"Teknik Direktörlükte Gözüm Var Ama..."

Bu konuyu okuyanlar

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yeni futbol direktörünü medya mesnuplarıyla tanıştırmak ve gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulunmak amacıyla basın toplantısı düzenliyor.

BEŞİKTAŞ'IN BÜTÇESİ, ÖNÜMÜZDEKİ SEZON 100 MİLYON DOLAR OLACAKTIR

Futbol Direktörü olarak Önder Özen'i açıklayan Orman; "Artık yeni bir sezonun başlangıcındayız. Futbolun profesyonellerden oluşan bir yapıya sahip olmasını istedik. Beşiktaş'ın tüm kamuoyu üzerinde bırakmış olduğu izlenim ise büyük sıkıntılar içerisinde olan bir futbol takımı olduğuydu. Yönetimimizin üstün çalışmaları ile beraber Beşiktaş'ı bütün kamuoyunun takdir ettiği başarılı bir sezon geçirdik. Bunu skorsal olarak söylemiyorum. Beşiktaş'ın tekrar güvenilir bir takım haline gelmesi adına önemli adımlar attığımızı düşünüyorum. 6 Aralık'ta Tamer Kıran'ın futbolda yeniden yapılanma konusunda açıklamaları olmuştur. Bu toplantıda da açıkladığımız gibi Beşiktaş'ın futbol ile alakalı tüm birimleri daha profesyonelce hesap verilir, sorulur sistemi içinde olmuştur. Beşiktaş'ın bütçesi önümüzdeki sene 100 milyon Dolar olacaktır. Bu zihniyetimiz bugün çıkmış bir şey değildir. İktidara geldiğimiz günden bu yana bunu söylüyoruz. Bu bütçelerde gerek başkan, gerek yöneticiler olsa bile yetkisi olup, sorumluluğu olmayan insanlardan yapılmasının doğru olmadığını vurgulamıştır. Futbolun artık Beşiktaş'ta bir futbol direktörü vardır. O isim de Önder Özen beydir. Hayırlı olsun." dedi.

3 SENELİK BİR KONTRAT İMZALADIK

Önder Özen ile 3 senelik kontrat imzaladıklarını dile getiren Fikret Orman;</strong> "Artık futbolun tüm brimlerinden sorumlu kişi Önder beydir. Kendisi ile ben direkt olmadan da görüşmeler yapılmıştır. Sonucunda bizle beraber de görüşmelerde bulunmuşuzdur. Bilgi birikimi, vizyonu itibari ile bu işe uygun olduğuna inandığımız, güvenimizin tam olduğuna inandığımız arkadaşlarımızdır. Beşiktaş camiasında kendisine hayrlı görevler diliyorum. 3 senelik bir kontrattır. 3 sene itibari ile Önder Bey önderliğinde futbol tamamen profesyonel olarak yönetilecektir. Bu ekibin bütün bireyleri bu çalışmanın bir parçası olacaktır. Ne, neden, niçin sorularına şeffaf bir şekilde cevap vereceğiz.Tüm Beşiktaşlılardan destek olmasını istiyorum." dedi.

Başkan Fikret Orman'ın ardından Sportif Direktörlüğe getirelen Önder Özen açıklamalarda bulundu.

Özen, yaptığı açıklamada;

BEŞİKTAŞ AİLESİ VE BAŞKANA TEŞEKKÜR EDERİM

Beşiktaş ailesine teşekkür eden Önder Özen; </strong>"Beşiktaş ailesine ve başkana teşekkür ederim. Eski Futbol Komitesi Üyesi Tamer Kıran'a teşekkür ederim. Sportıfi Direktör kavramı çok altını dolduramadığımız bir kavram değil. Ben büyük kulüplerde özellikle bu kavramı isim ve içerik olarak doğru bulmuyorum. Beşiktaş JK, ilkleri yapan 110 yıllık bir camia. Bana göre doğru bir yaklaşımla futbol genel direktörlüğü oluşturuldu." dedi.

