Tek Tip Askerlik rafa kalktı!

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
iş dönüp dolaşıp eşitlik kavramına geliyor peki devlet vatandaşına eşit davranıyormu ?
dogudaki bir düz lisede ingilizce dersine edebiyat öğretmeni giriyor batıda durum ne ? bu gibi örnekler haddinden fazla çogaltılır

eğitim eşitligi devletin asli görevidir bu (hizmeti) vermediği insannardan hizmet beklemek nekadar adildir

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Doğru olanı yapmışlar hiç üniversite okuyanla okumayan bir olur mu?

Biz Kısa Dönemler olarak acemilikte bir bölükte yaklaşık 500 kişi bir aradaydık. Bir günden bir güne ne bir kavga, ne bir hırsızlık yaşadık.

Dağıtımlarımız yapıldıktan sonra her bölüğe 18 kişi düştük ve çoğumuz Eğitim Çavuşu olarak uzun dönem askerlerin acemilik eğitiminde görev yaptık.

Uzun dönem askerlerin içerisinde hırsızlık yapan mı, kavga çıkarıp ortamın düzenini bozan mı, esrar içenini mi dersiniz hepsini gördük.

Askerde görev dağılımı yapılırkende her okumamış adama öyle her görevi veremezsiniz.

İşte fark burada...
4 yıl okuyanlar hırsızlık yapmıyor mu? kavga etmiyor mu? esrar içmiyor mu? bunları 4 yıl okuyanlar okumayanlar diye ayırmak çok saçma olur bunları her insan yapabilir ister okusun ister okumasın
eşitlik derken ??!
ben 4-5 yılımı okula vereceğim,o sırada akranlarım işe başlayacak öğrenecek para kazanacak ben ailemden utana sıkıla para isteyeceğim azmedeceğim ileride büyük adam olmak için en az 4 yılım gidecek.. sonra da eşitlik istiyorsun öylemi? ver o zaman 4 yılımı bende sana eşitlik vereyim. bunun yanında.. kimse kimsenin kolundan tutmaz okumak isteyen varsa okur eşit olur.
son olarak da.. eşitlik diye birşey yoktur.insan doğduğunda eşitlik biter ya 1-0 önde başlarsın ya da geride.eşitlik dediğin bakkalda manavda olur,domatesi biberi aynı paraya alırsın o kadar.
size gelince 1) askere gidip gelmeden kimseye ne doğru dürüst iş nede kız veriyorlar
2)üniversite okuyamamış kişi belki maddi belki manevi belkide kafası çalışmadığından her ne olursa olsun ona doğru dürüst bir işe girinceye kadar hatta bazen bir ömür boyunca 4 yıl kazanamadığı için dalga geçilecek ağılanacak küçümsenecek hor görülecek
3)sen 4 sene okurken sıcak odanda ders çalışırken o asker soğukta seni aileni sevdiğini ve tüm sahip olduklarını koruyacak
dahası da var ama saymakla bitmez

genel olarak okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla çoğu kişi 4 sene sadece askerlikten kaçmak için okuyormuş aslında ne garip bazıları 4 yıl okuyor dağa çıkıyor bazıları 4 yıl okuyor askerden kaçıyor sonrada terörle mücadelede neden başarılı olamıyoruz diye konuşup duruyoruz

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Yorumların hepsini okudum aslında herkes haklı sorun bence devletimizde bizi yönetenlerde bi kere ülkedeki herkes belli bir düzeyde yaşamıyor yani ortalama bir seviye yok doğu çok ayrı eğitim alıyor batı çok ayrı eğitim alıyor oylama yapılsa doğudaki insanların çoğu tek tip derler batı kesimden daha çok çıkar ayrılmasını istiyen doğudaki insanlarada türkiyenin her yerine aynı eğitim kaynakları verilse aile bireyleri bilgilendirilse eğitim konusunda insanlarınmızın çoğu üniversite okumak için çaba gösterir. o zaman çoğunluk okuduğu için yani okumanın bilincine vardığı için 2 ayrı askerlik olması mantıklı çünkü devlet sana bütün kaynakları sağlıyor ve okuduğun için ülkene daha yararlı bir insan olmaya çalıştığın için askerliği kısa dönem yapma hakkı tanıya bilir ama durum böyle değil şuan ki durumu ele alırsak tek tip olmalı ama rütbe farkı olmalı 4 yıl okuyanların hepsinin rütbeleri daha yüksek okumayanların daha düşük olmalı sabit 12 ay olmalı bence

c_emre_m

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Okuyanla okumayan bir olur. Çünkü ikiside ana kuzusudur. Bölükte hırsızlık oluyorsa, esrar içiliyorsa yasadışı çok şey yapılıyorsa bunu üniversite okumamış kişilere mal etmek ne kadar doğru? Ne mezunlar gördüm sadece askerliği kısa dönem yapmak için açıktan okuyan, askere geç giden. Böyle bir genellemeyi yanlış buluyorum. Ben ilköğretim mezunuyum. Bu güne kadar şerefimle yaşadım.

İşte fark insanları tanımak.

