Tahtakurusu denilen illet

Bu konuyu okuyanlar

OuzBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri.
Yaşadığım öğrenci evinde kaldığım odadaki kapının menteşesinin bulunduğu duvara sabit tahtanın içinde 100lerce tahta kurusu var. İlk başta gece cıtırtılar gelince hemen yanındaki prizden geliyor sanıp umursamadım. Ama geceleri uykumu kaçırmaya başlayan bu çıtırtıları takip edip araştırınca bu duvardan geldiğini anladım.(salondada 1 tanesini görüp öldürmüştüm intikam almış ellam) Tahtanın açık yerı yok üst kısmında 6-7 tane çok ufak delikler var muhtemelen burayı kemirip yavrularını içine atmış ve araşatırdıgıma göre 1 saatte 30 yavru üretebiliyomuş bu elemanlar. Duvarın farklı yerleri tıklattıgımda fark ettim ki duvarın yüzde yetmişini yemişler boş ses geliyor.
Sorun şu ki ilaç alıp sıkacak bi boşluğu yok minik delikten sıksam bile hiçbirini etkilemez.
Halinden çok şikayet eden birisi değilim ama gece uykularımı kaçırmaları ve 2 kez kolumdan ısırmaları bardağı taşırdı artık :)

Bazı cevaplara şimdiden yanıt vereyim.
Oda değiştiremem diğer odalar çok soğuk.
Yakın çevrede ilaç şirketi yok olsa da ona verebileceğim param yok.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
İçeriği deltametrin olan bir ilaç alın. Marka önemli değil.
Bir de 5 lik enjektör. 2.5 ilaç 2.5 su çekip o küçük deliklerden uçeri sıkın. Bazı delikler mum gibi bir şeyle kapatılmış olabilir. İğneyi girdiği kadar sokup ilacı verin.
10ml ilacı 1lt suya karıştırıp köşe bucak fısfıslayın. Tüm ev haşeratı biter. İnsana zararı yoktur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Tahta kuruları en illet böcek türü geçmiş olsun şimdiden. Bu meretleri ilaçlamaktan başka yapılacak bir şey yok diye biliyorum. Amerika'da sırf bu işi yapan çok büyük şirketler mevcut ve onların geliştirdikleri sistemler anca çözüm sağlıyor. Bunları bir kere ilaçlamak bile kesmiyor. 1-2 hafta arayla 2-3 kere ilaçlamak lazım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Küçükken, eskiden,bizim yataklar tahtadandı. Ne çektik bu tahta kurularından. Isırdıkları yer de balon gibi şişerdi.:mad:

OuzBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
İçeriği deltametrin olan bir ilaç alın. Marka önemli değil.
Bir de 5 lik enjektör. 2.5 ilaç 2.5 su çekip o küçük deliklerden uçeri sıkın. Bazı delikler mum gibi bir şeyle kapatılmış olabilir. İğneyi girdiği kadar sokup ilacı verin.
10ml ilacı 1lt suya karıştırıp köşe bucak fısfıslayın. Tüm ev haşeratı biter. İnsana zararı yoktur.
yarın dediğinizi yapacağım ama şuan yuvarı 1m ye yakın bir büyüklükte yinede sorunu çözer mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tahta kuruları en illet böcek türü geçmiş olsun şimdiden. Bu meretleri ilaçlamaktan başka yapılacak bir şey yok diye biliyorum. Amerika'da sırf bu işi yapan çok büyük şirketler mevcut ve onların geliştirdikleri sistemler anca çözüm sağlıyor. Bunları bir kere ilaçlamak bile kesmiyor. 1-2 hafta arayla 2-3 kere ilaçlamak lazım.
Küçükken, eskiden,bizim yataklar tahtadandı. Ne çektik bu tahta kurularından. Isırdıkları yer de balon gibi şişerdi.:mad:
3 ay önce ısırdıkları yerlerin izi var hala bide tam kolun iç tarafından damar yolundan ısırmışlar zaten tipimiz eşgal bide torbacı damgası yiyecez :)

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
tanrımm!!!!

nefrettt ,nefret ediyorum onlardan....

ben tecrübe etmiştim elimden geldiğince yardımcı olacağım...

bunlar sanırım alman hamamboceği oluyor , modifiye veya mutasyona uğrayabilmekteler,çoğunlukla yılda 2 kez modifiye olurlar (modifikasyona uğrarlar)

bunlardan kurtulmak çok zordur.

kesinlikle çok zor ama tabi imkansız değil. öncelikle eve gelen ilaççıları çağırmanızı önermem çünkü biz bunu denemiştik ve işe yaramamıştı.

v evet dediğiniz gibi olmasa da tam olarak sonuç olarak evet tek bir kapsülden yaklaşık 40 tane almam hamamboceği çıkabildiği için ve uzun süre canlıda kalabildiği için malesef çok zor onlardan kurtulmak ...

