Tanzimat Zihniyeti Devam Ediyor

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
tanzimat-ferman%C4%B1.jpg
Bilindiği üzere Tanzimat fermanı ile Batılılaşma,avrupayı her alanda örnek alma başlamış
ve bu zihniyet devam etmektedir.Kimine göre zorunlu bir süreç kimine göre olması gereken unsur.Hatta kimine ise yapılan en büyük yanlış.Bana göre ise ziyadesiyle hızlı,toplumun kültürüne göre adapte edilmeden yapılan bir süreç.Bu sürecin en büyük göstergesi
kuşak çatışması,zıt kutuplu,toplumu parçalara ayıran yapılanma.Öyle ki bu çatışmaları
1950'den sonra belirgin bir şekilde gördük,görüyoruz.Tabikide toplumda fikir ayrılıkları,farklı ideolojiler olacaktır.Her toplumda doğal olan bir süreç.Yalnız burada gözden kaçan unsur toplumu farklı noktalarda bulunması sağlanması.Toplumun ortak değerlerini köreltmesi.Ana unsurlar bozulmamakla beraber (bozulsa zaten ülke kavramı biter) toplumda tamamiyle çatışma,
kin,intikam alma,hor görme gibi kavramları gözlemliyorum.En önemlisi de bazı gruplaşmalar sanki farklı bir ülkede yaşıyormuş gibi kendi özünü bilmeden kendilerini başka başka diyarlarda düşünerek hareket ediyor.
Evet yenilik bizi bir adım öteye götürdü.Körelen halk yeniden uyandı.Çağdaş bir ülke olduk (kısmende olsa) yalnız kopan değerlerin yerini hiçbir şey dolduramadı.Bu boşluktan da faydalanan çok oldu.Bilinmezlik ülkede hakim oldu.Birisi birşey söylüyor başkası tam tersini söylüyor kimin haklı olduğuna kanaat getirmek güç oldu.Bakıyorsun düşüncelere sende haklısın ötekide.Burada yapılan yanlış ise her iki tarafında büyük doğrunun küçük parçalarını görmesi,kimse büyük tabloyu göremedi veya görmek istemedi.Doğruları kendi çıkarlarına göre yorumlayıp ''alıntılarla'' konuşmaktan çekinmedi.
Fikirler kulaktan kulağa aktarılırken aşırı derecede şekil değiştirdi ve işin içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Bir cümleden farklı farklı anlam çıkaran, söylenmek istediğinizi tersine çevirip kendi ideolojisine göre yorumluyoruz.Bu sebepden dolayı size örnek sunmayı isterdim lakin vereceğim örnekleri kendisine göre yorumlayacak olacağınız için vermemem daha mantıklı olur.Objektif düşünme yetisini kaybetmiş
bir toplum olarak yapılan her somut fiili yanlış gibi göstermek huyumuz olmuş.Öyle ki ben burada birine taş atsam, o taş seke seke vurulmadık adam bırakmaz.Bir yanlışı itsem domino etkisiyle yerle bir olur fikirler.İşin komik tarafı ise gerçekler karşısında üç maymunu oynamanız.Kendi kesenize toplumu sığdırmanız.

