Telefon Alırken Göz Ardı Ettiğimiz En Önemli Kıstas: Sar Değeri

Bu konuyu okuyanlar

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
İyi günler SDN ailesi.
Akıllı telefon alırken bir çoğumuz işlemci,ram,kamera çözünürlüğü vs gibi özelliklere bakarak tercihte bulunuyoruz. Ancak en önemli detayı çoğu zaman atlamaktayız.
Genel olarak yoğun bir şekilde radyo dalgalarına maruz kaldığımızda vücudumuzda fizyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Bu da gösteriyor ki zararının ne olduğu aslında vücut tarafından emilen radyasyon değerinin yoğunluğu ile ilgilidir. Radyoaktif maddeler değerleri yükseldikçe çok güçlü olur ve insan vücudundaki hücreleri parçalayarak DNA yapısını bozabilir ve kansere neden olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü cep telefonlarını ''Kanser Riski Taşıyan Ürünler'' grubunda göstermektedir.
Şu anda kullanmakta olduğunuz veya almayı düşündüğünüz telefonun SAR değeri ile ilgili mutlaka yetkili satıcıdan bilgi alınmalıdır.Genel kabul görmüş SAR değeri 1.00W/kg ve altıdır. Bu değerlerin üzerindeki telefonları tercih edilmemesi gerekir.
Özellikle son zamanlarda gerek SDN ve gerekse de diğer forumlarda Xiaomi, Huawei gibi sar değeri yüksek cihazların birtakım modelleri üyelerce tavsiye edilmektedir. Ancak önemle dikkat edilmelidir ki performansı nedeniyle tavsiye edilen bu cihazların sar değerleri 1,4 - 1,5 W/kg bandında seyretmektedir. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş telefonların günde en az 2-3 saat elimizden düşürmediğimiz göz önüne alındığında sağlığımız ciddi tehdit altında kalmaktadır.
Cihaz tercihlerimizde bakacağımız ilk şeyin sar değeri olması dileğiyle, herkese sağlıklı yıllar,iyi forumlar dilerim.

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
İyi günler SDN ailesi.
Akıllı telefon alırken bir çoğumuz işlemci,ram,kamera çözünürlüğü vs gibi özelliklere bakarak tercihte bulunuyoruz. Ancak en önemli detayı çoğu zaman atlamaktayız.
Genel olarak yoğun bir şekilde radyo dalgalarına maruz kaldığımızda vücudumuzda fizyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Bu da gösteriyor ki zararının ne olduğu aslında vücut tarafından emilen radyasyon değerinin yoğunluğu ile ilgilidir. Radyoaktif maddeler değerleri yükseldikçe çok güçlü olur ve insan vücudundaki hücreleri parçalayarak DNA yapısını bozabilir ve kansere neden olabilir.
Dünya Sağlık Örgütü cep telefonlarını ''Kanser Riski Taşıyan Ürünler'' grubunda göstermektedir.
Şu anda kullanmakta olduğunuz veya almayı düşündüğünüz telefonun SAR değeri ile ilgili mutlaka yetkili satıcıdan bilgi alınmalıdır.Genel kabul görmüş SAR değeri 1.00W/kg ve altıdır. Bu değerlerin üzerindeki telefonları tercih edilmemesi gerekir.
Özellikle son zamanlarda gerek SDN ve gerekse de diğer forumlarda Xiaomi, Huawei gibi sar değeri yüksek cihazların birtakım modelleri üyelerce tavsiye edilmektedir. Ancak önemle dikkat edilmelidir ki performansı nedeniyle tavsiye edilen bu cihazların sar değerleri 1,4 - 1,5 W/kg bandında seyretmektedir. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş telefonların günde en az 2-3 saat elimizden düşürmediğimiz göz önüne alındığında sağlığımız ciddi tehdit altında kalmaktadır.
Cihaz tercihlerimizde bakacağımız ilk şeyin sar değeri olması dileğiyle, herkese sağlıklı yıllar,iyi forumlar dilerim.
Bu bilgiler doğru olabilir ama sar değerinin çok da tehlikeli olduğu sanmamaktayım.Çünkü fazlaz ekten olsa şuan insanlar farklı birer yaratık olurlardı.Doğrudur ama ben katılmıyorum ya da öyle düşünüyorum bilemiyorum ama inanmıyorum bunlara.Deneylerle bana ıspat etmeleri gerek.

