Tek Şarjda 150 Kilometre Giden Otomobil

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Çinliler nihayet güneş enerjisiyle çalışan bir otomobil de icat etti. Peki Tesla gibi aynı amaca hizmet eden araçlardan bu otomobilin farkı ne?

Şirin görüntüsüne aldanmayın; Çinli Zheijang 001 Group tarafından geliştirilen bu otomobil güneş enerjisiyle çalışıyor ve 30 saatlik şarjla 150 kilometre yol kat edebiliyor. Üstelik Tesla ve Volt gibi tasarım açısından daha görkemli elektrikli otomobillere fiyat ve verimlilik açısından fark atıyor. Sadece 5,560 dolar fiyatı olan otomobil(elbette bize kaça gelir bilinmez), güneş enerjisini %95 oranında emerek %14-%17 verimlilikle elektriğe çevirebilen otomobil, şimdilik ne yazık ki Çin sınırlarını terk etmeye niyetli görünmüyor.

zhejiang-001-solar-car.jpg

Yazan : Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
kaç yapıyo bu alet o önemli çin otomobillerinden biriyle test sürüşüne cıkmıstım 120 yi geçiremediydik :S bu bide güneş enerjisiyle çalışıyo ...benzinden şaşmican =)

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
30 saatlik şarj ile 150 km çok düşük bir menzil ve bu nedenle Çin'i terketmesi zaten çok zor.

Yataghan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ülkemizdeki elektrik zamlarını düşünürsek bize gelmese daha iyi olur.

ugurugu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kaç yapıyo bu alet o önemli çin otomobillerinden biriyle test sürüşüne cıkmıstım 120 yi geçiremediydik :S bu bide güneş enerjisiyle çalışıyo ...benzinden şaşmican =)
hehe daha ne istiyosun bak fazlada ceza yememiş oluruz hihi;)

Soci

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hacam sana zamet birde dk kaç km hızla gidiyo onu yazarsan .... ama bu bilgi için tşk...

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ilerde geliştirilerilebilir

Çin markası için ileriyi beklemeye gerek yok zaten mevcut. Çin ucuz yapıyor diye gündeme oturdu biraz. Ayrıca o araçları gördüm 5 para etmez. Italyan veya Güney Amerikalı alternatifler çok güzel ve çok daha uzun menzile sahipler.

Gorkem

Profesör
Reaksiyon puanı
1
pili bitik bunun :stuart:

By_ÇaKaL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ingilizler ve amerikalılların çalışmalarını okumuştum 1 sene önce ABD'deki pille çalışan otomobil tam tamına 4.5 sn'den daha kısa bir sürede 100 km'ye ulaşıyodu.bir çok ünlü hollywood yıldızı almak için sıraya girmişti. ingilizlerin yaptığı ise daha kısa sürede şarj olup 200 km hızın çok çok üstüne çıkabiliyordu. ama fiyatları süperspor otomobil fiyatlarıyla eşdeğerdi.
yakın zamanda daha fazla düşer =))

AKS_68

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hızı ve menzili iyi önemli olan bu tip araçlar tercih edildikce güç dengelerinin değişmesi ve petrol kavgalarının azalması olur tbi bu olmaya başladıkca önce savaşlar artar daha sonra kademeli olarak biter bu gün güneş enerjili arabaların hızı ve limiti kademeli olarak arttığı umarım çin sınırlarını geçer ve bizde kullanırız vedahası inşallah birgün bu tip arabalar türkiyede türkler tarafından artar selçuk üniversitesi ve boğaziçide başı çeker ben araştırdım çok güzel türk örnekleri var bu arabanın bu ünilerde ama tabi bayada desteğe ihtiyaçları

DogukanDogu84

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Çin malı arabaya binilir mi ya?Allah korusun bir yere çarpsan parçan bulunmaz. :) Tesla Roadster ve GM Volt elektrikli araçlarda 1 numara bence.Hem tasarımı süper hem de güvenli. :)

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
başlangıç için güzel aslında güneş enerjili motorda yapsalar güzel olur aslında, tüm evlere servis yapan şirketler alır:D

haluk210

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence önemli olan güvenli, çevre dostu ve ucuz olmas.ı bunlar varsa süper aşırı hıza karşıyım

turabkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Elektirikli oto gelirse lpg den sonra elektirige şimdikinden fazla zam gelir.güneş işiğini bile para ile satar detletimiz