Tekel Bayiler Ve Devlet Arasındaki Içki Yasağı Tartışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
10 Kasım 2020
7,103
6,993
293
20
Salgını önlemek amacıyla uygulanacak tam kapanma alkollü içki yasağına dönüştü. Tam kapanmanın uygulanacağı 17 gün boyunca market ve bakkallar alkol satışı yapamayacak. Hükümet, yayımladığı genelgeye alkol yasağını açıkça yazmadı.

resim_2021-04-29_114419.png

Tekel Bayileri Platformu Başkanından da tepki geldi,

“Genelgede ‘alkol satışı yasak' diye bir ibare dahi yok. Maalesef üzülerek söylüyorum; 17 Mayıs'a kadar ülke genelinde pandemi ve ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır. Bu yapılan özel yaşama, yeme içme kültürüne karşı açıkça darbedir. Korona bahane, yasaklar şahane” dedi.

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
Hiçbirimiz Ramazan'da içki içme derdinde değiliz. Ama bunun covid ile mücadele ile ilgisi yok. Yaşam tarzına müdahale etmektir bu.

Bu yasak tekel bayilerinin bizi kapattınız ama marketler içki satıyor ve haksız rekabet oluyor veryansını ile başladı. İktidar da bunu fırsata çevirdi kendi ideolpojisi kapsamında.

O zaman bu yasak döneminde marketlerde neden züccaciye satılıyor mesela. Züccaciyeciler de kapalı örneğin..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Satan yine satar küçük bakkallar hala satıyor.
tabi ki satan satar. İstesem ben de kendi küçük esnafımdan alabilirim. Ama mesele almak ya da alamamak değil. Mesele özgürlüklere kendi ideolojilerine göre sınır getirmek.

Bunun bir sonrası etek boyuna karışmak olur.

Kimin ne içtiğine karışacaklarına AŞI bulsunlar.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
10 Kasım 2020
7,103
6,993
293
20
Hiçbirimiz Ramazan'da içki içme derdinde değiliz. Ama bunun covid ile mücadele ile ilgisi yok. Yaşam tarzına müdahale etmektir bu.

Bu yasak tekel bayilerinin bizi kapattınız ama marketler içki satıyor ve haksız rekabet oluyor veryansını ile başladı. İktidar da bunu fırsata çevirdi kendi ideolpojisi kapsamında.

O zaman bu yasak döneminde marketlerde neden züccaciye satılıyor mesela. Züccaciyeciler de kapalı örneğin..

tabi ki satan satar. İstesem ben de kendi küçük esnafımdan alabilirim. Ama mesele almak ya da alamamak değil. Mesele özgürlüklere kendi ideolojilerine göre sınır getirmek.

Bunun bir sonrası etek boyuna karışmak olur.
İçki, ya da alkol Covid-19 olan birisi için büyük sorun. İyileşmeyi zorlaştırıyor.

QuietTouch

Asistan
3 Mart 2021
177
187
43
26
Kimin ne içtiğine karışacaklarına AŞI bulsunlar.
Kesinlikle sonuna kadar sana katılıyorum. Yandaş birisi değilim ama Alkol satışı ile aşı bulunmamasının aynı noktada kesiştiğini sanmıyorum. Eleştirirken sadece eleştirmek için eleştiri yapmayın. Alkol'ü sadece Türkiye yasaklamadı, ben karşıyım keşke yasaklanmasaydı ki yasak diye bir durum söz konusu değil şuan satan var satamayan var karışık bir durum. Ramazanda dinen evet içilmez ama içenler de var kimseye karışamayız. Sözde yasak için verilen sebep ise alkolün metabolizma'yı yavaşlattığıdır. Yine dediğiniz gibi tekeller kapalı ama süper marketler satıyor tuhaf.

''Wolfred1ght''

Profesör
7 Ocak 2021
2,214
2,290
293
Herkes istediği şeyi zehirde olsa içer.Kimse buna müdahil olamaz.Alkol ana ihtiyaçlarımız (Su,gıda vesiare.) gibi ise açabilirler.

