SSD tam olarak nedir?ne işe yarar?nasıl kullanılır???HDD den farkı?

Bu konuyu okuyanlar

ÇİTOSDADDY

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben SSD'yi HDD yanında pc nin rahatlaması için ek alan oluşturan ve bu sebepten performansı arttıran ek bir disk olarak biliyorum ama internete baktığımda "SSD ye geçiş" "disk klonlama" gibi şeyler çıkıyor.SSD ile HDD aynı anda kullanılmıyor mu zaten?Bir SSD aldığımızda sadece bilgisayara takıp bios tan ayarları yapıp devam etmemiz yetmiyor mu?

Sanırım SSD HDD dinin bir üs versyonu gibi ve 500 gb lık bir SSD 1 TB lık bir HDD den çok daha fazla iş görüyor ama ben bunu nasıl olduğunu tam olarak anlamadım?okuam ve yazma hızı daha fazladır okey ama illaha ssd kullanmak istediğimizde HDD kullanmamamız filan mı gerekiyor?malum performans ın yanıdna fiyat farkıda var ve 500gb lık HDD yetmezken 240 gb lık SSD alırsam oyunlar hiç sığmaz oyuzden iksini beraber kullanmam gerek.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Şimdi SSD alınca boş oluyor. İçine sistemi kurup oyunları hddye bırakabilirsiniz. Klonlama da hddnizde bulunan sistemi ssdye taşıöa işlemidir.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Öncelikle en temel farkı, ssd elektronik olarak çalışıyor hdd ise diskin fiziksel dönmesiyle çalışıyor, bundan dolayı ssd çok daha hızlı okuma yazma hızlarına sahip. Ssd ve hdd aynı anda bilgisayarda kullanılabilir fakat ikisini birleştiremezsin.