Tek Tip Askerlik?

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bence doğru bir karar eşitlik diyorsak hak özgürlük diyorsak niye askeriyede eşitlik olmasın maddi veya manevi yetersizliklerden dolayı 4 yıl okuyamamış olan insanların suçu neki diğerleri 3 ay askerlik yaparken onlar 15 ay askerlik yapıyor kaç ay olucağını genel kurmay bilir ama eşit olmasını çok isterim

Okuyacak kişi ne yapar eder okur.maddi manevi yetersizliler mazeret değildir.

hasoci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Tek tibin yaraı değil zararı olur bencede. Uzun dönem 9 ay kısa dönem 6 ay olsun çok güzel olur.

mgsmus

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Tek tipi bilmiyorum ama profesyonel askerlik bana çok mantıklı geliyor.

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Okuyacak kişi ne yapar eder okur.maddi manevi yetersizliler mazeret değildir.
ne yazıkki lafla peynir gemisi yürümüyor efendim lafa gelince eşitlikten dem vurupta konu askerliğe gelince eşitliğe karşı çıkmak ne kadar demokratik, ne kadar antidemokratik sizin anlayışınıza bırakırıyorum

ersin

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Şahsen tek tip askerliği doğru bulmuyorum. Tam tamına 16 yılım okul sıralarında geçti. EE, sonra ??
İş bul, buldun! Giremezsin,girsen uzun süre devam ettiremezsin, askerlik engel. Gidersin 12-15 Ay ını da orda harcar dönersin. Sonra ??
İş bul, bulamazsın!! Çünkü tecrübeli eleman arıyor herkes, tecrübe anne karnında öğrenilen birşey ve ben bunu öğrenmeyi unutmuşum!!

İşin özü şu, açık öğretim dahil bütün 4 yıllık fakülte mezunlarına bu hak tanınıyor. Okursun arkadaşım, yaparsın kısa dönem, döner iş peşinde koşarsın.
İmkan bulamayıp okuyamayanlara sözüm yok, işte buna bir çözüm bulunmalı. İşte fırsat eşitliği burda olmalı.
Onun haricinde, tek tip askerlik olmamalı. Askere gidince bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
bence tek tip askerlik yanlış hayattan beklentisi olmayan bi adamla ayni rutbeyı paylasmak bana gore degıl ben onca yıl caba gosteryrm unıverste okuyrm adam omrunu kahve koselerınde curutmus ıkımzde aynı rutbe bu olmaz kardesım bence mantıklı degıl

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
bence tek tip askerlik yanlış hayattan beklentisi olmayan bi adamla ayni rutbeyı paylasmak bana gore degıl ben onca yıl caba gosteryrm unıverste okuyrm adam omrunu kahve koselerınde curutmus ıkımzde aynı rutbe bu olmaz kardesım bence mantıklı degıl

hayattan beklentisi olmayan adamı bence askere bile almayacaksın,onu zihinsel özürlü deyip çürüğe ayıracaksın.hem üç günlük askerlikte,rütbe felan filan,zannedersem öyle binbaşı,general felanda yapmıyorlar galiba:),onun için fazla takılmamak lazım.

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
okumayan adam herşeyini askerdek geldikten sonraya göre planlıyo,işini,evliliğini vs.okuyan adamsa askere gitmeden işini ,evliliğini planlıyo yaşı ilerliyo ve sadece 5 ay askere idip gelmesi kalıyo.bunu siz 12 aya veya 9 aya çıkarırsanız haksızlık olur.15 ay 9 aya düşsün çok isterim ama 5 ay 9 aya çıkmasın.

misken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ya da onun yerine profesyonel askerler alınsa da herkes kendi işine baksa ve çok sağlam bir ordumuz olsa nasıl olurdu. Yahut imkanı olana bedelli yaptırılsa olmaz mıydı.