Hollywoo

Profesör
19 Aralık 2020
1,777
1,462
293
Anlamadığım konu alkolün yasakla ne alakası var zaten alan kişi gider evinde içer ne saçma iş ama zaten doğru bir şey beklememek lazım.

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
Kesinlikle sonuna kadar sana katılıyorum. Yandaş birisi değilim ama Alkol satışı ile aşı bulunmamasının aynı noktada kesiştiğini sanmıyorum. Eleştirirken sadece eleştirmek için eleştiri yapmayın. Alkol'ü sadece Türkiye yasaklamadı, ben karşıyım keşke yasaklanmasaydı ki yasak diye bir durum söz konusu değil şuan satan var satamayan var karışık bir durum. Ramazanda dinen evet içilmez ama içenler de var kimseye karışamayız. Sözde yasak için verilen sebep ise alkolün metabolizma'yı yavaşlattığıdır. Yine dediğiniz gibi tekeller kapalı ama süper marketler satıyor tuhaf.

Sevgili Kardeşim,
Alkol ile virüs yayılmasının bir bağı ve bağlantısı yok. Demem o ki; virüs yayılımına engel olmayacak işler ile uğraşacağınıza ülkeye AŞI getirin.

Dinen sadece ramazanda değil hiç bir zaman içilmez diye düzelttikten sonra AKP'nin her zamanki gibi şark kurnazlığı yaptığını belirtiyorum.

Hayır süper marketler satamıyor. Kapanmada Tekeller kapalı ve süpermarketlerin içki reyonları da kapalı. Burada vurgu yapılan içki içmeye ne kadar meraklı olunduğu değil. Sadece temel hak ve özgürlükler konusundaki hassasiyet...

İçki, ya da alkol Covid-19 olan birisi için büyük sorun. İyileşmeyi zorlaştırıyor.
Alkol tüketimi Covid tedavisine iyi gelmez. Ancak kötü etkilediğine dair bilimsel bir makale de görmedim.

Sevgili Kardeşim,
Alkol ile virüs yayılmasının bir bağı ve bağlantısı yok. Demem o ki; virüs yayılımına engel olmayacak işler ile uğraşacağınıza ülkeye AŞI getirin.

Dinen sadece ramazanda değil hiç bir zaman içilmez diye düzelttikten sonra AKP'nin her zamanki gibi şark kurnazlığı yaptığını belirtiyorum.

Hayır süper marketler satamıyor. Kapanmada Tekeller kapalı ve süpermarketlerin içki reyonları da kapalı. Burada vurgu yapılan içki içmeye ne kadar meraklı olunduğu değil. Sadece temel hak ve özgürlükler konusundaki hassasiyet...

Alkol tüketimi Covid tedavisine iyi gelmez. Ancak iyileşmeyi kötü etkilediğine dair bilimsel bir makale de görmedim.

Son düzenleme:

QuietTouch

Asistan
3 Mart 2021
177
187
43
26
Sevgili Kardeşim,

Zaten belirtilen fikir alkolün, virüs yayılımını artırmasından kaynaklı olmadığını açıkladılar bakın ben birilerini savunmuyorum bunu tekrar söylemek istiyorum ve altını çiziyorum. Bir önceki mesajda da yazdığım gibi vücut dayanıklılığı ile ilgili, ben alkol kullanmayan birisiyim isteyen içsin isteyen içmesin, gram umurumda olmaz. Söylemek istediğim küçük düşünmeyin ve görüşleriniz karşıt olduğu için her şeyi eleştirmek için eleştirmeyin tüm yönü ile düşünmeniz gerekmektedir. Ülkeye aşı getirin diyorsunuz kesinlikle doğru benim ailemin 2. doz aşıları iptal oldu yeni bir tarih alamıyoruz çünkü aşı yok. Kapanma ülke içerisinde olan bir olay, aşı ise uluslararası bir olay iki olayı bir görmeniz biraz düşündürücü, birisinde bir ülke ile anlaşma durumu söz konusu birisinde kendi halkınızın yapacağı ve yapamayacağı şeyler söz konusu, demem o ki eleştirirken doğru yerlerden eleştirmek gerekiyor. Mesela, daha çin ve alman aşıları tam olarak gelmiyorken neden rusya ile aşı görüşmelerine başlandı ? bunu karşılaştırmanız daha güzel olur. Yoksa eleştirmek isteyene konu çok ben buraya sayfalar dolusu yazı yazarım.​