Reaksiyon puanı
5,171
Arkadas uyararak yapmasi gerekeni yapmis isteyen kabul eder istiyen etmez

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki bilim adamlarının 1 W/kg 'dan sonrası için tehlike arz ettiği yönünde açıklamaları bulunmaktadır. Küresel sermayenin bu sınırı sırf ticari emel gütmeleri nedeniyle yüksek tutmaları da halihazırda tartışma konusudur. Bilim adamlarının değil de küresel sermaye topluluklarının belirttiği sınırı dikkate alıp 1,5 W/kg sar değeri bulunan cihazları gönül rahatlığıyla kullanabilmek de ayrı bir cesaret işidir doğrusu.Yukarıda yapılan açıklama bilimsel değerlere dayanmaktadır.Hepsinden önemlisi bir tavsiye ve uyarı niteliği taşımaktadır.Her şeyin başı sağlık ona iyi bakın.

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki bilim adamlarının 1 W/kg 'dan sonrası için tehlike arz ettiği yönünde açıklamaları bulunmaktadır. Küresel sermayenin bu sınırı sırf ticari emel gütmeleri nedeniyle yüksek tutmaları da halihazırda tartışma konusudur. Bilim adamlarının değil de küresel sermaye topluluklarının belirttiği sınırı dikkate alıp 1,5 W/kg sar değeri bulunan cihazları gönül rahatlığıyla kullanabilmek de ayrı bir cesaret işidir doğrusu.Yukarıda yapılan açıklama bilimsel değerlere dayanmaktadır.Hepsinden önemlisi bir tavsiye ve uyarı niteliği taşımaktadır.Her şeyin başı sağlık ona iyi bakın.

Tamam da şuana kadar kime ne olmuş bu değerlerden dolayı bunu merak ediyorum.Tamam o zaman daha düşük sar değerli olana bakacam.Ya da bana neden hala bir şey yapmadı.Kalbimin de üstün de genel de yine de bir şey olmadı.Allah'a şükür bir çoğu hurafe gibi geldi bana.

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
KISA VADELİ ZARARLARI (24 saat):

• Görüş alanında daralma.
• Kalp rahatsızlıkları.
• Kalp pilinin bozulma riski.
• Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
• Yoğun stres ve yorgunluk hissi.
• Kalıcı işitme bozuklukları.
• Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
• Embriyo gelişiminin zarar görmesi.
• Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
• Kadınlarda düşük riskinin artması.
• İşitmede geçici aksaklıklar oluşması.
• Kan hücrelerinin bozulması.
• Bas ağrıları ve sersemleme
• Bağışıklık sisteminin bozulması.

UZUN VADELİ ZARARLARI (10 yıl):

• Yüksek tansiyon.
• Genetik yapının bozulması.
• Sperm sayısının azalması.
• Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri.
• Cilt kanseri.
• Kan beyin bariyerinin zedelenmesi.
Sar değeri 1 olan İphone 5 marka cihaz kullanıyorum.Kısa vadeli zararlar olarak belirtilen zararlardan bazılarını, telefonu gün içerisinde kimi kullanımlarım sonucunda ne yazık ki yaşamaktayım.
Ayrıca somut delil isteyen arkadaş için : Cep Telefonu Kanser Etti! - ShiftDelete.Net

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Öyle olsa xiaomi piyasadan silinir :D
Sigaranın kanser yaptığı ortadayken sigara neden piyasadan silinmiyor kardeşim.İnsanların önceliği kendi sağlığı olmadıktan sonra zararlı olan bir çok şey de ne yazık ki piyasadan silinmeyecektir.