Konuma dönecek olursam yenilik yenilik diye tutturduğunuz özellikleri size ne getirdi ve ne götürdü onu düşündünüz mü hiç acaba ? Evet bu topluma bu şart derken onun getirdiğini başka bir zorunluluğu götürdüğünü anlamadınız mı ? Doğu mantığını Batı ile birleştirmeyi hiç düşünen olmadı mı acaba hep merak ediyorum.Geçmişe baktığımda ikilem arasında kalmış bir toplum.Değer bağlantılarını
tamamen kesen zihniyeti görüyorum ben.Şimdi baktığınızda ise büyük oranda başarı sağlanmış, değerler tekmenlenmiş.Özünü hatırlatmak isteyenler ise susturulmuş,önemsenmemiş.
Yenilik yenilik diye tutturanlar acaba geçmişe dönüp bakmayı akıl edememişler mi ? Kendi yağımızda kavrulmak akıllarına gelmemiş mi ?İşin asıl can alıcı noktası ise bu yeniliklerin kopyalanması.Evet ileride olmak için dünyanın gidişatına ayak uydurulması gerekir,lakin toplumun geçmişini bir anda silip
onun yapısına uygun olmayan değerler koyarsan,afallar,ne yapacağını bilmez, kısaca sarhoş olur o toplum.
Yapılan bir yanlış ise topluma tek açıdan bakılması,onu anlamak için her farklı kesimin açısından bakılmalıdır.
Mesela benim güzel ülkemde farklı farklı unsurlar bir arada yaşamakta.Bu dünyanın eşine bile rastlayamayacağınız kültür çeşitliliği.Küçük bir örnek vermek gerekirse
birbirine çok yakın iki köy halkı arasında bile şive farklı bulunması,her taşın üstünde farklı unsurların olması.
Bu bana göre bir güzelliktir başkasına göre ise iyi değildir.Konuyu özetleyip noktalamak istiyorum,kısaca toplumu iyi derecede analiz edip yorumlayıp,eksikleri gideren iktidar çok nadir görüldü, onları da hemen susturulup bir köşeye atıldı,çıkarlarına ters düşen bir kesim tarafından,ülkenin can damarına kan verenler hırpalandı.Bunu Osmanlının son zamanlarında da gördük ve biz bundan ders çıkarmadık.Yapılan yanlışları tekrarlamaktan öteye gidemedik.Kurtarıcı olarak gördüğümüz Batılılaşmayı anlayıp bize uygun elbisesini dikemedik.Çok başlı olmaktan öteye gidemedik.Şuan bile aynı toplumu tek potaya sığdıramıyoruz...

Kaynak:
http://www.tsahin.com/2013/10/tanzimat-zihniyeti-devam-ediyor.html

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Çok güzel bir yazı,sonuna kadar okudum, şu bitmez tükenmez illet batı sempatizanlığı yerin dibine batsın.

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Çok güzel bir yazı,sonuna kadar okudum, şu bitmez tükenmez illet batı sempatizanlığı yerin dibine batsın.

Teşekkürler hocam.

O kadar işi abartmisiz ki, ilkokul ve orta öğretim de okutulan tarih kitapları bile Batılı anlayışla yıllardır (1923'den bu yana ) bize aktarılıyor. Avrupa tarihinden çok çok eski devasa Doğu Medeniyetlerin sadece ismi yer alıyor ve bu durum ben ve benim gibileri açıkçası üzüyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Biz Batıyı bilim açısından örnek almıyoruz sadece kültürlerini alıyoruz ve bu benim canımı gerçekten çok sıkıyor bizim kültürlerimiz yavaş yavaş kayboluyor. :(

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
batılılaşmak neden modernleşmek olarak algılanıyor anlamıyorum ki...
batılılar modernse neden başka toprakları işgal ettiler?

neden sadece batıdaki işimize gelen (genelde kötü-ahlaksız) şeyleri alıyoruz?
>adamlar robot yapıyor. gavur icadı diyoruz/diyorsunuz.
>aynı adamlar af edersiniz p.... filmi yapıyor. ülkede izlemeyen "genç" neredeyse yok. (değil mi ama. eminim sende izledin ey bunu okuyan insan :))

>>robot yapmaya gelince gavur işiydi hani?
hani biz türktük...
onların yaptığı saçma sapan ahlaksız olayları neden kendimize çekiyoruz o zaman?
türklüğümüzü korusak ya? (söz de koruyorlar. ama nedense, işlerine ne gelirse onu yapıyorlar...)

adamlar kansere tedavi buluyor. sen bunu değilde gidip onların kültürünü örnek al...
sonra da deki benim ülkem niye gelişmiyor.

