SSD Bios'ta gözükmüyor

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,

SSD'yi takıp Windows'u SSD'ye kurmak için format ekranına girdiğimde disk biçimlendirme, Windows'u hangi diske yükleneceği seçtiğimiz ekranda SSD'yi gözüktü ve boş alanı biçimlendirip diski oluşturdum ve Windows'u SSD'ye yükledim.
Yüklendikten sonra yeniden başlatılıp Windows'un açılması gerekirken tekrar format ekranına girdi. BIOS'a girip Boot ekranında SSD'yi 1. sıraya çıkarmak istedim fakat Boot ekranında SSD gözükmüyor. Kısacası SSD disk olarak gözüküyor ama BIOS'ta gözükmüyor.
SSD diskine tekrar format atmaya kalktığımda "Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir. Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun." diye bir hata veriyor.
SSD diskini biçimlendirip formatı HDD'ye attığımda SSD ayrı bir disk olarak gözüküyor.

SSD : Samsung 960 EVO NVME M2 960 EVO 250 GB NVMe M.2 SSD | MZ-V6E250BW | Samsung TR
Sistemim : MONSTER® ABRA A5 V5.1.1 15.6"
NOT : laptopta m2 sata girişi var.
Diski Windows kurulmamış haliyle kullanabiliyorum.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• ssd.jpg
    ssd.jpg
    99.5 KB · Görüntüleme: 1,643

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,217
Merhabalar,

SSD'yi takıp Windows'u SSD'ye kurmak için format ekranına girdiğimde disk biçimlendirme, Windows'u hangi diske yükleneceği seçtiğimiz ekranda SSD'yi gözüktü ve boş alanı biçimlendirip diski oluşturdum ve Windows'u SSD'ye yükledim.
Yüklendikten sonra yeniden başlatılıp Windows'un açılması gerekirken tekrar format ekranına girdi. BIOS'a girip Boot ekranında SSD'yi 1. sıraya çıkarmak istedim fakat Boot ekranında SSD gözükmüyor. Kısacası SSD disk olarak gözüküyor ama BIOS'ta gözükmüyor.
SSD diskine tekrar format atmaya kalktığımda "Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir. Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun." diye bir hata veriyor.
SSD diskini biçimlendirip formatı HDD'ye attığımda SSD ayrı bir disk olarak gözüküyor.

SSD : Samsung 960 EVO NVME M2 960 EVO 250 GB NVMe M.2 SSD | MZ-V6E250BW | Samsung TR
Sistemim : MONSTER® ABRA A5 V5.1.1 15.6"
NOT : laptopta m2 sata girişi var.
Diski Windows kurulmamış haliyle kullanabiliyorum.
Teşekkürler.
Anlaşılan bilgisayarın portu M.2 bir SSD'ye işletim sistemini kurup çalıştırabilecek şekilde tasarlanmamış.

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anlaşılan bilgisayarın portu M.2 bir SSD'ye işletim sistemini kurup çalıştırabilecek şekilde tasarlanmamış.
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle fakat NVME değil de normal m2 SSD'lerde bu sorun olmuyor diğer kullanıcılarda. M2 slotuna takılan normal m2 SSD'lerde bu sorun yok yani. Bu durum NVME olmasından kaynaklı sanırsam bunun bir çözümü yok mu ki?

ssd arızalı servise yolla.

Monster Teknik Servisiyle görüştüğümde NVME desteği 7. nesil işlemcilerde geldiğini, anakartım ve işlemcimin bunu desteklemediğini hiçbir şekilde kullanamayacağımı söylediler fakat disk olarak kullanabiliyorum söylediğim gibi.

Son düzenleme:

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
niye NVME aldın ki yuva m2.sata...
m2-sata-nvme-ssd.jpg
Hocam anlamadınız galiba? Slotlar uyumlu SSD takılı ve şuan ayrı bir disk olarak kullanıyorum zaten? Girişler aynı olmasa nasıl yapayım bunları? Ayrıca m2 sata pinleri hepsi attığınız gibi değil, farklı tipler mevcut. Yani o sata ve nvme ayracı değil. Fotoda da gördüğünüz gibi pinler aynı, slot uyumlu.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Görüntü kalitesi düşük upload etmiş, fotoğrafa burdan ulaşabilirsiniz. https://www.monsternotebook.com.tr/UPLOAD/ABRA/A5_V5/thumb/12_large.jpg

Ekli dosyalar

• 12_large.jpg
    12_large.jpg
    85.2 KB · Görüntüleme: 1,559
Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
m2 yuvasına nvme takılması yok normalde aynı gözükebilir ama uyumsuzluk oluyor....