EraBrown

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Acikcasi rutbe olarak bir farinin olmamasi ama surenin daha uzun kisa olmasi gayet mantikli. Yetismis insan gucune her toplumun ihtiyaci vardir. Simdi insaat muhendisi askere gittiginde ( para verilmese dahi ) insaat muhendisligi yaptirilsa sorun degil, ama tutup tuvalet insaatini ustune zimmetliyorlar. Bu adam gelecegi icin yillarca dirsek curutmus, zorunlu vatani gorevini hem kendine hem ulkesine faydali olacak sekilde yapmali. Ama yanindaki herhangi bir askerden de farki olmamali diye dusunuyorum.

SilentForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tam istediğim gibi bir konu açmışsınız :) Ben evli bir çocuk sahibi bir üniversite öğrencisiyim. Aylık gelirim 500TL geçmez babamdan destek alırım. Şimdi gelelim konumuza. Bence biran önce tek tip askerlik sistemine geçiş yapılmalı ve paralı askerlik getirilmelidir. Neden derseniz? Benim gibi evli ve çocuklu insanlar eşlerini çocuklarını kime emanet edecekler? 15 ay süresince aile ne yiyip ne içecekler? Dahası belli bir düzenli işim varsa bu işi nasıl bırakıp askerlik yapacağım? Paralı sistemi istememizin tek nedeni bunlardır aksi halde bizler çoğu kişiden daha çok seviyoruz vatanımızı. Bunlara en sert tepki olarak ''Fakirler ne yapsın? Parası olan evde yatsın olmayan şehit mi olsun?'' Tabiki olmasın. Bunun çözümü de mevcut. Madem askerlik yapacak şahıs fakir bu noktada devletin olaya müdahale etmesi lazım. Askelik ücreti ne ise onu kredilendirebilir, taksitlendirebilir veya bir kısmını affedebilir. Hiç olmazsa fakir ise ücreti aşağı çekebilir. Daha sonra ne olur? Paralı sistemle biriken paralar tek tip askerlik yapanlara maaş olarak dağıtılabilir. Böylece iş ve aile gibi sıkıntılardan dolayı askerlik yapamayanlardan alınan paralar askerlik yapan şahıslara maaş olarak geri döner. Hem ordu daha gelişmiş olur, hem insanların önündeki askerlik engeli bir nevi kaldırılır hem de askerlik yapan şahıslar ya da fakir gençler maaşa bağlanmış olur. Askerlik en çok iş konusunda sıkıntı çıkarıyor bugün 1000TL'lik bir iş buldum tüm kriterlere uygunum ama askerlik yapmadığım için işe elimden kaçtı. Bahsettiğim sistemde böyle sıkıntılar da olmaz.

Ayrıca 15 aylık bir süreçte asker olunmaz. Bana kalırsa en az 3 sene eğitim görülmesi lazım ki bu 15 aylık sürenin 5 ayı rütbelilere hizmetkar olmakla geçiyor bunun da ordu ile asker olma ile alakası yok...

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
9 ay tam ortası gibi duruyor. ideal ay. Diğer aylar aşırı az yada çok yorumuna sebep olur. Eşitlik konusunda ise: rütbe farkı yine olur zaten. Bari ay aynı olsun.. . :)

nGATESy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ArkadaŞ 4 yillik Ünv.mezunu gelİyor 20 senelİk astsubayin ÜstÜ oluyor.bu arkadaŞ harp akademİsİ mezunu deĞİl savaŞ nedİr ? , askerlİk nedİr ? Konularini ne kadar bİlebİlİr kİ ?
Astsubay veyahut uzman ÇavuŞ senelerİnİ verİyor bu mesleĞe
hayatini adiyor gerekİrse aİlesİnde uzaklarda askerlİk yaŞamini sÜrdÜrÜyor bİzİm anayasamiz İse;4 yillik Ünv. Mezununu astsubaydan Üste getİrİyor varmi bÖyle bİr mantik varmi bÖyle bİr olgu hangİ Ülkede harp akademİsİ mezunu olsun askerlİk mesleĞİnİn anlamini bİlen subaylarimiza ancak selam verİp saygi duymalilar.normal bİr vatandaŞa deĞİl ! Bu kadar basİt olmamali !

SilentForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
9 ay tam ortası gibi duruyor. ideal ay. Diğer aylar aşırı az yada çok yorumuna sebep olur. Eşitlik konusunda ise: rütbe farkı yine olur zaten. Bari ay aynı olsun.. . :)

Askerlik yapanlar bilirler şuan 15 ayın 12 ayı zorunlu 3 ayı ise gönüllü askerlik olarak geçmektedir. Lakin bu gönüllü diye geçen 3 ayı kimse ''çekermisin kardeş?'' diye sormuyor. Tamamen AB kriterlerine uyum için düzenlenen sahte bir düzenleme. 9 aya inerse 6 ay zorunlu 3 ay gönüllü olacak ve kimse o 3 ay gönüllü süresini bana imzalatamaz ^^

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Askerlik yapanlar bilirler şuan 15 ayın 12 ayı zorunlu 3 ayı ise gönüllü askerlik olarak geçmektedir. Lakin bu gönüllü diye geçen 3 ayı kimse ''çekermisin kardeş?'' diye sormuyor. Tamamen AB kriterlerine uyum için düzenlenen sahte bir düzenleme. 9 aya inerse 6 ay zorunlu 3 ay gönüllü olacak ve kimse o 3 ay gönüllü süresini bana imzalatamaz ^^

tamam oldu o zaman, gidince orda da söylersin bunları

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ArkadaŞ 4 yillik Ünv.mezunu gelİyor 20 senelİk astsubayin ÜstÜ oluyor.bu arkadaŞ harp akademİsİ mezunu deĞİl savaŞ nedİr ? , askerlİk nedİr ? Konularini ne kadar bİlebİlİr kİ ?
hayatini adiyor gerekİrse aİlesİnde uzaklarda askerlİk yaŞamini sÜrdÜrÜyor bİzİm anayasamiz İse;4 yillik Ünv. Mezununu astsubaydan Üste getİrİyor varmi bÖyle bİr mantik varmi bÖyle bİr olgu hangİ Ülkede harp akademİsİ mezunu olsun askerlİk mesleĞİnİn anlamini bİlen subaylarimiza ancak selam verİp saygi duymalilar.normal bİr vatandaŞa deĞİl ! Bu kadar basİt olmamali !

harp akademisi mezunu normal bi vatandaş olmuyomu.o nası bi cümle.?benmi yanlış anladım.

SilentForce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Açık söyleyim direnebildiğim yere kadar direneceğim iş şiddete varırsa bilemiyorum artık. Heralde önce güzel bir dayak yerim sonra TSK'yı toptan mahkemeye veririm :D

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Yorum çok komik
bu yüzden mi başkomutana selam vermek zor oluyor.
Cumhurbaşkanı da 4 yıllık mezun asker değil ama başkomutan ne olacak şimdi?
askerliğin mantığı sadece selam durmak ve süründürmek mi?
niye 4 yıllık mezun olan askerlik yapıyor? 3 aylık temel eğitimden sonra başka yerlere yönlendirilemez mi? bunu sorgulamak gerekmez mi?
19 Yaşında lise mezunu astsubay oluyor. Ne özelliği var bunun
İki senede ne gibi savaş taktikleri öğenip süper savaşçı olmuş olabilir?
Bu sistem dünya da hangi ülkelerde var?
Üyesi olduğumuz nato ülkelerinin hepsi süreyi kısıtlayıp harcamaları kısıyor?.
biz ise hangi ülkeleri model alıyoruz?
müttefiklerimiz mersine giderken biz nereye gidiyoruz?
Askerlik konusu askerlere bırakılamayacak kadar önemli bir konun imiş demek ki...