Tecrübeli arkadaşlardan ram tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Deadwalker61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ilk önce laptopun özellikleri şöyle :
acer nitro 5 515-an43
amd ryzen 5 3550h
hynix 8gb ddr4 2666mhz ram cl 17 1.2v
nvidia gtx 1650
512gb m2 ssd

1- Sistemimde kullanabilir ram miktarı 5.9 gb olarak gözüküyor ve bu konu hakkında araştırma yaptığımda entegre ekran kartına ayırdığını öğrendim. Bu entegre ekran kartını devre dışı bıraksam ram den kazansam sıkıntı olur mu? (nasıl kapatacağımı da bilmiyorum)
2- Bir diğer sıkıntı ram 2666mhz hızında olmasına rağmen 2400mhz hızında çalışıyor. (işlemci okadar destekliyormuş)
3- Bu sisteme 8gb daha ram eklemeyi düşünüyorum fakat sıkıntı burada nasıl bir ram eklemeliyim? Aynı marka bulmak zor.
4- Peki ben bu sisteme 2400mhz mi 2666mhz ram mi alayım?
Tecrübeli arkadaşların görüşüne ihtiyacım var ben bu işlerde biraz yeniyim.
Tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,781
Windows 32 bit mi 64 bit mi, az ram kullanımı 32 bit ise ondan kaynaklı da olabilir. 64 bitse ekran kartına ayrılmıştır, onu aktarmanızı tavsiye etmem çünkü ekran kartı önemli bir parçadır bırak rahat rahat çalışsın.
2400mhz bir RAM işinizi görür. 2666 de takabilirsiniz eğer daha ucuza bulursanız, ama yine 2400'den yukarıda çalışmayacaktır. Ddr4 olan ucuz herhangi bir ram işinizi görür (voltajın 1.2v olduğuna ve sodimm yani dizüstü modeli olduğuna dikkat edin)
Aynı marka olması mühim değil

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Aynı marka ve özellikdeki ram almanı öneririm. Yoksa uyum sorunu olup ram çalışmayabilir.

Ekran kartı çok önemli değil çünkü genelde 1650 çalışacak. İstersen ayarlardan sadece 1650i ayarlayabilirsin.

Böylece her işlemde 1650 çalışır.

Ram miktarını da bazı ekran kartları oynamana izin veriyor ordan azaltabilirsin eğer öyleyse.

Deadwalker61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 32 bit mi 64 bit mi, az ram kullanımı 32 bit ise ondan kaynaklı da olabilir. 64 bitse ekran kartına ayrılmıştır, onu aktarmanızı tavsiye etmem çünkü ekran kartı önemli bir parçadır bırak rahat rahat çalışsın.
2400mhz bir RAM işinizi görür. 2666 de takabilirsiniz eğer daha ucuza bulursanız, ama yine 2400'den yukarıda çalışmayacaktır. Ddr4 olan ucuz herhangi bir ram işinizi görür (voltajın 1.2v olduğuna ve sodimm yani dizüstü modeli olduğuna dikkat edin)
Aynı marka olması mühim değil
Windows 64 bit. Benim anlamadığım kısım oyunlarda gtx 1650 çalışırken, ram tam performans mı veriyor yoksa 5.9 gb olarak mı çalışıyor. Dediğiniz diğer özelliklere dikkat edip uygun bir ram alacağım teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı marka ve özellikdeki ram almanı öneririm. Yoksa uyum sorunu olup ram çalışmayabilir.

Ekran kartı çok önemli değil çünkü genelde 1650 çalışacak. İstersen ayarlardan sadece 1650i ayarlayabilirsin.

Böylece her işlemde 1650 çalışır.

Ram miktarını da bazı ekran kartları oynamana izin veriyor ordan azaltabilirsin eğer öyleyse.
Eğer oyunlarda 8gb ramim tam performansta çalışıyorsa sıkıntı yok.

tam modeli o şekilde

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,781
Windows 64 bit. Benim anlamadığım kısım oyunlarda gtx 1650 çalışırken, ram tam performans mı veriyor yoksa 5.9 gb olarak mı çalışıyor. Dediğiniz diğer özelliklere dikkat edip uygun bir ram alacağım teşekkür ederim

Eğer oyunlarda 8gb ramim tam performansta çalışıyorsa sıkıntı yok.
Oyunlarda RAM'iniz 5.9GB ayarında çalışıyor. 2GB lik kısım ekran kartına destek olarak kullanılıyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,386
İkinci rami 2400 mhz alırsan ilk ramin hızı da 2666dan 2400e düşer. Aynı marka ,mhz ve CL değerine sahip ram bulmanız daha iyi olacaktır. Teoride farklı ramlerin bir arada çalışması gerekirken uygulamada aynı marka ramlerde bile bazen uyumsuzluk çalışmama durumları olmaktadır.

Deadwalker61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunlarda RAM'iniz 5.9GB ayarında çalışıyor. 2GB lik kısım ekran kartına destek olarak kullanılıyor.
İkinci rami 2400 mhz alırsan ilk ramin hızı da 2666dan 2400e düşer. Aynı marka ,mhz ve CL değerine sahip ram bulmanız daha iyi olacaktır. Teoride farklı ramlerin bir arada çalışması gerekirken uygulamada aynı marka ramlerde bile bazen uyumsuzluk çalışmama durumları olmaktadır.
Arkadaşlar şuan yeri değil ama yardıma ihtiyacım var bios update yapıyim dedim laptopa görüntüsünü attığım yerde kaldı ne yapmam lazım ? ( fotoğraf anlaşılmıyorsa bidaha çekerim)

Arkadaşlar şuan yeri değil ama yardıma ihtiyacım var bios update yapıyim dedim laptopa görüntüsünü attığım yerde kaldı ne yapmam lazım ? ( fotoğraf anlaşılmıyorsa bidaha çekerim)

@EFI Shell bu forumda çok güzel açıklamış halletim şükür.

Ekli dosyalar

• Bios.pdf
    949.7 KB · Görüntüleme: 295
Son düzenleme:

Son mesajlar