Sorgulayarak KUR'AN Meali Okuyorum

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Profesör
Belirttiğimiz eski nüshalar bütün değil parça parça ve elimizde ilk yıllara ait bütün bir kuran yok o yüzden bu doğrulama yapılamayacağından kuran değiştirilmemiştir demek bir kanıta dayanmayacaktır bunu açıklamak istedim.
Söylemek istediğini anladım, fakat bu bilgi hatalı bir bilgi. Bahsettiğim nüsha (Kur'anın tamamı) topkapı sarayında mevcut. Hatta tıpkı basımı çoğaltıldı ve satılıyor piyasada.

1605804303550.png

Harekeler konusunda Arapça bilmediğim için fazla bir şey demek istemiyorum ama bildiğim kadarıyla harekelerin olması ve olmaması cümlelerde anlamı değiştirebiliyormuş. Harekeler Hz.Muhammed tarafından eklenmediği için kim nereye hangi harekeyi ekleyeceğine nasıl karar verdi ve bu kuranda anlam değişikliğine yol açtımı bu konu kuranın değişip değişmediği ile alakalı ama yeterli veri olmadığından bir şey sölymeke pek mümkün değil.

Harekeler Hz. Muhammed tarafından eklenmemiştir, bu gayet normal, çünkü Arapçada hareke diye bir şey yoktur. Hz. Peygamber döneminde hareke diye bir şey yoktu. Harekesiz olarak yazılan arapça bir metinde araplar ne söylenmek istediğini rahatlıkla anlar.

Harekeler, 688 yılında Arap olmayan / Arapça bilmeyen milletlerin Kur'anı kolay ve doğru seslerle okuyabilmesi için konulmuş işaretçilerdir. Kur'anın anlamını değiştirecek bir uygulama da değildir. Umarım seni aydınlatabilmişimdir 👍

aimnil

Profesör
Yahudilerden haberdar olmakta ne var Tevrat'ı okuyunca her şeylerini öğreniyorsun zaten.
O kadar az bilgin varsa yorum yapmasan daha iyi olur hem de bu tür konularda. Peygamberimiz okuma yazma mi biliyordu? Tevrat diye basılmış kitap mı vardı? Bu yorumun neresini düzelteyim şaşırdım yani.

BatinY

Doçent
O kadar az bilgin varsa yorum yapmasan daha iyi olur hem de bu tür konularda. Peygamberimiz okuma yazma mi biliyordu? Tevrat diye basılmış kitap mı vardı? Bu yorumun neresini düzelteyim şaşırdım yani.
Tevrat tabi ki de vardı, okuma yazma bilip bilmediği hakkında fikrim yok.

SayınBezmenler

Doçent
Cezalı
Bugün Yahudilerden bahseden İsra suresi ile başladım.

Açıkcası okurken çokta bir beklentim yoktu. En fazla cübbelinin söylediklerini okurum sanıyordum ancak öyle olmadı...

Özellikle diyanetin tefsiri beni fazlasıyla şaşırttı çünkü geçmişte yahudilerin başına geldiğini idda eden her olayı diyanet yabancı kaynaklarla kaynaklandırmıştı ve tevrat yada yahudilerin diğer kitaplarında bu olayların nasıl bahsedildiğini anlatmıştı.

Açıkcası daha şimdiden zamanın şartlarınıda duşundüğümüzde hz.Muhammed'in yahudilerden bu denli haberdar olupta bu denli doğru bir kitabı kendi kendine yazmasına imkan veremedim.

Şimdi sırada tartışmalı konulardan biri olan Kur'an da kadın ve kadının haklarından bahseden bir sureyi baştan okumak var. Yine o sureyi okuduktan sonrada size bilgi veririm hepinize iyi forumlar...
Yapılması gereken o zaten.

SDN Son Haberler

Son mesajlar