>>böyle batıyı örnek alan, batılaşmayı savunan, doğudakini insan yerine koymayan, isyan etmeyi demokrasi sanan, açı susuzu düşünmeyip her pisliği yapmaya meyilli geriler olduktan sonra, nasıl gelişşin benim ülkem?

söyleyecek çok sözüm varda :) parmaklarım yorulmasın :D

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
"MEDENİYET dediğin açmaksa bedenin her yerini . O zaman desenize HAYVANLAR bizden daha medeni .."
Mehmet Akif
Batı demek medeniyet demekmiş.

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bu konuyla ilgili bir bilgi aktarmak istiyorum: Ünlü Amerikan düşünürü, filozof John Dewey,Türkiye egitim sistemini düzeltilmesi için ülkeye davet edilir ve çalışmalara başlar, raporunu bizim eğitimci bakanlara takdim edip gider.Raporun son cümlesi çok önemlidir, tam olarak soyle;En iyisi sizin kendi yaptığınızdır.

Benim düşüncem : En iyisini örnek alıp kendimize göre harmanlayip en iyi şekilde analiz edip, planlı yapılan reformlar bize uygun düşer.

Mesela şimdi ki sisteme bakın Eğitim alanında, 1 yıl sonra ne olacak onu bile bilmiyoruz. Halbuki başkaları 100 yıl sonrasını takdim ediyor.

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yapılan çalışmalar da hangi alanda olursa olsun son 100 yıllık olan çalışmalar yenilikler birbirine ters ve bizim için uygun olmayan absürd olaylar zinciri gibi .

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
"MEDENİYET dediğin açmaksa bedenin her yerini . O zaman desenize HAYVANLAR bizden daha medeni .."
Mehmet Akif
Batı demek medeniyet demekmiş.
"bazı insanların" medeniyetten anladığı maalesef bu :)
açtıkça medenileşiyorlar.(en azından öyle zannediyorlar :D)
aslında tam tersi: hayvanlaşıyorlar, iğrençleşiyorlar...

etrafımda çok sinek var diye seviniyorlar... o sinekler neyin habercisi acaba :)

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
"bazı insanların" medeniyetten anladığı maalesef bu :)
açtıkça medenileşiyorlar.(en azından öyle zannediyorlar :D)
aslında tam tersi: hayvanlaşıyorlar, iğrençleşiyorlar...

etrafımda çok sinek var diye seviniyorlar... o sinekler neyin habercisi acaba :)
+∞ :)

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Tek sorun eğitimde.
Eğitimi düzelttiğimiz an sorunlar yavaş yavaş çözülecek.
Eğitim dediğimde bilim açısından değil, felsefi ve saygı açısından..

Karşıt fikirlere saygı ve objektif olarak sorgulama yetisi kazandırılmalı genç beyinlere.

Bir ülkeden alınacaksa bu sistem Japonya'dan alınmalı bana göre.
En basitinden meclislerinde bir tek kavga görmedim bugüne kadar.
Ülkenin emanet edildiği insanlar,hırgür peşinde,oy için insanlığı satanlardan değil.
Gösteriş için çok az şey yapıyorlardır(belki hiç yapmıyorlar.)

Bana göre medeniyet uzak doğuda artık.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Adam yazısında dokunmadan dokundurmus

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Tek sorun eğitimde.
Eğitimi düzelttiğimiz an sorunlar yavaş yavaş çözülecek.
Eğitim dediğimde bilim açısından değil, felsefi ve saygı açısından..

Karşıt fikirlere saygı ve objektif olarak sorgulama yetisi kazandırılmalı genç beyinlere.

Bir ülkeden alınacaksa bu sistem Japonya'dan alınmalı bana göre.
En basitinden meclislerinde bir tek kavga görmedim bugüne kadar.
Ülkenin emanet edildiği insanlar,hırgür peşinde,oy için insanlığı satanlardan değil.
Gösteriş için çok az şey yapıyorlardır(belki hiç yapmıyorlar.)

