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İETT’nin HARBİYE-BÜS’Ü de varmış

Hürriyet Gazeteleri’nin, İETT’nin imam hatip lisesi öğrencilerine özel servis aracı tahsis ettiği yönündeki haberi çarpıtma çıktı. 8sütun’a konuşan İETT yetkilileri, İETT’de ‘depar servis hizmeti’ uygulamasının olduğunu ve bu kapsamda çok sayıda otobüsün çalıştığını açıkladı. İETT’nin ‘depar servisi’nden Hava Harp okulu öğrencileri, Polis okulu öğrencileri de yararlanabiliyor. Ayrıca bu kapsamda hakim ve savcılar için de 36 otobüs hizmet veriyor.

Ahmet OCAKLI’nın haberi…

Hürriyet'in haberi yine çarpıtma çıktı. Uygulama hakkında görüştüğümüz İETT Basın Danışmanı Zeki Gümüş, Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi'ne özel bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi. İETT’nin ‘Depar servis’ uygulaması olduğunu hatırlatan Gümüş, “İETT’nin Kağıthane’de İkitelli’de garajları var. Buralardaki araçlar görev yerlerine gelirken, talebe göre görev yerine gelinceye kadar servis hizmeti veriyor. Bu da yasa dışı bir uygulama değil” dedi.

BİZİM BÜTÜN ARAÇLARIMIZ KİRALIK
Bu hizmetten herkesin yararlanabileceğini dile getiren Gümüş, İETT’nin bu şekilde hizmetinden herkesin yararlandığını açıkladı. Bu kapsam Hava Harp Okulu’na 4 otobüs verildiğini söyleyen Gümüş, “İstanbul adliyelerinde çalışan hakim ve savcılar için 36 tane otobüsümüz bu şekilde hizmet veriyor. Maslak ve Atatürk Öğrenci Yurtları’nda yine benzer şekilde çalışan araçlarımız var. Arnavutköy Polis Okulu’na da bu şekilde otobüs veriyoruz. Bu tamamen yasal, İETT’nin görev yerlerine gelinceye kadar otobüsleri ekonomik kullanmaya yönelik bir çalışmasıdır. İETT bu hizmetini ücretsiz yapmıyor. Aracı kullananlar akbillerini basarak araca biniyor” diye konuştu.

OKUL AİLE BİRLİĞİ MÜRACAAT ETTİ
Okul aile birliğinin müracaatıyla böyle bir uygulamaya gidildiğini hatırlatan Gümüş, “Biz imam hatiplere ayrı bir uygulama yapmıyoruz. Öyle olsaydı İstanbul’daki bütün imam hatip liselerine servis koyardık.” dedi.

HAREMBÜS DE YALAN ÇIKTI
Sadece bayan öğrencilerin otobüsten yararlandığı iddiası da yalan çıktı. Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi’nde sadece bayan öğrenciler eğitim görüyor. İETT Basın Danışmanı Zeki Gümüş, otobüsün sabah öğrencileri aldıktan sonra görev yeri olan Eyüp’e gelinceye kadar durmadığını ancak akşam garaja yolcu alarak döndüğünü de söyledi. Harem selamlık diye bir uygulamanın sözkonusu olmadığını dile getiren Gümüş, “öğrenciler de yolcular da akbillerini basıp otobüse binebiliyor” diye konuştu.

8SÜTUN

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
emirolcay açıklamalar için teşekkür ederim....
ama haberde bişey takıldı aklıma otobüsün sadece sabah öğrencileri alıp hiç bir yere uğramadan direk gittiğini akşam yolcu alarak gittiği yazılmış
bu otobüsün sabah geldiği nasıl bir güzargahtır ki sadece Kazaım karabekir İ.L. öğrencileri alınıyor sadece öğrencilerle bu otobüs doluyor mu noluyor uygulama bu şekildeyse bile düşündürücüdür...!

