Taksit Biterse Sektör de Biter mi?

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Farkında mısınız bilmiyorum yeni çıkan kanunlar ve kararlar özel hayatın içine iyice müdahale eder duruma geldi.. Benim maaşıma oranla hangi cihazı almayı seçeceğimi yargılamak kimin haddine ?

Neticede ödeyen ve ceremesini çeken ben olmayacak mıyım.. ?

Bu kanunu getirirken ; bir iki tane bütçesini dengeleyemeyip evine haciz getiren vatandaşın örnek alınmasını son derece saçma buluyorum !

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sektör biter mi bilmemde elektronik eşyaya 9 taksit, bilgisayara sınırsız taksit, cep telefonuna taksit yassak hemşerim.

Bu ne saçma bir düzenlemedir. Avukat olsam ilk işim dava açmak olur. Düzenleme yapıyorsunuz akla mantığa hukuka uygun yapın. Bu ne saçmalıktır.

Not: O dolmuşlarda gördüğünüz telefonların çoğu çakma emin. Ha askeri ücretle çalışıp ayfon alan yokmu tabi var ama adam hayatı boyunca para sıkıntısı çekmiş, hayatında birkere bırakında her ne kadar mantık dışı olsada gönlüne göre hareket etsin.

Kredi kartı mağdurluğu meselesine gelirsek bu düzenleme çözüm olmayacağını yukarıdaki yazıyı okuyunca anlarsınız.

O dediğiniz meşhur asgari ücretliler cep telefonu alamyınca bu seferde 4k televizyon almaya kalkarlarsa ne olacak. Bir düzenleme daha yapıp taksitle tv satışınımı ysaklayacaklar.
Dahası bilgisayarda taksit sınırı yok. Asgari ücretli heves edip Macbook pro almaya kalkarsa da taksitle pc satışlarına mı sınırlama getirecekler.

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
isteyen istediğini alır bizi ilgilendirmez hatta hükümeti bile ilgilendirmez saçma bir yasa

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Herseyin bir acik kapisini bulurlar
Bugun tlfoncu arkadasin yanina gittim
Ucuz çin serisi tlfonlari ithalatcidan 2 parca olarak fatura li sekilde geliyor. Kasa ve devre karti ayri ayri gibi..
Tlfon degilde elektronik cihaz mantiginda fatura edebiliyor.
Dolayisla bu ve buna benzer sekillerde her turlu satislar devam edecektir.

Yasal bosluk bulmakta millet olarak ustumuze yoktur...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu düzenlemenin yapılmasının sorumlusu sıkıldıkça akıllı telefon değiştiren sonra da ay sonunu denk getiremeyen vatandaştır. herkesin elinde akıllı telefon. akıllı telefon ama oyuncak niyetine alınıyor(şekerli bir de trenli oyun var çok modaymış...). peki uygulama doğru mu hayır doğru değil, her zamanki gibi kökten bir çözüm üretmişler sağolsunlar(!). ama hak veriyorum, komplike bir çözüm bulunsa onu da kimse anlamayacak. Bu arada ödeyecek olan ben değil miyim diye düşünenler maalesef herkes sizin gibi hesap kitap yapamıyor, evet 2000 liralık bir telefon alırken bile maaşının 1000 lira olduğunu unutan insanımız mevcut. klişe olacak da eğitim gerçekten şart...

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Olayı cep telefonundan ibaret görmeyin, telekomünikasyon ürünlerinin hiçbirinde taksit yapılamayacak. Yani yeni bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olursa peşin almak zorunda kalacaksınız. Küçük kardeşiniz, yeğeniniz sizden doğum gününde tablet bilgisayar isterse onu da peşin almak zorunda kalacaksınız. Evlenmeyi düşünüyorsanız bütün evi 6 taksite döşemek zorundasınız. Beyaz eşya + mobilya + ev elektroniği için gerekirse tüm maaşınızı vereceksiniz.

