Şizofreni hastalarına polis takibi

yaşli çocuk

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Şizofreni hastalarına polis takibi

Emniyet Genel Müdürlüğü, şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.

Ekli dosyayı görüntüle 9006

ANKARA - Emniyet yetkilileri, Antalya'da Ekim ayında 3 polisin öldürülmesi olayının faili Çağrı Danışman'ın şizofren olduğunun ortaya çıkması üzerine şiddet eğilimli şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçen emniyet yetkilileri, şizofrenlerin sağlık ve adres bilgilerini alıp karakollara bildirecek.

Böylece her karakol, kendi mıntıkasında kaç şizofreni hastası bulunduğunu, bu hastaların nerede, kimlerle yaşadığını ve ne iş yaptıklarını bilecek. Ekipler, şizofren tanılı bireylerin aileleriyle de zaman zaman görüşecek.

Polis, şiddet ve cinayet eğilimli hastaların durumunu periyodik olarak takip ederek, önleyici tedbirler alacak.

Tedavi gören ya da hiç hastaneye gitmemiş şizofrenlerin kayıt altına alınmasıyla şizofrenlerin suç işlemesinin engellenmesi amaçlanıyor.

ŞİZOFRENLER ŞİDDETE YATKIN
Araştırmalar, Türkiye'de şizofrenler tarafından öldürülenlerin yüzde 69,4'ünün aile içinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'deki cinayetlerin yaklaşık yüzde 3'ü, ABD'de ise yüzde 5'i şizofrenler tarafından işleniyor.

Şizofreni tanılı bireylerin şiddet davranışı göstermeye daha yatkın olduğunu ortaya koyan araştırmalar, cinayet işleyen şizofreni tanılı bireylerin tüm cinayet vakaları içindeki yaygınlığının, şizofreninin toplumsal yaygınlığından daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kaynak

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
çok ama çok saçma bir hareket bende bir şizofreni hastasıyım ama şiddete hiçbir eğilimim yok sadece kendime zarar veriyorum o da kendimde olmadığımda kafamı duvarlara vuruyormuşum ama hiç kimseye zarar vermiyormuşum. resmen potansiyel suçlu gözüyle bakılıyor. benim gibi şizofrenler için kötü haber.

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Bizim binada da bi şizofreni hastası bulunmakta ve gayet iyi anlaşıyoruz :) Bence "devletin kendisi şizofreni olup insanlara zarar vermekte" ;) Bu ülkede her sorunu çözdüler ya, şimdide işin detayına bakacak fazladan vakitleri var sanırım.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
çok ama çok saçma bir hareket bende bir şizofreni hastasıyım ama şiddete hiçbir eğilimim yok sadece kendime zarar veriyorum o da kendimde olmadığımda kafamı duvarlara vuruyormuşum ama hiç kimseye zarar vermiyormuşum. resmen potansiyel suçlu gözüyle bakılıyor. benim gibi şizofrenler için kötü haber.

öncelikle geçmiş olsun kardeşim

tabiki bu hastalığın evreleri yada sınıfları vardır

bunlar gözönüne alınırsa eyer bence faydalı olabilecek bir uygulama

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
öncelikle geçmiş olsun kardeşim

tabiki bu hastalığın evreleri yada sınıfları vardır

bunlar gözönüne alınırsa eyer bence faydalı olabilecek bir uygulama

teşekkürler arkadaşım ama herhangi bir olayda beni almayacakları ne malum. ilaç tedavisiyle %80 atlattım ama ilacı ömür boyu kullanacağım, bıraktığım an da tekrar psikoz başlıyor. polis kontrolü ise bize yapılabilecek en büyük saygısızlık, benim elimde değil ki hasta olmak, ilaçlardan ayağa dahi kalkamıyorum, bugüne kadar kaç tane şizofreni, şizoaffektif tanıdım sadece bir tanesi suça meğilliydi. ama o da çok iyi insandı.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
teşekkürler arkadaşım ama herhangi bir olayda beni almayacakları ne malum. ilaç tedavisiyle %80 atlattım ama ilacı ömür boyu kullanacağım, bıraktığım an da tekrar psikoz başlıyor. polis kontrolü ise bize yapılabilecek en büyük saygısızlık, benim elimde değil ki hasta olmak, ilaçlardan ayağa dahi kalkamıyorum, bugüne kadar kaç tane şizofreni, şizoaffektif tanıdım sadece bir tanesi suça meğilliydi. ama o da çok iyi insandı.

bu insanlara suçlu gözüyle bakmak değil bence

bu hastalığı yaşayanları,yakınlarını ve çevrelerindekini korumak

çok ama çok yakınım 5 sene önce (dediğinz gibi dünya tatlısı ve sokakta kedi,köpek ne bulursa şefkatinden eve dolduracak bir insan) evini yaktı

tamamen ama tamamen tesadüf eseri evde eşi ve 3 çocuğu yoktu

onlara birşey olmadı ama kendisi hayatını kaybetti.