"Beşiktaş altyapısının son 3 yılda çok ciddi bir atağı var. Özellikle U-13 Takımı'nı izlemelisiniz. İyi eğitimden geçmiş genç çocuklardır. Oradaki oyuncuların potansiyelini arttırmak daha önemlidir. Emrah Bayraktar ile bunları yapacağız. Bununla beraber transfer bir bütünlük gerektiren bir iş. Bir scout departmanımız var. Önümüzdeki günlerde adını türkçeleştireceğiz. Fikret Demirer ile Scout ekibini daha iyi işleve sokacağız. Dünya futbolunu besleyen mecraları en fazla gözetecek olan ekip biz olacağız. O scout ekibi için Tamer Kıran gerekli açıklamaları yapmıştır. Bununla beraber benim pozisyonumun gerektirdiği işlerden bir tanesi biraz da öz eleştiri yapmak.Gerekirse bunu yapmaktan çekinmeyelim. Bilgi kirliliği iyi bir şey değil. Bundan en çok Beşiktaşlılar zarar görür. Bunun için 3. departman olan Semih Usta ile bilgi alışverişine başladık. Bunun dışında çok fazla şey söylemek istemiyorum. Benim kendime verdiğim süre 18 ay. Bu 18 ay sürede "Beşiktaş'ta istediğimiz şeylere yapabilecek miyiz?" göreceğiz. Bunu görebilirim. Eğer olmadığını görürsem vedalaşırız. Benim niyetim arkadaşlarım ile beraber Beşiktaş'ın insan kaynaklarına yatırım yaparak onlarla beraber bu süreyi tamamlamak" dedi.

Önder Özen'in açıklamalarının ardından Başkan Fikret Orman, basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor.

FUTBOL İLE ALAKALI HER ŞEYİN SORUMLUSU FUTBOL DİREKTÖRÜDÜR

Futbol Direktörü'nün yetki alanı ile ilgili soruya Orman; </strong>"Teknik Direktör, Futbol direktörüne bağlı çalışacak. Futbol Direktörü ise Yönetim Kurulu'na karşı sorumludur. Bununla alakalı çalışmalar, futbol direktörü tarafından yapılacaktır. O da yönetim kuruluna sunacaktır. Bunlar yönlendirici ve gerçek sahibi futbol direktörüdür. Yönetim Kurulu da bu fikri onaylayacak makamdır. Futbol ile alakalı iyi ya da kötü her şeyin sorumlusu futbol direktörüdür.

Samet Aybaba ile yolların ayrılması ile ilgili soruya Fikret Orman;</strong> "Samet hoca, Beşiktaş camiasının yetiştirdiği önemli değerlerden bir tanesidir. Beşiktaş'a gelirken çok cesaretli bir şekilde gelmiştir. Geçmiş sezonda da önemli başarılar elde etmiştir. Beşiktaş'ta zor bir süreç yaşadık. Çok belirsizlikler vardı. Oyuncuların paralarını alabilecekleri soru işaretleri içerisindeydi. Fakat Beşiktaş'ın bugün olduğu derecede başarılı olduğu bir durum varsa bundan sorumlu hocamızdır. Hocamız çok başarılı bir sezon geçirmiştir. Gazetelerde bir çok isim okuyoruz. Biz şu güne kadar hiçbir ilişkinin içerisinde olmamışızdır. Maalesef bu günler duygusal günlerdir. İnsanlar gelirken büyük sevinçler içerisinde gelirler. Beşiktaş'tan da ayrılmak zordur. Samet hoca Ahmet Kavalcı ile görüşüp kendisi ile görüşmeye gerek kalmadığını avukatı ile görüşülmesi gerektiğini söylemiş. Bugün avukatı gelecek. Samet hoca Beşiktaş camiasının önemli bir değeridir. 6 sene boyunca Beşiktaş Kulübü kaptanı olmuştur. Çalıştığımız sürede iyi ilişkiler içerisinde çalıştık. Samet hocanın Beşiktaş'taki değeri her zaman devam edecektir. Maalesef sizlerin de polemik haline getirdiğiniz şeylerdir. Samet hoca yaşça bizden büyüktür. Aramızda kırgınlık olmaz. Kulübümüzün önemli bir parçasıdır" dedi.

