Takı Ürünlerinin Makro Çekimleri İçin Tavsiyeleriniz Nelerdir?

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Merhaba
e-ticaret sitesi için takı ürünlerinin yakın çekimlerini yapmaya çalışıyorum. Ev yapımı lightbox yaptım. yanlardan ve üstten (105Wx3) ışık uyguladım. Çok süper sonuçlar aldığım söylenemez. Tavsiyeleriniz nelerdir? Kullandığım Makine Sony HX1.
Kullanmam gereken ayarlar yada Mini Stüdyo ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Fotoğraf makinesi
sony-hx1_2.jpg

Resmin İlk Hali
70787994170555268817.jpg

Düzenlenmiş Hali
53623529717669162133.jpg

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Gayet ii olmuş bence

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Box genel aydınlatma için iyi, ama özellikle parlaması gereken takı gibi ürünlerde bir yandan mutlaka sert bir işık gerekir. Bu ışık esas olarak konunun aydınlanmasına değil nesnenin canlanmasına neden olur. Mümkünse noktasal dar bir ışık kaynağı seçin. Bir akrobata bağlanmış noktasal ışık veren el feneri bile olabilir (Led olmasın)

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Box genel aydınlatma için iyi, ama özellikle parlaması gereken takı gibi ürünlerde bir yandan mutlaka sert bir işık gerekir. Bu ışık esas olarak konunun aydınlanmasına değil nesnenin canlanmasına neden olur. Mümkünse noktasal dar bir ışık kaynağı seçin. Bir akrobata bağlanmış noktasal ışık veren el feneri bile olabilir (Led olmasın)
Tam olarak söylemek istediğinizi anlamadım. Mantığını anladım ama nasıl kullanacağımı anlamadım. Resimli bir örneğini gösterebilirmisin.

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kurduğun ışık düzenini aynen kullan, kameranın karşısından mücevhere 45 derce açı yapacak şekilde nokta sert ışık kullan. Box ışıkları soft ışıktır. Bulutlu gün efekti verir. Yani renkler solar, parlamalar gider. Bu ışık nesnenin homojen aydınlanması için iyidir. Bı ışığa ek olarak noktasal düz ışık (Önüne hiç bir şey konmamış sert ışık) verirsen homojen aydınlanan nesne üzerinde parlamalar elde edersin. Bunun net bir formülü yoltur. Biraz uğraş ile bulabilirsin. Önemli olan genel aydınlanmayı bozmadan sert ışığın gücünü ayarlayabilmektir. Bunu da basit bi,r dimmer sayesinde gerçekleştirirsin.

---------- Post added at 15:06 ---------- Previous post was at 15:03 ----------

Eğer beceremezsen gün ışığında çekmeyi dene. Daha iyi donuçlar alabilirsin. Ancak burda sorun parlak yüzeylerin etraftan alacağı koyu refleler olacaktır.. Bunu beceremezsen bir de çelik tencere seti çekmeyi dene. :)

---------- Post added at 15:08 ---------- Previous post was at 15:06 ----------

Son olarak zeminde siyah kadife deneyip sonuçlarına bir de öyle bak, Box tan tamamen vaz geçebilirsin belki o zaman (Tamamı sert ışık)(3x150)

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
tamamen güneş ışığında çekim şansım yok, Ama dimmer dediğin ışık mantıklı. 3-4 ledli lambalar var, onlar obje üzerindede tam parlama yapmaz. Dediğin gibi hazırladığımız lightbox lar ürünün orjinal görüntüsünün %30 unu veriyor :( Yani orjinal görüntüden çok uzağız.
Peki Sony HX1 makine ile hangi ayarları kullanmamı tavsiye edersin. Yarı professional Kompakt bir makine.

---------- Post added at 14:19 ---------- Previous post was at 14:14 ----------

[/COLOR]Son olarak zeminde siyah kadife deneyip sonuçlarına bir de öyle bak, Box tan tamamen vaz geçebilirsin belki o zaman (Tamamı sert ışık)(3x150)
Bu arada siyah kadifede deneme yaptım, Yüzüklerin desensiz kısmında çok karanlık bir alan gözüküyor. Pek iyi sonuçlar alamadım. Aslında mini stüdyomu biraz daha professionalleştirmem gerekiyor, tam karar vermeden de başlamak istemiyorum.

