Sokak Köpekleri Toplanmalı mı?

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
1593806727268.jpeg

Bugüne kadar bana denk gelmemiş olsa da çoğu insan sokak köpeklerinin hırçın ve saldırgan olduğundan şikayetçi. Kendisini kovaladığını, ısırdığını, çocuğuna havladığını söyleyenler avuç avuç... Ama aksine her gün sokakta farklı köpekler görüyorum. Hatta bir gün 10dan fazla köpeğin önümden koşarak geçtiğini gördüm. Bağlı ve sahipli köpekler dışında sokak köpeklerinin bana havladığını veya saldırdığını görmedim. Hırlayan köpek oldu ama hiç onu suçlamadım. İnsanlardan gördüğü zarar onu beni düşmanmış gibi görmesine sebep oluyor. Başını biraz okşadığın zaman köpek senin dost olduğunu anlıyor. Ve bence evet insandan daha büyük dost köpek.

Siz hangi düşünceyi savunuyorsunuz?

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Ekli dosyayı görüntüle 107178

Bugüne kadar bana denk gelmemiş olsa da çoğu insan sokak köpeklerinin hırçın ve saldırgan olduğundan şikayetçi. Kendisini kovaladığını, ısırdığını, çocuğuna havladığını söyleyenler avuç avuç... Ama aksine her gün sokakta farklı köpekler görüyorum. Hatta bir gün 10dan fazla köpeğin önümden koşarak geçtiğini gördüm. Bağlı ve sahipli köpekler dışında sokak köpeklerinin bana havladığını veya saldırdığını görmedim. Hırlayan köpek oldu ama hiç onu suçlamadım. İnsanlardan gördüğü zarar onu beni düşmanmış gibi görmesine sebep oluyor. Başını biraz okşadığın zaman köpek senin dost olduğunu anlıyor. Ve bence evet insandan daha büyük dost köpek.

Şöyle özellikle dış ilçelerde Arnavutköy gibi köpekler sürü halinde gezebiliyor bunlar kızışma döneminde çok agresif oluyorlar. Bence bu gibi sürülere müdahale edilmeli

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Toplanmasına veya başka birşey yapılmasına gerek yok yapılması gereken bir kap yemek ve su birazda sevgi bu düşüncede olduğumuz zaman çok iyi dost oluruz.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
aslında toplanması daha mantıklı BİZİM İNSANIMIZ YERDE YATAN KÖPEĞİ ARABAYLA EZECEK KADAR PEZ*****. o yuzden toplanmalı sokak kopekleri fln en azından aç kalmazlar en azından acı çekip olmezler ve en kötüsüde ne biliyormusunuz daha dün arabayla köpeğin birini bilinçli olarak ezdiler kaldırıldığı hastanede öldü veterinerde yani ÖLDÜ. :( :coldsweat::cryingcat: ohayvancağızın ne suçu vardı ne günahı vardı isterseniz o videoyu atabilirim. :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Buyrun: :(

Reaksiyon puanı
6,425
aslında toplanması daha mantıklı BİZİM İNSANIMIZ YERDE YATAN KÖPEĞİ ARABAYLA EZECEK KADAR PEZ*****. o yuzden toplanmalı sokak kopekleri fln en azından aç kalmazlar en azından acı çekip olmezler ve en kötüsüde ne biliyormusunuz daha dün arabayla köpeğin birini bilinçli olarak ezdiler kaldırıldığı hastanede öldü veterinerde yani ÖLDÜ. :( :coldsweat::cryingcat: ohayvancağızın ne suçu vardı ne günahı vardı isterseniz o videoyu atabilirim. :(

Ama işte barınaklarda daha kötü 100 200 köpeği minicik yere koyuyorlar 2 3 tane yemek koyup bir hafta kafesi açmıyorlar.
Şimdi nereden biliyorsun diyorsanız ilk kedimi barınakta almıştım ve köpek bölümü resmen vahşet alanı gibiydi.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

Bunu görünce çok üzüldüm ya ? nasıl bir kalp vicdan, nasıl can verecek bu gibi kalpsizler hiç mi düşünmezler

Reaksiyon puanı
6,425
Ben Bi kafeste 200 300 köpek ve kedinin ölüsünü aynı kafese koymuşlardı içim acıdı resmen o görüntüde.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ama işte barınaklarda daha kötü 100 200 köpeği minicik yere koyuyorlar 2 3 tane yemek koyup bir hafta kafesi açmıyorlar.
Şimdi nereden biliyorsun diyorsanız ilk kedimi barınakta almıştım ve köpek bölümü resmen vahşet alanı gibiydi.
ben BARINAK demedim zaten açık alanda orman gibi bir yerde bulunmalılar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Eğer biz Ademoğulları daha fazla günah işlersek ve bizimle beraber yaşayan canlıların yaşam hakkını daha fazla gasp edersek yakındır küçük kıyametimizin kopmasına... (Belki büyük bir deprem belki en çok değer verdiklerimizden eksiltmeler...)

