Stok fan CPU 90 derece

Bu konuyu okuyanlar

yasor5353

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
İşlemci : G4600
Kart: rx 570
Ram : 16 gb 2400 ddr4
Sıstemim bunlar .
Sıkıntı ise witcher 3 dark souls gibi oyunlarda grafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde oyuna kasma giriyor ve işlemcime baktığımda 90 95 derecede seyrettiğini gördüm ve tabiki hemen bir yangın tüpü aradım.işin şakası elimde bir miktar para var elimdeki stok soğutucuyu satıp iyi bir soğutucu alcam fakat merakım bu sıkıtı soğutucuylamı ilgili yoksa tamamen donanımsalmı(Darboğaz olabilir fakat o daha çok işlemciye yýk bindiren oyunlarda olur diye biliyorum ama dediğim oyunlar ve benzerleri ekran kartını yorar diye biliyorum).sizce fanı değıştirmek termal macunla beraber yeterlimidir.

MotoGold TV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ark.intel sitesinde yazdığı üzere işlemcin için izin verilen max sıcaklık 100 derece yani işlemci 100 dereceye çıkarsa pc kapanacak tahminimce senin işlemci 80 veya 85 derecenin üstüne çıkarsa bios sistemi işlemcinin frekansını kısıyor 3.6 ghz ya hani 2-2.5 falan oluyor diye biliyorum performans kısıyor yani. Burda sana birkaç soru soracağım 1-pc kaç yıllık? 2-ekran kartı ısısı ne?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca şimdi baktımda witcher 3 i5-2500k istiyor karşılaştırma yaptırdım farkı sende gör: UserBenchmark: Intel Core i5-2500K vs Pentium G4600

Ramin oyunun istediğinden iyi ekran kartın kat kat iyi.

Son düzenleme:

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
sizce fanı değıştirmek termal macunla beraber yeterlimidir.

Eğer imkanınız varsa İşlemciyi değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Eğer işlemciyi değiştirmek istemezseniz bir fan alsanız sisteminiz daha az ısınacak ve performans düşüşü azalacağından işlemciniz daha iyi performans verecektir.

Siz GPU ve CPU sıcaklıkların oyundayken bizle paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz. Grafikleri ve çözünürlüğü arttırarak da yükü ekran kartına vererek bir nebze rahatlık sağlayabilirsiniz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci ye acilen bi soğutucu alınız. O dereceler aşırı yüksek. Ayrıca,darboğaz olayı var. İşlemciye yük binen oyunlarda değil,tüm oyunlar da vardır.msı afterburner ile GPU kullanım yüzdelerine ,değişik oyunlarda bi bakın.

yasor5353

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Ark.intel sitesinde yazdığı üzere işlemcin için izin verilen max sıcaklık 100 derece yani işlemci 100 dereceye çıkarsa pc kapanacak tahminimce senin işlemci 80 veya 85 derecenin üstüne çıkarsa bios sistemi işlemcinin frekansını kısıyor 3.6 ghz ya hani 2-2.5 falan oluyor diye biliyorum performans kısıyor yani. Burda sana birkaç soru soracağım 1-pc kaç yıllık? 2-ekran kartı ısısı ne?

Ayrıca şimdi baktımda witcher 3 i5-2500k istiyor karşılaştırma yaptırdım farkı sende gör: UserBenchmark: Intel Core i5-2500K vs Pentium G4600

Ramin oyunun istediğinden iyi ekran kartın kat kat iyi.
Bilgisayarı yeniledim daha 8 aylık

Bilgisayarı yeniledim daha 8 aylık
Teşekkürler

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
teker teker yazıyorum :)
1.adım: windows u iyicene bi taratın virüsler ile mining söz konusu olabilir belki olmasa da en azından pc temizlenir
Ayrıca bazı virüsler program olarak kuruluyor(13+ fun kids movies adlı bir program görmüştüm gülmekten ağlayacaktım :D)
Onları da silin (tabiki silmeleri güvenli moda girerek yapın bazı virüsler işlemi engelleyebiliir) Bazen kalıntı bırakıyorlar program files te tabi ki onları da silin :)

