Haber Telefonlarda IMEI kayıt ücreti 45.953 TL olabilir!

Ahmet Alışık

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
49
1722946200295.png

Yurt dışından telefon getirmek isteyenler için süreç giderek daha da zorlaşacak gibi görünüyor. Bilindiği üzere yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonlar için bir harç tutarı alınıyor, bu genellikle IMEI kayıt ücreti olarak biliniyor. IMEI kayıt ücreti 2024 yılı için halihazırda 31.692 TL seviyesinde ancak bu durum 2025 yılında değişecek. Vergi uzmanı Ozan Bingöl’e göre 2025 yılı IMEI kayıt ücreti 45.953 TL olabilir.

45.953 TL’lik IMEI kayıt ücreti​

Türkiye’de vergi, ceza, harç, tarife ve benzer kalemlerdeki maktu tutarlar Yeniden Değerleme Oranı (YDO) esas alınarak belirleniyor. Yeniden Değerleme Oranı, değerleme yapılacak yılın ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Yurtiçi Üretici Fiyatları Genel Endeksi’nde (Yİ-ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranıyla tespit ediliyor. Dolayısıyla ekim ayında YDO ve dolaylı olarak 2025 yılı vergi ve harç zamları da belli olacak.

1722946271532.png

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797
Bu söylediğiniz TR de daha da pahalıya satılacağına işaret ediyor.
Valla parasal sıkıntım yok.Ben istediğimi alıyorum; Alamayan demoktartik olarak hakkını arasın ben parti tutmam ben türkiyeliyim.

Neden böyle söyledim ?

Çünkü Türkiye’de yaşamak artık bireysel ekonomiye dönüştü.Bireysel olarak ekonomin güçlüyse istediğini alıyorsun değilse alamıyorsun maalesef hiç istenmeyen bir durum.

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797
Halk sömürülmeye devam etsin diyorsunuz. 👍
Halk sömürülmesin
Mesela benim böyle birşeye ayıracak vaktim yok almıyorum gidiyorum yerim var oradan alırım 5 dk’da halleder geçerim.

Bu kadar fiyat farkı yanlış diyorum.Ya ülkedeki fiyatı düşür yada diğerinide aynı seviyede yap.

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,313
Halk sömürülmesin
Mesela benim böyle birşeye ayıracak vaktim yok almıyorum gidiyorum yerim var oradan alırım 5 dk’da halleder geçerim.

Bu kadar fiyat farkı yanlış diyorum.Ya ülkedeki fiyatı düşür yada diğerinide aynı seviyede yap.
Kimse sizi yurt içinden almaya zorlamıyor. Devlet izin verdikten sonra kimseyi ilgilendirmez. Şikayetçi olduğunuz şey sizin fazla ödemeniz olmasın? 🙃

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797
Kimse sizi yurt içinden almaya zorlamıyor. Devlet izin verdikten sonra kimseyi ilgilendirmez. Şikayetçi olduğunuz şey sizin fazla ödemeniz olmasın? 🙃
Benim neyden şikayetçi olduğumda kimseyi ilgilendirmez.

Ben diyorum ki ikisini eşitlesin yada yakın yapsın.🙃

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,313
Benim neyden şikayetçi olduğumda kimseyi ilgilendirmez.

Ben diyorum ki ikisini eşitlesin yada yakın yapsın.🙃
Bu durumda hakkaniyetli tek çözüm ülke içindeki fiyatların düşmesidir.

Ben fazla ödüyorum, o da fazla ödesin diye bir mantık mı olur?
Mesaj otomatik birleştirildi:

🙃

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797

Ben fazla ödüyorum, o da fazla ödesin demek 10 yaşındaki çocuğun bakış açısı ile aynı olur.

Hakkaniyetli çözümün yurtiçindeki fiyatların düşmesi olması konusunda size katılıyorum.

Ülke içinde milyonlarca kişi yüksek bedeller ödeyerek telefon alıyor.Birileri gidip düşük bedelle yurtdışı cihaz alırsa o zaman hakkaniyet kavramı bozulmuş oluyor bundan bahsetmeye çalışıyorum

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,313
Saygı çerçevesinde yorum yapalım karşısınızda yetişkin birisi var bu bir

(Ben fazla ödüyorum. O da fazla ödesin diye birşey söylemedim bu tamamen sizin kendi şahsi yorumunuz bundan dolayı şahsıma itham edemezsiniz Buda iki)

Hakkaniyetli çözümün yurtiçindeki fiyatların düşmesi olması konusunda size katılıyorum.
Saygı çerçevesinde bir yorum yapmama rağmen mesajımı düzenledim. Asıl siz beni nelerle itham ettiğinize dikkat edin.

En başta attığınız mesaj o anlama geliyor. Ama sizinle daha fazla tartışmak istemiyorum.