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir şeyi kabullenmemiz gerekiyor, bu tür uygulamalar Türkiye'de sorun.
Harp Okulu öğrencilerine sağlanan hizmet de özel tahsis ediliyordur, bu konuda ki okul için de özel tahsis vardır, yetkililer zaten bu işleri kılıfına sokarak yapıyorlar, ortaya çıkarsa haksız görünmezler kimse kafasını yormasın, onlar suya götürürler susuz getirirler.

Özel bir zümre ya da gruba ayrıcalıklı haklar verilemez cinsiyet ayrımı da olamaz, benim mantığım bunu doğru bulur.

Belediyenin uygulaması değil bu işin dağılımının nasıl yapıldığı sorgulanmalıdır, herkese bu hak tanınırsa o zaman normal olur ve destek bulur.

Şimdi bu okuldaki bu tahsis içersinde imam hatip olmasının rolü birinci sıradadır bu tür uygulamalar var malesef, hakim ve savcılar için de özel bir uygulama var ama bu da yanlış.

Bu devletin tek memuru onlar değil ki, öğretmeni de var, maliyecisi de. Hakim diye bu ayrıcalığı da görmezden gelemeyiz. Bu bir savunma değil aslında bir itiraftır, hakimi taşıyan belediye için dava açılsa ne olacak? Ya da başkanın oğluna karşı dava açılsa? Bununla gurur duyulmaz ya da böyle savunma olmaz.

İşte Türkiye gerçekleri artık o hale gelmişiz ki eşit olmayan uygulamaları bile aynı ideolojiye sahip olunması nedeniyle savunma ihtiyacı duyuyoruz.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bence cok gereksız dıkkat cekme amaclı bır olay.normal otobuslere bınemıyorlarmı acaba .. farkları neymıs ??

Mr.Fastfinger

Doçent
Reaksiyon puanı
2
flood_77 dedi ki:
bence cok gereksız dıkkat cekme amaclı bır olay.normal otobuslere bınemıyorlarmı acaba .. farkları neymıs ??

Korkuyorlardır aileleri.Hem böyle ayrımcılığı kendileri yapıyorlar.Sonrada kamuya ve okullarda bu ayrımcılığın son bulmasını istiyorlar anlam veremiyorum...

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Mr.Fastfinger dedi ki:
flood_77 dedi ki:

Korkuyorlardır aileleri.Hem böyle ayrımcılığı kendileri yapıyorlar.Sonrada kamuya ve okullarda bu ayrımcılığın son bulmasını istiyorlar anlam veremiyorum...

katılıyorum

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Gereksiz bi sürü şey varken,Bunları araştıranlar gereksiz.!
Kime batıyor,anlamadım ki,Sende git İETT ye al aynı otobüsten vermiyorlarmı(yada parasıyla deilmi)
Kıskanıyorlar mı,Neden kıskanıyorlar!
Başörtüsü nün sorun gibi göstermeye çalışıldığı,Bu Ülkede,Bu haberi ne için yapıyorlar!!!!!!!
Kör olan,Görmez zaten!(yada gözü çıkartılan!!)

Bi sürü sorun varken!!

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
acı_gerçek dedi ki:
Gereksiz bi sürü şey varken,Bunları araştıranlar gereksiz.!
Kime batıyor,anlamadım ki,Sende git İETT ye al aynı otobüsten vermiyorlarmı(yada parasıyla deilmi)
Kıskanıyorlar mı,Neden kıskanıyorlar!
Başörtüsü nün sorun gibi göstermeye çalışıldığı,Bu Ülkede,Bu haberi ne için yapıyorlar!!!!!!!
Kör olan,Görmez zaten!(yada gözü çıkartılan!!)

Bi sürü sorun varken!!

lütfen konuşmalarına ve kullandığın kelimelere biraz daha dikkat et
burada sorun başörtüsü değil...!

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Konuşmamın neresine dikkat etmem gerek,O kısmı bana gösterirmisin
Sorun zaten başörtüsü değil,ama şuanlık

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
farkında olduğunu umut ediyorum yazmak istemiyordum ama böyle kime batıyor demek hoş bişey mi ki yazının tamamında bu tür buna benzer kelimeler kullanmışsın...!