Bir de şu gerçek var; bazı hayvan veya doğa savunucuları diye prim veya çıkar peşinde olan gerçekte para babalarının, yabancı güçlerin borazanlığından başka bi şey yapmayan örgüt veya oluşumlara da yazıklar olsun diyorum, onların suçu en fazla ...

malatyaefendisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
oturduğum bölge nedeniyle günde 100 belki daha fazla köpek görüyorum. ama hepsi zararsız. haberlerdede görmüş olabilirsiniz (ankara batıkent) burda zehirli tavuk vererek onlarca köpek katlettiler sayısı fazla olduğu için. bunlar köpekten daha hayvan. aşıları yapılıp bir kuduz testi yapıldıktan sonra sokak köpekleri olmalı. bu bir eko sistem. kısacası toplanamaz da zaten, toplanmasın

malatyaefendisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12

off offf. hayvan ya

off offf. hayvan ya
toplanırsa daha büyük eziyet bence

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Hayvanat bahçesi gibi bir ortam gerekiyor bu hayvanlara. Kafeslere mahkum tıkarmış gibi hayvan tutulmaz veya bakılmaz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Bence toplanmalı , başıboş olmaları kontrolsüz çoğalmalarına neden oluyor.
Bir süre önce Eskişehirde sokak köpekleri birisini parçalamıştı.
Maalesef trafikte de insanlar için tehlike arzediyor.

Düşünsenize otobanda 110-120 km hızla gidiyorsunuz, yan şeritte ve önünüzdeki kamyonun önünden birden köpek fırlıyor. Aranızdaki mesafe 5-10 Metre durmanız imkansız, o hızla çarptığınızda da onun hayatta kalması imkansız. Vicdanınız sızlıyor, içiniz parçalanıyor ama elinizden birşey de gelmiyor.
Verdiği maddi hasar da küçümsenecek yok sayılabilecek bir hasar değil.

Hem vicdanen (manen) hem madden ciddi zarar görüyorsunuz. Kurtarmak için manevra yapsanız zaten takla atmanız ve başka araçlara da zarar vermeniz de münkün.

Barınaklarda iyi bir şekilde bakılmalı ve kısırlaştırılmalı.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Hocam şimdi köpek var masum güzel seversin beslersin. Köpek var seni gördüğü anda hırlar kovalar parçalar. Şimdi toplanmasın desem çoluk cocugu kadını parçalamış köpek haberlerini biliyoruz. Toplansa desem benim sokağımda da var 1-2 masum onlara üzülürüm. 2 tarafı şeylik deynek yani.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Toplanan köpekler sandığınız gibi barınağa gitmiyor öldürüp gömüyorlar

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
İnsanlara sokak hayvanları ile yaşamalarının, doğal denge için zorunluluğu öğretilmeli,
Belediyeler de uçan kuşu dahi kontrol edip ihtiyaç, hastalık vs. ne varsa gereğini yapmalı. Saldırganlar toplanmalı.
Köpekler giderse ortalık Kedi Cumhuriyetine döner.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Toplanmamalı. Özgürlük onların da birer hakkı.
30 yaşıma girdim. Neredeyse binlerce köpeğin önünden, yanından geçtim. Hiçbirisi bir kere bile havlamadı, dişini göstermedi, saldırmadı. Masum masum bakarak yemek veya su istiyorlardı sadece.
Hatta bir keresinde işe gidiyorum sabah erken saatlerde. Köpeğin biri takıldı peşime. Beraber yürüdük. Servis geç kaldığı için durakta yaklaşık 20 dk yanımda oturarak bekledi benimle beraber. Sağda solda market vs. olmadığı için hiçbirşey de veremedim. Gözlerine baktığımda zaten belli ediyordu diyeceğini.
Ayrıca şu sokak havyanları bazı insanlardan daha değerli görüyorum. Yanlış anlaşılmasın o insanların yaptıkları davranış ve eylemleri nedeniyle. Yoksa Allah (c.c.)' ın yarattığı en mükemmel varlığız.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Toplanmamalı. Özgürlük onların da birer hakkı.
30 yaşıma girdim. Neredeyse binlerce köpeğin önünden, yanından geçtim. Hiçbirisi bir kere bile havlamadı, dişini göstermedi, saldırmadı. Masum masum bakarak yemek veya su istiyorlardı sadece.
Hatta bir keresinde işe gidiyorum sabah erken saatlerde. Köpeğin biri takıldı peşime. Beraber yürüdük. Servis geç kaldığı için durakta yaklaşık 20 dk yanımda oturarak bekledi benimle beraber. Sağda solda market vs. olmadığı için hiçbirşey de veremedim. Gözlerine baktığımda zaten belli ediyordu diyeceğini.
Ayrıca şu sokak havyanları bazı insanlardan daha değerli görüyorum. Yanlış anlaşılmasın o insanların yaptıkları davranış ve eylemleri nedeniyle. Yoksa Allah (c.c.)' ın yarattığı en mükemmel varlığız.
Üstad biz de hayvanları seviyoruz ancak şehirler orman değil ki serbest bir şekilde, sağlıksız ortamlarda aç perişan olarak çoğalsınlar,..