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Netice itibari ile bu işler için uygun bir makine değil. Ancak ehveni şer (Kötünün iyisi) diyebiliriz. Mümkün olduğunca tele ayarına yakın git, kesinlikle geniş açıya girme. Led ışıkların etkisi konusunda bir şey söyleyemem, hiç denemedim. Işık rengi tutarsa mümkün tabiki (Bana biraz soğuk ışık gibi geldi. Renkleri yeşile çevirebilir). Poz ölçüm cihazın (Pozometre) olmadığını tahmin ediyorum. Bu nedenle makineden ölçüm yap. Mümkünse diyafram öncelikli kullan ve mümkün olduğu kadar kısık diyafram kullan. Bu durumda mutlaka sehpa kullanman gerekecektir. (Diyafram kısılınca pozlama süresi artar)

---------- Post added at 15:29 ---------- Previous post was at 15:22 ----------

Eğer İzmir deysen hafta sonu yardım edebilirim

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Netice itibari ile bu işler için uygun bir makine değil. Ancak ehveni şer (Kötünün iyisi) diyebiliriz. Mümkün olduğunca tele ayarına yakın git, kesinlikle geniş açıya girme. Led ışıkların etkisi konusunda bir şey söyleyemem, hiç denemedim. Işık rengi tutarsa mümkün tabiki (Bana biraz soğuk ışık gibi geldi. Renkleri yeşile çevirebilir). Poz ölçüm cihazın (Pozometre) olmadığını tahmin ediyorum. Bu nedenle makineden ölçüm yap. Mümkünse diyafram öncelikli kullan ve mümkün olduğu kadar kısık diyafram kullan. Bu durumda mutlaka sehpa kullanman gerekecektir. (Diyafram kısılınca pozlama süresi artar)

---------- Post added at 15:29 ---------- Previous post was at 15:22 ----------

Eğer İzmir deysen hafta sonu yardım edebilirim
Diyafram öncelikliden tam olarak kastın nedir.Makine üzerinde (F3.4) F ile gösterilen ayarmıdır.?
Birde mini stüdyomu yenileyeceğim. Hangi araçları kullanarak yapmamı tavsiye edersin.?

Bu arada ben Tokattayım :D Aramızda dağlar var, ve buralarda bu tür şeyleri sorabileceğim kimse yok :(

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
OFFFFFF. Bu sorduğun soru beni öldürdü. Sana baştan fotoğrafçılık dersi vermem gerekecek. 26 senelik profesyonel fotoğrafçılık deneyimimi sana draje olarak sunamam ki. Biraz kafamı toplayayım bişeyler yazacağım :(

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
OFFFFFF. Bu sorduğun soru beni öldürdü. Sana baştan fotoğrafçılık dersi vermem gerekecek. 26 senelik profesyonel fotoğrafçılık deneyimimi sana draje olarak sunamam ki. Biraz kafamı toplayayım bişeyler yazacağım :(
:blushing:
Kusura bakma, istemiyorsan cevap vermeyebilirsin. Ama en başta acemi olduğumu söylemiştim. Laf olsun diye söylemiyorum. Gerçekten cevap vermek zorunda değilsin. Çünkü vereceğin cevapların beni tatmin etmeyecek ve daha çok soru soracağım. Her yabancı terim kullandığında onuda soracağım :biggrin: Şimdiye kadarki verdiğin cevaplara ve alakana teşekkürler :thumbup1::thumbup1::thumbup1:

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
timsak diyeceğini demiş, sağolsun, aynen uygulamanı öneririm.
Bu tür resimlerde parıltı oldukça önemli. Mücevher demek, ışıltı demek.:)
Kendi çalışman zaten hoş olmuş.

