SSD kurulum yardım

Extremdoseyns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar öncelikle merhaba,iyi forumlar dilerim..

Lenova g50-70 model diz üstü üstü bilgisayarıma bir adet '' Samsung 850 EVO 250GB 540MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD '' aldım. Aynı zamanda bunu takıp diğer HDD'nınde boşta kalmaması için dvd yerine takılan sata destekli aparat aldım.

Gelelim asıl soruya..Şimdi ben aldıgım SDD'yi montaj edip sistemi kurucam,fakat hem sdd hemde dvd sata aparatı ile hdd takıp windows sistemini kurabilir miyim? Yoksa önce SSD'yi takıp sistemi kurup ondan sonra ek olan hdd'yimi bağlamam'mı lazım. Ve şuan HDD'nin içinde var olan sistemi nasıl silerim?
En önemli olan husus ise,ACHI denilen ayar varmış öğrendiğim kadarıyla ,bunu nasıl aktif ederim?

İlginize teşekkür ederim,sizden gelecek olan bilgi doğrultusunda işlemi gerçekleştireceğim,var'olun..

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
1. Hem SSD hem HDD'yi aynı anda takıp SSD'ye kurulum yapabilirsin.
2. BIOS'a girip, ACHI'yi aktif hale getirebilirsin. Bilgisayar açılışında bir tuş kombinasyonuna basman gerekiyor bunun için. Lenova'da nedir inan hatırlamıyorum. Kurulumdan sonra HDD içindeki sistemi silebilirsin.

İyi günler,

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Şimdi, eğer ki şu an kullandığın harddisk Hybrid değilse, o 5400Rpm,lik harddisk seni yavaşlatacaktır haberin olsun.
Ayrıca format sırasını şöyle yapacaksın, SSD ve HDD takılı olacak ve USB,den(Rufus ile Windows Kurulumu) Windows kurulumu yapacaksın ve Windows kurulumu sırasında Disk seçimi bölümüne geldiğinde her iki Diskide (SSD+HDD) tüm içeriğini silerek sıfırlayıp kurulum yapacaksın.
AHCI ayarı için ise, Laptop,un BIOS menüsü içinde AHCI ayarı vardır ancak büyük ihtimal ile senin var olan Harddisk,in Hybrid olduğundan dolayı senin AHCI ayarı yapman gerekmeyecek

Fakat benim sana tavsiyem, eğer Laptop,unda OneKey® Recovery duruyorsa, hiç format işine girmeden, sadece HDD Clone Copy yaparak tüm sistemi SSD,ye taşıman, ilerisi için çok daha iyi olur.

Adım adım HDD'den SSD'ye taşınmak!

Harddisk Terfisi : İşletim Sisteminin Yeni Diske Aktarmak (Klonlama)
Harddisk Terfisi : İşletim Sisteminin Yeni Diske Aktarmak (Klonlama) enpedi-Anasayfa

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
1. İşletim sistemi ve uygulamaları SSD'ye kurarsa, neden o 5400 RPM'lik harddisk kullanıcıyı yavaşlatacak, açıklayabilir misin?
2. Takılı HDD'nin içeriğini silmek zorunda değil. Nereden çıkartıyorsun bunu?
3. Harddisk'in Hybrid olduğu nerede yazıyor? Hybrid olması ile AHCI ayarının hiçbir alakası yok. AHCI ayarı ise "nice to have" yoksa olma da çok da önemli değil.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
1. İşletim sistemi ve uygulamaları SSD'ye kurarsa, neden o 5400 RPM'lik harddisk kullanıcıyı yavaşlatacak, açıklayabilir misin?

Tabii, açıklayayım,İşletim sistemini ve uygulamaları SSD,ye kurarsa sorun yok ancak,bilgisayardaki en yavaş donanım parçası mekanik harddisktir, bu yüzden yedek olarak kullanacağı o mekanik 5400Rpm,lik HDD her zaman kopyalama ve yazmada bir yavaşlık yapacaktır.

