Symbian program yazma/yapma dersleri (Türkiye'de İlk)

soneday

Öğrenci
9 Ekim 2010
2
0
0
soneday(Soner Çakır) gururla sunar
SYMBİAN PROGRAM YAZMA/YAPMA DERSLERİ (TÜRKİYE'DE İLK ve ÇOK KOLAY :)
sonedaybanner.jpg

bir Programlama Konusu
400px-Symbian_C%2B%2B_wordle.png

Başrol
Carbide C++

carbide-2-3.png

Dublör
Qt Creator

qtcreator.png

Figüranlar :
200942812222213855.png
logo.png
openc_2.jpg

Nasıl iyi girişti değilmi
fkr.gif
? ben beğenmedim umarım siz beğenmişsinizdir..
icon_smile_screwy.gif

Neyse...

alala.gif

Arkadaşlar,eminimki daha önce Türkçe olarak böyle bir kaynak ne görmüşsünüdür ne duymuşsunuzdur sadece Python ama Python'la nereye kadar?...Türkçe olarak anlatılan şeylerin hiç biri işe yaramıyor,denedim ve onaylamadım...

Şimdi size bir symbian programının nasıl çalıştığını,nasıl yazıldığını,gerekli programların nasıl ve nereye yüklenip nasıl kullanılacağını ve nerden yükleyeceğinizi göstereceğim.. bu sayede sizde artık programlamaya ilk adımı atmış olacaksınız...

Evet başlıyoruz,önümüzde iki seçenek var Qt Creator ve Carbide C++

Qt Creator:
Qt nokianın programlama konusunda kendini benimsetmiş ve özgür yazılım bilinciyle işleyen çok büyük bir topluluktur ve bu topluluğa ait ücretsiz qt creator'u bizde kullanabiliriz...Qt bir nevi labratuvardır...Qt il yapılan bazı programlar; Gpsp,psx4all(5800 ve N97 için playstation emulatoru) AntNes,NumptyPhysic vsvs...

Qt Creator kurulum;
Önce bunu: Qt Creator SDK İNDİRMEK İÇİN TIKLA
Sonra bunu kurun: Qt Creator Ana Uygulamasını İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Carbide C++:
Bu program symbianın çıktığı ilk günden beri nokia tarafından sağlanıyor.İlk başlarda ücretliydi bu nedenle lisanslayabilmek için saçımızı süpürge etmekten kafada saç kalmazdı,ama artık buda ücretsiz..Herhangi bir kurala ve lisansa karşı gelmeden istediğimiz programı yazıp satabilir veya paylaşabiliriz(Qt creator ayrı bir dağıtım lisansı istiyor,başınız belaya girmesin..)
Carbide C++ Kurulum:

Carbide C++'yı İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Tabi programları direk olarak indirip kullanabilmemiz imkansız,program açılsa bile işe yaramıyor...Şimdi bunları anlatayım...
Yukardaki Carbide ve Qt Creator'u indirdikten sonra,bu dosyaların hepsini bir bir yani alayını indirip,C'ye yüklüyoruz...

İlk olarak Active Perl indiriyoruz... İNDİRMEK İÇİN TIKLA
Ardından Open C/C++ İNDİRMEK İÇİN TIKLA
Sonra telefonumuzun SDK'sını indiriyoruz: İLGİLİ SAYFAYA GİTMEK İÇİN TIKLA
Telefonumza uygun AppTRK'yı indiriyoruz; İLGİLİ SAYFAYA GİTMEK İÇİN TIKLA

İşimizi tamamladıkmı? Kurduk ettikmi? kapiş ozaman devam edelim...

Şimdi yapmamız gereken basit birşey,Telefonumuzun SDK'sını Carbide ve Qt Creator'e tanıtmamız gerekiyor..Bunun için

Başlat->Programlar->Symbian Foundation ADT v1.4->Carbide C++->Configure environment for WINSCW command line'e tıklıyoruz ve çıkan dos ekranında Y'ye basıp enter diyip penceremizi kapantıyor ve pc'imize sdk'yı geçirip işimize artık başlıyoruz

Sıkca Soracağınız Sorular:
Soru:SDK sürekli olarak hata veriyor çözemedim ben bu işi...
Cevap:Tek yapmanız gereken Denetim Masa'sından Bölgesel ayarları İngilizce'ye alın,hata almayacaksınız...