Nişanlınızla evlilik hazırlığı yaparken son olarak kuyumculara uğrarsanız aman diyim haa. Sonra güzel bir yüzük beğenir, tüm maaşı beyaz eşyaya yatırdınız ama onu da kırmak istemeyebilirsiniz. Neyse bari bunu taksitle öderim derseniz maalesef orada da taksit yok. Nişanlınıza param yok, altın almayalım. Hatta düğüne de gerek yok, gönüller bir olunca samanlığı seyran ederiz diyebiliyorsanız sorun yok elbette.

Bilgisayarınızı, tabletinizi aldınız evinizi döşediniz. İyide bir maaşınız var orta segment bir arabanın taksitlerini ödeyecek kadar ama devlet diyor ki alamazsın! Cebinde 15 bin lira peşinatın yoksa araba alma. Onu da biriktirin.

Şimdi düşündüm de iyi olmuş, asgari ücretle çalışanlar iPhone kullanamayacak...

cleet

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar buradaki fark edemediğiniz 2 unsur bulunmakta..Birincisi telsimi aldığı günden beri bir türlü işlerini yola koyamayan ve turkcell karşısında sürekli gerileyen bir vodafone var..aynı zamanda Türkiye mizin nadide beyaz eşya üreticisi başbakanın sinir olduğu koç grubu var..vestel var beko var var var var..Bir taşla 2 kuş nasıl vurulur..Birincisi akan suyu kesmek değil amaç suya yön vermektir..Sen gidip teknosa dan vatan dan telefon almıycaksın kontratlı olarak Gsm operatörlerinden alıcaksın..Aynı zamanda farkındaysanız kredi kartlarına taksit kalkıyor..Yani senetle borçlanabilirsin istersen 20 ayda al devlet karışmaz..Peki böyle kim telefon satar..EVKUR satar mesala..İç işleri bakanını her fırsatta arabilecek bir adam ya ona yarar bu yasa..Yani sözün özü biz yine alıcazda istediğimiz yerden alamıycaz olay budur..

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
bak şimdi demişlerki sektöre hiçbir zararı olmaz adam telefonunu ihiyaç kredisi çekerek alır. Ben merak ediyorum acaba hangi kot kafalı 2000 liralık telefon için 3000 lira kredi çeker ve bunu 4500 lira olarak öder?

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Parası olmayan adam gidip 36 taksitle 2100 tl ye 5s, 1500 tl ye S4 almasın arkadaş. Kredi kartı çıkartılmasına, kredi çekilmesine, senetle satışa, Turkcell Vodafone gibi markaların taksit imkanına bile son verilsin.

Ülkeye döviz girmiyor tatile gelen turistler dışında, ülkeden çıkan paranın haddi hesabı yok. Marketinden tut elektroniğine hepsi ithal marka.

Sıkı düzenlemeler şart ekonominin düzelmesi için.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Parası olmayan adam gidip 36 taksitle 2100 tl ye 5s, 1500 tl ye S4 almasın arkadaş. Kredi kartı çıkartılmasına, kredi çekilmesine, senetle satışa, Turkcell Vodafone gibi markaların taksit imkanına bile son verilsin.

Ülkeye döviz girmiyor tatile gelen turistler dışında, ülkeden çıkan paranın haddi hesabı yok. Marketinden tut elektroniğine hepsi ithal marka.

Bende bu söyleme hastayım.Devlet ithal edilen her şeyden çatır çatır vergisini almıyor mu alıyor?Eğer ekonomi ben telefon, tablet vs almayıp düzelecekse tüküreyim öle pamuk ipliğine bağlı ekonomiye.Gerçi vergiler nereye harcanıyor onuda bilmiyoruz ya neyse.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
sadece ithalatı azaltarak ekonominin düzeleceğini düşünmek saflığın zirve noktasıdır.
Evet samsung marka bir tel alınca dışarıya para gidiyor ama o samsung tele verdiğin parayla türkiyede de bir çok kişi para kazanıyor. Eğer ithalatı yasaklarsan ülkedeki firmaların çoğu batar. Ülkedeki ithalalat yapan firmalar batınca doğal olarak onların çalışanıda para kazanamayacağı için yerli üretim yapan firmaların satışlarıda durur,,doğal olarak onlarda batar, geriye kimse kalmadığına göre devlette batar. Hadi geçmiş olsun.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332

