Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı Nedir ?

Bu konuyu okuyanlar

StratejikSEO

Öğrenci
Katılım
21 Şubat 2017
Mesajlar
47
Reaksiyon puanı
7
Puanları
8
Sosyal Medya Performansının SEO’ya Katkısı

Sosyal-medya-seo-1.jpg
Sosyal medya hesapları SEO’nun gizli kahramanı desek yanlış olmaz. Sosyal medya hesaplarında artan etkileşimler, dolaylı yollardan SEO’yu etkileyerek sitenizin sıralamasına olumlu yönde katkılar sağlamaktadır. Şimdi birlikte sosyal medyanın etkili bir şekilde kullanılması SEO’ya nasıl bir katkı sağlar inceleyelim;

Sosyal medya platformları kullanıcı kitlesini her geçen gün daha fazla arttırıyor. Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest gibi sosyal medya hesaplarında her an yeni bir olay gelişmekte ve kullanıcılar bu platformlarda aktif olarak rol almaktadır. Hedef kitlenizde ki insanlara tek bir platformdan ulaşabilmeniz sizin için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Sosyal medya hesaplarının doğru bir şekilde yönetilmesi marka bilinirliğinizi arttırarak size organik ziyaretçiler kazandırmaktadır. Sosyal medya hesaplarının doğru stratejiler geliştirilerek yönetilmesi SEO çalışmalarınıza büyük katkılar sağlamaktadır.

SEO çalışmalarında dolaylı yoldan büyük katkılar sağlayan sosyal medya hesaplarının doğru bir şekilde yönetilmesi kişi / kurum prestijini arttıracaktır. Aynı şekilde yanlış yönetilmesinden dolayı prestijiniz bir anda yerle bir olabilir. Sosyal medya kullanıcıları arasındaki etkileşim gerçekten çok güçlüdür. Bir paylaşım saniyeler içerisinde milyonlara ulaşarak üzerinde beğeniler, yorumlar artarak etkileşim sağlanmaktadır. Evet, sosyal medyanın SEO’ya bir etkisi var, ancak sosyal medyayı sadece backlink alma amacı ile kullanmayın. Sosyal medya yönetiminde ki amacınız hedef kitlenizin beğeneceği paylaşımlar yaparak kişi / kurum sempatisini kazanmak olmalıdır. Bir sonraki paylaşımınızı merakla bekleyen bir topluluk oluşturarak sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

İçerik Planlaması

Sosyal medya hesabınızdan paylaşacağınız içerik ve görselleriniz sizi yansıtacağı ve takipçilerinizi önemli düzeyde etkileyeceği için önceden planlanarak ilerlenmesi hata yapma olasılığınızı azaltacaktır. Paylaşım yaparken hedef kitlenizin nasıl paylaşımlardan hoşlandığını ve hangi zaman diliminde sosyal medya hesaplarına giriş yapıp gezindiklerini test edip paylaşımlarınızı bu yönde ilerletmelisiniz. Sektörünüz ile alakalı bilinmesi gerekenleri, yapılan hatalar ve güncel bilgileri düzenli periyotlarda takipçileriniz ile paylaşarak sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizin blog alanında düzenli olarak içerik üretebilir ve içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızdaki takipçileriniz ile paylaşarak sitenizi de takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Yapılan çalışmalarınızdan verim elde etmek ve site sıralamanıza katkı sağlamak için SEO uyumlu içerikler olmasına dikkat etmelisiniz. SEO uyumlu içerik konusunda destek almak için İçerik Pazarlaması hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal-medya-seo-2.jpg

