SSD Önerisi

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Arkadaşlar selam. Bir çok sorum var aslında. Öncelikle ben sadece Windows kurmak ve belli başlı oyunları sadece oynadığım oyunları içine kurmayı düşünüyorum nedir işte LOL yani sürekli olarak oynadığım başka oyun yok aslında o yüzden tek 1 oyun bile olabilir ondan dolayı sizce 120GB yeter mi ? Ya da yine de gidip 240 GB mı almalıyım? İlk sorum bu. 2. Olarak ise Hangi SSD'i almalıyım? Bütçe en fazla 250 TL 120GB SSD seçersem eğer. 3. olarak da 120GB M.2 SSD ler yine o fiyatlara yakın sizce bütçemi azıcık aşsam M.2 alsam arada çok fark olur mu ? Mesela baktım şu an WD Green 120GB M.2 SATA 3 SSD WDS120G2G0B - Nanokatalog Hem bütçem için gayet alınabilir bir ürün yani sizce bu alınır mı ? Anakartım Msi B350 Tomahawk.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Nvme olmadıktan sonra M2 ve SATA 3'ün çok fark edeceğini sanmıyorum.

Tam bütçenizi belirtirseniz SSD önerebilirim.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,444
İşletim sistemini SSD'ye kurup oyunları HDD'ye kurabilirsin.

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Nvme olmadıktan sonra M2 ve SATA 3'ün çok fark edeceğini sanmıyorum.

Tam bütçenizi belirtirseniz SSD önerebilirim.
En fazla 200-250 arası olsun hocam çok zorlanmak istemiyorum çünkü almak istediğim bazı şeyler var. Bu bütçe arası SSD, M2 vs. en iyisi neyse önerin hocam lütfen içimde ulan keşke şunu alsaydım demeyeyim.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,444
Nvme ssd alırsan daha iyi olur. Acelen yoksa biraz daha bekle derim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Bütçe en fazla 250 TL olur demişsiniz. O zaman James Donkey 240 GB'lık SSD'yi önerebilirim. F/P ürünü diyebilirim.

An itibariyle 269TL.
240 GB JAMES DONKEY JD240 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk

Aslına bakarsanız SSD konusunda Samsung çok başarılı. Bütçeniz 250 TL civarı olduğu için James Donkey öneriyorum. Ama James Donkey SSD'si testlerde başarılı çıkmış.

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Nvme ssd alırsan daha iyi olur. Acelen yoksa biraz daha bekle derim.
Hocam biraz beklemekten ziyade açıkcası hiç vermem gibi bir şey ya bilemiyorum şimdi biriktirdiğim zaten bir miktar param var ailemde sağolsun bir kaç ihtiyacı alacak o yüzden yarısını kullanayım diğer yarısı ile kendi şeylerimide alayım ailemede fazlalığı bırakmayayım diyorum. Anlatabildim mi bilmiyorum ama olsun iyi :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Hocam biraz beklemekten ziyade açıkcası hiç vermem gibi bir şey ya bilemiyorum şimdi biriktirdiğim zaten bir miktar param var ailemde sağolsun bir kaç ihtiyacı alacak o yüzden yarısını kullanayım diğer yarısı ile kendi şeylerimide alayım ailemede fazlalığı bırakmayayım diyorum. Anlatabildim mi bilmiyorum ama olsun iyi :D
Windows'u SSD'ye kuracaksanız ve SSD'ye çok şey yüklemeyecekseniz şu da olabilir.
120 GB JAMES DONKEY JD120 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Bütçe en fazla 250 TL olur demişsiniz. O zaman James Donkey 240 GB'lık SSD'yi önerebilirim. F/P ürünü diyebilirim.

An itibariyle 269TL.
240 GB JAMES DONKEY JD240 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk

Aslına bakarsanız SSD konusunda Samsung çok başarılı. Bütçeniz 250 TL civarı olduğu için James Donkey öneriyorum. Ama James Donkey SSD'si testlerde başarılı çıkmış.
Hocam bu bayağı güzel aslında hem hani ihtiyacım olmasa bile mouse de hediye demişler ve okuma yazma hızlarıda güzel hem 240 gb bunu alabilirim hocam sağolun böyle ürünü görünce mutlu oldum :D. Ya tabi bu arada Samsung çok daha iyidir ama gerek var mı hocam ? Ben render vs. de yapmıyorum yani aslında SSD'nin bana bir de ne gibi yararı olur hocam windows'u kurunca ? Tek bildiğim hızlı açılması onun dışında sadece win kurunca ne yararı olur cidden bilmiyorum, ama benim PC'de şu an için güçlü bir PC ve SSD şart diyor herkes :D.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Hocam bu bayağı güzel aslında hem hani ihtiyacım olmasa bile mouse de hediye demişler ve okuma yazma hızlarıda güzel hem 240 gb bunu alabilirim hocam sağolun böyle ürünü görünce mutlu oldum :D. Ya tabi bu arada Samsung çok daha iyidir ama gerek var mı hocam ? Ben render vs. de yapmıyorum yani aslında SSD'nin bana bir de ne gibi yararı olur hocam windows'u kurunca ? Tek bildiğim hızlı açılması onun dışında sadece win kurunca ne yararı olur cidden bilmiyorum, ama benim PC'de şu an için güçlü bir PC ve SSD şart diyor herkes :D.
SSD'nin inceleme videosunu da izleyebilirsin.

