Soru Sizce hata mı yaptım yoksa yerinde bir karar mı?

Bu konuyu okuyanlar

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Merhaba arkadaşlar,
12. nesil i5'li Huawei D16 diye niyetlendim ve Vatan'a almaya gittim, ama OLED ekranlı, 2k çözünürlüklü şu bilgisayarı alıp çıktım. Arada 7500 TL fark var... Sizce iyi mi yaptım kötü mü?

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Aldığınız modeli biraz inceledim fakat ekran dışında cihazın farkı yok ve aradaki 7500TL ilk fark çok daha fahiş olmuş.

Aradaki 7500TL lik fark ile klavye, fare alır yanına bir monitör ekleyebilirdiniz. Profesyonel amaçlı bir laptop yerine RTX grafik kartlı laptop tercih edilebilir yada i7 işlemcili modelini alabilirdiniz.

Son düzenleme:

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Evet, farkındayım. Sadece ekranı için verdim 7500 TL'yi aslında. Kendimi öyle ikna ediyorum. Şimdi bu standartlarda OLED ekran alsam 10 binlerce lira...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada, ekran neden önemli diye sorarsanız, göz sağlığı için. O konuda hakkını vereyim gerçekten. Mağazada neredeyse yan yana 10 modelle kıyasladım, o kadar fark var ki ekranda...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Aradaki farka cok iyi monitor alinirdi hocam biraz bayiye gitmenin gazina gelmissiniz. Goz sagligi icin OLED sart diye bir sey yok. Panelin mavi isigi ne kadar filtreleyebildigine bagli. Iyi bir IPS panel de bunu yapabilir zaten. Kaldi ki profesyonel amacli kullanilan monitorlerin pek cogu IPS panelli hali hazirda.

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Aradaki farka cok iyi monitor alinirdi hocam biraz bayiye gitmenin gazina gelmissiniz. Goz sagligi icin OLED sart diye bir sey yok. Panelin mavi isigi ne kadar filtreleyebildigine bagli. Iyi bir IPS panel de bunu yapabilir zaten. Kaldi ki profesyonel amacli kullanilan monitorlerin pek cogu IPS panelli hali hazirda.

Çok haklısınız ama o an OLED'in büyüsüne kapıldım doğrusu. Ben de şu an pişman oldum gibi ama iş işten geçti...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Çok haklısınız ama o an OLED'in büyüsüne kapıldım doğrusu. Ben de şu an pişman oldum gibi ama iş işten geçti...

Aldiginiz cihazi yan yana koydugunuzda diger cihazlardan ekran olarak bariz ustun olmasi normal. Cunku siz o cihazin sadece ekranina 7500 - 10000 TL civari bir para veriyorsunuz aslinda. Ancak diger cihazlar ya ekran yerine donanim ya da fiyat olarak daha iyi oldugu icin ekran tarafinda dezavantaj yasamalari normal. Huawei'nin yanina alacaginiz soyle bir monitor fena olurdu mesela. USB-C uzerinden sarj etme ve goruntu aktarma ozellikleri de var. Bilgisayari tek kablo ile hem sarj eder hem goruntu aktarabilirdiniz. Bu sayede monitor uzerindeki USB portlari da kullanilabiliyor ayrica. Ben MacBook ile bu sekilde kullaniyorum. Ben sizin yerinizde olsam Vatan ile bir tekrar gorusurum iade edebiliyorsam ederdim.

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Aldiginiz cihazi yan yana koydugunuzda diger cihazlardan ekran olarak bariz ustun olmasi normal. Cunku siz o cihazin sadece ekranina 7500 - 10000 TL civari bir para veriyorsunuz aslinda. Ancak diger cihazlar ya ekran yerine donanim ya da fiyat olarak daha iyi oldugu icin ekran tarafinda dezavantaj yasamalari normal. Huawei'nin yanina alacaginiz soyle bir monitor fena olurdu mesela. USB-C uzerinden sarj etme ve goruntu aktarma ozellikleri de var. Bilgisayari tek kablo ile hem sarj eder hem goruntu aktarabilirdiniz. Bu sayede monitor uzerindeki USB portlari da kullanilabiliyor ayrica. Ben MacBook ile bu sekilde kullaniyorum. Ben sizin yerinizde olsam Vatan ile bir tekrar gorusurum iade edebiliyorsam ederdim.
Ne diyeyim ki... Ani karar vermenin sonucu... Bu da bana ders olsun. Artık bir şekilde kendimi avutup kullanmaya devam edeeveğim. Dediğiniz şekilde yapsam çok daha mantıklı olurmuş.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Paranıza yazık etmişiniz bence. Woow denilecek bir cihaz yok ortada.

