Soru Soğuk havada telefon kapanması

Bu konuyu okuyanlar

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
521
Arkadaşlar merhaba,

İstanbul Büyükçekmece'de oturuyorum. Sabah 6.20'de minibüs beklemek için dışarıya çıktım. Fakat inanılmaz bir tipi ve soğuk vardı.

Aynı zamanda da telefonum sürekli bakmak zorundaydım çünkü çalıştığım yerdeki aptallar işin tatil olup olmayacağını bir gün önceden değilde işin olduğu gün söylüyor.

Neyse 30 dakika falan minibüs bekledikten sonra telefona bakayım dedim. Telefonu elime aldım, %69'du. Whatsapp'a gireyim de durum güncellemesi var mı diye bir bakayım derken telefon kapandı ve açılmadı.

10 dakika daha bekledikten sonra zaten eve döndüm ve telefonu şarja taktım sıkıntı yok.

Ama inanılmaz mağdur oldum. Bunun bir çözümü var mı ? Yoksa doğal bir şey mi ?

Bu arada telefonum 6S

Alfred Adler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Apple destek sitesinde şöyle bir açıklama var. Geçenlerde de Twitter üzerinde gündem olmuştu Apple telefonların soğuktan kapanması muhabbeti. Sanırım sıcaklığı yükseltmekten başka çare yok. Başka çare bilen varsa beni de aydınlatabilir.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
521

Apple destek sitesinde şöyle bir açıklama var. Geçenlerde de Twitter üzerinde gündem olmuştu Apple telefonların soğuktan kapanması muhabbeti. Sanırım sıcaklığı yükseltmekten başka çare yok. Başka çare bilen varsa beni de aydınlatabilir.

Sabah ayazında -4 derecede nereme ne yapıp ta ısıtsam telefoncuğumu acabası :D

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Arkadaşlar merhaba,

İstanbul Büyükçekmece'de oturuyorum. Sabah 6.20'de minibüs beklemek için dışarıya çıktım. Fakat inanılmaz bir tipi ve soğuk vardı.

Aynı zamanda da telefonum sürekli bakmak zorundaydım çünkü çalıştığım yerdeki aptallar işin tatil olup olmayacağını bir gün önceden değilde işin olduğu gün söylüyor.

Neyse 30 dakika falan minibüs bekledikten sonra telefona bakayım dedim. Telefonu elime aldım, %69'du. Whatsapp'a gireyim de durum güncellemesi var mı diye bir bakayım derken telefon kapandı ve açılmadı.

10 dakika daha bekledikten sonra zaten eve döndüm ve telefonu şarja taktım sıkıntı yok.

Ama inanılmaz mağdur oldum. Bunun bir çözümü var mı ? Yoksa doğal bir şey mi ?

Bu arada telefonum 6S
Apple destek ile görüşüp şikayetini belirt derim.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
521
Apple destek ile görüşüp şikayetini belirt derim.

"
iOS veya iPadOS aygıtını çalışma aralığının dışındaki çok soğuk ortamlarda kullanmanız durumunda, pil ömrü geçici olarak kısalabilir ve aygıtınızın kapanmasına neden olabilir. Aygıtınızı yeniden daha yüksek ortam sıcaklıklarında kullandığınızda pil ömrü de normale döner.

iOS veya iPadOS aygıtınız çok soğursa şarj olmayabilir veya şarj olmayı durdurabilir."

Adamlar sitesinde bunu diyor ya. Şaka gibi. Yani bulunduğun ortam mevsimsel olarak hem çok sıcak olmayacak hem çok soğuk olmayacak. Ne yazık ki 4 mevsimi de dibine kadar yaşayan bir ülkedeyiz. Kapanmaya devam o zaman :)

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,251
Hava soğutmalı komünist telefonları lazım eski lada skoda gibi telefonlar ?

Neyse şaka bir yana iş yerinin telefonuda çok soğukta led ışığı çalışmıyor çok enteresan sanırım bir çözümü yok, mesela benimde telefon yazın seyehat ederken sıcaktan kapanıyor hele hele eski 5s daha beterdi

glossofobhia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Hava soğutmalı komünist telefonları lazım eski lada skoda gibi telefonlar ?

Neyse şaka bir yana iş yerinin telefonuda çok soğukta led ışığı çalışmıyor çok enteresan sanırım bir çözümü yok, mesela benimde telefon yazın seyehat ederken sıcaktan kapanıyor hele hele eski 5s daha beterdi
Aynen benim iphone 5 vardı güneş altın da 10 dk kullanınca uyarı verip kapanıyordu :)

Reaksiyon puanı
8,024
Havalar soğuduğunda eski model telefonlarda bu durumlar yaşanıyor normal. Batarya 0 derecenin altında vermesi gereken voltajı anakarta veremiyor, doğal olarak telefon kendini kapatıyor. Ayrıca 0 derece altında batarya anormal çalıştığı için içindeki şarj bir anda düşebiliyor veya tamamen bitebiliyor.

Güncel modellerde bu sıkıntılar büyük oranda çözüldü ama 6S gibi eski cihazlarda maalesef yaşanan bir sorun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adamlar sitesinde bunu diyor ya. Şaka gibi.
Apple'ı ilgilendiren bir durum değil ki bu. Pil kimyasal bir madde ve bazı kimyasal maddeler kararlı çalışması gereken sıcaklıkların + veya - olarak sınırlarının dışına çıktığında kararsız çalışabiliyor.