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Windows'u SSD'ye kuracaksanız ve SSD'ye çok şey yüklemeyecekseniz şu da olabilir.
120 GB JAMES DONKEY JD120 2.5" 560-440 MB/s SSD Disk
Hocam bunu da gördüm arada 120 TL kadar fazla bir fark var ve aynen belirli başlı oyunları kuracağım. Windows ne kadar yer kaplıyor bilmiyorum ama 20GB desek 100-90 GB'ı boş olacağından bana hayli hayli yeter galiba zaten LOL 13GB falan ondan sıkıntı yaşamam gibi yani o 120TL ile de çok istediğim RGB Mousepad'i alırım :D (Böyle ışıklı mışıklı hastalığı varda bende)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Hocam başka forum da bu SSD ile sorun yaşayan gördüm ve biraz korktum yani eski sistemlerde sorun yaşanıyor diyorlar ama bilemedim benim sistemim ne kadar güncel olsa da korktum ya.
SATA3 portu varsa sorun yaşayacağını sanmıyorum. Yine de sikayetvar.com'a gidip bir aratmanı öneririm. Sitede varsa James Donkey'le ilgili bir şikayet bakarsınız. Ona göre karar verirsiniz.

Aslına bakarsan ben Adata SSD kullanıyorum. Performansı gayet iyi. SSD'm sıcaklıktan dolayı bozulduğunda servise gönderdiğimde değişim yaptılar. Tabi bunu her servis yapar mı bilmiyorum. Yani bir markanın farklı servislerinde farklı kullanıcı memnuniyetinin olabiliceğini düşünüyorum.

@PARAzitCELL hocam sanırım siz de James Donkey SSD almıştınız. Belki arkadaş ile SSD hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
@Görkem Say Konuya bakar mısınız?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,552
konuyu yeni okudum, öncelikle james donkey 240 gb ssd aldığım doğrudur ve şu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Benim laptop sata 2 destekliyor ve aldığım ssd sata 2 nin üst sınırlarını rahatça destekliyor, henüz sata 3 olan laptoplarda test edemedim ama bir çok yerde test sonuçlarına baktığımda ürün gayet başarılı idi. james donkey 240 ssd ince ve hafif, gayet güzel ve ben 239 tl ye almıştım. Tavsiye ederim, ama 240 gb olanını tavsiye ederim. Almışken 240 gb olanını alınız mümkünse, hem daha hızlı hem de ssd yi bikere aldıktan sonra uzun yıllar kapasite sınırı yüzünden değiştirme gereği duymazsınız. Hocam ürün zaten çok ucuz ve 3 yıl garantili ayrıca birebir garanti veriliyordu ben aldığımda... 250 tl bütçeye ilaç gibi bir ssd. Ekran açılış zamanı gayet başarılı, oyunlarda yüklenme zamanları farkedilir derecede iyileşme gösterdi, ram yetmiyordu bazen - ssd den sanal bellek açtım, hız kaybı fazla yaşamadan bellek uyarısı yok oldu...

Normalde ben ssd olarak samsung öneririm ama bu ürün düşük bütçe için gerçekten güzel bir seçenek. Ayrıca m2 sata ile normal sata 3 arasında hız olarak hiç bir fark yoktur. Normal bir kullanıcı için (günlük - ev kullanıcıları için) sata 3 fazlasıyla yeter. m2 nvme destekliyor ise bilgisayarınız ileride alabilirsiniz ayrıca ama bence ev kullanıcıları için hiç gerek yok hem pahalıdır onlar...

mouse ile beraber o fiyat mükemmel :)

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
konuyu yeni okudum, öncelikle james donkey 240 gb ssd aldığım doğrudur ve şu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Benim laptop sata 2 destekliyor ve aldığım ssd sata 2 nin üst sınırlarını rahatça destekliyor, henüz sata 3 olan laptoplarda test edemedim ama bir çok yerde test sonuçlarına baktığımda ürün gayet başarılı idi. james donkey 240 ssd ince ve hafif, gayet güzel ve ben 239 tl ye almıştım. Tavsiye ederim, ama 240 gb olanını tavsiye ederim. Almışken 240 gb olanını alınız mümkünse, hem daha hızlı hem de ssd yi bikere aldıktan sonra uzun yıllar kapasite sınırı yüzünden değiştirme gereği duymazsınız. Hocam ürün zaten çok ucuz ve 3 yıl garantili ayrıca birebir garanti veriliyordu ben aldığımda... 250 tl bütçeye ilaç gibi bir ssd. Ekran açılış zamanı gayet başarılı, oyunlarda yüklenme zamanları farkedilir derecede iyileşme gösterdi, ram yetmiyordu bazen - ssd den sanal bellek açtım, hız kaybı fazla yaşamadan bellek uyarısı yok oldu...

Normalde ben ssd olarak samsung öneririm ama bu ürün düşük bütçe için gerçekten güzel bir seçenek. Ayrıca m2 sata ile normal sata 3 arasında hız olarak hiç bir fark yoktur. Normal bir kullanıcı için (günlük - ev kullanıcıları için) sata 3 fazlasıyla yeter. m2 nvme destekliyor ise bilgisayarınız ileride alabilirsiniz ayrıca ama bence ev kullanıcıları için hiç gerek yok hem pahalıdır onlar...

mouse ile beraber o fiyat mükemmel :)
Sağolun hocam bu uzun yazınız için. Hepsini okudum içimdeki ukte de açıkcası kayboldu çok teşekkür ederim :). Şimdi aklıma PUBG alacağım ve yükleme süresi vs. onlarla uğraşamayacağım geldiğinden 240 almam gerektiğini hissettim o yüzden bu efsanedir ya.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,182
Fiyatı uygun olduğu için alınabilir gayet yoksa Corsair LE önerirdim.