Sizce Yerli Otomobil Fabrikamız Nereye Kurulmalı ?

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Türkiye'nin ilk yerli otomobil projesinde çalışmalara hız verildi. Bu dev proje için Şehirlerin Ticaret Odası Başkanları adeta bir birleriyle yarışır halde. İlk olarak Bursa Yenişehir teklif verirken , Kocaeli , Sakarya , Eskişehir, Konya ,Aksaray, Erzurum, Kütahya ,Mardin ve Diyarbakır tekliflerini sunan şehirler arasında yer aldı.
348427.jpg

Peki sizce şimdiden 11 bin den fazla sipariş alan bu otomobiller için inşa edilecek fabrika nereye kurulmalı ?

Osman6134

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bence denize kıyısı olan bir şehrimize kurulması daha iyi olacaktır. Deniz taşımacılığı bakımından. Denize kıyısı olmayan şehirlere kurulması durumunda maliyet daha da artar gibime geliyor. Onun için Bursa , Kocaeli en olmadı Sakarya iyidir.

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Deniz kıyısı +1 diyorum. İthalat ve ihracat için deniz kenarı daha kolay bir ulaşım olacaktır. Dünyaya açılalım yav :)

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Kocaeli'de ki sanayiyi biliyoruz. Ayrıca Sakarya'da da Toyata'nın fabrikası var. Bu fabrikanın kurulacağı yerde müthiş bir istihdam sağlanacak , o şehrin ekonomisini tamamen değiştirecek. Bu yüzden farklı bir yere kurulursa sürpriz olmaz.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,437
Deniz kıyısı yerlerde kurulmalı kesinlikle.

Son düzenleyen moderatör:

sinan sevimli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar küçük bir işletme kurulmuyor büyük bir pazara büyük bit yatırım ile giriliyor nakliye yi hiç düşünmeyin o işin en kolay ve en ucuz tarafı
yerli otomobilde asıl amaç ülke ve şehir kalkınması ise ismi geçen şehirlerden kütahya diyarbakır ve mardin bana daha mantıklı geliyor zaten dier illerimizde bu sektörde çalışan fabrikalar mevcut rahmetli erbakanın dediği gibi ağır sanayiyi türkiyenin her iline taşımalıyız o yüzden de bence kütahya diyarbakır arasında seçim yapılmalı.

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Tek bir tesis, yerine bir çok tesis kurulabilir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yerli otomobil fabrikası Sakarya'ya kurulacak diye birşeyler duydum ben.
--- Gönderi Güncellendi ---
arkadaşlar küçük bir işletme kurulmuyor büyük bir pazara büyük bit yatırım ile giriliyor nakliye yi hiç düşünmeyin o işin en kolay ve en ucuz tarafı
yerli otomobilde asıl amaç ülke ve şehir kalkınması ise ismi geçen şehirlerden kütahya diyarbakır ve mardin bana daha mantıklı geliyor zaten dier illerimizde bu sektörde çalışan fabrikalar mevcut rahmetli erbakanın dediği gibi ağır sanayiyi türkiyenin her iline taşımalıyız oyüzden de bence kütahya diyarbakır arasında seçim yapılmalı

iyi günler
Kesinlikle Kütahya olmalı kesinlikle. Güralların burnu sürtülmeli iş sahası açılmalı.

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104

Kesinlikle Kütahya olmalı kesinlikle. Güralların burnu sürtülmeli iş sahası açılmalı.
6 ocak 2016 ' da çıkmış bir habere göre Sakarya Karasu'da ama bu konu tekrar açıldı. Tam netlik kazanmadı.

Ayrıca Kütahya'nın sahip olduğu bir çok porselen fabrikası var. Henüz sanayileşmemiş bir yere kurmak daha mantıklı olmayacak mıdır ?

M

Murat Burç

SDN Okuru
6 ocak 2016 ' da çıkmış bir habere göre Sakarya Karasu'da ama bu konu tekrar açıldı. Tam netlik kazanmadı.

