Sony Ericsson Xperia X10 İnceleme

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
nq6brp.jpg

3 haftadır kullanmakta olduğum Xperia X10 ile ilgili görüşlerimi bilgilerinize sunmak isterim.

Öncelikle Sony teknolojisi hayranı olmam ve bundan önceki kullanmış olduğum 2 telefonunda Sony olması beni fazla düşündürmeden android dünyasına Sony ile başlamamda etken olmuştur.

Hemen baştan telefonun çok sağlam olduğunu vurgulama isterim, zaten almış olduğum "teknosa" mağazasındaki personelin "işindeki uzmanığını" sınamak için sorduğum, "X10 mu, Nokia N8 mi almalıyım" sorusuna," sakın N8 e yaklaşma, alan 1 hafta sonra dondu kaldı bu telefon diyerek geri getiriliyor" cevabını verip takdirimi almıştır. (çünkü eskiden yine teknosada, bu işlerden pek anlamazken sorduğum aynı soruya, "nokia en çok satan telefon, al, nokia al" diyerek beni nokia çilesi çekenler kervanına katmışlardı:))

*şarj süresi kullanıma bağlı 1.5 gün ile 3 gün arası gidiyor.
*eski sürümlerinde multi touch özelliği yoktu ve büyük eksiklikti, ancak son güncellemede bu eksiklik giderilmiş. (olmazsa olmaz)
*Çok hızlı şaj oluyor 35-40 dk diyebilirim.
*Kulaklık ile muazzam bir ses performansına sahip.
*Piksel kalitesi çok iyi (aynı sınıf HTC nin bir modelini kullanan arkadaş telefonumu incelediğinde, "bu nasıl bir piksel, ayna gibi" demişti.
*8.1 MP kameraya sahip ve fotoğraf çekimleri gerçekten çok kaliteli, ve 720p video çekimine sahip. (video çekimi neredeyse fotoğraf çekiminden daha kaliteli)
Daha önce açtığım bir konuda X10 ile çektiğim bir kaç fotoğrafı paylaşmıştım;
http://forum.shiftdelete.net/dijital-fotografcilik/206838-cektigim-birkac-cicek-karesi.html

Dezavantajları
*Henüz piyasaya çıkan "Arc" modeli satma politikası olsa gerek, X10 için 2.3 güncellemesi çıkmayacağı duyurulmuştu. Bazı ilgili siteler temmuz ayında çıkacak diyor ama eğer çıkmaz ise çok yazık olur (güncelleme bu kadar önemlimi diyenler olabilir, ilk zamanlar bende pek anlamazdım ama zamanla gördüm ki çok önemli)

*Telefonun malesef koruyucu kılıfını bulamadım. teknosa, vodafone ve turkcell dahil olmak üzere bir çok yere sordum, iphone nin dantelli kılıfları bile var ama bu telefonun 1 tane kılıfı yok :)

*Dışa verilen sesi çok yetersiz.

ilk inceleme yazım olduğundan biraz sıradışı olmuş olabilir. idare edin :)

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
SE ses olayına hastayım zaten :)

Demnesia

Profesör
Reaksiyon puanı
43
İbretlik bi inceleme olmuş broo! Emeğe saygı +rep! :D

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
güncelleme olayını bizzat kendi bloğunda yayınlamıştır..muhtemelen gelicektir.
hem gelmesebile ne fark ederki ..custom rom yüklemek kadar zevkli heycanlı bişy varmıki:)ki sadece kamera da fotograf cekimi sorunu dışında yayınlanmış bir custom rom var 2.3 devamıda gelicektir emin olun..
ses olayına gelince evet dış ses çok alçak ama 2.2 ve üzeri bir froyo yüklendiği vakit dsp manager isimli uygulama ile dış seside iç seside tatmin edicek kadar yüseltebiliyorsunuz..zaten size tavsiyem 2.1 de kalmayın .direk 2.2 custom rom yükleyin stabil versiyonlar çok ..artı telefon daha hızlı oluyor uygulamalarda falan ..sd karta uygulama taşıyıp telefonunkendi hafızasında yer acabiliyorsunuz..
son bişy daha harbi yakışıklı telefon yaa:)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
hala alamadım şu telefonu :( kaçak satan biyer yok mu ya :D

yesil34

Asistan
Reaksiyon puanı
1
eğer para işini çözebilirsem alacağım telefon mutlaka bu olmalı. geçen gün baktım da gerçekten kaliteli bir telefon.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Yazılım güncellemesi ile multi touch değil de double touch geldi bildiğim kadarıyla..

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Güzel bir inceleme olmuş. Ayrıca güle güle kullan :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
klavyeye dokunan parmaklarına sağlık çok güzel bir inceleme olmuş :)

qazwsx41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ısrarla nokia 1600 diyorum :mrgreen: şaka bi yana güzel telefon gerçekten işe başlarda param olursa alırım :p

blackmamba07

Profesör
Reaksiyon puanı
3
paylaşım için teşekkürler. güzel bi telefon yapmış sony ericsson ama öyle bir telefonda multi touch özelliği olmaması büyük bi saçmalık. paylaşımda versiyon güncellemesi ile multi touch özelliği kazandırılmış deniyor ama bildiğim kadarıyla temmuz ortasında çıkacak olan 2.3 versiyon güncellemesi ile kazandırılacak deniyordu. hangisi doğru acaba?