Bana göre medeniyet uzak doğuda artık.
o zaman hep birlikte gidip japonya da yaşayalım :D
bütün dünya japonya yı örnek alsın :)

genç beyinlere senin değin şey kazandırılırsa öyle savaşlar çıkar ki :)

düşün şimdi:
>sen benim görüşüme saygı duyuyorsun.
>bende senin görüşüne saygı duyuyorum.
>ancak ben kendi görüşümü savunmak zorundayım dimi :) (şimdi olduğu gibi)

işin içine kendi görüşünü savunma girerse ki kesinlikle girer, objektiflik yok olur. çünkü burada kişiye has duygu ve düşünceler önemlidir.
yani her şey subjektiftir. ben senin görüşüne saygı duyarım ama kendi görüşümü de sonuna kadar savunurum.
bence bu olay anlaşılırsa bu ülkede sorun kalmaz :)
>kendini savun ama karşıya da saygı duy, otobüsleri yakma :)
>karşıya saygı duy ama asla karşının kontrolü altına girme.(düşüncesel olarak)

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
o zaman hep birlikte gidip japonya da yaşayalım :D
bütün dünya japonya yı örnek alsın :)

genç beyinlere senin değin şey kazandırılırsa öyle savaşlar çıkar ki :)

düşün şimdi:
>sen benim görüşüme saygı duyuyorsun.
>bende senin görüşüne saygı duyuyorum.
>ancak ben kendi görüşümü savunmak zorundayım dimi :) (şimdi olduğu gibi)

işin içine kendi görüşünü savunma girerse ki kesinlikle girer, objektiflik yok olur. çünkü burada kişiye has duygu ve düşünceler önemlidir.
yani her şey subjektiftir. ben senin görüşüne saygı duyarım ama kendi görüşümü de sonuna kadar savunurum.
bence bu olay anlaşılırsa bu ülkede sorun kalmaz :)
>kendini savun ama karşıya da saygı duy, otobüsleri yakma :)
>karşıya saygı duy ama asla karşının kontrolü altına girme.(düşüncesel olarak)

Şu an benim bahsettiğim,felsefi olgunlukta olmadığın için böyle düşünmen normal.

Görüşe saygı duymak başka bir şey doğru olarak kabul etmek başka bir şey.
Saygı duymayı başarabildiğin an objektif olarak yargılar,değerlendirirsin.
Karşılıklı saygı ile de görüşler arasındaki yanlışlar dile getirilir,
objektif değerlendirmeyi başarabildiğin içinde elbet görüşler içindeki yanlış kısımlar görülür ve düzeltilir.

aschil

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=139621]BERVA[/MENTION]
Aynen öyle tüm sorunların durak noktası Eğitimde olduğu için Eğitimi kendimize dönük ayrıca Doğu/Batı sentezi içinde sevgili gençliğin önüne sunulması lazım.

Unutmayın medeniyetin temeli dogudur ama onada son şeklini veren batidir.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Görüşlere saygı duymak mi bu ülkede insan a insan olgusuna saygı duyulmuyor her gelen kendi görüşünü dayatıp kabul edene klana hoş geldin etmeyene öl geber bu hep böyle değişeceğine de inanmıyorum.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Şu an benim bahsettiğim,felsefi olgunlukta olmadığın için böyle düşünmen normal.

Görüşe saygı duymak başka bir şey doğru olarak kabul etmek başka bir şey.
Saygı duymayı başarabildiğin an objektif olarak yargılar,değerlendirirsin.
Karşılıklı saygı ile de görüşler arasındaki yanlışlar dile getirilir,
objektif değerlendirmeyi başarabildiğin içinde elbet görüşler içindeki yanlış kısımlar görülür ve düzeltilir.
felsefi olgunluk mu? o ne? yenir mi? :unsure: bahsetsene biraz...