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Terbiyesiz bakarsan,Terbiyesiz anlarsın

O buna benzer yerleri de göster istersen,Yada göstermeden önce birkez daha düşün

bloodmaker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
off the record :
acı_gerçek dedi ki:
Terbiyesiz bakarsan,Terbiyesiz anlarsın

bu cümle bana bir zamanlar müstehcen görüntüleri nedeniyle kaldırılan heykelleri ve bu heykellerin kaldırılma gerekçesini "kızım onlara bakınca utanıyor" diyen kişileri hatırlattı :) nasıl bir ülkede yaşıyoruz halen çözebilmiş diilim >X<

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Sorgula!
Önce Yaratanı sorgula!!
Sorgunun sonuna geldiğin zaman,Bu dünya mantıksız demek yerine,Yaratanın sırrı deyip geçersen,En doğru cevabı vermiş olursun!
Çünkü mantıksız deyip,Sorgularsan cevabını bulamassın!!!Kİ İslam dininde bunu yapmak Günahtır,Yaratan'ın sırrı derler buna
Zaten cevabı kimse bulamaz, Siz bulabilirmisiniz?!!

Disiplin Önemlidir,Kuralsız Yaşayanlar,Kaybetmiştir!

Bunu anlatmamın sebebi:
O Çıplak heykelleri İslam dini istemiyor,Belden aşağı bölgenin görünmesi İslam'da yasaktır,Bu kadar basit
Birisi derseki "neden istemiyor"
İstemiyor işte,Bu kadar basit! Ben bunu sorgulamam!

Önce Yaratan'ı sorgularsın,Cevabı bulursun,Burda benimle paylaşırsın,Ben kafir olurum,Ondan sonra,bidaha O çıplak Heykellere karşı çıkmam!!!!!

Yaratan içkiyi yasaklamış
Çünkü içki içen Yaratan'a isyan edebiliyor!!
Öyleyse neden içki'yi var etti?
Çünkü Dünya İmtihan Dünyası!!

Aslında düşünsen, O çıplak heykellerin yasaklanmasınada bi sebep bulabilirsin,ama belki fikirlerimiz uyuşmaz diye cevap vermiyorum

Buarada "batıyor" kelimesini ben gerçekten kötü bi anlamda kullanmamıştım,Düz cümle anlamı,kötü bişey hiç içimden geçmedi bile yinede özür dilerim

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Acı_gerçek, alınmazsan eğer seni iyi niyetle eleştirmek istiyorum. Verdiğin cevaplar biraz dogmatik olmuş. Yani "kesin öyledir, mutlaka nedeni vardır" havası var mesajında. Örneğin, "yaratan içkiyi yasaklamış çünkü yaratana isyan ettiriyor, o zaman niye yaratmış, çünkü sınav dünyası". Bunlar biraz ezberci yaklaşım. Yaratan olanaklar sunar, düşünme yetisini verir. Sınavın sınav olması buradan kaynaklanır. Yani önümüze başkasının malını getirip bakalım çalacak mı diye bizi denemez. Ya da içkiyi yaratıp bakalım içecek mi demez. Argümanları verir, kötü olanı ise insanoğlu icat eder.

Zaten de içkinin yasak olmasının sebebi yaratıcıya isyan ettirmesidir dersek eksiklik olur. Çünkü "içki bütün kötülüklerin anasıdır" (hadis), dolayısıyla da asıl yasaklanma sebebi, içkili kişinin kendi kendinden bile güvende olmamasıdır. Yani her türlü kötülüğü yapmaya müsaittir sarhoş kimse.

Bunların dışındaki şeylere konunun dışına daha çok çıkmamak için değinmiyorum. Ama senin de söylediğin gibi her zaman sorgulamak gerekir. İslam bir sorgulama, bir nedensellik dinidir. İslam'a göre hiç bir şey tesadüf değildir, mutlaka herşeyin bir nedeni vardır.

