Nedir bu SSD'nin olayı?

Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Merhaba arkadaşlar,
Son birkaç yıl içerisinde oldukça sık duyduğumuz "SSD" neden bu kadar yaygın ve normal bir HDD'den ne gibi farkları var anlatacağız. Evet, şimdi konumuza geçelim.
SSD, "Solid State Drive (Katı Hal Sürücüsü)" olarak türkçeye girmiş bir cihaz diyebiliriz.

İçerisinde herhangi bir dönen disk bulunmamakta, tam aksine mekanikten uzak, tam elektronik yapıda bulunurlar. 2.5" yapıda bulunup, hem laptoplara hem de masaüstü sistemlerde kullanılabilirler. NAND depolama birimleri dediğimiz bu yapıları USB, Akıllı Telefon, Tablet ve daha birçok yapıda görebiliriz. Sadece çipten ve kontrolcülerden oluşan bu yapının kompakt cihazlarda sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz.
d7f4b-ssd.jpg

İlk SSD'ler 1990 yılında çıktı ve yaklaşık 30 MB kapasiteye sahip bir SSD 1299$'lık bir meblağa sahipti. Peki neden bu kadar pahalıydı?
1990-2000 yılları arasında depolama kavramı aslına bakarsanız yok gibi bir şeydi. Taşınabilir USB Bellekler henüz üretilmemiş, sadece mekanik yapıdaki diskler kullanılıyordu. 2000'lerin başında USB Bellekleri görmeye başladık. Dolayısı ile o yıllardaki pahalılığı sağlayan şey buydu.

*Peki günümüzde neden çoğu sistemde SSD kullanılıyor?
Bu durum aslında hızdan öte, bazı Windows zorunlulukları diyebiliriz. Bilindiği üzere günümüzde en yaygın işletim sistemi olan Windows 10'un yapısı, diğer işletim sistemlerine göre daha farklı işliyor. İşlemleri arka planda yürütmeye odaklanmış bir işletim sistemi olduğu için HDD güncel işletim sistemlerinde ağır kalıyor, disk kullanımında sorunlar olabiliyor ve bu da hiç hoş bir durum değil. Eğer güncel işletim sistemini kullanacak bir bilgisayar alacaksanız, sistem verimliliğini korumak adına SSD'nin sisteme dahil edilmesi şiddetle tavsiye edilir.

SSD hızlı başlatma, veri aktarımlarında daha az ms süresi, hızlı veri aktarımı ve daha birçok şeyde fayda sağlar. Uygulamaların açılış hızları da buna dahildir.
Örnek verecek olursak;
Videoda farkın açıldığını görebilirsiniz.

Örnek SSD vs HDD yapı karşılaştırması:

ssd_hdd_ic_yapisi.jpg

HDD'lerin bozulma oranının fazla olmasındaki sebep ise budur. Mekanik ve karmaşık yapıda olan HDD'lerde bad sector ve bozulma oranı da yüksektir.

Arkadaşlar, bugün bu yazımda sizlere SSD'nin ne olduğunu, HDD arasındaki farklarını ve faydalarını anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için de faydalı bir yazı olmuştur.

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Bende ssd olmamasına rağmen optane ile 20 saniye içinde açılıyor ssd olsa 10 saniye civarında açılır diye düşünüyorum dün optanei devre dışı bıraktım bilgisayar hdd ile 2.30 - 3 dakikada da anca açıldı ?

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Eline sağlık. Ayrıca HDD kullanıyorsanız disk kullanımının %100 olması normaldir :)

Reaksiyon puanı
1,338
Çok güzel yazmışsınız hocam.
Ben ssd lerin neden 3.5 boyutunda üretilmediğini merak ediyorum ya ;D
Mesaj otomatik birleştirildi:

HDD eziyet ya.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
benim notebook da sadece 256 gb ssd var, harici ssd alsam dahili gibi kullanımı olur mu?

3.1 usb yuvası mevcut.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
SSD'ler ilk olarak 1991 yılında üretildi.
2009 yılında yani 11 yıl önce ise 1 terabytelık seviyeye ulaştılar. (o zaman bu modelin fiyatı 2200 dolar idi)
Biz fakir ülke olduğumuz için bunlar bizde çok geç yaygınlaştı hatta hala tam olarak yaygınlaşmadı.

GeForce ☾★

Doçent
Reaksiyon puanı
862
C diski 99 gb 61 boş D diski 196 gb hepsi boş C de kurulu sistem