Reaksiyon puanı
16,118
Sigaranın kanser yaptığı ortadayken sigara neden piyasadan silinmiyor kardeşim.İnsanların önceliği kendi sağlığı olmadıktan sonra zararlı olan bir çok şey de ne yazık ki piyasadan silinmeyecektir.
bazı yerlerde elemanın biri yanaşır taş lazım mı? ot ister misn? der buda öyle...

Barış Bayraktar

Profesör
Reaksiyon puanı
628
+1 bu bir gerçek anlamıyorum.Kanıtlanan deney adına orta da bir şey hala kullanıcılara bir olumsuzluk oluşturulmakta çözemedim valla neden bu kanıya varılmaya çalışılıyor.
Bu tür olayların gözlemlenmesi uzun bir süreçtir. Ondan dolayı şimdilik bir şey yok. Ama olmayacak anlamına gelmiyor bu. Ve şunu da belirteyim. Çin markalarında çift sim desteği olduğu ve ikisi de takılıyken ölçtükleri için o kadar yüksek oluyor.

Snickers

Profesör
Reaksiyon puanı
272
Bu tür olayların gözlemlenmesi uzun bir süreçtir. Ondan dolayı şimdilik bir şey yok. Ama olmayacak anlamına gelmiyor bu. Ve şunu da belirteyim. Çin markalarında çift sim desteği olduğu ve ikisi de takılıyken ölçtükleri için o kadar yüksek oluyor.
İnan Çin değil ama çift sim kartlı Samsung Galaxy S7 Edge kullanmaktayım.Beni rahatsız eden bir sorunla karşılaşmadım.Dediğim gibi genel de gömleğimin sol çebin de taşımaktayım.

darknessfire

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Sadece Xiaomi ve Huawei ninmi sar değeri yüksek samsungun yüksek değilmi ? sizin yanlış değerlendirdiğiniz bir durum var.Örneğin xiaomi mi5 i ele alalım avrupa sar değerleri : 0.3 kafa 0.7 vücut Amerika sar değerleri : kafa 0.7 vücut 1.42 dir.Şimdi birde galaxy s7 ye bakalım avrupada kafa:0.41 vücut:0.62 Amerikada Kafa :1.40 vücut 1.59 bu değerlerin hepsini resmi kaynaklardan yazdım.Şimdi Mi5 in sar değerlerimi daha kötü s7 ninmi iyi bakın bakalım siz sadece telefonların avrupa değerlerine bakıyorsunuz bölgenin birinde 1 gr doku ile diğerinde ise 10 gr doku ile test ediliyor yani test edilen iki bölgedeki değerlerede biz maruz kalıyoruz.Bu durumda çoğu telefonun amerika değerleri 1 in üstünde o zaman hiçbir telefonu kullanmıyalım size göre ?Lütfen bir bilgilendirme yaparken olayı derinlemesine araştırın xiaomi huawei çok öneriyorlarmış e o zaman yukardaki örneğe göre bakarsak s7 ne olucak ?? veya s8 onunda yüksek onlarıda önermiyelim o zaman.Bu arada Xiaominin her telefonun sar değeri yüksek değildir örneğinin biri yukarıda daha bir sürü modelinin sar değeri aşırı yüksek değildir yüksek modelleride vardır ama bu durum sadece çinli firmalar için geçerli değildir tüm telefon firmaları için geçerlidir o yüzden şu firmaların telefonlarının sar değeri yüksek diye değerlendirme yapmak doğru bir tutum değildir.