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Çoktan o özelliğe kavuştu :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
paylaşım için teşekkürler. güzel bi telefon yapmış sony ericsson ama öyle bir telefonda multi touch özelliği olmaması büyük bi saçmalık. paylaşımda versiyon güncellemesi ile multi touch özelliği kazandırılmış deniyor ama bildiğim kadarıyla temmuz ortasında çıkacak olan 2.3 versiyon güncellemesi ile kazandırılacak deniyordu. hangisi doğru acaba?

benim dediğim doğru. senin için şu an multi tochıyorum :D

marjinaliter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
telefonda klasörlerim adıaltında bi dosya yokmu attıgım sarkıları bulamıyorum mesela dosyalarım diye birşey deyok bunda yardımcı olabilecek varsa sevinirim

---------- Post added at 20:38 ---------- Previous post was at 20:36 ----------

marjinaliter@gmail.com topalsolucan adresimi eklermisin detaylı bilgi almak istiyorum senden

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
SE. dosya yöneticisi bulunmuyor sd kattaki klasorleri göremezsiniz müzik resim videolar görünür sadece sd kattaki tüm klasörleri görmek için file manager uygulamalarından birini yüklemelisiniz. bir kaç gündür ES File Explorer kullanıyorum gayet başarılı bir uygulama.

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
videoda continuous af var mı siz ondan haber verin? örnek verecek olursam iphone4 videoda ekranın neresine dokunursan orayı odaklıyor.bunda video çekimine başlamadan odakladığınız uzaklık sabit mi kalıyor görüntünün net olması için?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bunda herşey otomatik. öyle elle dokununca odaklama felan eskid kaldı. bunda kendisi algılayıp odaklıyor. bence sen onu çöpe at :D

marjinaliter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
flash player yüklenmiyormu arkadaşlar ya da ben mi beceremedim

---------- Post added at 11:22 ---------- Previous post was at 10:43 ----------

yardımcı olacak kimse yok mu

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
flash player yüklenmiyormu arkadaşlar ya da ben mi beceremedim

---------- Post added at 11:22 ---------- Previous post was at 10:43 ----------

yardımcı olacak kimse yok mu

x10 henüz flashplayer desteklemiyor belki android 2.3 güncellemesi geldikten sonra olabilir. Şu an kuramazsın kursanda çalışmaz.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Ben destekliyor diye biliyorum. Yanlışınız olmasın?

cansuyilmaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
x10 mini proyu tavsiye ederim ama SAR değeri çok yüksek :|

• QVGA çözünürlük Android uygulamalarının tümünde iyi değil
  • Eski OS versiyon
  • Akıllı arama yok
  • Galerinizdekileri bluetooth ile transfer edemiyorsunuz
  • Web sayfaları için flash desteği yok
  • Kamera arayüzü ve özellikleri çok basit
http://www.cepsilon.com/incelemeler/256-sony-ericsson-xperia-x10-mini-pro-incelemesi

Geçen gün Bimeks'te fiyatı 270 TL falandı ama ertesi sabah ürünü siteden kaldırıp alanlara para iadesi yaptılar. :D Dolar yerine TL yazmışlar.

angel75

Dekan
Reaksiyon puanı
18
x10 mini proyu tavsiye ederim ama SAR değeri çok yüksek :|
  • QVGA çözünürlük Android uygulamalarının tümünde iyi değil
  • Eski OS versiyon
  • Akıllı arama yok
  • Galerinizdekileri bluetooth ile transfer edemiyorsunuz
  • Web sayfaları için flash desteği yok
  • Kamera arayüzü ve özellikleri çok basit
http://www.cepsilon.com/incelemeler/256-sony-ericsson-xperia-x10-mini-pro-incelemesi

Geçen gün Bimeks'te fiyatı 270 TL falandı ama ertesi sabah ürünü siteden kaldırıp alanlara para iadesi yaptılar. :D Dolar yerine TL yazmışlar.

fiyat konusunda dediğiniz doğru ise bunun cezasını çeken kişinin yerinde olmak istemezdim :)
dikkat ettimde bir sürü eksiği olduğu halde x-10'u tavsiye etmişsiniz. nedenini çok merak ettim..
kend adıma flash desteği olmayan ve sar değeri yüksek olan bir telefon almam..

blackmamba07

Profesör
Reaksiyon puanı
3
x10'da malesef saçma sapan bir şekilde flash player desteği yok. videoları izleyebilmek için skyfire adlı tarayıcıyı kurmak işe yarıyor diye biliyorum. umarım android 2.3 versiyonunda bu sorun halledilir.