Soru Spor lisesine nakil oluyor mu?

Bu konuyu okuyanlar

brkcmclk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben ve 4 arkadasim meslek lisesindeyiz. Programlama derslerinden anlamamaya basladik ve 10. Sinifiz. Anadoluya gitmek istemiyoruz ve akademik derslerimiz çok iyi değil. Ortalama seviyede. Benim futbola ve arkadaslarimin voleybolla atletizime yeteneği var. Bizde beğenmediğimiz sıkıcı derslerde zar zor okuyup istemediğimiz mesleklere para kazanmak icin calismak istemiyoruz. Bari yeteneğimiz olan şeyde daha iyi olalım dedik. Spor lisesine nakil istiyoruz ama internette "9 ve 10lar icin kontenjan varsa ek yetenek sinaviyla alınıyor" diye gördüm. Okulun sitesinde veya internette tam nakil kosullarini göremedim. Buca Spor Lisesine nakil nasıl oluyor veya herhangi bir spor lisesine nasıl nakil olunuyor? Bilen var mı?

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,012
Lisenizi bilmem ama normalde bir yetenek sınavı ile alınır, fakat genelde 10.sınıfta pek kontenjan olmaz. Bende İzmirdeyim burda spor Lisesine büyük bir ilgi var.

SPOR LİSESİ BAŞVURULARI ve GİRİŞ ŞARTLARI;

Spor liselerine öğrenci alınmasına ilişkin iş ve işlemler, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 20 ve 25 inci maddeleri çerçevesinde Bakanlıkça ilan edilecek kontenjanlara göre 2019/7 No’lu Genelge hükümlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

SPOR LİSESİ YETENEK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

SPOR LİSESİNE BAŞVURU ŞARTLARI
Ortaokul veya imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfından mezun olmak ya da Geçici eğitim merkezini (GEM) bitirmek.
Başvuru Tarihleri içerisinde öğrenim görmek istediği spor liselerinden en fazla iki farklı okul müdürlüğüne e-Okul üzerinden başvuruda bulunmak. (Başvurular genelde Haziran ayının 1. ila 4. haftası arasında alınır).
Başvuru süresi içerisinde İstenilen Evrakları başvuruda bulunulan okul müdürlüğüne sunmak.
Başvuruda İstenilen Belgeler: (Ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu Mezunu)
Dilekçe (EK-1)
TC Kimlik (Aslı ve Fotokopisi)
Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi (EK-2) (e-Okul üzerinden alınacaktır.)
Başvuruda İstenilen Belgeler: (Geçici Eğitim Merkezi Mezunu)
Dilekçe (EK-1)
Fotoğraf (1 adet)
Ortaokul Başarı Puanını da gösteren Öğrenim Belgesi
Önemli Not: İlgili okula başvuru sonrasında okul tarafından onaylanmış Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesini (EK-2) (e-Okul üzerinden alınmış ve onaylanmış) almayı unutmayın.

SPOR LİSESİNE GİRİŞ ŞARTLARI
Yetenek Sınavında 50 (elli) baraj puanını geçmek
Yetenek Sınavı Değerlendirme Ölçütleri Çizelgesine göre 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılan değerlendirilme sonucunda puan üstünlüğüne göre Asıl veya Yedek listeye girmek.
Belirlenen Kontenjan kadar Asıl ve Yedek Liste (genelde) Temmuz ayı ilk haftasında okuldan veya internet sitesinden ilan edilir.
Kayıtların yapılması (genelde Temmuz'un birinci veya ikinci haftası yapılır)
İlk kayıtlar sonrasında açık kontenjan bulunması durumunda yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilir.
Yedekten kayıt hakkı kazananlar okuldan veya internet sitesinden ilan edilir. Ayrıca öğrenci velilerine bildirilir.
Açık kontenjanı kadar yedek listesinde yeterli sayıda öğrenci olmayan okullar ile yedek listesi olmayan okullar yeniden sınav açar ve aynı usullerle öğrenci başvurusu alımı ve sınavı yapar.