Yeni teknik direktör arayışlarına ne zaman başlanacağı ve futbol direktörünün mü bu arayışı yapacağı konusundaki soruya Orman;</strong> "Yeni hoca çalışmalarını Önder bey yüretecektir. Samet hoca hala Beşiktaş'ın kontratlı hocasıdır. Bunlar netleşsin, Önder bey gerekli çalışmaları yapacaktır. Neredeyse dünyanın en büyük hocaları Beşiktaş'a geldi. Bunlar bir yandan hoşuma gidiyor. Geçen sene Beşiktaş'a hoca bulunamazken bugün önemli isimler Beşiktaş ile yazılıyor. Beşiktaş'ın hocası büyük bir hoca olacaktır. Lig daha yeni bitti. Biz artık yeni yapılanmamıza başlayacağız. Geçmiş sezondaki durumda değiliz. Bizim izleme ekibimiz bayağı bir çalışma içerisinde bulundu. Bizim hangi mevkiiye ne transfer yapacağımız alternatifleri ile birlikte hazır vaziyettedir. Artık ne noktaya gideceğimiz bizim açımızdan bellidir" dedi.

İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi'nin Samet Aybaba ile ilgili yaptığı açıklama ve Yönetim Kurulu'nda görev değişikliği olup olmayacağı ile ilgili soruya Fikret Orman; </strong>Ahmet Nur Çebi, inanılmaz derece başarılı bir yöneticimizdir. Bugüne kadar Beşiktaş'ta bir şeyler yapıldıysa onun da emeği olan yönetim kurulu arkadaşlarımız ile beraber Ahmet beyin payı çok büyüktür. Kendisi ile de çok rahat çalıştık. Çok iyi bir ekip oluşturduk. Kendisi ile çalışmaktan çok mutluyum. Aynı şekilde aynı konumu ile devam edecektir. Futbolun dışında İcra Kurulu Başkanı'dır. Onun baktığı açılar hukuk ve mali konulardır. Samet hoca konusunda doğru bir yaklaşımda bulunmuştur. Samet hoca ile hukuki olarak kontrat fesih edilmediği için doğru bir ifade kullanmıştır.&nbsp;Ahmet Kavalcı da geçen sene inanılmaz bir performans göstermiştir. Deniz Atalay, Ahmet Kavalcı, Tamer Kıran her şekilde beraber olduğumuz insanlardır. Yine beraber olacağızdır" dedi.

Beşiktaş'ın hedefleri ile ilgili soruya Orman; "Beşiktaş, bize göre Türkiye'nin en büyük kulübüdür. İnsanlar Beşiktaş'a olan ilgilerini 24 saat yaşarak hayatını geçiriyor. Bir çok kulüp vardır ama büyük kulüp olmak çok farklı bir şeydir. Beşiktaş'a karşı oynayan takımların taraftarı kadar Beşiktaş havaalanında karşılanır. Bu iş çok ciddi bir iştir. Hatta milyar dolarların harcamalarını yaptığı bir kurumdur. Dünyanın her tarafında bizim başlatığımız uygulama şeklindedir. Ben Beşiktaş Kulübü'ne başkan olduğuımdaki ana hedeflerin başında Avrupa kupasında kupa kaldırmak geliyordu. Tam anlamı ile kurumsal yapıda bu kupayı kaldıracağımıza inanıyorum. Bizim içimizdeki hırs budur. Beşiktaş'ın başarılı olacağı bir düzen yaratmalıyız. Bu kupa kalktığında herkes mutlu olacaktır." dedi.

ÖNDER ÖZEN: "TEKNİK DİREKTÖRLÜKTE GÖZÜM VAR AMA...

