Yardım Soğutucu önerisi

Bu konuyu okuyanlar

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
merhaba arkadaşlar. soğutucumu değiştirmek istiyorum 2 ürün arasında kaldım.
sistemim intel Q9550 lga 775, 4 x 2gb ram, anakart asus p5q se2

şu an üzerinde olan; https://www.hepsiburada.com/akasa-i...m-islemci-sogutucusu-ak-cc7108ep01-p-BD130296 havalar ısınmaya başladığı için ses yapmaya başladı (biostan optimize modunda)

arasında kaldıklarım

dönüş hızı yükseliyor sessiz soğutucu lazım bana. tarayıcı açtığımda falan yük bindiriyor, artıyor dönme hızı.. biostan serbest bırakırsam ciddi ses yapıyor.

fikirlerinize önerilerinize açığım. teşekkür ederim.

edit: youtube ve sdn forum açık. 2200 civarında rpm si var soğutucunun. çekirdekler ortalama 40 41 derecelerde geziyor.

Ekli dosyalar

• 4444.PNG
    4444.PNG
    20.6 KB · Görüntüleme: 63

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Direkt teknobiyotikde daha ucuz.

x6 zaten 90 mm fan ile iyi ses yapar.

T6 da hem ağır,hem çok büyük,pahalı.

Rajintek fazla bile gelir.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802

Direkt teknobiyotikde daha ucuz.

x6 zaten 90 mm fan ile iyi ses yapar.

T6 da hem ağır,hem çok büyük,pahalı.

Rajintek fazla bile gelir.

hocam şuan ki akasa soğutucu youtube'a girdiğimde yada tarayıcı tabanlı bir oyun açtığımda böyle çıldırıyor resmen. masaüstünde düşüyor bu rpm, ses de doğal olarak azalıyor.

işlemcim mi yetmiyor artık? yoksa çok mu ısınoyr işlemci anlam veremedim. raijintek aldığımda da böyle olur mu acaba?

Ekli dosyalar

• 77777.PNG
    77777.PNG
    32 KB · Görüntüleme: 55

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Rajintekde böyle olurmu hiç Tabi ki olmayacak. Stok soğutucun, bunun yanında çok zayıf kalır. Rajintek bilmem kaç misli daha güçlü.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Rajintekde böyle olurmu hiç Tabi ki olmayacak. Stok soğutucun, bunun yanında çok zayıf kalır. Rajintek bilmem kaç misli daha güçlü.

çok sorun yaşadım raijintek ile
*kasanın arkası delik değildi, kasanın sacı deldirdim (soğutucunun tutan demiri yüksekte kalıyordu)
*cpu fan soketim (4lü olan) çalışmamaya başladı. fan kontrolcüsüne taktım. (acaba şasi falan mı yapıyor)
*ekran kartım ısınmaya başladı (50 leri geçiyordu, fan çalıştırıyordu internette gezinirken, onun termal macunlarını değiştirdim.pek sonuç değişmedi) sanırım fan, hvayı direkt çekip arkaya ilettiği için ekran kartı ısınıyor. internette gezinirken ki ısı değerlerini paylaştım.

(termal macun coolermaster, gtx 1050, asus 350 watt psu, q9550 işlemci)

Ekli dosyalar

• 555555.PNG
    555555.PNG
    7.9 KB · Görüntüleme: 51

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
çok sorun yaşadım raijintek ile
*kasanın arkası delik değildi, kasanın sacı deldirdim (soğutucunun tutan demiri yüksekte kalıyordu)
*cpu fan soketim (4lü olan) çalışmamaya başladı. fan kontrolcüsüne taktım. (acaba şasi falan mı yapıyor)
*ekran kartım ısınmaya başladı (50 leri geçiyordu, fan çalıştırıyordu internette gezinirken, onun termal macunlarını değiştirdim.pek sonuç değişmedi) sanırım fan, hvayı direkt çekip arkaya ilettiği için ekran kartı ısınıyor. internette gezinirken ki ısı değerlerini paylaştım.

(termal macun coolermaster, gtx 1050, asus 350 watt psu, q9550 işlemci)
Bunu yazan kim,anlayamadım.

Kasanın arkası delik değildi,sacı deldirdimvs. gibi,acaip şeyler yazmış
Soğutucu tabi ki, arkaya üfler, gökyüzüne üfleyecek hali yok.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Bunu yazan kim,anlayamadım.

Kasanın arkası delik değildi,sacı deldirdimvs. gibi,acaip şeyler yazmış
Soğutucu tabi ki, arkaya üfler, gökyüzüne üfleyecek hali yok.
hocam anlatamadım ben, sabahtan beri uğraşıyorum bilgisayarla, yordu beni.

kasanın yan panele anakartı monte ediyoruz ya, anakartın arkasına soğutucuyu tutsun diye demir parça takılıyor. yan sac delik değildi. anakartı stakamıyordum. onu kestirdim.

yok yine anlatamadın derseniz detaylı foto atabilirim özelden.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anladım. Anakartı sökmeden soğutucuyu takmaya çalışmışsın,ondan. Sökseydin,kasanın yan kapağını kestirmen gerekmiyecekti.:)
GPU diyot ve hotspot değerleri e.kartına ait. Onlar eski durumuna göre daha düşük.
İşlemci de düşmüş.

Bi de boşta iken değerlere pek takılma. Oyunda iken işlemci sıcaklığına bak.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Anladım. Anakartı sökmeden soğutucuyu takmaya çalışmışsın,ondan. Sökseydin,kasanın yan kapağını kestirmen gerekmiyecekti.:)
GPU diyot ve hotspot değerleri e.kartına ait. Onlar eski durumuna göre daha düşük.
İşlemci de düşmüş.

Bi de boşta iken değerlere pek takılma. Oyunda iken işlemci sıcaklığına bak.
Bu kasa çok eski. Yan panelde delik yok, sıfıra sıfır resmen. Denedim ama olmadı. Kestirdim mecburen. Anakartta rgb için soket bile yok. Ses yapmasın derken elimizdeki cpu fan soketinden olduk. Eskiyi takıyorum onu da çalıştırmıyor. Anakart asus se pq2.

Olan oldu artık :) İzmir sıcaklari da etkilemiştir biraz.

AcmszKurt

Asistan
Reaksiyon puanı
24
bütçen çok yoksa snowman x4 tavsiye ederim çünkü (bildiğim kadarıyla ) 6 bakır borulu soğutucu alsan bile 3 boru temas etcek

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu kasa çok eski. Yan panelde delik yok, sıfıra sıfır resmen. Denedim ama olmadı. Kestirdim mecburen. Anakartta rgb için soket bile yok. Ses yapmasın derken elimizdeki cpu fan soketinden olduk. Eskiyi takıyorum onu da çalıştırmıyor. Anakart asus se pq2.

Olan oldu artık :) İzmir sıcaklari da etkilemiştir biraz.
Yanıyo,İzmir.Haklısın.:)