Otobüs meselesine gelirsek, "türban bir sorundur" mesajı verildi bu ülkede yıllarca. (Türban kelimesini de uyduranı Allah bildiği gibi yapsın.) Böylece halkımız, özellikle de yeni nesil, başını örten bayanlara sanki uzaydan gelmişler gibi bakmaya başladı. Bu da "ilgi çekmeye çalışıyorlar" gibi saçma sapan bir görüş doğurdu. Halbuki İslam dönemlerinde bütün bayanların başı örtülüydü, heralhalde baş örtüsü için söylenebilecek en son şey ilgi çekmeye çalışmak olsa gerek.. Nitekim başörtüsünün asıl amacı zaten ilgiyi azaltmak!

Şimdi gelelim olaya; bütün okullar kendilerine servis tutup öğrencilerini evlerinden alarak taşıtabiliyorlar, bunun kadar normal bir şey var mı bu konuda? Şöyle bir bakarsanız bunun normal okul servisi olayından hiç bir farkı olmadığını göreceksiniz. O halde neden gündeme geldi? Sıradan bir okul.. Sıradan bir öğrenci servisi.. Herşey gayet sıradan.. Ama gündeme geliyor çünkü "türban bir sorundur" mesajı verilmeye devam ediliyor ki özellikle yeni yetişen gençleri etkilesin. (Nitekim etkliyor da.)

Bunun "ayrımcılığı hem istemiyorlar hem kendileri yapıyorlar" şeklinde yorumlanması da çok ilginç, çünkü dediğim gibi aslında olay sıradan bir okul öğrenci servisi olayı. Ayrıca, bunları söyleyenler aslında liselerin ne vaziyette olduğunu da iyi biliyorlar. Ama bunları saçıp dökmek sanırım işlerine gelmiyor? Türkiye'deki neredeyse bütün liselerde bazı "problemler" var. Örneğin kız lisesinde bile hamile kalma olayı, her türlü uyuşturucu madde alım-satımı, YouTube'da görebileceğiniz onlarca "lisesi kız" videosu, arada bir patlak veren bazı öğrenci skandalları.. İlgi buradan kaymış başörtüsüne. Ben kız babası olsam ben de kızımı böyle pisliğin içine bulaştıracağıma elbette kızıma yönelik "pozitif" ayrımcılık yaparım. Elbette bana MSN'den gönderilen "lisesi kız videosu tıkla!" mesajında kızımın olmasını istemem. O halde ne ile savaştığınıza dikkat edin. Çünkü sizi sürükledikleri ortam sizin sandığınız ortam değil.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Evet lisede ahlak bozuldu tabi belirteyim hepsi değil ama insan gerçekten evladını yollarken çekinir dikkatli olur çünkü rezillik diz boyu artık.Yorumunada sonuna kadar katılıyorum...

Edit:Ayrıca nedense her başörtüsü haberinden sonra bi olay neden ahla son veremedik.hele backdoor varsa tamam konu kilit :)

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
[quote author=Elmacık]
Herşey gayet sıradan.. Ama gündeme geliyor çünkü "türban bir sorundur" mesajı verilmeye devam ediliyor
[/quote]
Elmacık bırak alınmayı eksik olan tarafı tamamladığın için Teşekkür bile ettim :)
A.e.o

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
yapılan seyi yanlıs buluyorum önce onu söyliyim.. ama baska yanlıslarda var bence

önce bir gazeteci haber yapıyr sonra bir millet vekili bunu mecliste dile getiriyor.. planlmıs bunlar... 4 senedir böyle imiş.. simdi mi akıllarına geldi bu.. türkiyenin en önemli konusu suan terör olayı baska yerlere cekmeye calısanlara kulak asmayın bence ;)

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
**Bu aralar bu konuların gündem de olması çok normal bunlar hep vardı görmemezlikten geliniyordu
yeri geliyor gazeteciler bile at gözlüğü takıyordu her neyse
bence de doğru değil ...**

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bdco dedi ki:
Evet lisede ahlak bozuldu tabi belirteyim hepsi değil ama insan gerçekten evladını yollarken çekinir dikkatli olur çünkü rezillik diz boyu artık.Yorumunada sonuna kadar katılıyorum...