Son düzenleme:

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Yapmayın artık ya.
Sanki hayatımızda herşey 4/4 lük bir telefondaki sar değerine takılmış olmamız ne derece doğru ?
Evimizdeki diğer aletler makineler çok mu masum ?
İp7+ 1.24 sar değerine tahip milyonlarca kişi kullanıyor. Yıllar önceki telefonlardaki sar değerleri ne alemdeydi peki ?
Adamlar bunun bır sınırı koymuş. 2.0 aşılmayacak yoksa bu telefon üretilemez diye.
Çok mu sar değerine takıntılısınız gelin bir hesap yapalım. Madem 1.00 değerini geçmeyecek o zaman X markanın Y telefonunun sar değeri 0.500 e kardeşim o zaman kullandığın zamanı 2 ile çarptığın zaman bu süre zarfında 1.00 saar değerine eşitlenicek ve aynı zararı görücek vucudun. Bu değeri 0.250 olarak alsak dahi zamanı uzattığımız vakit vucudumuz yine 1.00 sar değeri kadar zarar görücek.
E o zaman kullanmayalım telefonu. İletişimi kuşlarla yapalım. Herkes bir tane güvercin alsın yollasın sevdiceğine...
Unutmayın yaşadığımız dunyada herşeyin bir bedeli vardır. Gereksiz şeyleri sorgulayıp beyninizi yorcağınıza gereklileri sorgulayıp hayatınıza anlam katın.
Hiç değilde doğru bir amaç uğruna yorun Allahın verdiği en güzel nimetlerden biri olan bu güzel beynimizi.

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Sadece Xiaomi ve Huawei ninmi sar değeri yüksek samsungun yüksek değilmi ? sizin yanlış değerlendirdiğiniz bir durum var.Örneğin xiaomi mi5 i ele alalım avrupa sar değerleri : 0.3 kafa 0.7 vücut Amerika sar değerleri : kafa 0.7 vücut 1.42 dir.Şimdi birde galaxy s7 ye bakalım avrupada kafa:0.41 vücut:0.62 Amerikada Kafa :1.40 vücut 1.59 bu değerlerin hepsini resmi kaynaklardan yazdım.Şimdi Mi5 in sar değerlerimi daha kötü s7 ninmi iyi bakın bakalım siz sadece telefonların avrupa değerlerine bakıyorsunuz bölgenin birinde 1 gr doku ile diğerinde ise 10 gr doku ile test ediliyor yani test edilen iki bölgedeki değerlerede biz maruz kalıyoruz.Bu durumda çoğu telefonun amerika değerleri 1 in üstünde o zaman hiçbir telefonu kullanmıyalım size göre ?Lütfen bir bilgilendirme yaparken olayı derinlemesine araştırın xiaomi huawei çok öneriyorlarmış e o zaman yukardaki örneğe göre bakarsak s7 ne olucak ?? veya s8 onunda yüksek onlarıda önermiyelim o zaman.Bu arada Xiaominin her telefonun sar değeri yüksek değildir örneğinin biri yukarıda daha bir sürü modelinin sar değeri aşırı yüksek değildir yüksek modelleride vardır ama bu durum sadece çinli firmalar için geçerli değildir tüm telefon firmaları için geçerlidir o yüzden şu firmaların telefonlarının sar değeri yüksek diye değerlendirme yapmak doğru bir tutum değildir.
Öncelikle dil bilgisi noktasında kendini geliştirmeni tavsiye ederim.Gibi bir benzetme edatıdır.Cümlede Xiaomi,Huawei gibi derken vb anlamını çıkarman gerekirdi.Ayrıca bu markaların birtakım modelleri derken oradaki birtakım da belgisiz sıfattır.Yani o markaların tüm ürünleri değil birtakım ürünlerinin sar değerinin yüksek olduğunu belirtmek için konmuşturNeden o markalardan bahsedildiğine gelince o markaların ürünlerinin bir çoğunun sar değerinin yüksek olması göze battıklarının göstergesidir.Pek tabii olarak başka markaların birtakım cihazlarının sar değeri de yüksek çıkabilir