NE YAPMALISINIZ ?

öncelikle bunu çok istemelisiniz. :) (ciddiyim ben çok dua ettim hatta içimden gele gele rabbime şükürler olsun çoğu zaman dualarımı da kabul etmiştim sanıyorum)

neyse....

İLAÇ ...ama hangisi valla hatırlamıyorum hangisi ama burada ilacın ZAMANLAMASI VE TATBİK PERİYODU (SIKLIĞI) Çok önemli.

Biz yaz mevsiminin ortasında ilaçlamaya başladık ve kışa kadar ilaçladık hatta..

bu böyle yapılmalı neden ?

çünkü kış mevsiminde hareket etme yetenekleri zalıyor bi şekilde ve üreme oranı düşüyor .

ve kışın da ilaçlamalı ve dikkatli olmalısınız ...

malesef zor kurtulması ama imkansız değil biz yaklaşık 15 yıl kadar bu böceklerle yaşadık ve en sonunda bu şekilde yaparak kurtulduk. elhamdulillah hiç böcek yok evde yani onlardan yok.

sağlıcakla

OuzBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
tanrımm!!!!

nefrettt ,nefret ediyorum onlardan....

ben tecrübe etmiştim elimden geldiğince yardımcı olacağım...

bunlar sanırım alman hamamboceği oluyor , modifiye veya mutasyona uğrayabilmekteler,çoğunlukla yılda 2 kez modifiye olurlar (modifikasyona uğrarlar)

bunlardan kurtulmak çok zordur.

kesinlikle çok zor ama tabi imkansız değil. öncelikle eve gelen ilaççıları çağırmanızı önermem çünkü biz bunu denemiştik ve işe yaramamıştı.

v evet dediğiniz gibi olmasa da tam olarak sonuç olarak evet tek bir kapsülden yaklaşık 40 tane almam hamamboceği çıkabildiği için ve uzun süre canlıda kalabildiği için malesef çok zor onlardan kurtulmak ...

NE YAPMALISINIZ ?

öncelikle bunu çok istemelisiniz. :) (ciddiyim ben çok dua ettim hatta içimden gele gele rabbime şükürler olsun çoğu zaman dualarımı da kabul etmiştim sanıyorum)

neyse....

İLAÇ ...ama hangisi valla hatırlamıyorum hangisi ama burada ilacın ZAMANLAMASI VE TATBİK PERİYODU (SIKLIĞI) Çok önemli.

Biz yaz mevsiminin ortasında ilaçlamaya başladık ve kışa kadar ilaçladık hatta..

bu böyle yapılmalı neden ?

çünkü kış mevsiminde hareket etme yetenekleri zalıyor bi şekilde ve üreme oranı düşüyor .

ve kışın da ilaçlamalı ve dikkatli olmalısınız ...

malesef zor kurtulması ama imkansız değil biz yaklaşık 15 yıl kadar bu böceklerle yaşadık ve en sonunda bu şekilde yaparak kurtulduk. elhamdulillah hiç böcek yok evde yani onlardan yok.