Soru:SDK'yı Carbide C++ görmüyor.
Cevap:Windows->Options yada prefeçenis falan->Carbide C++>SDK's'a gidip SDK'nızın yolunu gösterim kaydedin..

Soru: QT Creator AppTRK ile telefonuma bağlanmıyor.
Cevap:AppTRK uygulamasını açın ve Connet diyin,telefonunuzun usb modunu Pc Suite olarak ayarlayın ve usb modem sürücüsünün yüklendiğinden emin olun.

Soru:Qt Creator ile program yazdım telefonumda deniyorum fakat çalışmıyor..
Cevap: Qt Creator'un dizininde Qt_installer.sis isimli dosyayı telefonunuza kurun.

Soru: Qt Creator programımı çalıştırmamakta ısrar ediyor
Cevap: Qt Creator dizinindeki webkit_installer.sis dosyasını telefonunuza yükleyin
devam edecek...

Şimdi gelelim programların nasıl kullanılacağına...Önüzmüde 2 seçenek var yani ya Qt Creator ile program yazıcaz yada Carbide C++ ile...Ben şahsen Qt'yi tafsiye ederim,daha işlevsel ve sorun çıkartmayan bir uygulama....İlk olarak Qt Creator ile başlıyoruz...

Qt Creator giriş

Uygulamamızın girişi böyle;
adsznm.jpg

Bu ne böyle? demeyin çünkü symbian programlamaya ilk adımızı attınız,hatta büyük bir adım..

Programı açtıkmı? ozaman basit bir şekilde programımızı oluşturmaya başlıyalım...
Giriş ekranında Create Project diyoruz,yada examplelerden birini deneme amaçlı açıyoruz
Görsel olarak başlıyalım;
adszyd.jpg

Bunları yaptıktan sonra basit bir şekilde uygulamamızı bu şekilde oluşturabiliriz(zorları daha sonra
evillol.gif
)

Ve uygulamamızı denemek en basit işlemleri yapıyoruz;

adszgj.jpg

Zaten bu tür basit şeyleri sizin yapacağınıza emin olarak devam ediyorum..

Uygulamayı telefonumuzda test etmek için,telefonumuza AppTRK'yı kurduğumuzu biliyorum ve uygulamayı açarak Connet diyoruz...,

adszpbw.jpg

wol_error.gif
adszlrc.jpg

Ve işte o güzel,zevkli,bol şekerli,tatlı,heyecanlı güzel sonuç;

adszmaj.jpg

________
Eğerki bu konu tutarsa,devam edecem...

uma350

Profesör
15 Ocak 2010
4,411
70
0
arkadaşım forum kurallarını dağıtmışsın , hoşgeldin de bu konunun bu şekilde uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.. :)

LeaveNhA

Doçent
4 Aralık 2011
598
5
18
bu konu tutmamış bütün sdn ailesine helal olsun... :D

Ben takipteyim ve gerekirse hani tabiri caizse "parmaklicam bu işi", gerekirse 10 kişilik bir çaba göstericem ama bu eğitselin kesinlikle devam etmesini istiyorum...

konuyu hortlattım, evet yaptım ama eğitim aşkına beyler sonuçta aramızda, biz bizeyiz. :D

makara bir yana, elimde bir "nokia navigator" (inanın üstünde bu yazıyor), bir acayip pratik zeka (bakın zeki değilim :D), birde harbi baba c++ aşkı var kalbimde... :D
eğitseli bu gereçlerle takip etmek istiyorum, ne denli etkin olabilirim, hard core kodlayan biriyim nacizane, cihaz ne derece dayanır ?

şimdiden teşekkürler, devamını bekliyoruz...

--- Mesaj Güncellendi ---

arkadaşım forum kurallarını dağıtmışsın , hoşgeldin de bu konunun bu şekilde uzun ömürlü olacağını sanmıyorum.. :)

konu'nun hangi kuralları çiğnediğini hala kestirebilmiş değilim...
tamam biraz okunabilirlik vasat, ayrıca girişteki o ince espriye gülemedim de (uykum var algılar reddediyor) ama konu süper ya... :D

gerekirse şahsına bizzat ulaşıp çiğnenen forum kuralları göz önünde tutularak düzenlemesini isticem ama bu konu kesinlikle sdn programlama bölümünde bulunması gereken bir konu "plus" google'da top 5 indeksli bir konu, benim direk gözüme çarptı... :D