Sosyal bilimler lisesi nasıl bir yer?

Bu konuyu okuyanlar

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Merhabalar

Geçtiğimiz günlerde tüm sekizinci sınıf öğrencileri gibi bende sınava girdim, 360-400 civarı bir puanım bulunmakta. Sosyal bilimler lisesine gitmek istiyorum. Sizce burası eğitimimi olumlu/olumsuz ne türden etkiler, hangi meslek dalları sosyal bilimler lisesinden çıkabiliyor?

Ayrıca sizin önerebileceğiniz yerler bulunmakta mı?

Not: hukuk okumak istiyorum ve sosyal bilimler lisesinden hukuk çıkıyor diye biliyorum.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Sosyal bilimler lisesi sözel ağırlıklı bir lise, okulun ders programına bakarak özel ders alman gerekebilir. Genellikle Hukuk Fakültesi mezunu oluyorlar o liseden çıkanlar.

ahm@

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,379
Her ilde öyle mi bilmiyorum ama sosyal bilimlerde okuyan arkadaşlarım ilk yıl hazırlık okuduklarından bahsettiler. Yani liseyi 5 sene okurum diyorsan gidilir

gorkemkarakas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
39
Hukuk okumak istediğine emin misin kardeşim :) baroları vs bi araştırabilirsin bence. Ben üniversite 2'yim mühendislik okuyorum o ayrı. Mezun olan abilerim var 2018 mezunları. Hala bi avukatın yanına asgari ücretin yarısı gibi çalışıyorlar. Bi kaçı kendi bürosunu açtı ve gün gün iş bekliyorlar ama malum..
Senin 5 sene sosyal bilimler 5 senede hukuk fakültesi okuyacağını düşünürsek sektörün ne olacağını tahmin etmek zor olmaz.
Ama benim hayalim var ya da çevrem var tanıdık avukat var hakim savcı olmak istiyorum dersen sosyal bilimler lisesi iyi bir tercihtir. Sözelden ziyade tam bir eşit ağırlık lisesidir. 1 sene ingilizce ön hazırlığı vardır. Sallamazsan orta seviye ingilizce bilerek liseyi tamamlarsın. Hayatının bi çok kısmında avantajlı olursun.

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Hukuk okumak istediğine emin misin kardeşim :) baroları vs bi araştırabilirsin bence. Ben üniversite 2'yim mühendislik okuyorum o ayrı. Mezun olan abilerim var 2018 mezunları. Hala bi avukatın yanına asgari ücretin yarısı gibi çalışıyorlar. Bi kaçı kendi bürosunu açtı ve gün gün iş bekliyorlar ama malum..
Senin 5 sene sosyal bilimler 5 senede hukuk fakültesi okuyacağını düşünürsek sektörün ne olacağını tahmin etmek zor olmaz.
Ama benim hayalim var ya da çevrem var tanıdık avukat var hakim savcı olmak istiyorum dersen sosyal bilimler lisesi iyi bir tercihtir. Sözelden ziyade tam bir eşit ağırlık lisesidir. 1 sene ingilizce ön hazırlığı vardır. Sallamazsan orta seviye ingilizce bilerek liseyi tamamlarsın. Hayatının bi çok kısmında avantajlı olursun.
Okuyacağım yıl mevzusu hiç sorun değil, fakat gel gör ki önümde daha okuyacağım rahat 10 senem bulunmakta. Piyasa nasıl olur neler gider neler kalır pek bilmiyorum. Şu anlık hedefim hukuk yönünde bakalım.

Son mesajlar