Sizden yardım istiyorum

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Kulak vermeniz, yazımı hızlıca okumanız, hatta sadece göz atmanız bile yeter. Çok şey yapmayacaksınız. Konsere gideceksiniz, aldığınız biletle sadece Ferhat Göçer’i ve Edip Akbayram’ı dinlemeyecek, 8 Kasım 2008 Cumartesi günü saat 21.15’den itibaren Lütfi Kırdar Kongre Salonu’nda bulunmakla Trabzon ilindeki üç çocuk yuvasının ve yetiştirme yurdundaki çocukların eksiklerinin tamamlanmasına destek olacaksınız.

Edip Akbayram ve Ferhat Göçer bu konserden ücret almayacak.

Gecenin organizatörü ve bu projenin mimarı ise Mika-Der. Minik kalplerle el ele...

Biletler Biletix’te.

Ama yine de kötüler kötüsü bir zamanda emin olmak istersiniz. Geçtiğimiz günlerde yardım konserlerinin sonuçları üzerine birkaç haber çıkmıştı. Dernekle ilgili birkaç bilgiyi dernek kurucusu Nesrin Ercan’ın ağzından aktarmak istiyorum. Emin olun ve orada olun diye...

“Derneğimizin amacı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarında yaşayan çocuklarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek ve eğitim desteği vererek, spor ve müzikle buluşturarak, onları geleceğe daha donanımlı, ayakları yere daha güçlü basan, özgüven sahibi birer birey olarak taşımak. Yalnız olmadıklarını, kocaman aileleri olduğunu anlatmak. Ülke genelinde bu yuvalarda 9 bin çocuk yaşıyor... 0 ila 18 yaş kız ve erkek çocuklar.

Şimdiye kadar Kocaeli’nde Yahya Kaptan Çocuk Yuvası, Saray Çocuk Yuvası, Gazanfer Bilge Çocuk Yuvası - Sivas 80. Yıl Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu - Sakarya Dost Çocuk Yuvası, Arifiye Çocuk Yuvası, Erkek Yetiştirme Yurdu, Murat Soğancıoğlu Kız Yetiştirme Yurdu - Mardin Musa Cihaner Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu - Şanlıurfa Çocuk Yuvası ve Yetiştirme Yurdu’nu ele aldık.

Yapmak istediğimiz, daha çok devletin yetişmekte zorlandığı noktalarda fayda sağlamak. Çocuklar gayet güzel ısınıyor, karınları doyuyor ve giyiniyorlar, buralarda sorun yok. Ama biz daha çok onların ruhlarını beslemeye gayret ediyoruz.

Bilgisayar laboratuvarları kurmak, eğitici öğretici oyuncaklar, dış mekânlarda enerjilerini doğru boşaltabilecekleri oyun parkları ile dünya ve Türk klasiklerinden oluşan kütüphaneler kurmak, müzik aletleri ile tanıştırmak, hayranlıkla izledikleri sanatçılarla buluşturabilmek, yaşadıkları mekânları daha yaşanılır kılmak...

Yapılabilecek en büyük yardım o çocuklara yalnız olmadıklarını anlatabilmek, hissettirebilmek. Elbette herkes maddi katkıda bulunamayabilir ama derneğe üye olduktan sonra bizimle o şehirlere gelebilir, çocuklarla mektuplaşabilir, bilgi birikimlerini paylaşabilirler. Ablalık, ağabeylik edebilirler.

Dernek olarak yolun daha çok başındayız. Biraz yol katettikten sonra bir hedefimiz de cinsel istismar veya şiddet dışında, sadece ekonomik yetersizlikten dolayı yuvaya bırakılmış çocukların ebeveynlerine istihdam yaratmak, böylece çocukların aileleriyle yeniden kavuşmasını sağlamak. Ayrıca bildiğim kadarı ile SHÇEK pek çok aileye destek sağlayarak çocukları ile beraber olma şansı yaratıyor. Tabii dileğimiz bütün çocukların kendi

ailesi içinde gelişmesi ve mutlu olması... Aile her çocuğun hakkıdır...”

İclal AYDIN