darknessfire

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Öncelikle dil bilgisi noktasında kendini geliştirmeni tavsiye ederim.Gibi bir benzetme edatıdır.Cümlede Xiaomi,Huawei gibi derken vb anlamını çıkarman gerekirdi.Ayrıca bu markaların birtakım modelleri derken oradaki birtakım da belgisiz sıfattır.Yani o markaların tüm ürünleri değil birtakım ürünlerinin sar değerinin yüksek olduğunu belirtmek için konmuşturNeden o markalardan bahsedildiğine gelince o markaların ürünlerinin bir çoğunun sar değerinin yüksek olması göze battıklarının göstergesidir.Pek tabii olarak başka markaların birtakım cihazlarının sar değeri de yüksek çıkabilir
Dil bilgisi için kusura bakmayın telefondan hızlıca yazdığım için dikkat etmiyorum.Benim genel olarak anlatmaya çalıştığım tüm telefonların avrupa amerika sar değerlerini karşılaştırın çoğu (özellikle amerika sar değerleri) 1.00 ın üzerindedir.Bu durumda 1.00 ın altında olmasına dikkat edin demene gerek kalmıyor çünkü çoğunluğu üstünde he tabi avrupa değerleride 1.5 üstü olan cihazları tabiki almasınlar.Fakat tekrar söylediğim gibi buna şu marka bu markanın sar değerleri yüksek demek yanlıştır.Çünkü her firmanın yüksek sar yayan telefonu var. Zaten sizin düşüncenize göre bütün telefon firmaları göze batıyor sadece çinli firmalar değil.Onun için bu çağrınızı bütün telefon firmalarına yapmanızı tavsiye ederim.

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Yapmayın artık ya.
Sanki hayatımızda herşey 4/4 lük bir telefondaki sar değerine takılmış olmamız ne derece doğru ?
Evimizdeki diğer aletler makineler çok mu masum ?
İp7+ 1.24 sar değerine tahip milyonlarca kişi kullanıyor. Yıllar önceki telefonlardaki sar değerleri ne alemdeydi peki ?
Adamlar bunun bır sınırı koymuş. 2.0 aşılmayacak yoksa bu telefon üretilemez diye.
Çok mu sar değerine takıntılısınız gelin bir hesap yapalım. Madem 1.00 değerini geçmeyecek o zaman X markanın Y telefonunun sar değeri 0.500 e kardeşim o zaman kullandığın zamanı 2 ile çarptığın zaman bu süre zarfında 1.00 saar değerine eşitlenicek ve aynı zararı görücek vucudun. Bu değeri 0.250 olarak alsak dahi zamanı uzattığımız vakit vucudumuz yine 1.00 sar değeri kadar zarar görücek.
E o zaman kullanmayalım telefonu. İletişimi kuşlarla yapalım. Herkes bir tane güvercin alsın yollasın sevdiceğine...
Unutmayın yaşadığımız dunyada herşeyin bir bedeli vardır. Gereksiz şeyleri sorgulayıp beyninizi yorcağınıza gereklileri sorgulayıp hayatınıza anlam katın.
Hiç değilde doğru bir amaç uğruna yorun Allahın verdiği en güzel nimetlerden biri olan bu güzel beynimizi.
Sağlık kaygısı gütmek ne zamandan beri beyni boş yere yormak oluyor. Kişinin sağlığından daha değerli neyi olabilir diyerek söze başlıyorum.Şimdi o sar değerleri normal kullanımda uğranılacak zararı belirtiyor.Yani ortalama olarak günde 3-4 saat aralığı baz alınıyor.Günlük 8(?) saatlik kullanımda uğranılan zarar 2 katı olur mu onu bilemem zira bu bilimsel bir araştırmayı gerektirir.Ancak senşn mantığınla hareket edecek olursak (bence çok saçma ama) o önemsemediğin 1,5 2 sar değerine sahip cihazları normal kullanımın 2-3 katı kullanımda vücudun senin hesabına göre yaklaşık 4,5 W/kg'lık bir radyasyon emilimi gerçekleştirecek.Gördüğün üzere sar değeri düşük cihaz her daim avantajlı konumda bulunacak.Lütfen o güzel beynimizi bilimsel verilerle mücadele ederken bilimsel açıklamalarda bulunarak meşgul edelim ilkokul matematiğiyle değil...

