Televizyon sektörü iflas etmiştir!

mila12

Dekan
Onursal Üye
Sonunda beklenen oldu. Televizyon sektörü iflas etti. Neden mi bu kadar kesin ve iddialı konuşuyorum? Görünen köy kılavuz istemiyor da ondan. Kanal D'nin durumuna bakın: Bir haftadır prime time denilen haber sonrası en değerli kuşakta Arka Sokaklar ve Aşk-ı Memnu dizilerinin tekrar bölümlerini yayınlayıp, duruyor. Geçen hafta Beyaz Show ile Disko Kralı da yayınlanmadı. Bazı gündüz programları da bir süreliğine donduruldu.

Diğer kanallar da ekonomik nedenlerle "küçülme" kararı aldı. Ülkenin en çok izlenen yerli dizisi Kurtlar Vadisi buhar oldu. Yılbaşı gecesi büyük kanallar futbol deyimiyle "doldur-boşalt" yaptılar. Ciner Grubu'nun büyük bir iddia ve beklenti ile arkasında durduğu Kanal 1 toz-duman... NTV'nin, eski Kral TV'yi satın alarak büyük kanallara rakip olacak yeni bir şov kanalı kurma hayali ötelendikçe öteleniyor... Bu köşede en az 3 yıldır deniz feneri gibi çakıp, duruyordum. "Kanal yöneticileri, yapımcılar, oyuncular kendinize gelin. Boğaz'da dümeni kilitlenmiş Rumen tankeri gibi akıntıya kapıldığınızın farkında değil misiniz?" diye ışığı gözlerinin içine sokuyordum. "Bir sezonda 85 diziyi Hollywood bile kaldıramaz. Bu dizi çılgınlığının sonu yok" diye bas bas bağırıyordum.

Ben bunları yazıp, dururken bazıları "Televizyon patronunun, yöneticisinin işinden sana ne kardeşim? Nereye ne harcarlarsa harcasınlar. Tasası sana mı düştü?" diyorlardı. Alın işte sonuç ortada. Bu kaostan en çok kim etkilendi? Televizyon izleyicileri... Bu ekonomik darboğazda herkes evine kapanıp, tek eğlence kaynağı olan ekrana burnunu yapıştırmışken şimdi sevdikleri diziler, programlar ortada yok. Kanal yönetimlerinin hesapsızlığından en çok izleyici mağdur oldu... Reytinge ve reklam gelirine "göbeğinden" bağlı televizyon sistemini yaratıcılıktan uzaklaştırıp, "videoculuk" haline getirenler, özgün programlar bulup, yayınlamak yerine tanesi 700 bin liradan dizi siparişi verenler, çılgın rekabet gözlerine katarakt gibi indiği için bir oyuncuya bölüm başına 60 bin lira ödeyenler şimdi dertlerine yansın...

Yüksel Aytuğ / Sabah

Kaynak
 

CZC

Profesör
Reklam pastasının daralması ve kriz senaryoları her sektör gibi bu sektörü de etkiledi.
Son bomba Adanalı dizisi ile ilgili.
Medya ve maden sektöründe söz sahibi bir grup ana sponsor olacakmış.
Selin Demiratar diziden ayrılabilirmiş bu yayın dönemi sonunda. Yerine ise 2 si bilinen, 2 de yeni yüz gelecek piramitin üst ve ortalarına. Senaryo esneyip genişlerken bölüm maliyeti düşürülecek.
Ve kardeş kanal Star a geçecek dizi..

Bekleyelim görelim ;)
 

Phantom_TM

Doçent
internetin yaygınlaşmasıyla tv sektörünün daralması zaten kaçınılmazdı. bilinmeyen soru ise bunun nekadar hızlı gerçekleşeceği. artık insanlar etkileşimli eğlence ve iletişim yollarını tercih ediyor. bunda da herkez haklı tabiki. aynı zamanda tv ve radyo yayınları internet üzerinden verilebiliyor. ülkemizde 2015 yılında karasal yayınlara geçişin tamamlanacağı ön görülüyor. tv sektöründeki bu düşüş ileride bu sistemi de etkileyebilir.
 

sakagibi09

Üyecik
Show tv , Melekler Korusun mu nedir bi dizi koydu yayına perşembe günü ilk bölümü yayınlanmış. Pazar günü sabah 9 da ilk bölümün tekrarı vardı . Hadi dedim normaldir. Ama sonrasında pazar günü aynı diziyi 3 defa daha yayınladılar. Komedi gibiydi resmen aynı gün aynı dizinin aynı bölümünü 4 defa yayınlamak Dünya televizyonculuk tarihinde bir ilk vede kırılması güç bir rekordur eminim !
 
Üst