Telefonu ne zaman şarja takmak gerekir?

Bu konuyu okuyanlar

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Yüzde kaçta şarja takmak daha sağlıklı?

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Ben uyarı geldiği zaman takıyorum genelde. Tam %100 olmadan da çıkartıyorum. Galiba şarjı bitirmek ve tekrar doldurmak daha iyi.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
%15-20 arasına geldi mi şarjı takın. % 100 olsun bir 15 dakika sonra çıkarın şarjdan. Şarj esnasında mümkün olduğunda telefonu kullanmamaya çalışın. Orjinal şarj aletini kullanın.

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Ben dikkat etmiyorum sonucta korumalı cihazlar pek zararıda olöuyor

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
İstedğin gibi şarja tak reis. En kötü 6 ay fark ediyor. Ha 6 ay önce ha 6 ay sonra illa ki gidip değiştiriyorsun

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,375
Çok acil durumlar dışında %20 seviyesine indiğinde ve %90'a kadar dolmadan kullanmayı ve şarj etmeyi ihmal etme.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Yüzde 15'de tak yüzde 100'den 10 dk sonra çıkar.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
imkan varsa bitirene kadar kullanın yani telefon ağlasın beni şarja tak diye, dolunca da çekin. P smart 2019 kullanıyorum bir buçuk yıl olacak neredeyse hep böyle kullanmaya dikkat ettim. Hala şarjım yoğun kullanımda bir gün gidiyor. Normalde telefon şarja takın deyince takıp dolunca çekmek doğru olur gibime geliyor. Bir de şarjdayken kurcalamazsanız pil ömrünüz uzar.

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Telefonunuzun kapanmasına engel olacak şekilde şarjın azalmasını bekleyin ve şarjdan %99'da çekin. İsterseniz kendinize sınır koyarak %5 ile %90 arasında kullanın. Ana mantık telefonun ne kadar seyrek şarj edilirse batarya ömrü o kadar uzun olur.

İşin kısaca teorisi ise aşağıdadır;

Batarya şarj olurken anot (pozitif) kısmında indirgenme (elektron kazanımı) gerçekleşirken, katot (negatif) kısımda ise oksitlenme (elektron kaybı) meydana gelir.
Batarya deşarj olurken ise şarj işleminin tam tersi oluyor yani; anot kısımında elektron kaybı olurken, katot kısımda elektron kazanımı oluyor.
Bu bilgiler ışığında;

1) Telefon sürekli şarj edilirse, elektronlar sürekli hareket halinde olacak ve ısınma meydana gelecek bu da oksidasyon oluşturacak ve elektron kaybına sebep verecektir.
Telefonun %100 şarjda tuttuğumuz zaman telefon gelen akımı kesecektir ve bataryadan enerji tüketmeye başlayacak. Telefonun şarjı %99 olduğu zaman, telefon tekrar akım almaya başlayacak ve elektron hareketi olmaya başlayacaktır. Bu döngü siz çıkarana kadar devam edecektir. Sürekli böyle kullanmak ısınmalara yol açarak elektron kaybına neden olacak ve batarya ömrünüzü azaltacak.

2) Telefon her kapandığında şarj edildiğinde ise hiç bir sıkıntı olmaz. Sıkıntı olan kısım telefonu açarken oluşan aşırı güç tüketimidir. Telefon kendi işletim sistemini başlatmak, kullanıcı ayarlarını yüklemek gibi işlemleri yapacağı için telefonun açık olduğu zamana göre daha yoğun bir güç tüketimi gerçekleştirerek elektronları daha hızlı hareket ettirir ve batarya da gerilmeler oluşturarak elektron kaybına sebep olup, batarya ömrünü azaltır.