TechnoYoung

Profesör
Reaksiyon puanı
358
Aman bırak radyasyon bedenini sarsın :D

Gerçekten yazdıklarınız önemli ama günümüzde kim dikkat eder bilmiyorum , sizin yazınızdan sonra biraz daha dikkat ederim doğrusu ama atıyorum bir telefonu sevdim beğendim , sar değeri yüksek deyip almamazlıkta yapmam hani .

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Dil bilgisi için kusura bakmayın telefondan hızlıca yazdığım için dikkat etmiyorum.Benim genel olarak anlatmaya çalıştığım tüm telefonların avrupa amerika sar değerlerini karşılaştırın çoğu (özellikle amerika sar değerleri) 1.00 ın üzerindedir.Bu durumda 1.00 ın altında olmasına dikkat edin demene gerek kalmıyor çünkü çoğunluğu üstünde he tabi avrupa değerleride 1.5 üstü olan cihazları tabiki almasınlar.Fakat tekrar söylediğim gibi buna şu marka bu markanın sar değerleri yüksek demek yanlıştır.Çünkü her firmanın yüksek sar yayan telefonu var. Zaten sizin düşüncenize göre bütün telefon firmaları göze batıyor sadece çinli firmalar değil.Onun için bu çağrınızı bütün telefon firmalarına yapmanızı tavsiye ederim.
Şu ara yeni bir telefon alacağım için 1 haftada 2 bin TL'ye kadar 20'nin üstünde cihazı inceleme fırsatım oldu.Sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki en az 18'inin sar değeri 1'in altındaydı.Zaten Samsung firmasının bikaç telefonu dışında neredeyse tüm telefonları 1 in altında.Bu nedenle telefon alırken sar değerinin 1'in altında olmasına dikkat etmek daha da manidarlaşıyor.

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Aman bırak radyasyon bedenini sarsın :D

Gerçekten yazdıklarınız önemli ama günümüzde kim dikkat eder bilmiyorum , sizin yazınızdan sonra biraz daha dikkat ederim doğrusu ama atıyorum bir telefonu sevdim beğendim , sar değeri yüksek deyip almamazlıkta yapmam hani .
TechnoYoung konuyu açmaktaki amacım bu denli önemli ve göz ardı edilen hususu göz önüne çıkarmaktı.Bu konu vesilesiyle yeni bir cihaz alacakken bu unsuru da göz önünde bulundurarak seçimde bulunan çıkarsa ne mutlu bize (Bu arada nickini yazarken klavye 2 kez düzeltti zorlandım baya :D )

