Tam Bluetooth Fare

İronmes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Bluetooth kulaklık takarken hiç bir aparat olmadan bağlanılabiliniyor. Fare de neden usb girişine aparat takmak gerekiyor?

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Çünkü fare bluetoothlu değil. Wireless (kablosuz) diye geçer.
Bluetoothlu farelerde eşleştirmek yeterli.

İronmes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Çünkü fare bluetoothlu değil. Wireless (kablosuz) diye geçer.
Bluetoothlu farelerde eşleştirmek yeterli.
Wirelesslerin çalışma prensibi nasıl oluyor?
Onlarda da 2.4ghz radyo frekanslı oluyor galiba. Wifilerde kullanılmıyor mu 2.4ghz?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Verici farenin içerisinde yer alır. Farenin hareketini ve basılan tuşların bilgisini kodlayan elektromanyetik (radyo) sinyalleri gönderir.
Bilgisayarınıza bağlı olan alıcı sinyali alır, kodunu çözer ve farenin sürücü yazılımına ve bilgisayarın işletim sistemine gönderir.
Alıcı bilgisayarınıza takılabilen harici bir cihaz, bir genişleme yuvasına yerleştirdiğiniz özel bir kart ya da dahili bir bileşen olabilir.
Böyle oluyormuş. Ama wifi direk bilgisayara bağlanıyor bunlar niye bağlanamıyor aynı sinyal sonuçta

Son düzenleme:

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,218
Wirelesslerin çalışma prensibi nasıl oluyor?
Onlarda da 2.4ghz radyo frekanslı oluyor galiba. Wifilerde kullanılmıyor mu 2.4ghz?

Verici farenin içerisinde yer alır. Farenin hareketini ve basılan tuşların bilgisini kodlayan elektromanyetik (radyo) sinyalleri gönderir.
Bilgisayarınıza bağlı olan alıcı sinyali alır, kodunu çözer ve farenin sürücü yazılımına ve bilgisayarın işletim sistemine gönderir.
Alıcı bilgisayarınıza takılabilen harici bir cihaz, bir genişleme yuvasına yerleştirdiğiniz özel bir kart ya da dahili bir bileşen olabilir.
Böyle oluyormuş. Ama wifi direk bilgisayara bağlanıyor bunlar niye bağlanamıyor aynı sinyal sonuçta
Birisi Bluetooth, birisi Wireless. İkisi farklı teknolojiler.

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Evdeki çanağına da radyo sinyali geliyor, teyibine de. Mousedan alıcıya da radyo sinyalleri ile iletim oluyor. Hepsinim frekansı farklı. Belli bir kanal aralığında iletişim kuruyor.

İronmes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Evdeki çanağına da radyo sinyali geliyor, teyibine de. Mousedan alıcıya da radyo sinyalleri ile iletim oluyor. Hepsinim frekansı farklı. Belli bir kanal aralığında iletişim kuruyor.
Wifilerin genelde 2.4ghz oluyor.
Rastgele wireless farelere baktım hepsinde 2.4ghz diyor. Frekansı aynı yani

Birisi Bluetooth, birisi Wireless. İkisi farklı teknolojiler.
Onu ben de anladım da problem şurda wifi ile fare aynı frekansı kullanmasına rağmen birisi alıcıya ihtiyaç duyuyor diğeri duymuyor.

Son düzenleme:

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,139
Wifilerin genelde 2.4ghz oluyor.
Rastgele wireless farelere baktım hepsinde 2.4ghz diyor. Frekansı aynı yani

Onu ben de anladım da problem şurda wifi ile fare aynı frekansı kullanmasına rağmen birisi alıcıya ihtiyaç duyuyor diğeri duymuyor.
Wifi'ın alıcısı olmadığını nereden çıkardınız?

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Ben de baktım 2.4Ghz imiş.
Sorun neden alıcı var değil mi?
Ne de olsa Wi-Fi ile aynı frekansta.
Çoğu masaüstü bilgisayarda Wi-Fi kartı yok.
Bunu da almak ekstra bütçe istiyor. Bu bakımdan düşük boyutta veriler alan ve maliyeti epey az bir alıcı koymak çok mantıklı.