Soru Sizce ne olacak bu ekonominin hali?

Reaksiyon puanı
43
Döviz kurları her gün yükseliyor maaşlara yapılan zamlar böylelikle bir işe yaramamış oluyor sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz.

1 dolar = 16.3 TL

1 euro = 18.4TL

Martin Archimbaud

Profesör
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,913
Ekonomi gittikçe çöküyor. Umarım şuanki saçma ekonomi politikasından vazgeçerler.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yakın dönemde hiç vazgeçecek gibi durmuyorlar bu saçma ekonomi modelinden.
Asgari ücrete verdikleri zam ise şu geçtiğimiz 3 aydaki enflasyonu ancak karşılar. Peki ya yılbaşından sonraki yeni gelecek zamlar ne olacak. Daha zam elimize geçmeden eridi bitti gitti.
Yani döviz kurlarına baktıkça psikolojim bozulmaya başladı. Bakmayayım diyorum ama internette artık nereye hangi siteye girsem illa ki ekonomi ,döviz kuru, enflasyon konuşuluyor. Çok değil bunca yaşıma kadar doların ne olduğunu enflasyon nedir deseniz bilmezdim. Ama sağolsunlar dakika başı dolara bakmaktan artık ekonomist gibi olduk.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Ben pek bir şey düşünmüyorum. Zaten düşünüp de buraya yazınca düzelmeyecek ki. Yine her şey pahalı ve zamlı olacak, yine bir şeyi satın almak zor olacak. Kimsenin de bunları okuyup umursayacağı yok.
Hep bunları konuşmayız ve düzelir inşallah. Ama bazı ekonomiyi anlamayan ülkenin başındakiler yüzünden imkansız gibi bir şey.
Asgari ücrete gelen zam büyük gibi gelebilir ama değil. Hemen zaten yine hiç bir işe yaramıyor.
Ne olacak? Eğer böyle devam ederse mağazalar ve benzeri falan bir şey satamadığından iflas edebilir. Sonra da işsizlik artar. O zaman komple batarız ve biteriz. Yine olan çalışana işçiye olacak. Bu saçma ekonomi anlayışı yüzünden.
Dolar 16,83 olmuş

Son düzenleme:

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,097
Döviz kurları her gün yükseliyor maaşlara yapılan zamlar böylelikle bir işe yaramamış oluyor sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz.

1 dolar = 16.3 TL

1 euro = 18.4TL
Kur iyice artacak ve faiz düşürülecek bu ihtimal %99
%1 lik ihtimal şuan olan politkadan vazgecerlerse diye
Mevcut politikaya göre doğru ilerliyorlar kuru yükseltmeyi faizi düşürmeyi başardılar
Tabii bu politikayı uyguluyor olmaları halka iyi gelecek veya başarılı olacak diye birşey yok
Sonuç ne olursa olsun bu politika halka acı cektirecek bir süreç içeriyor

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,097
16K olan sistem 30K olmuş şaka gibi hadi ithalatı azaltmak istiyon yerli ürün cikartta onu alabilelim ama yok ithalat azalsın halk ezilsin refah içinde yasayamasin aylık 250 dolar kazanalım kirasiydi oyuydu buyuydu derken para kalmasın
Biz kimiz biz neyiz bizim ne haddimize okuldan/işten gelince kafa dagitabilelim biz kimiz ne haddimize

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
16K olan sistem 30K olmuş şaka gibi hadi ithalatı azaltmak istiyon yerli ürün cikartta onu alabilelim ama yok ithalat azalsın halk ezilsin refah içinde yasayamasin aylık 250 dolar kazanalım kirasiydi oyuydu buyuydu derken para kalmasın
Biz kimiz biz neyiz bizim ne haddimize okuldan/işten gelince kafa dagitabilelim biz kimiz ne haddimize
Bu sene bu kadar arttıysa seneye 100K olursa şaşmamak lazım. Daha 2016 yılında falan rahatça alıyorduk bir teknolojik şeyleri falan. Şimdiye göre uygundu fiyatlar yani. Ne çabuk TL eriyip de dolar yükseldi ve her şey bu kadar çok pahalılaştı?! Biz köle gibi çalışacağız ama hiç istediğimizi alamayacağız. Hiç eğlenemeyeceğiz oyun oynarken veya arkadaşlarla birlikte oyun oynarken.

Aakons

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
108
Üzülüyorum halimize
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fas bikr bizi geçmiş

Kuveyt Dinarını söylemiyorum bile ps vçta en ucuz 1,5K ya 500 TL lik vihaz

Geçn sene 300$ (o zamana göre) şimdikş 200$ fln tahminş söylüyorum neredeyse hiç bir fark yok

Ps3 bile hayal olmasını devletin sağlam değilmesi lzm

Martin Archimbaud

Profesör
Katkıda Bulunan
Reaksiyon puanı
3,913
Anlık olarak elinde mızrak arkasında yaprakla gezen yukardan geçen uçağa mızrak atan adamların para birimi 4,69 TL.
1639768620759.png

Aakons

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
108
Elimdeki cihaz redmi 5 2.eli 900₺

Anlık olarak elinde mızrak arkasında yaprakla gezen yukardan geçen uçağa mızrak atan adamların para birimi 4,69 TL.
Ekli dosyayı görüntüle 166113
Faskarın parasına ne demeli ?

Ülkeyi Allah ve din değil üretim eğitim ve sağlık kurtarır.

Kısacası Modern Dünyanın fakirleriyix

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
vallaha bunaldık yeter eridim bittim daha 16 yaşında kendime şuan bitcoin makineleri mining vs yaparak pasif gelir elde edip 20 li yaşlarda bu ülkeden gitmeye çalışıyorum şu ülkeden çıkayım sınır dışı olayım ailemi kurtarıcam böyle lanet bi yönetim olurmu arkadaşlar adamların eğitimi yok adamın dünyadan haberi yok ya oyun oynamak en büyük hobilerimden biri bir oyun 400 500 1000 lira olurmu allah aşkına ya şu sisteme kurban gidip geleceğimi eritmek istemiyorum

kalçasında yaprak elinde mızrak olan adamlar kabile hayatı yaşıyor parası bizden değerli bizaden daha iyi yaşam sürüyorlar

Aakons

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
108
Pc ye oyun almak hayal artık ya ps3 almayı düşünüyorum

Adamların taksileri çalışmıyor sürülmüş ülkenin eko su bşzden iyi ya

Eğitim-Üretim-Sağlık yerine Yol-Din-Asker diyorlar öncelikli olarak

Alım gücü berbat

Mat hocasıyla ekonomi konuşanlar var

KaanStinson

Asistan
Reaksiyon puanı
191
artık sallamıyorum bile keyif kaçırmaya gerek yok. Elbet düşer 20 den sonrası sıkıntı...

300 de sıkıntı yok ama 320 de titremeye başlıyor misali :DD