Skolyoz hastasıyım. Askere alınırmıyım?

Bu konuyu okuyanlar

İbrahim YAVUZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba, başlıkta da görüldüğü üzere 11-12 yaşlarında daha önceden bir yerden düşme sonucu omuriliğimde oluşan eğrilikten dolayı Skolyoz ameliyatı oldum. Şuan 25 yaşındayım ve okul bittikten sonra askerlik şubesine başvuru yapacağım. En başta şunu söyleyeyim amacım askerden kaçmak falan değil yani bunu da söylememin sebebi birisi yersiz kelime söylemesin diye söylüyorum. Doktorum yüksekten atlamamı ve çok ağır kaldırmamı yasakladı. Arada bir dolayısıyla ağrı/sancılarım oluyor ve yere oturmakta zorlanıyorum. İnternette araştırdım 70%'i askere almazlar geri kalanı alırlar diyenler var. Sizce ne yaparlar bilginiz var mı?

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Herkese merhaba, başlıkta da görüldüğü üzere 11-12 yaşlarında daha önceden bir yerden düşme sonucu omuriliğimde oluşan eğrilikten dolayı Skolyoz ameliyatı oldum. Şuan 25 yaşındayım ve okul bittikten sonra askerlik şubesine başvuru yapacağım. En başta şunu söyleyeyim amacım askerden kaçmak falan değil yani bunu da söylememin sebebi birisi yersiz kelime söylemesin diye söylüyorum. Doktorum yüksekten atlamamı ve çok ağır kaldırmamı yasakladı. Arada bir dolayısıyla ağrı/sancılarım oluyor ve yere oturmakta zorlanıyorum. İnternette araştırdım 70%'i askere almazlar geri kalanı alırlar diyenler var. Sizce ne yaparlar bilginiz var mı?

Doktorunuzun raporlarını yanınıza alıp şubedeki doktora götürün.
Ordaki doktorun olumsuz karar vermesi durumunda neler yapabiliceğinizi araştırın.

BatuhanKoçak

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Doktor raporlarını yanında götürürsen senin için bir artı olur.Çürük vermeseler bile hava değişimi alırsın kesin.Birde tabi ki orada ki tabip askerin ( Komutan ) menfaatine kalmış.Özetlemek gerekirse tüm kozlar senin elinde ama o kozlarını doğru ve mantıklı kullanırsan istediğin her şeyi elde edersin.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Son zamanlarda çevremden gördüğüm kadarıyla çoğu arkadaşıma en ufak hastalığı sebebiyle çürük verdiler. Halbuki çocuğun ciddi sorunu yoktu ve aldı raporu. Sana tavsiyem gerekli belgeleri doktora götürmen kanıtlar niteliğinde zaten o incelemesini yapar.

SmH51

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
11/11/2016 tarihinde TSK Sağlık Yönetmeliği değişti. Artık sağlık raporlarını askeri hastaneler değil (kapatıldı) Sağlık Bakanlığına bağlı Engelli Raporu Vermeye Yetkili hastaneler tarafından veriliyor. Bu aşamada hastalığınızın Skolyoz boyutu önemlidir. Ancak anlattığınız kadarıyla günlük aktivitenizi engelleyen bir durum gözükmüyor. Yapmanız gereken; Askerlik Şubesine başvuracağınız zaman hastaneye sevkinizi isteyin. Zaten onlar otomatik olarak Aile Hekimine sevkini gerçekleştiriyorlar. Aile hekiminize rahatsızlığınızı anlattığınızda sizi hastaneye sevkinizi yapacaktır. Artık durumunuza göre rapor düzenlerler. Geçmiş olsun.