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
o geçti m2 yuvasına nvme uyumlu ssd koyduğun bilinmeden idi tabi o nvme'yi kontrol ettir belki hatası var.
Anladım. SSD'de hata olmasından ziyade donanımımın desteğinin olmaması gibi bir durum var gibi geldi bana. Bana da garip gelen disk olarak ilk yorumda attığım hızda kullanabiliyorum şuan uygulamalarımı vs ona yüklüyorum yani kullanmama izin veriyor, windowsu da yüklememe izin veriyor ama boot sekmesinde gözükmediğinden laptop birincil olarak onu görüp Windows'u onun üzerinden açmıyor. Madem kullandırtıyorsun niye boot yapmıyorsun değil mi :D

Reaksiyon puanı
16,118
chip seti desteklemiyor olmalı satıcının uyarması gerekirdi aparat ile çalışr mı? diya bakmak lazım.

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
chip seti desteklemiyor olmalı satıcının uyarması gerekirdi aparat ile çalışr mı? diya bakmak lazım.
Disk olarak kullanabilmem kâfi benim için bakalım, iade işleriyle uğraşmak istemiyorum. 2-3 seneye de bilgisayarımı yenilerim zaten. O zamana kadar SSD'nin teknolojisi eskimez umarım. :) Teşekkür ederim ilginiz için.

Reaksiyon puanı
16,118
o zamana 1tb ler onu aldığın fiyata gelir 8gb usb bulamazsın 120gb ssd de yok olur.
niyese 3,5'' 30tb 1gb ön bellekli hdd satılıyor olur ssd'ye yakın hızda.

dataman89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
o geçti m2 yuvasına nvme uyumlu ssd koyduğun bilinmeden idi tabi o nvme'yi kontrol ettir belki hatası var.
Anladım. SSD'de hata olmasından ziyade donanımımın desteğinin olmaması gibi bir durum var gibi geldi bana. Bana da garip gelen disk olarak ilk yorumda attığım hızda kullanabiliyorum şuan uygulamalarımı vs ona yüklüyorum yani kullanmama izin veriyor, windowsu da yüklememe izin veriyor ama boot sekmesinde gözükmediğinden laptop birincil olarak onu görüp Windows'u onun üzerinden açmıyor. Madem kullandırtıyorsun niye boot yapmıyorsun değil mi :D
guvenli boot aktif olmazsa ssd uzerine kursan bile boot edemezsin biostan guvenli modu aktiflestir ve windows kurulum diskini uefi uyumlu hazirla

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
guvenli boot aktif olmazsa ssd uzerine kursan bile boot edemezsin biostan guvenli modu aktiflestir ve windows kurulum diskini uefi uyumlu hazirla
bu gece deneyip geri döneceğim, umarım olur.

---- Mesajlar birleştirildi ----

yalnız yukarıda bahsettim mi bilmiyorum ama biosta hiç gözükmüyor hocam sanki ssd takılmamış gibi bilgiler kısmında. Boot yerinde de ssd gözükmüyor. Sorun gözüküp 1. sıraya taşıyamamam değil yani. Akşama kadar işim var çözümünüzü duyunca heyecanlandım boşuna heveslenmeyeyim :D , çözümünüz bu durum için de geçerli mi?

