Haber Teknoloji hastalıkları - Sizde hangileri var ??🙂

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

_Zaur_

Dekan
Teknoloji cimrilik hastalığı var bende sanırım.

Çocukluktan var hemde. Gerçekte para harcarım pek tasarruf etmem normal harcarım yanii.....
Telefona gelince telefon hattıyla olan İnternet paketin KB kullanımına kadar sayarım. 1 ayda ortalama 500 mb internet kullanırım siteleri resimsiz olarak.

Çocukken Sony Ericsson telefona java oyunlar çok yüklemişim sanırım.
Kb sayma hastalığı download yapma çubuğundan kalmış bende.

Şimdi bile KB sayacı programı kullanarak burada resimsiz mesaj yazıyorum. :D
 

grbzz

Revolution
Yönetici
Mod. Adayı
FOMO, kesinlikle bende var. Gelişmeleri takip etmek için bir Twitter hesabı bile açtım.

Bir tane de ben ekliyeyim Screenshot Hastalığı. önüme gelenin ekran görüntüsünü alıyorum ve durduramıyorum kendimi 😶
 

Python 3.8.2

Doçent
Yasaklı
Bende de sürekli fotoğrafları silme hastalığı var :D Sevgilimle çok güzel bir fotoğraf çekilmiştik yurda geçene kadar silmişim. Sevgilim bana baya kızmıştı.
 

gamercat

Asistan
Konu yanlış yere açılmış olabilir uyarın.(Sağlık haberleri bölümüne bilerek açmadım)

"Nomofobi:
Cep telefonu yoluyla iletişim bağlantısının kesilmesi olarak açıklanabilir. Kişi telefondan uzaklaştığında haber alamamaktan korkar ve panikler. Bu paniğinin yanında nefes darlığı, titreme, baş dönmesi gibi belirtiler de bulunmaktadır.

FOMO: Gelişmeleri takip edememe kaygısı, gelişmeleri kaçırma korkusu olarak bilinir. Birey herhangi bir gelişmeyi takip etmemenin kendisi için bir eksiklik olduğunu düşünür. Sosyal medyada arkadaşlarının durumlarından haberdar olma isteğine karşı koyamama ve durumları sürekli takip etme isteğinde olma halidir. Kişi gelişmeleri edemediğinde kendisini gergin ve kaygılı hissedebilir.

Ego sörfü: Teknolojiye düşkünlüğü olan insanlardan bazıları belirli süre aralıklarıyla kendi ismini internette aratıp, kendisiyle ilgili gelişmeleri takip eder. Bu insanlar ego sörfü denen hastalığa kapılmışlardır. Ego sörfü, online narsizm olarak da geçmektedir. Narsizm, kişinin kendini beğenmesi olarak da ifade edilebilir. İşte online narsizm terimi veya ego sörfü de kişinin yine öz severliğinin olmasıyla birlikte bunun sanal alemdeki yansımalarını incelemesi olarak açıklanabilir. Kişilerin kendisi hakkında paylaşımları, beğenileri ve yorumları takip etmekten geri duramaması da hastalığın bir başka çeşididir.

Google takibi: Bir kişinin çevresindeki kişileri sürekli olarak arama motorları aracılığıyla araştırması ve insanların neler yaptığını internetten sürekli incelemesidir ve bunu genelde gizli bir şekilde yaparlar.

Siberhondrik: Hastalık durumlarında doktor muayenesi yerine internette tedavi yöntemlerini araştırma ve uygulama hastalığıdır. İnternette hem doğru hem de yanlış bilgilerin bulunduğu herkes tarafından bilinir ancak araştırma ve öğrenme içgüdümüz olduğundan özellikle sağlıkla ilgili konularda hafif veya yoğun bir kaygı düzeyiyle hemen doktora gitmeden internetten bakıp kendimizce öğrenmeye çalışırız ve bunu yaparken doğru bilgi, yanlış bilgi ayırt etmeyiz. Teknoloji ve internet bağımlılığı yaşayan insanlar öz kontrol seviyesi düşük olduğu için siberhondrik hastalığına daha hızlı yakalanabiliyorlar.

Photolurking: Özellikle herhangi bir sosyal ağ platformunda insanların fotoğraflarına saatlerce bakarak zaman geçirmek ve bunu sürekli yapmak.

Cheesepodding: Bir kişinin internet başında geçirdiği süre boyunca internetten 'mp3' indirme hastalığı.

Facebook depresyonu: Facebook ve diğer bazı sosyal ağlar insanları depresyona eğilimli yapıyor. Özellikle genç kızların duygusal hayal kırıklıkları üzerinde tekrar tekrar konuşmaları, ruh hallerini kötü yönde etkilerken, aynı zamanda mutsuz duygular edinmelerine yol açıyor.

İnternet siniri: Mobil cihazlardaki veya bilgisayardaki performans düşüklüğünü ya da geçici sorunların önemli bir stres kaynağı ve istenmeyen olayların tetikleyicisi olduğu ifade ediliyor.

Blog ifşacılığı: Bilinmemesi ve yayılmaması herkes açısından faydalı olan bilgileri on-line yayınlama merakı.

Myspace Taklitçiliği: İnternette başka bir kişiliğe, başka bir role bürünme takıntısı.
bende oyun bağimliliği var bir yeri gecemeyince depresyona uğruyorum
 
Kesinlikle ama kesinlikle internet siniri bende var. Allahtan pahalı bir telefonum yok internet kesildiğinde , telefon donduğunda , yavaşladığında falan telefonu yumrukluyorum. Bu bir tik oldu heralde
 

Son mesajlar

Üst