Tavsiye programlarım: bunun için eset nod 32 /kaspersky (en pahalı sürümlerini deneme sürümü olarak indirin)(sadece bir tanesini kullanın sakın iki antivirüsü yan yana kurmayın çakışırlar ve sistem İyice yavaşlar)

2.adım: windowsun içini temizleyin %temp% içşndeki bütün dosyaları (oyunlar açılırken ilk zamanlarda bir yavaşlama olacak ama sonra rahatlamayı hissedeceksiniz) sonra da %appdata% içindeki sildiğiniz programlar ve bilmediğiniz programlar hakkındaki dosyaları silin bu silme işlemini güvenli modda yapın

3.adım: chrome varsa imha edin! eski bilgisayarları imha etmekte ustadır (kasanızın yeni olduğunu biliyorum ama bilmeyenler için de bir not) onun yerine Mozilla Firefox kullanın eski bir kullanıcı iseniz ve eski halini sevmiyorsanız artık mükemmelliğe ulaştı yenisi kesinlikle tavsiyemdir :) yanına da virüsleri ve reklamları engellemek için adguard adblocker eklentisini kullanın ve sosyal ağ düğmeleri için olan hariç bütün filtreleri açın :) eğer isterseniz dark mode için (yavaş çalışabilir dark mode olan uygulama ekran kartını kullanıyor render için) dark reader kullanın bence çok iyi:) ve adguard en az 6 defa hayatımı kurtarmıştır

4.adım: bütün driverleri güncelleyin güncellik iyidir :)

5.adım: iobit driver booster, advanced system care , game vooster ve benzeri programlar varsa silin virüs sokmaktan mining yapmaktan başka işe yaramaz

6.adım: melesef ki paralı bir şey :( kaliteli fanlar alın ve kasanızın içini temizleyin, ssd disk satın alın, mümkünse sıvı soğutma takın ki 500 yıl sonra bile ısınmayacağından emin olun :D

NOT 1 YAZDIĞIM ÇOĞU İŞLEM KÖTÜ KASALAR İÇİN AMA NORMALDE HER BİLGİSAYARA AYLIK YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER BUNLAR
NOT 2ANTİVİRÜSLERİ SADECE VİRÜS GİRDİĞİNDE YÜKLEYİN NORMALDE DEFENDER YETER :D

yasor5353

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
1 ciyi deneyecem saolun
2 ciyi herğün deniyorum düzelir umudu ile ama sonuç yok ?
3deneyecem
5 o programlardan nasibimi aldım ben tecrübeliyim :)
6 sanırım en iyisi bu seçenek
7bu kadar uzun mesaj yazıp ilgilendiğiniz için teşekkürler?virus mantıklı

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
1 ciyi deneyecem saolun
2 ciyi herğün deniyorum düzelir umudu ile ama sonuç yok ?
3deneyecem
5 o programlardan nasibimi aldım ben tecrübeliyim :)
6 sanırım en iyisi bu seçenek
7bu kadar uzun mesaj yazıp ilgilendiğiniz için teşekkürler?virus mantıklı
2. Adım her gün değil hocam her ay 1 kere yapılmalı yoksa aksine yavaşlar kasa :D ciddiyim bu arada
Bu arada hiç önemli değil :)

yasor5353

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Tamam soğutucu aldım 60 ı geçmiyor mesahlarınız için teşekkürler bu arada bilgisayarda virus çıktı bir daha windows defendera güven olmaz