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Sağlık kaygısı gütmek ne zamandan beri beyni boş yere yormak oluyor. Kişinin sağlığından daha değerli neyi olabilir diyerek söze başlıyorum.Şimdi o sar değerleri normal kullanımda uğranılacak zararı belirtiyor.Yani ortalama olarak günde 3-4 saat aralığı baz alınıyor.Günlük 8(?) saatlik kullanımda uğranılan zarar 2 katı olur mu onu bilemem zira bu bilimsel bir araştırmayı gerektirir.Ancak senşn mantığınla hareket edecek olursak (bence çok saçma ama) o önemsemediğin 1,5 2 sar değerine sahip cihazları normal kullanımın 2-3 katı kullanımda vücudun senin hesabına göre yaklaşık 4,5 W/kg'lık bir radyasyon emilimi gerçekleştirecek.Gördüğün üzere sar değeri düşük cihaz her daim avantajlı konumda bulunacak.Lütfen o güzel beynimizi bilimsel verilerle mücadele ederken bilimsel açıklamalarda bulunarak meşgul edelim ilkokul matematiğiyle değil...
İlk okul matematiği değil 4 5 yaşındaki cocukların anlayabileceği türden konuştum. Ki herkes net bir şekilde anlasın diye
Şimdi benim sana anlattığımı sen çok yanlış yere çekip çok yanlış bir şekilde analiz etmişsin. Belirli standartlar doğrultusunda bu ölcek 2.00 da sabitlendi. Şimdi bu standartları kim sabitledi ? Bilir kişiler. Sonuçta telefon üreticileri çıkıpta kardeşim benim canım 2.00 istiyorfazlası olmasın diyip olmadı.
O güzel beynini yorup okumuşsun ama yanlış anlamışsın boşuna yormuşsun. Bazı şeylerin belirli standartları vardır ona göre yapılır fakat işin içine çıkar ilişkisi girer orası ayrı bir boyut.
Ama şu noktada başlıyor senin mantığının hatası. Etrafında yüzlerce baz istasyonu var. Onun yaydığı değerlerden haberin vardır umarım. O zaman onlarda kapatılsın. Şimdi burdan yola çıkarsak Nükleer santrallerde yapılmasın. Peki bizim yani milyarlarca insanın ihtiyaçları toz pembe hayaller ile mi gerçekleşicek.
Gerçekçi olunması lazım. Bazı şeyleri kabul edilmesi gerek. Etmiyor musun? Daha iyisini geliştir insanlığa faydalı olsun. Bak Tesla'ya alernatif akım, radyo dalgaları vs. bugune gelmemizde çağ atlamamızı sağlan buluşlar bu adama bağlı. Yani her güzelliğin bir bedeli olucak. Sen o telefonu kullanmasan bile etrafındaki radyasyonlar seni etkileyebilir. O zaman yaşamayalım kardeşim. Böyle olsun yani ? Sırf telefonun sar değerini çözünce herşey düzeliyorsa tamam ben gerekli sitede imza kapanyası başlatayım. Ama çözülmüyor işte. Bazen telefonun çekmediğinde niye çekmiyor dersin. Ama herşeyi bir kenara bırakıp 1.00 üzeri 0.300 veya .0.500 sar değerlerine kayafa takarsan o zaman bu işin seyri çok değişir.
Yani iş nereye bağlanır biliyor musun ? Arabalar üretilmesin. Havayı kirletiyor.
Nükleer santraller yapılmasın. Çevreyi hiçe sayıyor.
Vs vs vs vs. diye gider bu. Ama yapılması gereken şudur. Dünyaca kabul gören bir sınır belirtilmesi ve o sınırı aşmadan enerji ihtiyacımızın karşılanması lazım. Sar değerindede bu sınır 2.00 dır. Eğer o bilim insanları sağlam dayanak buluyor ve kanıtlabilecek olsaydı ''Gider derdi ki, kardeşim bak böyleyken böyle. Sizin bu yaptığınız yanlış. Kanıtım burda gereği yapılmayacak ise yetkili makamlar mevcut'' Adamlar bunu desin o zaman. Öyle sitelerde şöyle bilimsel böyle bilimseldir diye yazıların yüzde kaçı doğru ? Doğruysa çık söyle kardeşim. Kanıtla hadi kimse tutmuyor sizi