sağlıcakla
öncelikle geçmiş olsun. benım en büyük sıkıntım yukarda belirttiğim gibi bu böceklere ulaşamıyorum. 1-2 ayda bir ısırıyorlar bu istatislikle yaşarım sıkıntı yok ama uyku takıntısı olan birisiyim gece ses yapıyorlar ve yanıbaşımda yüzlerce böcek olması . duvarı yarsam dağılır diye korkuyorum. bide ilaçlama gibi şeylere ödeme yapmam çok zor özellikle sürekli ödeme yapmam imkansız öğrenci evindeyım zaten ömürlük kalmayacağım burda 6 ay sonra kıyafetlerimi alıp gitcem.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yani izlediğim bir belgeselde şu şekil halletmişlerdi. Büyük bir firma öncelikle evin içine birçok büyük fan yerleştiriyor ve evin her yerini kapatıyor ki dışarıdan izole olsun. Sonra belli başlı yerlere gaz ve sıvı ilaç uygulaması yapıyorlar. Daha sonra evi aşırı soğuk hava ile dolduruyorlar ve fanlar sayesinde bu soğuk hava her yere dağılıyor fakat soğukta tahta kuruları ölmez sadece işlevlerini kaybederler, hava sıcaklığı normale dönünce onlar da normale döner. Ev iyice soğuduktan sonra bu seferde çok yüksek sıcaklığa sahip havayı evin içine veriyorlar ve yine fan yardımıyla her yere dağıtıyorlar. Bu işlemden sonra kurtulmayan ev olmuyormuş. Bu meretlerden tamamen kurtulmakta bu kadar zor ve meşakatli bir işlem maalesef.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
bence çok dikkatli olmalısınız... mümkünse ev değiştirin derdim ama biz de öğrencilik yaptık o kadar kolay olmuyor tabi
yine de siz bilirsiniz ama şu an yeni kulandığım dikkatli sözünden kastım şu o böcekleri başka eve bilhassa (amn hata yapmayın , kendi evinize!)
allah muhafaza ....oldukça iğrenç bir tür beladır onlar.

malesef benim sunabileceğim çözüm yukarıda ... ama yer değiştirmk düşünürseniz de o zaman dikkatli olun ve mümkünse ya eşyalarınızı didik yaptıktan sonra alın yada mümkünse almayın ...bu biraz can sıkıcı bir öğrenci için ....

malesef çok sıkı şekilde ilaç gerekli benim sunduğum çözüme göre ve min 1 1.5 hatta belki 2 yıl ilaçlamak gerekli

o değilde allah muhafaza gece kulağımıza burnumuza girerse ne olacak derdim ben küçük ve iğrendirici varlıklar bunlar.

:) :) görkem :)

OuzBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
bence çok dikkatli olmalısınız... mümkünse ev değiştirin derdim ama biz de öğrencilik yaptık o kadar kolay olmuyor tabi
yine de siz bilirsiniz ama şu an yeni kulandığım dikkatli sözünden kastım şu o böcekleri başka eve bilhassa (amn hata yapmayın , kendi evinize!)
allah muhafaza ....oldukça iğrenç bir tür beladır onlar.

malesef benim sunabileceğim çözüm yukarıda ... ama yer değiştirmk düşünürseniz de o zaman dikkatli olun ve mümkünse ya eşyalarınızı didik yaptıktan sonra alın yada mümkünse almayın ...bu biraz can sıkıcı bir öğrenci için ....

malesef çok sıkı şekilde ilaç gerekli benim sunduğum çözüme göre ve min 1 1.5 hatta belki 2 yıl ilaçlamak gerekli

o değilde allah muhafaza gece kulağımıza burnumuza girerse ne lacak derdim ben küçük ve iğrendirici varlıklar bunlar.

:) :) görkem :)
dostça yaşamaya karar verdik yemek sonrası sigaraları benden
8d8082ac-fa4e-4ca2-a4a6-6e9e69fe26f4.jpg

Yani izlediğim bir belgeselde şu şekil halletmişlerdi. Büyük bir firma öncelikle evin içine birçok büyük fan yerleştiriyor ve evin her yerini kapatıyor ki dışarıdan izole olsun. Sonra belli başlı yerlere gaz ve sıvı ilaç uygulaması yapıyorlar. Daha sonra evi aşırı soğuk hava ile dolduruyorlar ve fanlar sayesinde bu soğuk hava her yere dağılıyor fakat soğukta tahta kuruları ölmez sadece işlevlerini kaybederler, hava sıcaklığı normale dönünce onlar da normale döner. Ev iyice soğuduktan sonra bu seferde çok yüksek sıcaklığa sahip havayı evin içine veriyorlar ve yine fan yardımıyla her yere dağıtıyorlar. Bu işlemden sonra kurtulmayan ev olmuyormuş. Bu meretlerden tamamen kurtulmakta bu kadar zor ve meşakatli bir işlem maalesef.
ben evi terk etsem daha ucuza gelir gibi :)