4 yıl okuyanlar hırsızlık yapmıyor mu? kavga etmiyor mu? esrar içmiyor mu? bunları 4 yıl okuyanlar okumayanlar diye ayırmak çok saçma olur bunları her insan yapabilir ister okusun ister okumasın

Ben yaşadığımı ve gördüğümü anlatıtm ve şuda bir gerçektir ki İstisnalar kaideyi bozmaz.

Elbetteki ünversite okumayanları hırsız, kavgacı ve esrar keş olarak itham etmek yanlış olduğu gibi üniversite okuyanlarıda sütten çıkmış ak kaşık olarak genellememizde mümkün değil.

Gerçeği görmekte fayda var. Ne yazıkki cahil diye tabir ettiğimiz kesimi büyük ölçüde okumamış olanlar oluşturuyor.

CAHİL, CEHALET NEDİR ?

Bilmeyen, iş bilmez, bilgisiz, tecrübesiz anlamlarına gelen ve halk arasında yol-yordam, ilim-irfandan haberdar olmayan kimse. Cahilin içinde bulunduğu hale de cehalet denir. Ayrıca cehalet, ilmin karşısında olmak, bilmemek manasını taşır.

Hani demişler ya "Cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun"

Eskiden islam toplumlarinda alimlerden birine kizildigi zaman en büyük ceza olmak üzere onu cahil bir kişi ile hapsederler veya bir arada yaşamaya zorlarlarmiş.

Şimdi siz kalkmış diyorsunuz ki eşitlik!

Okuyanla okumayan nasıl eşit olur.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
'Tek tip' askerlik düzenlemesi Hükümet kanadında tekrar masaya yatırılıyor... Bakalım tekrar rafa kaldırılacak mı acaba

Kaynak

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
4 yıl okuma mevzu değil aslında olay meslek olayı. Bence 15 ayda fazla çünkü adama 18- 20 yaşına gelmiş küçük bir işletme kurmuş sen bunu 15 ay askerde tutarsan ne işi kalır nede tekrar iş kuracak gücü. Olayın giderek profesyonelleşmesi lazım. çünkü askere 6 ay olsun 15 ay olsun giden askerliği öğrenir ama savaş sanatını öğrenemez. Bizde askere gitmeyene kız verilmez böyle bir durum var askerlik namus meselesidir bizde, ama bunları aşmak lazım. Profesyonel eğiteceksin adamları maaşını sağlığını teminatlarını artıracaksın onların öyle koruyacaksın vatanı. Diğer vatandaşlarımıza da 2-3 ay acemi eğitimi verip göndereceksin..
Ben inş bi aksilik olmaz sa sene sonunda mühendis olacağım ve yine bir aksilik olmazsa yüksek lisans ve doktora yapacağım hedefimde prof.luk var
şimdi ben gibi durumda olan bir sürü kişi var akademik kariyere başlamış ve eğitim vermeye başlayan. bu insanların 1 yıl askere gitmesi ülkemize zarar değil mi ? Eğitilmiş insanlarımızı bilgisinden yararlanmak yerine askerlikte kullanmak ne derece mantıklıdır ?

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
4 yıl okuma mevzu değil aslında olay meslek olayı. Bence 15 ayda fazla çünkü adama 18- 20 yaşına gelmiş küçük bir işletme kurmuş sen bunu 15 ay askerde tutarsan ne işi kalır nede tekrar iş kuracak gücü. Olayın giderek profesyonelleşmesi lazım. çünkü askere 6 ay olsun 15 ay olsun giden askerliği öğrenir ama savaş sanatını öğrenemez. Bizde askere gitmeyene kız verilmez böyle bir durum var askerlik namus meselesidir bizde, ama bunları aşmak lazım. Profesyonel eğiteceksin adamları maaşını sağlığını teminatlarını artıracaksın onların öyle koruyacaksın vatanı. Diğer vatandaşlarımıza da 2-3 ay acemi eğitimi verip göndereceksin..
Ben inş bi aksilik olmaz sa sene sonunda mühendis olacağım ve yine bir aksilik olmazsa yüksek lisans ve doktora yapacağım hedefimde prof.luk var
şimdi ben gibi durumda olan bir sürü kişi var akademik kariyere başlamış ve eğitim vermeye başlayan. bu insanların 1 yıl askere gitmesi ülkemize zarar değil mi ? Eğitilmiş insanlarımızı bilgisinden yararlanmak yerine askerlikte kullanmak ne derece mantıklıdır ?

aynen katılıyorum sana. mımarım ve karıyerıme bılısım ve bılsayar muhendıslıgı masterı yaparak devam edıyorum mezun olmama bır donem kaldı ama kaydımı dondurup askere gıdecegım sırf tek tıp bana vurmasın dıye. evlıyım ve cocugum var o caka satıp herkes esıt olsun dıyenler de dahıl yada devlet benım aılemın gecımını nasıl saglayacak bunu dusunen var mıdır.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
lisans mezunları hatta yüksek lisans yapanlar akademik hayatına devam etmek isteyenler zaten geç atılıyorlar hayata. geç yaşta para kazanmaya başlıyorlar geç evlenip çocuk sahibi oluyorlar bir de uzun dönem mi askerlik yapsınlar