Sizce İslamda akraba evliliği (kuzen) neden yasaklanmadı?

Bu konuyu okuyanlar

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Allah razı olsun dostum. Namaz sırasında zaten hepsi kıbleye doğru ama oturuşta sıkıntı yaşıyorum en son cümleden de cevabımı aldım. Çok teşekkür ederim.
Amin hepimizden İnşallah yardımcı olabildiysem ne mutlu:)

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
En basitinden akraba evliliğine sahip bir çocukta genler çarpıştığı için böbreğinde bakır çıkar (bazen)

Wilson hastalığı sanırım.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet genetik hastalık riski daha da artıyor.Bu yüzden Allah onlarla evlenin dememiş ama izin vermiş.
Evet genetik hastalık riski daha da artıyor.Bu yüzden Allah onlarla evlenin dememiş ama izin vermiş.

Kuzenler helal ve peygamberin sünneti bu yüzden yaygınlığı var. Bunun önüne geçmek gerek.

Son düzenleme:

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
Wilson hastalığı sanırım.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Kuzenler helal ve peygamberin sünneti bu yüzden yaygınlığı var. Bunun önüne geçmek gerek.
Kuzenlerde yenge-enişte faktörüde olduğu için olabilir.

Reaksiyon puanı
10,325
Reis bacaklar kalın. Zaten bağdaş kurup oturamam bile uyuşur hemen karıncalanır. Çok esnek birisi değilim
Kıymetli kardeşim, namazda otururken sağ ayağı dik tutmak -erkek için- sünnettir. Eğer tutamıyorsan dilediğin gibi oturman namazına bir halel getirmez. Bu işler biraz da çocukken alışılan şeyler, biz Türkler maalesef bazı şeyleri çocukken değil, yumurta kapıya dayanınca öğrenmeye başlıyoruz. Yanlış anlama bunun senin için demiyorum, genel bir tespittir bu.

Hani derler ya ağaç yaş iken eğilir, o hesap. Ağaç büyüdükçe dalları eğilmiyor artık. :) Lakin, siz yapamadığınızı en kolayınıza gelen şekliyle yapın. Sonuçta size acı verecek bir şekilde namazın bir hayrı da olmaz çünkü.

Özel not: Bu tür dini konularda bir mevzu olduğunda, sorulduğunda beni işaretler, haber verirseniz sevinirim. Çünkü bu benim mesleğim. Kimsenin yanlış bilgilendirilmesini istemem.

Sevgili @epsilon06 hoca olduğumu bilir aslında da aklına gelmemiş sanırım! :)

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Kıymetli kardeşim, namazda otururken sağ ayağı dik tutmak -erkek için- sünnettir. Eğer tutamıyorsan dilediğin gibi oturman namazına bir halel getirmez. Bu işler biraz da çocukken alışılan şeyler, biz Türkler maalesef bazı şeyleri çocukken değil, yumurta kapıya dayanınca öğrenmeye başlıyoruz. Yanlış anlama bunun senin için demiyorum, genel bir tespittir bu.

Hani derler ya ağaç yaş iken eğilir, o hesap. Ağaç büyüdükçe dalları eğilmiyor artık. :) Lakin, siz yapamadığınızı en kolayınıza gelen şekliyle yapın. Sonuçta size acı verecek bir şekilde namazın bir hayrı da olmaz çünkü.

Özel not: Bu tür dini konularda bir mevzu olduğunda, sorulduğunda beni işaretler, haber verirseniz sevinirim. Çünkü bu benim mesleğim. Kimsenin yanlış bilgilendirilmesini istemem.

Aklıma gelmedi abi gerçekten aslında konu kapanır diye ana mesajdan sapmayalım diye çok fazla yazmak istememiştim seni etiketlemeyi unutmuşum bir daha öyle yaparım:)

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517

Ahanda aradığım kişiyi buldum. Reis neredesin sen ya 2 haftadır bilgi sahibi birisini arıyorum