Ülke içinde milyonlarca kişi yüksek bedeller ödeyerek telefon alıyor.Birileri gidip düşük bedelle yurtdışı cihaz alırsa o zaman hakkaniyet kavramı bozulmuş oluyor bundan bahsetmeye çalışıyorum
Almayın, zorlayan yok. Yurt içinden telefon alan biri olarak söylüyorum. İki yola da izin var, ödediğin bedelden şikayetçiysen senin sorunun.

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797
Saygı çerçevesinde bir yorum yapmama rağmen mesajımı düzenledim. Asıl siz beni nelerle itham ettiğinize dikkat edin.

En başta attığınız mesaj o anlama geliyor. Ama sizinle daha fazla tartışmak istemiyorum.

Almayın, zorlayan yok. Yurt içinden telefon alan biri olarak söylüyorum. İki yola da izin var, ödediğin bedelden şikayetçiysen senin sorunun.
Benim sorunum ise seni ilgilendirmez.
Ancak milyonların sorunu ise beni ilgilendirir.
Benim o iş ile uğraşacak vaktim yok

Kimin neyi nereden aldığı, kaç paraya aldığı da seni ilgilendirmez dostum. Ha bu arada anladık, paran var. :D Her mesajında belirtmene gerek yok.
Şahsi bir sorun olsaydı benim ilgilendirmezdi amma milyonlarca kişiyi ilgilendiren beni de ilgilendirir.

Yorumun diğer kısmı seni ilgilendirmez 😅

Bak o zaman yukarıya bir daha bende düzenledim.Tartışmak istemiyorsanız.Bana yanıt veren siz siniz eğer yanıtlıyorsanız bana cevap hakkı vermiş olursunuz ki bunuda kullanıp kullanmama kararı bana kalır.

Ben konu ile ilgili kendi düşüncemi beyan ettim.Bu forum konu altında konuyla ilgili yazışmalarda ve düşüncelerde konuyu aşmadığı ve saygı çerçevesinde cevap hakkını tanıyan bir forum

Ben yurt dışı ve yurtiçi telefon alımı hakkında yukarıdaki düşüncemin arkasındayım

Son düzenleme:

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,313
Benim sorunum ise seni ilgilendirmez.
Ancak milyonların sorunu ise ilgilendirir.
Benim o iş ile uğraşacak vaktim yok

Şahsi bir sorun olsaydı benim ilgilendirmezdi amma milyonlarca kişiyi ilgilendiren beni de ilgilendirir.

Yorumun diğer kısmı seni ilgilendirmez 😅

Bak o zaman yukarıya bir daha bende düzenledim.
Kimsenin böyle bir sorunu yok. Herkes özgür, isteyen yurt dışından alıyor. Rica ediyorum bir daha benim mesajımı alıntılamayın, kimseye laf anlatmaya uğraşacak vaktim yok. Hayırlı akşamlar.

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797
Kimsenin böyle bir sorunu yok. Herkes özgür, isteyen yurt dışından da alıyor. Rica ediyorum bir daha benim mesajımı alıntılamayın, kimseye laf anlatmaya uğraşacak vaktim yok. Hayırlı akşamlar.
Ülkede kaç milyon telefon kullanan var ?
Ülkede kaç milyon fiyattan şikayet eden var ?
Demek ki ülkesel bir sorun sebebi ise ekonomi.

Siz Şuanda şu yazınız ile yasaların bana vermiş olduğunu cevap hakkını kısıtlamak istiyorsunuz.Çünkü topluluk ortamında konuşuyorsunuz şahsi konuşmada değiliz.

Hayırlı Akşamlar

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,313
Ülkede kaç milyon telefon kullanan var ?
Ülkede kaç milyon fiyattan şikayet eden var ?
Demek ki ülkesel bir sorun sebebi ise ekonomi.

Siz Şuanda şu yazınız ile yasaların bana vermiş olduğunu cevap hakkını kısıtlamak istiyorsunuz.Çünkü topluluk ortamında konuşuyorsunuz şahsi konuşmada değiliz.

Hayırlı Akşamlar
Yazdıklarımı okumuyorsunuz. :

Ben fazla ödüyorum, o da fazla ödesin diye bir mantık mı olur?

Ben sadece rica ediyorum. Tekrar söylüyorum beni itham ettiğiniz şeylere dikkat edin.

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
797
@Yahya Furkan

Telefon konusunu kapıyorum
Amma yurtiçi alım ile yurt dışı alım düşüncem sabittir

Karşılıklı olarak gülüşmek güzeldi ama ben kapatıyorum seninle yanıtlaşmayı sırf hakkaniyeti önemsediğinden ötürü birde yemek yiyecem maçta var 🤣🤣🤣

Yazdıklarımı okumuyorsunuz. :

Ben sadece rica ediyorum. Tekrar söylüyorum beni itham ettiğiniz şeylere dikkat edin.
Ben hayatım boyunca haklı olduysam boyun eğmedim

En başta bana cevap yazan sizsiniz doğru mu ?

Sonra rica edende sizsiniz kusura bakmayınca ben uşağınız değilim!