Bir tek ithal ürünlerle mi ülkenin parası dışarı akıyor?
Yabancı bir şirkete paranı kaptırmadan tek bir gün geçirebiliyor musun bu ülkede?
Banka, sigorta şirketi, gsm operatörü, iletişim, akaryakıt, giyecek, yiyecek, otomotiv. Bunların yüzde kaçı yerli sermaye?
Üstelik bu ülkede hâlâ özelleştirilmek istenen kurumlar var; Sgk, MEB, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere. Konu eğer paranın dışarıya akmaması olsaydı bu özelleştirmeler yapılmazdı.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bir tek ithal ürünlerle mi ülkenin parası dışarı akıyor?
Yabancı bir şirkete paranı kaptırmadan tek bir gün geçirebiliyor musun bu ülkede?
Banka, sigorta şirketi, gsm operatörü, iletişim, akaryakıt, giyecek, yiyecek, otomotiv. Bunların yüzde kaçı yerli sermaye?
Üstelik bu ülkede hâlâ özelleştirilmek istenen kurumlar var; Sgk, MEB, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere. Konu eğer paranın dışarıya akmaması olsaydı bu özelleştirmeler yapılmazdı.

Türk Bankaları mevcut, Gsm operatörü mevcut, sigorta şirketi mevcut, Türk Telekom belli bir dönem için kiralık, Opet'in belli bir bölümü Türklerin, giyecek ve yiyecekte de belli markalar var.

Tamam belki Türk markaları çok az ama gerçekten paranın Türkiye sermayesinde kalmasını isteyenler dikkat edebilir bunlara. En önemli eksik elektronik ve araba konusunda yaşanıyor Türk markalarında, en acil bu konularda hareketlenilmeli.

Bu arada özelleştirmelerde mantıksız kiralamalara ve tamamen satışlara kesinklikle karşıyım. Ülkeye nakit para girsin diye çok saçma sözleşmeler imzaladılar şimdi onların sıkıntılarını yaşıyorlar. Profesyonelce yapıldıktan sonra mantıklı olsa bile amatör insanların elinden çıkan işlerde her zaman sıkıntı yaşanıyor.

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Olayı cep telefonundan ibaret görmeyin, telekomünikasyon ürünlerinin hiçbirinde taksit yapılamayacak. Yani yeni bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olursa peşin almak zorunda kalacaksınız. Küçük kardeşiniz, yeğeniniz sizden doğum gününde tablet bilgisayar isterse onu da peşin almak zorunda kalacaksınız. Evlenmeyi düşünüyorsanız bütün evi 6 taksite döşemek zorundasınız. Beyaz eşya + mobilya + ev elektroniği için gerekirse tüm maaşınızı vereceksiniz.

Nişanlınızla evlilik hazırlığı yaparken son olarak kuyumculara uğrarsanız aman diyim haa. Sonra güzel bir yüzük beğenir, tüm maaşı beyaz eşyaya yatırdınız ama onu da kırmak istemeyebilirsiniz. Neyse bari bunu taksitle öderim derseniz maalesef orada da taksit yok. Nişanlınıza param yok, altın almayalım. Hatta düğüne de gerek yok, gönüller bir olunca samanlığı seyran ederiz diyebiliyorsanız sorun yok elbette.

Bilgisayarınızı, tabletinizi aldınız evinizi döşediniz. İyide bir maaşınız var orta segment bir arabanın taksitlerini ödeyecek kadar ama devlet diyor ki alamazsın! Cebinde 15 bin lira peşinatın yoksa araba alma. Onu da biriktirin.

Şimdi düşündüm de iyi olmuş, asgari ücretle çalışanlar iPhone kullanamayacak...

sadece son cumlene söyle bir ek bişey eklemek istiyorum,

mersk etme bizim vatandaşımız kredi kartı ile tek çekip alır iphonu sonra ödemeyi yapmaz ve bankanın
ödeme düzenleme ile faizli biçimde taksitli şekide öder onu sen rahat ol.. biz böyle bir memleketde yaşıyoruz .:)