anlatmak istediğim polis onu takip etmeyecekti ama ara sıra evinin etrafında turlasa belki daha erken müdahale olabilirdi.

elbet nasipten öte yol yok ama tedbirde taktiri bozar

ayrıca rahatsızlığından dolayı seni bir olaydan dolayı alıkoymaları zaten sözkonusu olamaz

ve seninde belirttiğin gibi kimin hangi derecede rahatsızlığının bulunduğu ve daha önce çevresine bir zararı dokunmuşmu vb gibi kriterleri vardır diye düşünüyorum

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
bu insanlara suçlu gözüyle bakmak değil bence

bu hastalığı yaşayanları,yakınlarını ve çevrelerindekini korumak

çok ama çok yakınım 5 sene önce (dediğinz gibi dünya tatlısı ve sokakta kedi,köpek ne bulursa şefkatinden eve dolduracak bir insan) evini yaktı

tamamen ama tamamen tesadüf eseri evde eşi ve 3 çocuğu yoktu

onlara birşey olmadı ama kendisi hayatını kaybetti.

anlatmak istediğim polis onu takip etmeyecekti ama ara sıra evinin etrafında turlasa belki daha erken müdahale olabilirdi.

elbet nasipten öte yol yok ama tedbirde taktiri bozar

ayrıca rahatsızlığından dolayı seni bir olaydan dolayı alıkoymaları zaten sözkonusu olamaz

ve seninde belirttiğin gibi kimin hangi derecede rahatsızlığının bulunduğu ve daha önce çevresine bir zararı dokunmuşmu vb gibi kriterleri vardır diye düşünüyorum

benim demek istediğimde şu, mesela ben eğer ilaç kullanmazsam bni uzaylılar kobay olarak kullanıyor, polis dikkatini çekerim polis beni takip ediyor diyordum. ilaç kullandıktan sonra bunların olmadığını anladım ama ilaç kullanmazsam tekrar ediyor bunlar. habere bakarsan her 100 cinayetin sadece ve sadece 3 tanesi şizofreni hastalarının. haberde ayrıca " Tedavi gören ya da hiç hastaneye gitmemiş şizofrenlerin kayıt altına alınmasıyla şizofrenlerin suç işlemesinin engellenmesi amaçlanıyor." bu yazılan doğru ise bize hangi gözle bakıyorlar belli oluyor. orada büyük punto ile şizofrenler şiddete meğilli diyor.haber inşallah doğru değildir.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Tanıdığım bir abim vardı. Norveçe gitti evlendi. Ne olduysa orada oldu. Artık diğer sıkıntılar mı tetikledi bilemiyorum adamın şizofreni hastası olduğunu öğrendik.
Buradaki kardeşine beni takip ediyorlar peşimde birileri var diyordu, en sonunda dayanamayıp intihar etmiş :(

Araştırmalarım sonucu bu hastalığın çeşitli evreleri ve türleri olduğunu gördüm. Nede olsa direkt olarak beyinsel bir hastalık olduğundan tek tip bir durum olması beklenemez.
Diğer hastalıkları ayırmak istemiyorum ama beyinsel hastalıklar çok daha önemli bir konumda.
Allah aklımızı korumayı nasip eylesin herkese.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Tanıdığım bir abim vardı. Norveçe gitti evlendi. Ne olduysa orada oldu. Artık diğer sıkıntılar mı tetikledi bilemiyorum adamın şizofreni hastası olduğunu öğrendik.
Buradaki kardeşine beni takip ediyorlar peşimde birileri var diyordu, en sonunda dayanamayıp intihar etmiş :(

Araştırmalarım sonucu bu hastalığın çeşitli evreleri ve türleri olduğunu gördüm. Nede olsa direkt olarak beyinsel bir hastalık olduğundan tek tip bir durum olması beklenemez.
Diğer hastalıkları ayırmak istemiyorum ama beyinsel hastalıklar çok daha önemli bir konumda.
Allah aklımızı korumayı nasip eylesin herkese.

teşekkürler düşüncelerin için, bir şizofreni hastası olarak polis takibine girmek, bana(tüm şizofreni hastalarına) karşı çok büyük ayıp. resmen fişlenmek, şizofreni hastaları genellikle, ben hariç hastalıklarını saklıyorlar; çünkü toplumun tepkisinden çekiniyoruz. bize deli gözüyle bakıyorlar, bu insan hakları ihlalidir. ben şizofreni olmayı seçmedim ama bu ruhsal bir hastalık ama asla saldırgan olmadım. haberde diyor %3 ü şizofreni, ya geri kalan neyin nesi, bu %3 ünün kaçta kaçı gerçekten şiddete meğilli.