Sokak hayvanlarının bu kontrolsüz üremesi çoğalması kontrol altına alınmak zorunda.
Sizden-bizden yiyecek bekleyen yanından geçip gittiğimiz yüzlerce köpeğin düzgün barınaklarda düzenli bir bakımda olmasını istemez misiniz?

Avrupa bu konuyu çoktan çözmüş sokaklarda pek kedi köpek göremezsiniz, çünkü bunlar evcil hayvanlar yerleri de bu nedenle ev. Mesela Dünya'nın en medeni şehirlerinden biri olan Londrada sokaklarda tilkiler, sincaplar dolaşıyor kedi köpek asla göremezsiniz...

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
676
bazı 2 ayaklılar evet , ama gariban 4 ayaklıların kime ne zararı var ?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ekli dosyayı görüntüle 107178

Ben daha birkaç gün önce camdan bakarken 5-6 köpek çete halindeydi. Adamın Ford Focus'una havlayıp arabaya saldırmaya çalıştılar. Araba hızlanınca bıraktılar ama bu köpekler böyle yapıyor. Bana göre sadece çete halinde insanlara zarar verenler barınaklara götürülmeli.

Reaksiyon puanı
6,381
Toplanmamalı. Onlar kendileri korunabildikleri kadar korunmalılar. Yoksa toplayıp daha kötü yaparlar hayvanları. Devletin ise umurunda değil. Hayvanlar ezilse, dövülse, bir yere kapatılsa. Kendileri de barınaklarda öyle yapıyorlar çünkü. Köpekler zararlı falan da değil. Kendi mal oğlu mal çocukları boş boş yürürken bir yavru kedinin arkasından bağırıp korkutuyor. Kendi mal oğlu mal çocukları boş boş yürürken bir köpeğe taş fırlatıyor. O geri zekalı akademisyen denilen aşağılık kadın da araba ile köpeğin üstünden geçip gidiyor. Sonra devlet ne yapıyor? Küçük bir ceza. İnşallah bu Dünya'da hayvanlara yaptığı yanına kalan pisliklerin cezası öbür Dünya'da verilir. Sokak köpekleri hırçın mış. Kendileri evlerinde yemekleri çöpe atarken o köpek dışarıda aç ve susuz bekliyor. Köpekleri hiç bir yerde istemiyorlar ve dışlıyorlar. Bu yüzden köpekler hırçınlaşıyor. Sokakta size saldıran bir köpek gördünüz mü? Açıkçası bana hırlamadılar bile. Tamam zaten tehlikeli cinsler toplansın, onlar genelde toplu halde olurlar ve sataşırlar. Onları toplamalrını ben de isterim. Ama evinde pitbull besleyen malın pitbull'u daha zararlı.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Benim rastladığım saldıran köpekler sahipli köpeklerdi.
Sokak köpeklerinden sağa sola saldırana rastlamadım açıkçası.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Bence insanlar toplanıp kafeslere hapsedilmeli hayvanlar özgür olmalı

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Üstad biz de hayvanları seviyoruz ancak şehirler orman değil ki serbest bir şekilde, sağlıksız ortamlarda aç perişan olarak çoğalsınlar,..

Sokak hayvanlarının bu kontrolsüz üremesi çoğalması kontrol altına alınmak zorunda.
Sizden-bizden yiyecek bekleyen yanından geçip gittiğimiz yüzlerce köpeğin düzgün barınaklarda düzenli bir bakımda olmasını istemez misiniz?

Avrupa bu konuyu çoktan çözmüş sokaklarda pek kedi köpek göremezsiniz, çünkü bunlar evcil hayvanlar yerleri de bu nedenle ev. Mesela Dünya'nın en medeni şehirlerinden biri olan Londrada sokaklarda tilkiler, sincaplar dolaşıyor kedi köpek asla göremezsiniz...

Doğru havyanların çoğu sürekli yiyecek arayışı içerisinde. Semtin 3-5 yerinde mama kapları var ama kaç tanesi ulaşabiliyor ki. Benim toplanmaması demekten kastım sokakların bomboş kalması. Çocukların çoğu hayvanları sokaklarda görüyor, seviyor ve daha çocukken hayvan sevgisi aşılanmış oluyor. Barınaklarda ise hayvanlar hep kafes veya dar alan içerisinde. Tıpkı hayvanat bahçeleri gibi. Sokak köpekleri tehdit olarak görülmemeli. Eğer uyuz veya saldırgan olduğundan şüpheleniliyorsa belediyeye haber verip barınakta tedavisi yapılmalı.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Eğer zarar verdikleri bir durum yoksa toplanmalarına hiç gerek yok.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bence gereksiz yere toplanmamalı.Çünkü ben hiç sokak köpeğinin bazı insanlar gibi saldırdığını görmedim ya da kuyumcu gibi yerleri de soyduğunu görmedim.Onun için zararı olmadıkları için toplanmamalı.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sadece kediler kalsın köpekler aç kalınca kedileri yedikleri oluyor özellikle yavruları yiyorlar nedeni fare yedikleri için kedileri de fare gibi algılıyorlar köpekler uygun çifliklere konmalı...