Telefona Taksit Bitince İyi mi Oldu? Avea CEO'su cevaplıyor! VİDEO

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Taksit Bitince İyi mi Oldu?

[video=youtube_share;Kjr9V6GvWpM]http://youtu.be/Kjr9V6GvWpM[/video]

Akıllı telefon satın almak isteyenlerin önlerine konan taksit engeli, ülkemizin faydasına mı gerçekten? Soruyu, Avea CEO'su Erkan Akdemir yanıtlıyor. Özel röportajı izleyin.

Siz de CEO ile aynı fikirde misiniz?

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bi' yandan iyi oldu sanki. Şimdi telefon taksitlerimiz hızır gibi biter. :D

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
704
Benim bu cihazımdan önce kullandığım note 2 taksiti geçen ay bitti bence hiç iyi olmadı telefon değiştirmek çok zorlaşacak ama operatörlere yaradı taksitli cihaz isteyenler onlardan alacaklar

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Erkan beyle aynı fikirdeyiz.

Şimdi şakşakçı sözde ekonomistler damlar yok cari açık içindi onun içindi bunun içindi diye..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Tefecilikle mücdele etmek için yapılan bir şeydi ve sonuçta istendiği gibi olmamakla beraber, bilgi toplumu olmak için itici güç konumundaki bu cihazlara erişimi kısıtlamak, çok yanlış bir adım oldu.

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Böyle diye diye bu hale geldik zaten.Dış borç fazla cari açık var.Avrupada bu önlemleri önceden almayan tüm ülkeler şuan büyük oranda ekonomik krizde ve şuanda halk ayaklanmış durumda Türkiye böyle bir hale gelmesin diye bu önlemler alınırken bu önlemlere gereksiz demek saçmalık abidesidir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya ne erişimi kısıtlanıyor neden bahsediyorsunuz siz paran kadar alacaksın cebin deki note 2 de seni İnternet'e sokar o bilgiye ulaştırır ne diye gidip note 3 alıyorsun. Yok bilgi toplumuy muşuz bırakın bu işleri o kadar bilgi toplumusunda her sene gidip paranın yetmediği aletlere sırf küçücük bir fark için o kadar para verip almanın aptallık olduğunu anlamadınız mı? Çok iyi oldu paranız kadar alışveriş yapın. Paran varsa alırsın yoksa almazsın olay bu kadar basit. Sen de ben de olmayan parayı harcamayacağız artık.

C.A.

Asistan
Reaksiyon puanı
3
15 yaşındaki çocukların elinde son model telefonlar daha o aletin ne olduğunu bilmeden alıyor kullanmaya başlıyor maymun iştahlı şımarık tüketen bir şekilde büyüyorlardı son 4-5 senedir, çünkü aileler akrabalar biz görmedik çocuğum görsün mantığında bir doğum günü oluyor tabletler telefonlar biilgisayarlar yağıyor. bir laf vardır alışmış kudurmuştan beterdir derler insanları alıştırdılar tüketmeye harcamaya şimdi elbette insanlar isyan ediyor. Elin çinlisi tayvanlısı üretiyor koskoca türk milleti vestel harici bir elektroin cihaz yapamıyor hiç olmazsa iç piyasada yapmaya kalkanlar olursa belki bir işe yarar bu yasaklar. şu forumlara girip bakıyorsun turkcelin t40 telefonu için neler yazmışlar hiç olmazsa milli türk işçisi kazanıyor türk işçisi yapıyor ergen kardeşim.

rtgrlndr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bizde sıkıntı ihtiyacı olanın değil herkesin bu cihazları alması. adamın cebinde parası yok ama elinde 2000 tl değerinde cep telefonu. Almak istiyorsa biriktirsin alsın. Bence çok iyi bir uygulama. Kredi kartı bağlılığını azaltacaktır.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Tefecilikle mücdele etmek için yapılan bir şeydi ve sonuçta istendiği gibi olmamakla beraber, bilgi toplumu olmak için itici güç konumundaki bu cihazlara erişimi kısıtlamak, çok yanlış bir adım oldu.