Son düzenleme:

qwert123436

Doçent
Reaksiyon puanı
60
demek istediğini tam olarak anlayamadım ama bir kaç yöntem söyleyeceğim
windows kurduğun cd yada usb çıkart tekrardan başlat birde harddisk çıkar bir daha format at daha sonradan harddisk i takarsın
bende tam olarak seninki gibi m sata m2 nwme ssd lerden anlamıyorum hepsi aynı gibi görünüyorlar

spikopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ssdye uefi kurulum yaptım ama bootta gözükmüyor hala. Ama sanırım secure boot yapamadım. Fotodaki gibi bir sorun var. Secure boot enabled yapıyorum ama üstündeki değişmiyor. Nasıl çözebilirim?

dataman89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ssdye uefi kurulum yaptım ama bootta gözükmüyor hala. Ama sanırım secure boot yapamadım. Fotodaki gibi bir sorun var. Secure boot enabled yapıyorum ama üstündeki değişmiyor. Nasıl çözebilirim?
gec cevap için kusura bakmayın, biostaki "boot" sekmesinde boot list option benzeri bir menu varsa oradan uefi seçilmemiş olabilir boot sekmesindeki ayarları kontrol eder misin? çünkü orada legacy modu seçili ise bu durumda secure boot u aktifleştiremezsin. uefi yaptıktan sonra tekrar bu fotograftaki ekrana geldiğinde değiştirilebilir olması lazım, kolay gelsin.

vezhak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuyu hortlatıyorum ama aynı sorundan muzdaribim, malesef işlemcim 6.nesil ben klonlama yöntemini kullandım boot seçeneğinde gözükmedi ssd, NVMe malesef sizinki gibi, hızlı olsun diye öyle aldım almaz olsaydım. Sonucunuz ne oldu windows kullanabiliyor musunuz?

dataman89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yukarıda bahsettiğim işlemlerle lenovo legion y520 modelinde 128 gb Nvme üstüne windows 10 kurulmuş ve sağlıklı bir şekilde başlatılmıştır. bios üzerinden doğru ayarlar yapılmadığı takdirde yine sizin gibi boot seçeneklerinde nvme yi görememe gibi durumlarla karşılaşmıştım.
Sonuç olarak söylemek istediğim ve hurafelere vereceğim cevap; harici usb belleğe bile kurulabilen Windows eğer biosunuz özellikle engellememişse her türlü kalıcı depolama üzerine yüklenebilir. Bios ayarları üretiye göre değişiklik gösterdiğinden her pc için uygun seçenekleri burada yazmamız mümkün değil eğer ki hala doğru Bios ayarlarını bulamadıysanız bu konuda pc üreticinizin forum sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Son düzenleme:

Mahir Ozan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Monster teknik servisi tabiri caiz ise bir hattan anlamıyor. Adamlar kendi cihazlarından bir haber.

Monster tulpar t7 v3.2 kullanıyorum.

Dün Toshiba kxg50znv256g nvme ssd ve
Samsung evo 500 GB ssd aldım.

Mekanik diskleri söküp bunları taktığımda aynı boot sorunu ile karşılaştım.

Toshiba olana windowsu kurup Samsung olan ile de 2.hdd olarak oyun program vs için kullanmak için kurdum. Fakat bilgisayarı kapatıp yeniden açmak istediğim her seferinde toshiba nvme olan hdd yi görmemekte ve boot sorunu yaşatmaktaydı.

Monster teknik servisine telefonla durumu izah ettim. Cevap aynı. "5.nesil işlemciler desteklemez, çalıştıramazsınız."

HADİ ORADAN.....!

Biraz araştırma sonucunda hatalı bir kurulum yaptığımı fark edip tekrar kuruluma başladım.

Öncelikle nvme bir ssd yi bios ta görememenizi dert etmeyin bu monster ya da diğer firmaların bios güncelemelerinde çok geride kalmalarından kaynaklı.

Biosta dikkat etmeniz gereken nokta AHCI modada kurulum yapmalısınız, RAİD modada nvme ssd de sorun yaşarsınız.

Windows kurulumunda başladığınızda bilgisayarınızda her iki ssd de bağlı olsun.

Windowsu kurarken her iki diskinde tüm bölmelerini silin, nvme olan ssd yi uefi boot a uygun şekilde biçimlendirin, fakat diğer ssd yi biçimlendirmeyin.

Kurulumu gerçekleştirin, windows masaüstü açılınca, bilgisayarıma sağ tıklayıp, yönet, disk yönetimine girin, 2. Ssd nizi biçimlendirin.

İşlem tamam.

Ben aktif bir şekilde her iki ssd yi sorunsuz kullanmaktayım.

Resimleri videolarını çekip ilk fırsatta Monster firmasına göndereceğim.

OLMAZMIŞŞŞ!!!

:)

HADİ ORADANNNN