bilgi/ide, beş duyu organı ve düşünce yani akıl yoluyla oluşturulur.
farkettiğin gibi anlatmaya çalıştığım şey şudur:
"düşünce ve akıl"dan bahsettim yukarıda. kimse senin gibi düşünmez. sen de benim gibi düşünemezsin. yani düşünmek subjektiftir. herkes kendi hedef-amaç-istek-inanç vb. leri doğrultusunda düşünür.
>>amaç için çalışırsan kimse bir şey demez
>>hedefin doğrultusunda fikirler üretirsen kimse bir şey demez
>>isteklerin doğrultusunda düşünürsen bencil olursun.
>>inançların doğrultusunda hareket edersen sana yobaz derler :)
yukarıdakiler de subjektif düşüncelerdir.

bu benim görüşüm. saygı duy bakalım :)
ama doğru değil dimi?
peki bu düşünce kime göre doğru değil? :D
>sana göre :)
(kendi mesajını bir kaç kez daha oku :) obj. mi subj. mi kararı sen ver...)
(bu benim konuya yazdığım son mesaj olur. inşallah :))

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
@NGungor96

Çok iyi bir örneksin.

Ne bahsettiğim felsefi olgunluktasın ne de saygılısın.
Karşıt görüşü dinlemeye,görmeye tahammülün yok ki objektif olarak yargılayasın.
TBMM'deki vekiller gibi buluttan nem kapıyorsun,kavga çıkarmak peşindesin.
Yorumumu anlamaman gayet normal,tek derdin kendi fikirlerini kabul ettirmek.
Kendini ispatlamak peşindesin ama yanlış şekilde.
İyi örneksin çünkü,
gençlerimizi senin gibi yetiştirmediğimiz zaman, yavaş yavaş düzelecek bu ülke.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@NGungor96

Çok iyi bir örneksin.

Ne bahsettiğim felsefi olgunluktasın ne de saygılısın.
Karşıt görüşü dinlemeye,görmeye tahammülün yok ki objektif olarak yargılayasın.
TBMM'deki vekiller gibi buluttan nem kapıyorsun,kavga çıkarmak peşindesin.
Yorumumu anlamaman gayet normal,tek derdin kendi fikirlerini kabul ettirmek.
Kendini ispatlamak peşindesin ama yanlış şekilde.
İyi örneksin çünkü,
gençlerimizi senin gibi yetiştirmediğimiz zaman, yavaş yavaş düzelecek bu ülke.
son cümlen dikkatimi çekti. benim ne şartlarda yetiştiğimi çok iyi biliyorsun...
son derecede saygısızım. kimsenin görüşünü ve düşüncesini kabul etmem.
bari nasıl yetiştiğimi MEB e bildireyimde tam tersini eğitim sistemi olarak alsın :)
ya da ne bileyim japonya dan eğitim uzmanımı getirsek :D

en baştan beri söylediğim gibi :)
insan düşünür. ve kendisini ilgilendiren bir olay da objektif olamaz(benim görüşüm-neresini anlamadın?).
işin içine kendi duyguları da girer. kalp diye bir şey var :)

bu arada ben zaten senin bahsettiğin felsefi olgunlukta olduğumla ilgili bir iddia da bulunmadım :)
iyi ki o olgunlukta değilim. yoksa daha etkili cümleler kurabilir meclisten örnek verebilirdim :D

yani ben böyleyim demedim. senin görüşüne karşılık kendi görüşümü söyledim. (11. mesajdan itibaren istersen bir gözden geçir.)

aslında sorun eğitimde değilde eğitilende ve eğitende bence :)
sistemin ne suçu olabilir ki?
bazı insanların siperlerine, duvarlarına eğitim işlemiyor.
(bahsettiğin felsefi olgunluktaysan burada ne demek istediğimi anlarsın. ona göre cevap yazarsın)

bir soru daha: kendimi burada kime kanıtlayabilirim? kimseyi tanımıyorum ki. herkes beni tanısa ne olacak?
neyse. tartışma uzamasın.

ben senin seviyene asla ulaşamam
sen de senin seviyende olmayan kişilerle tartışmaya girme
çok seviyeli bir cümle oldu :D

bu son mesajımdı. istifa ediyorum :D
al sana saygı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Sayg%C4%B1