TechnoYoung

Profesör
Reaksiyon puanı
358
TechnoYoung konuyu açmaktaki amacım bu denli önemli ve göz ardı edilen hususu göz önüne çıkarmaktı.Bu konu vesilesiyle yeni bir cihaz alacakken bu unsuru da göz önünde bulundurarak seçimde bulunan çıkarsa ne mutlu bize (Bu arada nickini yazarken klavye 2 kez düzeltti zorlandım baya :D )
Çıkar [emoji2] Sar degeri ne bilmeyen var en azindan bilinclenmis oluruz . Benim icinde soyle bir + si olur 2 telefon var 2 sinide seviyorum ama birinin sar degeri yuksek o zaman dusuk olani alirim [emoji2]

darknessfire

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şu ara yeni bir telefon alacağım için 1 haftada 2 bin TL'ye kadar 20'nin üstünde cihazı inceleme fırsatım oldu.Sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki en az 18'inin sar değeri 1'in altındaydı.Zaten Samsung firmasının bikaç telefonu dışında neredeyse tüm telefonları 1 in altında.Bu nedenle telefon alırken sar değerinin 1'in altında olmasına dikkat etmek daha da manidarlaşıyor.
Samsung galaxy a7 2017
SAR US 1.00 W/kg (head) 0.71 W/kg (body)
SAR EU 0.21 W/kg (head) 1.33 W/kg (body)
Samsung Galaxy S8
SAR US 0.44 W/kg (head) 0.75 W/kg (body)
SAR EU 0.32 W/kg (head) 1.27 W/kg (body)
Samsung Galaxy J7
SAR US 1.25 W/kg (head) 1.36 W/kg (body)
SAR EU 0.50 W/kg (head) 0.37 W/kg (body)
Samsung Galaxy s7 edge
SAR US 1.17 W/kg (head) 1.59 W/kg (body)
SAR EU 0.26 W/kg (head) 0.51 W/kg (body)
Samsung Galaxy s6
SAR US 1.15 W/kg (head) 1.16 W/kg (body)
SAR EU 0.38 W/kg (head) 0.50 W/kg (body)
Samsung Galaxy Note 5
SAR US1.53 W/kg (head) 1.28 W/kg (body)
SAR EU 0.45 W/kg (head) 0.58 W/kg (body)
Bence incelerken atladığınız noktalar var.Samsungun çoğu cihazının en azından Amerika ölçümlerinde telefon gamının çoğu 1.00 ın üstünde sar değerleri görüyor yani sizin tehlike sınırınızın üzerinde.Bu arada kaynak güvenilir gsm arenadan aldım.Bu samsung için geçerli değil sadece çoğu firma için geçerli o yüzden bütün firmalara karşı dikkat etmek gerekiyor.Çok uzun süre telefonla konuşmamalıyız ve mümkün olduğunca kablolu kulaklıkla görüşme yapmalıyız.

emre_7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Şimdi elini yüzünü yıkayıp yazdıklarımı bir kez daha dikkatli bir şekilde okumanı tavsiye ediyorum güzel kardeşim.Çünkü bu sana muhtemelen son yazım olacak bu konunun açılmasındaki maksadı biliyor olmana rağmen gereksiz yere uzatıyorsun.Şimdi baz istasyonlarına daha düşük radyasyonlu alternatif bir yol varsa o tercih edilmeli, ya da araçların çevreye daha az zarar vereni üretildiği takdirde o kullanılmalı ha bunların bugün itibariyle bi alternatifi olmadığı için mecburen onları kullancağız demektir.Buraya nasıl bağladın onu da anlamadım ya :D Her neyse şimdi senin o 1,5 W/kg sar değeri olan cihazına 0,2 0,3'lük alternatif var mı var.Demem o ki o 1,5'luk küçük radyoaktif şeytanın var ya ha işte onun daha az zararlısı mümkün.Dünyanın gelişmiş bir çok ülkesi bugün itibariyle daha az enerji üretilebilmesine rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyorsa bu senin o ihmal etmekte sakınca görmediğin sağlık kaygısı yüzündendir.Sen de gayet iyi biliyorsun ki devletleri güçlü şirketler yönetir
Para babaları yönetir.Bunlara devlet üstü şirketler denir.Kapitalizmin o yayılması,doymak bilmeyen hastalığı bilimsel rapor mu tanır.Çok kısa bir araştırmayla birçok bilgiye edinenilirsin.

Son mesajlar