Son düzenleme:

brkcmclk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lisenizi bilmem ama normalde bir yetenek sınavı ile alınır, fakat genelde 10.sınıfta pek kontenjan olmaz. Bende İzmirdeyim burda spor Lisesine büyük bir ilgi var.

SPOR LİSESİ BAŞVURULARI ve GİRİŞ ŞARTLARI;

Spor liselerine öğrenci alınmasına ilişkin iş ve işlemler, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 20 ve 25 inci maddeleri çerçevesinde Bakanlıkça ilan edilecek kontenjanlara göre 2019/7 No’lu Genelge hükümlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

SPOR LİSESİ YETENEK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

SPOR LİSESİNE BAŞVURU ŞARTLARI
Ortaokul veya imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfından mezun olmak ya da Geçici eğitim merkezini (GEM) bitirmek.
Başvuru Tarihleri içerisinde öğrenim görmek istediği spor liselerinden en fazla iki farklı okul müdürlüğüne e-Okul üzerinden başvuruda bulunmak. (Başvurular genelde Haziran ayının 1. ila 4. haftası arasında alınır).
Başvuru süresi içerisinde İstenilen Evrakları başvuruda bulunulan okul müdürlüğüne sunmak.
Başvuruda İstenilen Belgeler: (Ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu Mezunu)
Dilekçe (EK-1) (indirmek için tıklayın)
Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi (EK-2) (e-Okul üzerinden alınacaktır.)
Başvuruda İstenilen Belgeler: (Geçici Eğitim Merkezi Mezunu)
Dilekçe (EK-1) (indirmek için tıklayın)
Fotoğraf (1 adet)
Ortaokul Başarı Puanını da gösteren Öğrenim Belgesi
Önemli Not: İlgili okula başvuru sonrasında okul tarafından onaylanmış Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesini (EK-2) (e-Okul üzerinden alınmış ve onaylanmış) almayı unutmayın.

SPOR LİSESİNE GİRİŞ ŞARTLARI
Yetenek Sınavında 50 (elli) baraj puanını geçmek
Yetenek Sınavı Değerlendirme Ölçütleri Çizelgesine göre 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılan değerlendirilme sonucunda puan üstünlüğüne göre Asıl veya Yedek listeye girmek.
Belirlenen Kontenjan kadar Asıl ve Yedek Liste (genelde) Temmuz ayı ilk haftasında okuldan veya internet sitesinden ilan edilir.
Kayıtların yapılması (genelde Temmuz'un birinci veya ikinci haftası yapılır)
İlk kayıtlar sonrasında açık kontenjan bulunması durumunda yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilir.
Yedekten kayıt hakkı kazananlar okuldan veya internet sitesinden ilan edilir. Ayrıca öğrenci velilerine bildirilir.
Açık kontenjanı kadar yedek listesinde yeterli sayıda öğrenci olmayan okullar ile yedek listesi olmayan okullar yeniden sınav açar ve aynı usullerle öğrenci başvurusu alımı ve sınavı yapar.
İzmirde 2 tane spor lisesi var diye biliyorum. Foça ve Buca da var heralde. Buca daki okulda 10larda kontenjan olmasini cok isteriz çünkü tüm istedigimiz spor dalları orada var. 2. Dönemde boş kontenjan olur mu sizce?

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
17,012
İzmirde 2 tane spor lisesi var diye biliyorum. Foça ve Buca da var heralde. Buca daki okulda 10larda kontenjan olmasini cok isteriz çünkü tüm istedigimiz spor dalları orada var. 2. Dönemde boş kontenjan olur mu sizce?
Yani bilemiyorum çünkü çoğu öğrenci spor lisesi ister. Spor liselerindende mesleğe anadoluya geçiş çok azdır. Umarım kontenjan bulursunuz.

Son mesajlar