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Ülkede çok garip insanlar var. Ne olaylar olur sesleri çıkmaz. Kovid kapsamında dünyanın diğer ülkelerindede olduğu gibi alkol satışına kısıtlama getiriliyor. Aman koşun İran mı oluyoz yaşam tarzımıza müdaha ediyorlar. Rahatla içemiyecez mi flan tarzı laflar hemen.

Zaten Ramazan ayındayız üstüne devlet 5 gün süre tanımış bu kadar içme meraklısı isen al koli koli iç evinde engel mi var tutan mı var ? Korona zamanları tam kapanma olduğunda Tekeller açık olursa insanlar Alkol'ü genelde toplu halde veya başka insanlarla bir araya gelip birlikte içtikleri için devletler kendilerince böyle önlemler alıyor.

sedatistan

Asistan
18 Aralık 2011
205
114
43
#alkolümedokunma ne kadar saçma bir hashtag ya, bir ay alkol olmadan dayanamıyormusun?
Kardeş 1 ay konuşmadan da dayanırsın. sokakta yatarsanda dayanırsın.Ekmek yemesende dayanırsın.

Bu mantıkla şişmana 1 ay ekmek yeme dayanamıyormusun.
Sigara içene 1 ay içme dayanamıyormusun.
Çok konuşan karıya 1 ay sus dayanamıyor musun der.
Ne şişman kalır memelekette, ne alkolik, ne siagara bağımlısı.
Her işimizi çözerdik.Sorun bu zaten özgür bir ülkede yaşıyorsan yasak olmamalı.
Kim kendine ne yaparsa yapar sana ne?
Ülkede çok garip insanlar var. Ne olaylar olur sesleri çıkmaz. Kovid kapsamında dünyanın diğer ülkelerindede olduğu gibi alkol satışına kısıtlama getiriliyor. Aman koşun İran mı oluyoz yaşam tarzımıza müdaha ediyorlar. Rahatla içemiyecez mi flan tarzı laflar hemen.

Zaten Ramazan ayındayız üstüne devlet 5 gün süre tanımış bu kadar içme meraklısı isen al koli koli iç evinde engel mi var tutan mı var ? Korona zamanları tam kapanma olduğunda Tekeller açık olursa insanlar Alkol'ü genelde toplu halde veya başka insanlarla bir araya gelip birlikte içtikleri için devletler kendilerince böyle önlemler alıyor.
Diğer bir konu kardeş Amerika ırak'a girince ölen insanlar için ne yaptın, Uygur türkleri için ne yapıyorsun.İnsan oğlu böyle kendini ilgilendiren bişey olunca atağa geçer ki bence haklı bir gerekçe.

Ammavellakin alkol'ü yasaklaması tam kapanmada kola yasak, xbox,ps5 satışı yasak,oyun satışı yasak demekle aynı saçmalıkta bide neden alkol yani neden sigara değil.Neden full zararlı cipsler, fermante sucuklar değilde alkol.

Bu arada "Zaten Ramazan ayındayız üstüne devlet 5 gün süre tanımış" gibi bir laf edilmez.
Türkiye laik bir hukuk devletidir. Ateistlerde devlete çatır çatır vergi veriyorsa onların işlerinide yasaklayamazsın.Belki hristiyan pazar günü şarap ekmek yapıp ibadet edecek.İlla senin dinin mi olması gerekli geçerli sebep için.
Çok sığ bakıyorsunuz olaylara.

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Bu arada "Zaten Ramazan ayındayız üstüne devlet 5 gün süre tanımış" gibi bir laf edilmez.
Türkiye laik bir hukuk devletidir. Ateistlerde devlete çatır çatır vergi veriyorsa onların işlerinide yasaklayamazsın.Belki hristiyan pazar günü şarap ekmek yapıp ibadet edecek.İlla senin dinin mi olması gerekli geçerli sebep için.

