Taşınabilir Disk İçin Defrag Önerirmisiniz ?

Onur1955

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar merhaba, eski bir 1 TB Toshiba taşınabilir diskim var. Windows 10 araçları ile birleştirmede bölünmemiş gözüküyor ama farklı programlardan baktım parçalanma ciddi düzeyde, geçenlerde yine bir birleştirme yaptım fakat çok çok uzun sürüyor %37 parçalanma neredeyse 13 saat sürdü. Bu diskte parçalanma %50'nin üzerinde.
Taşınabilir diske önerir misiniz ? Daha önce yapan var mı ?

Defrag.JPG

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Bilgisayar sistemindeki hard disk daha çok kullanıldığı için gerekebiliyor ama taşınabilir hard disklerede yapılabilşr uzun ve sık kullanımlarda taşınabilir hard diaklerde de performans düşüklüğü oluyor hiç bir sorun olmayacaktır..

Onur1955

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Cevap için teşekkür ederim, peki bir sorum olacak size, Windows 10'da kendi araçlarında C ve D diye böldüğüm diskte de parçalanma bulmadığı halde bu programın bu şekilde bulması ne anlama geliyor, yani Windows neden D diskini veya harici diskimi %0 parçalanmış buluyor ? @Logithx

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Defrag ile uğraşılmaz. Daha önce denemişliğim var; sonuç iyi olmuyor.
İçindekileri başka bir yere taşıyıp, sonra diski biçimlendirmek ve dosyaları geri kopyalamak çok daha iyi olur.

Onur1955

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Taşınabilir disk dosyalarına zarar vereceğini mi kastettiniz acaba ? @Emir Timur

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Dosyalara bir şey olmuyor, ama diskte yavaşlama gerçekleşiyor.

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Sistemin kendi disk birleştirme yazılımı biraz yetersiz kalıyor disk birleştirmede hiç bir zararı yoktur çünkü zamanla veri aktarımı sonucu dosyalarda parçalanmalar oluşuyor bu durum okuma yazma hızlarının düşmesine bile yol açıyor..

Onur1955

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
5400 rpm idi gömülü harddiskim onda yaptım mesela ama gözle görülür bir fark görmedim zaten 5400 rpm'den bişey beklememek gerek.
Auslogics Disk Defrag ile yaptım, dosyalara zarar vermedi fakat ahım şahım bir performans artışı da görmedim :)
Ama taşınabilir'de biraz tereddütlüyüm çünkü %50 civarı bölünmüş, %36'yı 13 saatte yaptı, bunu kaç saatte yapar bilemedim ve taşınabilir diskin bu kadar uzun süre açık kalması iyi olur mu ona da emin olamadım. @Logithx @Emir Timur

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Boş bir işlem için o kadar saat beklemek mantıklı değil. Dediğim gibi dosyalarını atabileceğin başka disk varsa ona at, sonra taşınabiliri biçimlendir ve dosyalarını geri kopyala. Daha kısa ve daha sağlıklı olur.

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Sürekli kullanılmadığı için hissedemezsiniz sisteme bağlı hard diske göre taşınabilir hard diskler veriyi fazla dağıtmaz diskteki verileri bilgisayara kopyalayıp biçimlendirme yaparsanız aynı disk birleştirme yapmış gibi bir durum olur zaten sistem yüklü bir diske biçimlendirme yapılamıyacağı için disk birleştirme yapılır..

Reaksiyon puanı
142
En iyisi O&O Defrag diye biliyorum. Disk birleştirmek, diskin ömrünü kısaltıyor diyorlar. Doğru mu?

Son düzenleme:

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Böyle birşey yok senelerdir kullandığım diske 10 güne 15 güne bir diak birleştirme yapıyorum 7 sene oldu hala bir problem yok..

Reaksiyon puanı
142
Ben hiç yapmıyorum. Eki bilgisayarın yavaşken yapıyordum; ama çook yavaştı. Donanım siparişleri yapıp, ssd takıp tekrar kurunca gerek duymadım. SSD sayesinde yıllardır sorun yaşamıyorum.