Telefon Sıcaktan Kapandı, Bir Sorun Yaratır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Telefonu arabanın içinde unuttum. Camları kapalıydı, hava aşırı sıcak. 1.30 saat falan orada kaldı. Sonra aklıma geldi, elime alınca sıcaktan tutamadım bile telefonu. Telefon açılmıyordu. Sadece titreme oluyor ekran falan gelmiyordu. En az 20 dakika beklettim, kendiliğinden açıldı. Açıldığı gibi sıcaklığa baktım, 20 dakikada 50 dereceye düşmüş. Saat ve tarih sıfırlanmıştı, düzelttim. Başka sorun göremedim. Bataryasında şişme olur mu? Ya da ömrü azalmış mıdır? Bir sorun olmaz değil mi?

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
850
Telefonu arabanın içinde unuttum. Camları kapalıydı, hava aşırı sıcak. 1.30 saat falan orada kaldı. Sonra aklıma geldi, elime alınca sıcaktan tutamadım bile telefonu. Telefon açılmıyordu. Sadece titreme oluyor ekran falan gelmiyordu. En az 20 dakika beklettim, kendiliğinden açıldı. Açıldığı gibi sıcaklığa baktım, 20 dakikada 50 dereceye düşmüş. Saat ve tarih sıfırlanmıştı, düzelttim. Başka sorun göremedim. Bataryasında şişme olur mu? Ya da ömrü azalmış mıdır? Bir sorun olmaz değil mi?
Bataryasında sorun olmuş olabilir

Reaksiyon puanı
6,381
Eski bir telefon mu yoksa çok kullanılmamış bir telefon mu?

Eğer çok kullanılmış ise belki batarya ömrü kısalmış olabilir ama az kullanılmış veya yeni ise pek de bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Şarj etme olayına çok dikkat etmenizi ve şarjda kullanmamanızı öneririm.

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Bataryasında sorun olmuş olabilir

Şuan 32 dereceye düştü. Normal sıcaklıkta umarım bir sorun olmaz.

Eski bir telefon mu yoksa çok kullanılmamış bir telefon mu?

Eğer çok kullanılmış ise belki batarya ömrü kısalmış olabilir ama az kullanılmış veya yeni ise pek de bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Şarj etme olayına çok dikkat etmenizi ve şarjda kullanmamanızı öneririm.

2020 şubat ayında aldım telefonu. Telefon Redmi Note 8.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Cihaz kendini koruma amacıyla otomatik kapatmıştır.
Yüksek sıcaklıklarda donanımlar bile sorun çıkarabilir. Batarya için net bir şey söylemek pek mümkün değil fakat aşırı sıcak bir ortamda duran bataryanın da sağlığı tartışılır.

Reaksiyon puanı
6,381
2020 şubat ayında aldım telefonu. Telefon Redmi Note 8.
Çok da yeni veya az kullanılmış sayılmaz fakat yeni nesil yani korumalı bir bataryaya sahip. Çok büyük ihtimalle batarya sağlığı biraz düşmüştür, kapanma ise daha çok ısınmaması için enerji akışını sistemle kesmesinden yani koruma amaçlı kapanmasıdır.

Büyük bir sıkıntı olmayacaktır diyebiliriz ama eğer hassas davranırsanız. Batarya çok dengesiz bir yapı ve çok hasar verici olabiliyor.

Pil sağlığını böyle kontrol edebilirsiniz (Çalışmayabilir):

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Çok da yeni veya az kullanılmış sayılmaz fakat yeni nesil yani korumalı bir bataryaya sahip. Çok büyük ihtimalle batarya sağlığı biraz düşmüştür, kapanma ise daha çok ısınmaması için enerji akışını sistemle kesmesinden yani koruma amaçlı kapanmasıdır.

Büyük bir sıkıntı olmayacaktır diyebiliriz ama eğer hassas davranırsanız. Batarya çok dengesiz bir yapı ve çok hasar verici olabiliyor.

Pil sağlığını böyle kontrol edebilirsiniz (Çalışmayabilir):

Rehberde dediği gibi MF_05 ve MF_06 yok. Ama pil sağlığı durumu yerinde "good" yazıyor.
Sanırım bir sorun yok.

Beholder

Doçent
Reaksiyon puanı
30
Hayır sıkıntı olmaz kendini koruma için kapatmıştır bir cihaz

Tunahan Sezer

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
278
Yüksek sıcaklıktan kapanmıştır. Donanımlar zarar görmesin diye