Teknik direktörlükte gözünün olup olmadığı ile ilgili soruya Önder Özen;"Teknik direktörlükte gözüm var. Bir gün yapacağım. Bu Beşiktaş'ta olmayacak. Beşiktaş Teknik Direktörlüğü öyle kolay ulaşılabilecek bir pozisyon değil. Beşiktaş'ın Teknik Direktörü, iki anlayışı çok iyi temsil etmeli. 56-57 yaşında başarılı biri olmalıdır ya da bunları hiç yapmamış ama yapma potansiyeli yüksek biri olmalıdır. Antrenör yetenekleri yanı sıra kişiliği, soyunma odasındaki tavrı, antrenman uygulaması, ekip çalışması birer kriterdir. Benim henüz buraya başarılı olacak kadar başarım yok. Eğer Önder Özen, üst düzey bir teknik direktörlük yapacaksa Beşiktaş'tan ayrıldıktan sonra olacaktır" dedi.

FENERBAHÇE'DE GÖREV YAPTIĞIM İÇİN...

Fenerbahçe ile geçmişi olması hakkındaki soruya Özen;"Fenerbahçe'de 7.5 sene görev yaptım. Beşiktaş'ta görev yapacağımdan dolayı ailem ve çocuklarım gururlu. Rahmetli babam sağ olsaydı çok mutlu olurdu. Fenerbahçe'de görev yaptığım için bütün aile fertlerim gururlu oldu. Fenerbahçe'den çalışmaktan gurur duydum. Beşiktaş'a gelmemde bana yatırım yapmamda eğitim almama sebep olmuştur" dedi.

STAT TERCİHİ

Beşiktaş'ın önümüzdeki sezon nasıl bir statta oynamasını istediği ile ilgili soruya Önder Özen; "Beşiktaş'ın maddi anlamda bir takım gereksinimleri var. Beşiktaş Kulübü'nü döndüren bütün gelirleri Beşiktaş futbol takımından geliyor. Beşiktaş için gişe gelirleri nasıl iyi geliyorsa benim tercihim oradır. Benim gönlümden geçen tabii ki Beşiktaş taraftarının etrafını çevirdiğinde rakibi de kendi oyuncusunu da baskı altına alması gerektiği şekilde kompak bir statdır. Bunu yönetim kurulu değerlendirecek, ben de fikrimi söyleyeceğim" dedi.

BOMBANIN SAHA İÇERİSİNDE YERİ YOKTUR

Bu sezon bomba transferler olup olmayacağı ile ilgili soruya Özen; "Bomba işi benim ezelden beri karşı olduğum bir iştir. Bombanın saha içerisinde yeri yoktur. Beşiktaş Scout takımı iyi bir liste hazırlamış. Bunların içinde ulaşılabilir şekilde çalışma yapmaya başladık. Bu sene işimiz çok zor." dedi.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ İLE HENÜZ ANLAŞMAMIŞTIM

Canlı yayında neden "önümüzdeki sezon da TV'deyim" dediği ile ilgili soruya Önder Özen;</strong> "Canlı yayında bana soruldu. Beşiktaş Kulübü ile anlaşmadığım için bu soruya bu cevabı verdim" dedi.

BAŞARACAĞIMA EMİNİM

Başarılı olup olmayacağı ile ilgili soruya ise Özen; </strong>"Fenerbahçe'de yardımcı antrenörlük yaptım. Burada bir şov içerisinde olmadım. Yeri geldi saha içerisine ve takım içerisine girdim. Ben deneyeceğimi biliyorum. Başaracağıma eminim." dedi.

Kaynak

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
yakışırdı aslında ama öbür senede başarılı olamazssa beşiktaş tayfur havutçu gibi önder özende teknik direktör olur

Shizo

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hayırlı uğurlu olsun Beşiktaş'ıma

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
teknik_direktorlukte_gozum_var_ama_1369224743.jpg

Stad işide hala çözülmedi.Teknik direktör de yok,transfer şart,gönderilmesi gereken sürüyle oyuncu var. Çok işi var Özen ve Başkan ın.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Beşiktaş' a hayırlı, uğurlu olsun. Başarılı bir şekilde devam eder inşaAllah.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
hayırlısı olsun BEşiktaşıma faydalı olurlar inş.