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
DİYAFRAM: Makinenin içine girecek ışığın keskinliğini belirler. Açık diyaframda ışık kısa sürede, kapalı diyaframda uzun sürede makineye girer. Kapalı diyaframda ve uzun sürede giren ışık daha keskin görüntüler ve daha net alan derinliği yaratır. Alan derinliği cekilen nesnenin objektife en yakın ve en uzak noktaları arasında netlik farkının az olması demektir. Bu uzak mesafeli çekimlerde çok sorun yaratmasa bile makro çekimlerde çok önemlidir. Bunu sağlamak için diyafram ı kısarız yani f değerini mümkün olan en yüksek değere yaklaştırırız. Bu senin makinende f:8 olarak verilmiş. Normalde bu çok düşük bir değer. Yarı profesyonel makinalarda bile en az f:11, daha iyilerinde f:16 ve hatta f:32 ve f:64 değerleri vardır. Bu değerler her basamakta bir öncekinin 2 misli fark yaratır. F değeri yükseldikçe yeterli ışığı sağlamak için makinaya giren ışığın süresini arttırmak gerekir. Senin makinan bunu otomatik olarak yapacaktır.Aşağıda senin makinanın kullanma klavuzundan alınan bölümü uygulayabilirsin:

Arka plan bulanıklığını ayarlama ve çekim yapma (Diyafram Öncelikli Çekim)

Objektiften geçen ışık miktarını manüel olarak ayarlayabilirsiniz.
•Flaş [Flaş açık], [Yavaş Senkro (Flaş açık)] veya [Flaş kapalı] olarak ayarlanır.
1 Mod kadranını A (Diyafram Öncelikli Çekim) konumuna getirin.
2 İtme kadranına basın.
3 Diyafram açıklığını seçmek için itme kadranını çevirin (F
değeri).
F2.8 ile F8.0 arasında bir diyafram açıklığı değeri (F değeri) seçebilirsiniz.
Deklanşör hızı 1/2000 ile 8 saniye arasında olacak şekilde otomatik olarak
ayarlanır.
EV veya ISO ayarını itme kadranıyla ayarlayabilirsiniz.
4 Deklanşöre basın.
(alıntı: http://pdf.crse.com/manuals/4132059531.pdf)

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
kardeş öncelikle şunu belirtmek isterim. kullandığın makina timsak ın dediği gibi kötünün iyisi değil çok kötünün kötüsü. slr like makinalar slr makinaların bazı profesyonel ayarlarını basitleştirilmiş bir şekilde üzerine alan bir makina türüdür. imkanın itibariyle elimdeki makina bu olabilir o sebepten seni yadırgayamam. ikinci olarak senin yaptığın çekim kesinlikle makro değil sen sadece yakın çekim yapmışsın. ki tam prof makinalarda bile makro çekim için özel lensler kullanılır. sana benim ilk tavsiyem diyafram, alan derinliği, iso nedir gibi bilgileri alabileceğin fotoğrafçılık ile ilgili temel bilgileri öğreneceğin videolar seyret ve her öğrendiğin şeyle ilgili onlarca çekim yap bugün çektiğin fotoğrafla bunları öğrendikten sonra çektiğin fotoğraf arasindaki farkı kendin görebilirsin. önce sen ne yaptığını öğren . tavsiye istersen mesaj yazarsın bizler buralardayız. kolay gelsin.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hepinizin ilgisine teşekkürler..
- Öncelikle Fotoğraf çekme konusu bir anda hayatıma zorunlu olarak girdiği için ve SLR makinelerin professionallik gerektirdiğini bildiğim için SLR cihaz almak hiç geçmedi aklımdan. Bilinçli olarak birazda işi kendisi yapan cihaz tercih ettim. Belkide yanlış bi düşünce ama, olanla ölene çare yok :D
- Tavsiye ettiğiniz ayarları deniycem. inşallah güzel bişeyler çıkarabilirsem sizinle paylaşıcam.

unattended

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bu arada "profesyonel".
%100 katılıyorum. hani çok banel durmasın diye engilizcesini yazdım ama daha bi kroca olmuş :D en doğrusu Profesyonel :thumbup1:

---------- Post added at 17:02 ---------- Previous post was at 15:38 ----------

Kullandığım Light Box'un bir benzeri, benimki bu kadar yakışıklı değil ama, :)
[video=youtube;RY9ms7YY-io]http://www.youtube.com/watch?v=RY9ms7YY-io[/video]