Evet kesin amaç BİLGİ TOPLUMUNU ENGELLEMEKTİR (!)

Elinde 2.000 liralık cep telefonu olan veled Facebook, Twitter, İnstagram, Vine türevi platformlarda ATOM PARÇALIYOR!

Bu cep telefonu ile hangi BİLGİYE ulaşılıyormuş da DEVLET BUNU KISITLAMIŞ?

Saçma sapan karikatürleri mi?

Abuk subuk vine videolarını mı?

Zeka seviyesi yer altında olan bel altı esprileri mi?

Konumuz eğer BİLGİ TOPLUMU meselesi ise çok merak ediyorum 2.000 liralık cihaz 500 liralık cihazdan çok daha fazla bilgiye ulaşmaya mı yarıyormuş? Ya da ne bileyim

Kimse kimseyi kandırmasın kardeşim!

Pahalı telefon alanların % 90'ında Bilgi Toplumu olma gayesi yok!

Maksat en kalitelisi olsun, en pahalısı olsun, çok iyi foto çeksin, internete hızlı girsin, en son oyunları oynayabileyim, masaya koyduğum zaman bir ağırlığı olsun, telefon bana bir imaj bir prestij sağlasın.

Bu kadar...

Zaten BİLGİ sahibi olan bir TOPLUM bu kadar İSRAF yapmaz!

Bu tür pahalı cihazların hakkını vererek kullanan %5'i dışarıda bırakıyorum geriye kalan %95'in ne bilgiyle işi olur ne bilgi toplumuyla...

Aman dikkat dostlar(!)
Devlet bizim telefon almamızı kısıtlayarak bizi CAHİL BIRAKIYOR!
Maksat neymiş?
Bilgi Toplumu olmanın önünü kesmekmiş!

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Elinde 2.000 liralık cep telefonu olan veled Facebook, Twitter, İnstagram, Vine türevi platformlarda ATOM PARÇALIYOR!

Konumuz eğer BİLGİ TOPLUMU meselesi ise çok merak ediyorum 2.000 liralık cihaz 500 liralık cihazdan çok daha fazla bilgiye ulaşmaya mı yarıyormuş? Ya da ne bileyim

Maksat en kalitelisi olsun, en pahalısı olsun, çok iyi foto çeksin, internete hızlı girsin, en son oyunları oynayabileyim, masaya koyduğum zaman bir ağırlığı olsun, telefon bana bir imaj bir prestij sağlasın.

Bu kadar...

Bu tür pahalı cihazların hakkını vererek kullanan %5'i dışarıda bırakıyorum geriye kalan %95'in ne bilgiyle işi olur ne bilgi toplumuyla...

Aman dikkat dostlar(!)
Maksat neymiş?
Senelerdir önümüzü kesmemiş de ne olmuş? ne çıkarmışız? hani nerede? bu telefonları alanların %90'ı daha işlemcisini bilmez halde.Satan adam aynı şekilde.Belki biraz kısıtlama getirirsek üretme ihtiyacı duyarız.Çünkü üretim ihtiyaçtan doğar.

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ne bilgi toplumu yaaa, yüzde 85 i ya oyun oynuyor yada face ile twettera takılıyorlar. geri kalan yüzde 15 i ancak alo deyip iş için kullanıyor.
araştırın bakın öğrencilerin bir çoğu oyun için alıyorlar telefon ve tabletleri.
bir çok kimsede alo demekten başka şey bilmiyor ve sırf hava olsun diye pahalı telefonları tercih ediyorlar.

bilgi toplumu değil havalı toplum olmuşuz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yazdıklarınıza aynen katılıyorum.

Bu kadar...

Aman dikkat dostlar(!)
Maksat neymiş?