BilgisayarUzmani

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
Ben G456
İşlemci : G4600
Kart: rx 570
Ram : 16 gb 2400 ddr4
Sıstemim bunlar .
Sıkıntı ise witcher 3 dark souls gibi oyunlarda grafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde oyuna kasma giriyor ve işlemcime baktığımda 90 95 derecede seyrettiğini gördüm ve tabiki hemen bir yangın tüpü aradım.işin şakası elimde bir miktar para var elimdeki stok soğutucuyu satıp iyi bir soğutucu alcam fakat merakım bu sıkıtı soğutucuylamı ilgili yoksa tamamen donanımsalmı(Darboğaz olabilir fakat o daha çok işlemciye yýk bindiren oyunlarda olur diye biliyorum ama dediğim oyunlar ve benzerleri ekran kartını yorar diye biliyorum).sizce fanı değıştirmek termal macunla beraber yeterlimidir.
Ben G4560 kullanıyorum, 70 dereceyi geçmiyor. Anakartınızdan kaynaklı olabilir. Mosfetlerden dolayı.
Ben Asus Rog Strix B250F Gaming kullanıyorum.

Soğutucu olarak (eğer imkanınız var ise) 240mm sıvı soğutma tercih edin. Kaliteli ürünler 2.El de 200TL dolaylarında bulunabiliyor. O ısılar o işlemci için çok yüksek. O işlemci 54W TDP'li bir işlemci.

yasor5353

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Ben G456

Ben G4560 kullanıyorum, 70 dereceyi geçmiyor. Anakartınızdan kaynaklı olabilir. Mosfetlerden dolayı.
Ben Asus Rog Strix B250F Gaming kullanıyorum.

Soğutucu olarak (eğer imkanınız var ise) 240mm sıvı soğutma tercih edin. Kaliteli ürünler 2.El de 200TL dolaylarında bulunabiliyor. O ısılar o işlemci için çok yüksek. O işlemci 54W TDP'li bir işlemci.
Aslında kasada 3 tane fan var ve mini tower gayet yeterlidir sanıyorum dün cpu soğutucu aldım 150 tl ye cool master ve hiç beklemediğim sonuç geldi 60 dereceden fazla cpu ısınmıyor mesajınız için teşekürler

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Aslında kasada 3 tane fan var ve mini tower gayet yeterlidir sanıyorum dün cpu soğutucu aldım 150 tl ye cool master ve hiç beklemediğim sonuç geldi 60 dereceden fazla cpu ısınmıyor mesajınız için teşekürler

İşlemciniz ekran kartına oranla fazla güçsüz olduğu için ısınması oldukça normal , her ne kadar sorununuz çözülmüşse de olan durum şu

24 pizzayı ısıtabilecek bir fırına(ekran kartına) sahipsiniz ama aynı anda sadece 18 tane pizzayı yapacak pizzacınız (işlemciniz) var. Bu durum haliyle sürekli çalışan pizzacıları zorluyor ve fırınınızda tam gücüyle çalışmamış oluyor.

İşte darboğaz böyle bir şey , sizin sistemde de bu durumun olması olası. Stok fan bir süre sonra işlemcinizi soğutmaya yetmemeye başlamış. Yeni fan işinizi çözmüş ama termal macunu senelik yenilemezseniz zamanla değerler yükselebilir dikkat etmek lazım.

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
İşlemciniz ekran kartına oranla fazla güçsüz olduğu için ısınması oldukça normal , her ne kadar sorununuz çözülmüşse de olan durum şu

24 pizzayı ısıtabilecek bir fırına(ekran kartına) sahipsiniz ama aynı anda sadece 18 tane pizzayı yapacak pizzacınız (işlemciniz) var. Bu durum haliyle sürekli çalışan pizzacıları zorluyor ve fırınınızda tam gücüyle çalışmamış oluyor.

İşte darboğaz böyle bir şey , sizin sistemde de bu durumun olması olası. Stok fan bir süre sonra işlemcinizi soğutmaya yetmemeye başlamış. Yeni fan işinizi çözmüş ama termal macunu senelik yenilemezseniz zamanla değerler yükselebilir dikkat etmek lazım.
Hocam Haklısınız aslında orası aklıma gelmemişti :)