Sosyal Medya Etkileşimlerini Arttırın

Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda seçici olmalısınız. Sizi rakiplerinizden ayıracak özgün paylaşımlarda bulunmalısınız. Hedef kitlenizi anlayarak isteklerini tahmin ederek planlamalarınızı bu yönde geliştirmelisiniz. Dijital pazarlama stratejilerinden yararlanarak kullanıcı kitlenizin ihtiyaçlarını anlayabilir ve çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz. Paylaşımlarınızı beğenen takipçileriniz arkadaşları ile paylaşarak sizleri daha fazla kişiye tanıtabilir. Aynı zamanda sosyal medya hesabınız üzerinden paylaşım yaparken “#” hashtag ve yer bildirimlerini de kullanmalısınız. Çünkü paylaşımınızın ilgili olduğu alandaki popüler hashtagler size ulaşılmayı kolaylaştıracaktır. Yer bildirimlerinde ise sizin bulunduğunuz konuma gelmek isteyen insanlar konum aramalarında sizi bulabilir. Sosyal medya hesaplarınızı Rss’ye bağlayarak içeriklerinizin kolay bir şekilde paylaşılmasını ve daha çok kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızdan aldığınız etkileşimler sayesinde site trafiğiniz artacak ve sitenizin otorite değeri yükselecektir. Sosyal medyanın SEO ile direkt bir bağlantısı görünmese dahi arka planda güçlü bir şekilde sitemize yarar sağladığını göz ardı edemeyiz.

Sosyal medya danışmanlığı ve SEO çalışmalarının birlikte yürütülmesi çalışmalarınızdan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Sosyal medya hesabınızın doğru stratejiler geliştirilerek yönetilmesi marka bilinirliğinizi arttırarak ürün veya hizmetinizi daha çok kişiye ulaştıracaktır. Sosyal medya hesaplarınızın daha iyi bir şekilde yönetilmesi için Sanal Yönetmen ile iletişime geçerek profesyonel bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilir ve kazanılacak bu faydayı kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti ile pekiştirerek verimliliğinizi, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Kaynak: Sanal Yönetmen
 
Katılım
20 Kasım 2017
Mesajlar
7
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
Yaş
22
Ellerinize sağlık çok başarılı ve beni aydınlatan bir yazı olmuş. Tekrardan teşekkürler.
 

StratejikSEO

Öğrenci
Katılım
21 Şubat 2017
Mesajlar
47
Reaksiyon puanı
7
Puanları
8
Yorumunu için teşekkürler. Blogumuzu da takip ederek farklı alanlarda ki bilgilere ulaşabilir, aklınıza takılan soruları bizlere iletebilirsiniz.
 

Samed Yelgel

Asistan
Katılım
17 Ağustos 2017
Mesajlar
223
Reaksiyon puanı
126
Puanları
43
Ben de sosyal medya kullanarak reklamlarımı yapıyorum gruplar vs, ama gelen kullanıcı0lar max 10 sn bekliyor bu seo'mu düşürür mü ?
 

StratejikSEO

Öğrenci
Katılım
21 Şubat 2017
Mesajlar
47
Reaksiyon puanı
7
Puanları
8
Merhaba;
Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçiler SEO açısından çok önemlidir. Ancak gelen kullanıcıların sitenizden hemen çıkması genel olarak sitenizin hemen çıkma oranını artıracağı için SEO çalışmalarınıza olumsuz etki yansıtabilir. Bu durumda Google açısından gelen ziyaretçileri yanıltan içerik ya da doyurucu içerik olmadığı sinyali yansıyacağından olumsuz bir durumdur.
 

Seda Aydin

Öğrenci
Katılım
13 Aralık 2017
Mesajlar
3
Reaksiyon puanı
1
Puanları
3
Yaş
38
Sosyal medya'dan gelen clickler SEO açısından artık çok kıymetli. Mümkünse Twitter ve Facebook üzerinden yaptığınız paylaşımlardan gelen tıklamalar ne kadar çoksa içeriğiniz o kadar hızlı yükseliyor.
 

Samed Yelgel

Asistan
Katılım
17 Ağustos 2017
Mesajlar
223
Reaksiyon puanı
126
Puanları
43
Sosyal medya'dan gelen clickler SEO açısından artık çok kıymetli. Mümkünse Twitter ve Facebook üzerinden yaptığınız paylaşımlardan gelen tıklamalar ne kadar çoksa içeriğiniz o kadar hızlı yükseliyor.
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim.
 

gamelear

Öğrenci
Katılım
19 Şubat 2018
Mesajlar
15
Reaksiyon puanı
4
Puanları
3
Yaş
26
sosyal medya mecraları doğru kullanıldığında SEO katkısı büyük ölçüde vardır.
 
Üst