2. Takılı HDD'nin içeriğini silmek zorunda değil. Nereden çıkartıyorsun bunu?

İçinde işletim sistemi kurulu olmayan HDD olsaydı bende seninle aynı fikirdeydim, ancak işletim sistemi kurulu Harddisk sorun çıkartacaktır ki zaten format sırasında ki temiz kurulum bunun için yapılır.

3. Harddisk'in Hybrid olduğu nerede yazıyor?

7vb4rl.jpg

Lenovo G50-70 Laptop | Entry-Level Laptop with DVD Drive | Lenovo US

Hybrid olması ile AHCI ayarının hiçbir alakası yok. AHCI ayarı ise "nice to have" yoksa olma da çok da önemli değil.

Evet doğru çok önemli değil ancak eğer Harddisk Hybrid ise o zaman büyük ihtimal BIOS içinde AHCI mod açıktır ki buda BIOS munüsün daha yenilikçi olduğunu gösterir ve AHCI ayarının yapılmasına gerek olmadığı anlamındadır.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
1. Arkadaşın o yavaşlığı kabullenerek o hard diski kullanmayı düşündüğünü öngörüyorum. Filmler, MP3'ler, resimler için o hard diski böyle kullanması son derece doğru bir karar.
2. İçinde işletim sistemi olan hard disk de düzgün ayarlarla her koşulda ikinci disk olarak çalışır. Ayrıca eğer hard disk silinirse öncesinde bu hard diskin de yedeğinin alınması gibi ek bir iş çıkacak.
3. BIOS'tan her ihtimale karşı kontrol etmek lazım. Harddisk büyük ihtimalle Hybrid değildir. Çünkü Türkiye'de satıcılar genel olarak en ucuzu tercih ederler.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
1. Arkadaşın o yavaşlığı kabullenerek o hard diski kullanmayı düşündüğünü öngörüyorum. Filmler, MP3'ler, resimler için o hard diski böyle kullanması son derece doğru bir karar.
2. İçinde işletim sistemi olan hard disk de düzgün ayarlarla her koşulda ikinci disk olarak çalışır. Ayrıca eğer hard disk silinirse öncesinde bu hard diskin de yedeğinin alınması gibi ek bir iş çıkacak.
3. BIOS'tan her ihtimale karşı kontrol etmek lazım. Harddisk büyük ihtimalle Hybrid değildir. Çünkü Türkiye'de satıcılar genel olarak en ucuzu tercih ederler.
1- Zaten bende yanlış bir karar demedim.
2-Kaç kişi o düzgün ayarları yapabilir ? Bulut sistemler bu iş için var. YandexDisk-GoogleDrive gibi.
3-BIOS mutlaka kontrol edilecek onun kaçar yanı yok, şansı varsa HDD Hybrid çıkar. :)

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
1- Zaten bende yanlış bir karar demedim.
2-Kaç kişi o düzgün ayarları yapabilir ? Bulut sistemler bu iş için var. YandexDisk-GoogleDrive gibi.
3-BIOS mutlaka kontrol edilecek onun kaçar yanı yok, şansı varsa HDD Hybrid çıkar. :)
2. Yandex'e tüm hard diskin yedeğini mi alacaksın? Bu ne kadar sürer farkında mısın?
3. O harddiskin Hybrid çıkma ihtimali o kadar az ki, o hard diskin hybrid olmasına dikkat eden bir kullanıcı zaten 5400 RPM harddiskli olanını almazdı ve bu durumda da SSD almakla uğraşmazdı performans sorunu yaşamadığı için.

Buğra Y.