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
ne bilgi toplumu yaaa, yüzde 85 i ya oyun oynuyor yada face ile twettera takılıyorlar. geri kalan yüzde 15 i ancak alo deyip iş için kullanıyor.
araştırın bakın öğrencilerin bir çoğu oyun için alıyorlar telefon ve tabletleri.
bir çok kimsede alo demekten başka şey bilmiyor ve sırf hava olsun diye pahalı telefonları tercih ediyorlar.

bilgi toplumu değil havalı toplum olmuşuz.

çok zeki kardeşlerim.bu dediğinizin çözümü taksit sayısını düşürmek ya da akıllı telefonları bilgisayarları yasaklamakla düzelecekse.bende size katılıyorum.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
çok büyük isabet oldu hatta dahada zorlaştırılmalı sadece telefonda değiş herşey için insanları gelir seviyesinden fazla harcamasının önüne geçilmesi gerekiyor (tabi buradada gelir seviyesi polemiği çıkar ama olsun) adam asgari ücretle çalışıyor ayağında ayakkabı yok elinde aypon japon borsasını takip ediyor sanki ........

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Yasak, sansür sevicilerin aksine doğruyu söyleyenler de varmış.

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Cari açık , bankalara olan bağımlılık teknoloji çılgınlıgı vs vs vs ... Her yasak yeni kurallar doğurur ve hiçbirşeyi engellemez tüketim toplumundan üretim toplumuna geçemezsek bu kanunlar fasa fisoda kalır ...

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bence akıllı telefonlar, bilgisayar diye faturalandırılıp taksitlendirilebilir :dirol: :clap: bilgisayardan bi farkları kaldı mı? :mrgreen:

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Telefon tüketimiyle cari açık ne kadar artar merak ediyorum.

Don't Be Normal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence akıllı telefonlar, bilgisayar diye faturalandırılıp taksitlendirilebilir :dirol: :clap: bilgisayardan bi farkları kaldı mı? :mrgreen:
garanti servisi faturası ile gel dediğinde var olmayan bilgisayarını mı servise götürücen?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

şu adamın konuşmalarını takip ediyorum
necati şaşmaz 2
birşeyler söylüyor ama laylaylom geliyor .
neden dersen adam ceo olmuş konuşmayı bilmiyor
ne noktalama var ne tonlama düz bi yazı okur gibi aynı üslup ile devam ediyor.

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
garanti servisi faturası ile gel dediğinde var olmayan bilgisayarını mı servise götürücen?.

walla sizleri bilmiyorum ama şimdiye kadar yaklaşık 7-8 telefon değiştirdim, hepsini de uzun uzun kullandım, hiç garantilik işim olmadı. olursa da 40 yılın başı bi denk gelir, onu da garantisiz tamir ettiririz ne olacak. garanti dediğin nedir ki.. kullanmasını bildikten sonra..

edit: telefon değişikliklerinin sebebi model yükseltme. yanlış anlaşılmasın madem sağlam nie deiştiriyon fln :D

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Telefon bozulmadıktan sonra niye yeni model almaya calisiyosun. Paran varsa pesin al bozulmadiktan sonra niye alasin yenisini....

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
2 tlefon arasında en az 1-2 yıl var. peşpeşe almıyorum tabi. ama teknoloji hızlı ilerliyo, elimizden geldiğince takip etmeye çalışıyoruz :) hergün yeni modelin çıktığı günümüzde 1 yılda çok şey deişir

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
8 mp olur 13 mp 4 cekirdek olur 8 cekirdek. Bumudur yani

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
telefonlar da benim ilgi alanım ne yapayım :) olsun o kadar

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
http://www.wolframalpha.com/ da tavsiye edilir. Fonksiyonda çözer, grafiğini de çizer. Türev, intergral bana mısın demez :) Android uygulamasıda vardır.

Matematik bölümü öğrencisiyim ama bende kullanıyorum. Karşımıza lisede gördüğünüz diskiriminant yöntemiyle çözebileceğiniz problemler pek çıkmıyor. Bazen işin içinden çıkamıyorsun. Bu site adım adım çözümü gösteriyor, bir bilene sormuş olup öğreniyorsun. Yani matematikçiler her matematik problemini çözer diye birşey yok :)

Yanlış yerdesin bro sanırım :)

KlpRnS

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Bu kadar...