Ayrıca Kütahya'nın sahip olduğu bir çok porselen fabrikası var. Henüz sanayileşmemiş bir yere kurmak daha mantıklı olmayacak mıdır ?
Sorun güralların tek el olması. Maaşlar düşük. Rakip gelirse çok iyi olur.
Mesela örnek vereyım VIG metal diye bir fabrika var. Adam maaş yükseltecek. Güralların grubu dur bi diyor. Niye? Maaş yükseltirse gürallardan çıkış başlar. Yeni iş sahaları açılmalı rekabet arıtmalı. Ayrıca Kütahya öyle canlı bir yer değil. Bakmayın gürallar olduğuna fasa fiso
Gelmesini Halk için istiyorum.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Anadolu şehri olmalı. Birazda göç olayları istihdam kalkınma yönlerinden bakmalı. İstanbul çevresine doluştukça doluştu ülke Bu ülkenin diğer şehirleride var ordada insanlar var. Türkiye tüm illeriyle kalkınmalı bir kaç şehir üstünden değil.

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
cadillac fabrikasında yapın gitsin cadillac değil mi sonuçta çakma yerli...;)

Reaksiyon puanı
16,118
ne cadillağı? cadillac mı kaldı? artık cadillaclığı yok onun...

Sx105rRomules

Profesör
Reaksiyon puanı
177
bence aksaray olmalı , Sebebi Mercedes Benz ana fabrikası türkiyedeki en büyük fabrika aksarayda ,

Ne alaka diceksiniz ?

Bilgi birikim parça sorunsalı , Bilgi alışverişi , Mühendislerin Toplanmış halde bulunması derken diğer bi faktör de başkente yakın olması , bence aksaray olmalı

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
bence aksaray olmalı , Sebebi Mercedes Benz ana fabrikası türkiyedeki en büyük fabrika aksarayda ,

Ne alaka diceksiniz ?

Bilgi birikim parça sorunsalı , Bilgi alışverişi , Mühendislerin Toplanmış halde bulunması derken diğer bi faktör de başkente yakın olması , bence aksaray olmalı
Eğer bir sorun çıkarsa bunun kendimizin üstesinden gelmesi gerekmez mi? En azından ben öyle görmek isterdim.

Transistor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,085
Aklımda soru bir soru var; yerli arabamızın neden markası ve renk seçenekleri yok ve üstünde desenler var?

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
Aklımda soru bir soru var; yerli arabamızın neden markası ve renk seçenekleri yok ve üstünde desenler var?
kamuflaj deseni model anlaşılmasın diye kullanılıyor cadillac prototip aşamasındayken kalan modeli vermiş... eski ve masraflı model tutmamış modeli...

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Kocaeli veya Sakarya olmalı. Çünkü otomotiv sanayinin önde firmaları fabrikalarını ağırlıklı olarak buralara kurmuşlar. Sadece otomobil değil lastik yedek parça fabrikaları da buralarda. Ayrıca bilindik firmalara fason üretim yapan bir çok sanayi kuruluşu da bu fabrikaların yakınlarında kurulmuş. Hal böyle olunca maliyetler hayli azalacak. Kocaeli ve Sakarya nın bir diğer avantajı da otomotiv üretiminde tecrübeli iş gücü.
Umarım adımlar hızlıca atılır ve üretime geçilir. Çok gerilerde kaldığımız bu yarışta vakit kaybedecek durumumuz yok.

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Bir çok il ve ilçe kendi memleketlerine kurulmasını istiyor. Fakat benim düşünceme göre sanayisi olmayan ve devamlı göç veren il veyahutta ilçeye kurulması yönündedir. Bu konuda devlet büyüklerimiz ve siz arkadaşlarımız ne düşünür? İnşallah bu yerli otomobili başarıyla çıkartırız. Sabırsızlıkla bekliyorum. İsmi ne olacak marka belli mi?

Reaksiyon puanı
16,118
hala işin boyutunu anlamadın? çok para var bu işte araba çıkacak kaliteli ve güvenli olması gerek ama.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Bence en uygun yer Sivas.1.si benim memleketim :D 2.si Sivas'a dev mega bir fabrika süper olur. Discovery Channel'da idi sanirim. Mega fabrikalar diye bir program var.Orada gösterilen fabrikalar gibi bir şey çok iyi olur. Hemde doğu bölgesinin yavaş yavaş kalkınmasına Sivas'tan başlamak en mantıklısı gibi :)