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Benim sistemim şu an Sandisk 120GB SSD'ye kurulu. Normalde HDD'nin takıldığı yere taktım. Harddiski aparatla DVD girişine taktım. Harddiskimde eski windowsum halen duruyor, niyeyse silmek istemedim. Sistemi kaldırmak için direk harddiski biçimlendirebilirsiniz. DVD yuvası boşken de harddisk takılı haldeyken de SSD'ye windows kurabilirsiniz. Sistem UEFI'da olduğu zaman zaten AHCI kullanımda oluyormuş sanırım. Başka bir uğraşıya gerek duymazsınız.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
2. Yandex'e tüm hard diskin yedeğini mi alacaksın? Bu ne kadar sürer farkında mısın?
3. O harddiskin Hybrid çıkma ihtimali o kadar az ki, o hard diskin hybrid olmasına dikkat eden bir kullanıcı zaten 5400 RPM harddiskli olanını almazdı ve bu durumda da SSD almakla uğraşmazdı performans sorunu yaşamadığı için.
Tüm harddisk olduğunu kim söyledi ?
Orası kullanıcın tercihi ona bir şey diyemem ancak yukarıda daha öncede söylediğim gibi,şansı var ise.

Extremdoseyns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1. Hem SSD hem HDD'yi aynı anda takıp SSD'ye kurulum yapabilirsin.
2. BIOS'a girip, ACHI'yi aktif hale getirebilirsin. Bilgisayar açılışında bir tuş kombinasyonuna basman gerekiyor bunun için. Lenova'da nedir inan hatırlamıyorum. Kurulumdan sonra HDD içindeki sistemi silebilirsin.

İyi günler,

aradığım cevaptı ,elzem yorumunuz için teşekkür ederim,var'olun..

Extremdoseyns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim sistemim şu an Sandisk 120GB SSD'ye kurulu. Normalde HDD'nin takıldığı yere taktım. Harddiski aparatla DVD girişine taktım. Harddiskimde eski windowsum halen duruyor, niyeyse silmek istemedim. Sistemi kaldırmak için direk harddiski biçimlendirebilirsiniz. DVD yuvası boşken de harddisk takılı haldeyken de SSD'ye windows kurabilirsiniz. Sistem UEFI'da olduğu zaman zaten AHCI kullanımda oluyormuş sanırım. Başka bir uğraşıya gerek duymazsınız.

elzem yorumunuz için teşekkür ederim,var'olun..

Extremdoseyns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

donanımsal olarak parçalardan anlamıyorum fakat,yazılımcı olan bir abim tarafından '' adobe ürünleri ve 3d max'' programları için ram ve ssd desteği yapmamı söyledi,onun doğrultusunda ssd'yi aldım,yorumunuz için teşekkür ederim..

Extremdoseyns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şimdi, eğer ki şu an kullandığın harddisk Hybrid değilse, o 5400Rpm,lik harddisk seni yavaşlatacaktır haberin olsun.
Ayrıca format sırasını şöyle yapacaksın, SSD ve HDD takılı olacak ve USB,den(Rufus ile Windows Kurulumu) Windows kurulumu yapacaksın ve Windows kurulumu sırasında Disk seçimi bölümüne geldiğinde her iki Diskide (SSD+HDD) tüm içeriğini silerek sıfırlayıp kurulum yapacaksın.
AHCI ayarı için ise, Laptop,un BIOS menüsü içinde AHCI ayarı vardır ancak büyük ihtimal ile senin var olan Harddisk,in Hybrid olduğundan dolayı senin AHCI ayarı yapman gerekmeyecek

Fakat benim sana tavsiyem, eğer Laptop,unda OneKey® Recovery duruyorsa, hiç format işine girmeden, sadece HDD Clone Copy yaparak tüm sistemi SSD,ye taşıman, ilerisi için çok daha iyi olur.

Harddisk Terfisi : İşletim Sisteminin Yeni Diske Aktarmak (Klonlama)
Harddisk Terfisi : İşletim Sisteminin Yeni Diske Aktarmak (Klonlama) enpedi-Anasayfa

Merhaba , esasında donanımsal olarak pek bir bilgiye sahip değilim . Adobe ürünleri ve 3d max için sisteminin ağır kaldıgını bir yazılımcı abime söyledim oda bana ram ve ssd'ye geçerek sistemı hızlandırabileceği mi söyledi.

Ürünlerin linklerini'de kendisi verdi , 4gb'olan ram'i 16'ya hdd 'de ssd'ye.

Elzem yorumunuz için teşekkür ederim,var'olun..