Edit:Ayrıca nedense her başörtüsü haberinden sonra bi olay neden ahla son veremedik.hele backdoor varsa tamam konu kilit :)

Hehe BackDooR kadar bilgi balonu düşsün kafanıza :p Çünkü beni türban konusunun altına "bravo", karşıtı konuya ise "zındık din düşmanı" tarzı iletiler yazarak değil sadece mantıklı, bilgi içeren iletilerle susturabilirsiniz. ;)

BacKDooR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bdco dedi ki:
hocam hiçbişeyi kabul etmiyosunki :D

Hocam sen şu bölümde bana yazdığın bilgi ve açıklayıcı iletilerin linkini ver, bakalım kabul etmiş miyim, etmemiş miyim?
Sorularına yanıt vermiş miyim vermemiş miyim? Sen yanıt verebilmiş misin? Verememiş msin? Ben senin hiç öyle açıklayıcı bilgi veren iletini hatırlamıyorum.

Şu konuda bile ayrımcılık yapılmasın deniyor siz hala türban yüzünden savunmaya çalışıyorsunuz, İstanbul'da yaşamayan biri değiliz ki İETT'ye başvurup her gün düzenli seferler olamayacağını bilmeyelim.

İett her isteyene servis sağlamaz, bir arkadaş "siz de başvurun alın" demiş, böyle safsataları neden kabulleneyim ki, her isteyene bu hizmet verilecek olsa her okul ister, her okula verilir o veliler salak mı? Mantıksız olayı kabul etmemi beklemeyin.

Hizmet güzeldir ancak herkese sağlandığında diyoruz, siz hala türbana takılmışsınız, bak bizim buraya doğalgaz geldi, ama yan mahallede yok neden hemen yan tarafa götürmedin diye de soruyoruz bunu sormak o adamların da hakkı, kalkıp sus konuşma mı diyeceğim ben o adamlara.

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
BacKDooR dedi ki:
bdco dedi ki:
hocam hiçbişeyi kabul etmiyosunki :D

Hocam sen şu bölümde bana yazdığın bilgi ve açıklayıcı iletilerin linkini ver, bakalım kabul etmiş miyim, etmemiş miyim?
Sorularına yanıt vermiş miyim vermemiş miyim? Sen yanıt verebilmiş misin? Verememiş msin? Ben senin hiç öyle açıklayıcı bilgi veren iletini hatırlamıyorum.

Şu konuda bile ayrımcılık yapılmasın deniyor siz hala türban yüzünden savunmaya çalışıyorsunuz, İstanbul'da yaşamayan biri değiliz ki İETT'ye başvurup her gün düzenli seferler olamayacağını bilmeyelim.

İett her isteyene servis sağlamaz, bir arkadaş "siz de başvurun alın" demiş, böyle safsataları neden kabulleneyim ki, her isteyene bu hizmet verilecek olsa her okul ister, her okula verilir o veliler salak mı? Mantıksız olayı kabul etmemi beklemeyin.

Hizmet güzeldir ancak herkese sağlandığında diyoruz, siz hala türbana takılmışsınız, bak bizim buraya doğalgaz geldi, ama yan mahallede yok neden hemen yan tarafa götürmedin diye de soruyoruz bunu sormak o adamların da hakkı, kalkıp sus konuşma mı diyeceğim ben o adamlara.

kesinlikle katılıyorum

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
yav ben sana açıklama yapmamki elim yorulur hiç uğraşamam sen yazıyon 1 sayfa sonra bide ben yazacam tekrar sen :D o yüzden benden açıklama bekeme yapamayacağımdan değil şimdiye kadar yapıldı ve hiç birinin sonu gelmedi hadise bizdede çokda ben kavga ortamına girmiş bir tartışmayı sevmem neden çünkü sen hep insanları aşağılayarak yazıyorsun yani kısaca alınma vede kızma ben tartışırım ama senle değil benim gibi tartışanla tekrar kızma diyerektennnn .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar