Telefonuma virüs bulaştı, silemiyorum...

Fakehero

Profesör
Root atmadan sistemde kayıtlı uygulamaları kaldırmak mümkündür.

Adb, telefonunuzda hata ayıklamanız için güçlü bir araçtır. Ayrıca uygulama paketlerini yönetmeniz için komutlarla birlikte gelir (bu durumda paketleri kaldırın).

1. adb'yi kullanmak için masaüstü bilgisayarınıza adb kurmanız gerekir.

2. Ardından, telefonunuzda "Geliştirici Seçenekleri" ni etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirildikten sonra Geliştirici Seçeneğine gidin, listeyi aşağı kaydırın ve "USB hata ayıklamayı" etkinleştirin.

3. Telefonunuzu USB kablosuyla masaüstüne bağlayın. İstendiğinde, "yalnızca şarj" modunu "dosya aktarımı (MTP)" moduna değiştirin.

4. Windows'ta adb dizinine gidin ve bu klasördeki komut istemini başlatın.
Adb'yi başlatmak ve telefonun bağlı olduğunu doğrulamak için aşağıdaki komutu yazın.

adb devices

"Cihazların listesi" bölümünde listelenen bir giriş görürseniz, cihazınız bağlanmıştır.

Android Uninstall Bloatware Adb Devices

5. adb kabuğunu başlatın.

adb shell

6. Telefona yüklenmiş tüm paketleri listeleyini

pm list packages

7.Uygulamayı kaldırmak için aşağıdaki komutu yazın

pm uninstall -k --user 0 package-name

Burada package-name yazan yere com ile başlayan uygulama paketini yazacaksınız. Mesela

pm uninstall -k --user 0 com.android.chrome gibi

Bu şekilde root atmadan uygulamayı silmek mümkün.

morphium

Üyecik
Wipe (hard reset dediğiniz) işleminden sonra virüs hala duruyorsa kendini sistem uygulaması olarak yüklemiştir. Onu silmenin 2 yolu var, ya root atıp sistem uygulaması olan virüsü manuel sileceksiniz ya da stock rom atacaksınız, telefonun modelini verirseniz yardımcı olurum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Malwarebytes'in gösterdiği "data/app" yolu sistem dosyalarının olduğu yer, dediğim gibi sistem uygulaması olarak yüklenmiş. Oraya ancak root atarak veya custom recovery kurarak erişim sağlayabilirsiniz
Kardeşim root atma konusunda yardımcı olabilir misin? Önerdiğin root dosyasını indirdim yazılanları uyguladım da "fastboot flash boot boot.img" adımından sonra "cannot load 'boot.img" hatası aldım

EmreAladag32

Asistan
Root dosyasında yazılanları uygulamadan önce telefon fastboot modundayken bu komutu gir, işlem sırasında telefonu sıfırlayabilir verilerini yedekle.
Kod:
fastboot oem unlock-go

işlem bitince bu apk dosyasını yükleyin link

Son düzenleme:

morphium

Üyecik
Root dosyasında yazılanları uygulamadan önce telefon fastboot modundayken bu komutu gir, işlem sırasında telefonu sıfırlayabilir verilerini yedekle.
Kod:
fastboot oem unlock-go

işlem bitince bu apk dosyasını yükleyin link
fastboot oem unlock, fastboot oem unlock-go ikisinide denedim FAILED (remote: unknown command) hatası veriyor

Yandere

Profesör
Yasaklı
Selamün Aleyküm, bazı sikayet sitelerinde gördügüm kadarıyla benim gibi aynı sorunla karşılasanlar olmuş. Telefonun markası kaan n2. Tefonun sistemine bulaşmış olan bu virüsü geçici bir çözüm olarak telefonun kendi launcherının internet ile bağlantısını kesip bununla birlikte farklı bir launcher kurarak çözenler olmuş.

Telefon kaan n2, teşekkür ederim yorumunuz için forumda geçici bir çözüm buldum ama dediğinizi de uygulamayı düşünüyorum.
custom rom yükleyin şu kaan'ın virüslü stock rom'undan kurtulun...

EmreAladag32

Asistan
Bende öyle düşünüyorum da bildiğim kadarıyla önce root atmak gerekiyor, root programlarından birkaçını denedim olmadı. Cihaza ait twrp de bulamıyorum.
Custom Rom için root atmak gerekmiyor, ama yine de root atmak istiyorum derseniz aldığınız bu hatayı "FAILED (remote: unknown command)" geliştirici seçeneklerini açıp oem kilidinin açılmasına izin ver seçeneğini aktifleştirerek çözebilirsiniz

geliştirici seçenekleri "telefon hakkında> derleme numarası kısmına 6 kere hızlıca basarak açılıyordu sanırım