Aman dikkat dostlar(!)
Maksat neymiş?

Sanırım az önce telefonunu ne tür amaçlarla kullanmış olduğunu anlattın bize. Ayrıca kimse kimsenin parasını nereye harcayağına karışmak gibi bir hakkı yok. Misal sen gider ev eşyalarına fazlasıyla para yatırırsın para verirsin ben telefona. Sen sigaraya alkole para verirsin, ben o parayla gezmeti terich ederim. Sen kim oluyorsun ki insanların hayatlarına karışma hakkını elinde bulunduruyorsun? Ayrıca millerin pahalı telefon alması senin neden zoruna gidiyor bunuda anlamış değilim. Tüm özelliklerini kullanır veya kullanmaz bu zevk meselesidir.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sanırım az önce telefonunu ne tür amaçlarla kullanmış olduğunu anlattın bize. Ayrıca kimse kimsenin parasını nereye harcayağına karışmak gibi bir hakkı yok. Misal sen gider ev eşyalarına fazlasıyla para yatırırsın para verirsin ben telefona. Sen sigaraya alkole para verirsin, ben o parayla gezmeti terich ederim. Sen kim oluyorsun ki insanların hayatlarına karışma hakkını elinde bulunduruyorsun? Ayrıca millerin pahalı telefon alması senin neden zoruna gidiyor bunuda anlamış değilim. Tüm özelliklerini kullanır veya kullanmaz bu zevk meselesidir.

Pardon özür dilerim, evet ben nasıl kullandığımdan bahsetmiştim. Ben ve benim gibi %5lik bir kesim lüzumsuz işler için kullanıyoruz bu cihazları geri kalan %95 harıl harıl bilimsel sitelerde bir o makaleyi bir bu makaleyi okuyor, yorulduklarında yine cihazlarından huffingtonpost gibi sitelerde vakit geçirip dünya gündemini yakından takip ediyorlar.

At gözlüğünü çıkar bir kenara...
Milletin pahalı telefon kullanması benim zoruma gitmiyor.
Benim zoruma giden en ucuzu ortalama 200 dolarlık cihazlardan her ay bir milyonun üzerinde cihazın bu ülkede ithal edilmesi...
Bunun sonucunda yıllık 12 milyon cihaz ve karşılığında 2 milyar dolarlık bir paranın yurt dışına su gibi akması.

Telwfonların parası benim cebimden çıkmıyor gibi görünse de sonuçta ülkemin cebinden çıkıyor bunun makro ekonomiye yansıması cari açık olarak ülkeme dönüyor, cari açık nedeniyle ülkem kredi derecelendirme kurumları tarafından sürekli kırılgan ekonomi tespitleri ile yeterli notları alamıyor. Bu notlar duş yatırımın en temel parametrelerinden biri, dış yatırımın ülkeme rağbet göstermemesi ya da ülkem yerine başka ülkelere yönelmesi ülkemin para değerini düşürüyor bunun karşılığında dışarıya para çıkışını önlemek için ülkemde faizler artıyor sonuç olarak ülkemin gelirleri faiz gideri olarak yurt dışına giderken ülkemde enflasyon artıyor, enflasyonun artması sonucu iğneden ipliğe ülkemdeki her şeyin fiyatı zamlanıyor. Lüzumsuz yere ithal edilen her ürün ülkemde ekonomiyi zedeliyor. Yoksa ahmet, mehmet pahalı telefon almış tutmuş üzerine oturmuş zerre umurumda değil...

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9

aynen katılıyorum sana, paran varsa istediğin yere harcarsın, kimse karışamaz. Devlet de bunu söylüyor aslında paran varsa git ıphone al, ama paran yoksa gidip elin amerikalısına 3-4 aylık geçim paranı verme.
benim şu anda akıllı telefona ihtiyacım yok ama elimde 2000 tl olsa direk gider note 3 alırım. bu israftır.