Alsın istediği kadar 5 gün süresi vardı hatta şuanda alabilir daha 3-4 saati var. Emin ol o Hristiyan dediğin adam bile bazılarından daha saygılıdır devlete. Devlet böyle bir karar aldıysa demek ki vardır bir bildiği der saygı duyar. Ama çok değişik kitllere var ülkede sabah akşam koşun ŞERİHAT geliyor koşun laiklik elden gidiyor diye bağırıyor...

sedatistan

Asistan
18 Aralık 2011
205
114
43
Alsın istediği kadar 5 gün süresi vardı hatta şuanda alabilir daha 3-4 saati var. Emin ol o Hristiyan dediğin adam bile bazılarından daha saygılıdır devlete. Devlet böyle bir karar aldıysa demek ki vardır bir bildiği der saygı duyar. Ama çok değişik kitllere var ülkede sabah akşam koşun ŞERİHAT geliyor koşun laiklik elden gidiyor diye bağırıyor...
Evet onlar kendi devletlerine duyabilir ben onların devletinede duyabilirim :D
Ama tam kapanma deyip uçuş ysağı getirmeyen.Kapatma kararı verip evde kalanlar ne yiyecek ne içicek diye düşünmeyen,ufacık bir para bile vermeyen, benim senin onun bunun vergisini kendi adamlarına yedirip, sağa sola peşkeş çeken devlete kusura bakma.

19 Kasım 2018
3,599
4,101
293
İsteyen istediğini yapar. Böyle yasaklar getirip amaçları ne yonlarıda anlamıyorum. Belki alkolü yasaklayıp dinci kısmı kendine çekmeye çalışıyorlardır.

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Evet onlar kendi devletlerine duyabilir ben onların devletinede duyabilirim :D
Ama tam kapanma deyip uçuş ysağı getirmeyen.Kapatma kararı verip evde kalanlar ne yiyecek ne içicek diye düşünmeyen,ufacık bir para bile vermeyen, benim senin onun bunun vergisini kendi adamlarına yedirip, sağa sola peşkeş çeken devlete kusura bakma.

Bak bu tarz konularda eleştir işte devleti. Ama gidip Fakire fukaraya destek nerede diye TAG lar açmak yerine ALKOLÜME DOKUNMA. Şerihat mı geldi veya İran mı oluyoz tarzı muhabbetler bayıyor beni... Lafa geldimi herkez açız ölüyoz ebediyatı yapıp yüzde 80'i - yüzde 150 si vergi olan Rakıları viskileri şişeseyle götürmeyi ve sonrasıda Fakir edebiyatı yapıp millet aç aç demeyi biliyor...

hakancalis

Profesör
6 Ocak 2021
1,249
1
957
293
İsteyen istediğini içer bunun virüsün yayılmasıyla alakası yok savunma ise insanların toplanıp alkol içmesi ona bakarsan din düşmanı değilim ama camide toplanıp namaz kılınıyor birlikte iftar yemekleri yeniliyor ayrıca herkes müslüman olmak zorunda değil isteyen istediği gün saat ayda içer

Harnapazade

Profesör
16 Şubat 2017
1,610
1,442
293
30
Türkiye Diyanet Vakfı sigara da satılmasın diye önerge vermiş yahu kardeşim işiniz gücünüz yok mu sizin herşeyi öptük alkol ve sigara kalmıştı...

Hollywoo

Profesör
19 Aralık 2020
1,777
1,462
293
İsteyen istediğini içer bunun virüsün yayılmasıyla alakası yok savunma ise insanların toplanıp alkol içmesi ona bakarsan din düşmanı değilim ama camide toplanıp namaz kılınıyor birlikte iftar yemekleri yeniliyor ayrıca herkes müslüman olmak zorunda değil isteyen istediği gün saat ayda içer

Malum kişi(N.....) mesajınızı görmemiş herhalde hemen duyar kasmaya gelirdi :D

Usui Takumi

Profesör
10 Temmuz 2011
3,551
1,177
293

Allahtan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Meni Müskirat kanunuyla içkiyi yasakladığında bunlar yoktu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...