23.500 TL para veriyorsun Ryzen 5600H ve sıradan bir sistem alıyorsun sadece... ( Satıcı kendi ürününü biraz sana aldırmış gibi gazlayarak. )

15 gün içerisinde iade hakkın flan yok mu acaba...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Ne diyeyim ki... Ani karar vermenin sonucu... Bu da bana ders olsun. Artık bir şekilde kendimi avutup kullanmaya devam edeeveğim. Dediğiniz şekilde yapsam çok daha mantıklı olurmuş.

Cok da karalar baglamayin hocam neticede iyi ekranli bir cihaz istiyordunuz. Hayirli olsun gule gule kullanin.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Merhaba arkadaşlar,
12. nesil i5'li Huawei D16 diye niyetlendim ve Vatan'a almaya gittim, ama OLED ekranlı, 2k çözünürlüklü şu bilgisayarı alıp çıktım. Arada 7500 TL fark var... Sizce iyi mi yaptım kötü mü?

Maalesef kazıklanmışsınız. R5 5600H gibi bir SoC'u olan cihaza asla o para verilmez. O paralara i5 12500H, i7 12700H, Ryzen 7 6800H'li cihazlar mevcut. Hatta RTX 3050 ve RTX 3050 Ti var o cihazlarda. :( Hayırlı olsun bu arada.

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Paranıza yazık etmişiniz bence. Woow denilecek bir cihaz yok ortada.

23.500 TL para veriyorsun Ryzen 5600H ve sıradan bir sistem alıyorsun sadece... ( Satıcı kendi ürününü biraz sana aldırmış gibi gazlayarak. )

15 gün içerisinde iade hakkın flan yok mu acaba...
Satıcı elbette aldırmak ister tabii ama benim özgür kararım sonuçta :)

Cok da karalar baglamayin hocam neticede iyi ekranli bir cihaz istiyordunuz. Hayirli olsun gule gule kullanin.
Ekranı beklediğimden daha da iyi çıktı. 2 saattir kullanıyorum ve bu bakımdan pişman değilim. Ama performans konusunda evet, çok da performanslı değil doğrusu.

Maalesef kazıklanmışsınız. R5 5600H gibi bir SoC'u olan cihaza asla o para verilmez. O paralara i5 12500H, i7 12700H, Ryzen 7 6800H'li cihazlar mevcut. Hatta RTX 3050 ve RTX 3050 Ti var o cihazlarda. :( Hayırlı olsun bu arada.
Kazıklanmak demeyelim de, göz sağlığı için gereğinden fazla para vermek diyelim... Teşekkürler.

DarkKnight.

Asistan
Reaksiyon puanı
150
23 bin liraya windows almanız çok yazık olmuş gerçekten 2-3 bin daha koyup çok daha hızlı çok daha iyi ekranlı ayrıca apple olan m2 air alırdınız

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Pişmansanız neden cihazı iade edip D16 modeline yönelmiyorsunuz ?

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
İade hakkım yok sanırım:
"Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart takılması, wifi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantların çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde iade kabul edilmemektedir."

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
İade hakkım yok sanırım:
"Satın alınan elektronik ürünlerde; sim kart takılması, wifi ile network bağlantı kurulması, kurulum yapılması, sarf malzemesinin kullanılmış olması, koruyucu bantların çıkarılmış olması, aktivasyon yapılması ve kullanıcı yaratılması halinde iade kabul edilmemektedir."
2 ay önce arkadaşım Vatandan sıfır aldığı telefonu satın aldıktan 5 gün sonra iade etti. Bu süreç boyunca orada yazan tüm maddeleri yerine getirdi.

Eviniz İstanbul'da ve Topkapı Vatan mağazasına yakınsa yönetim, call center ve müşteri hizmetleri binası orada. Aynı zamanda tüketici hakkı olarak gün ve saat sınırınız var.

Alacağınız iade ve kafanızdaki D16 modeline yönelmeniz takdirde daha iyi bilgisiyar deneyiminin yanı sıra(ekran hariç) alacğınız harici bileşenler ile bütçenizi daha sağlıklı kullanmış olur, bir çok işinizi'de görmüş olursunuz.

Alanur Erdemir

Admin
SDN
Reaksiyon puanı
9,441
Merhaba arkadaşlar,

O paraya biraz sıradanmı olmuş sanki:(

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Ben olsam iade ederdim. Sonuçta butür ürünler uzun yıllar kullanılıyor. Almışken iyisini almak gerek.
Yarın deneyeceğim. Araştırıyorum iade konusunu ama zor gibi... Sonuçta aktivasyonunu yaptım, koruyucu bantı kestim vs. Sanmıyorum iade alacaklarını. İstanbul'da değilim bu arada, bir taşra şehrindeyim şu anda...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Duramadım, telefon açtım mağazaya. Samimiyet kurduğum satış görevlisine sordum, mağazadan alındığı ve açılıp kurulumu yapıldığı için ancak firmaya göndeririz ama onlardan da red gelir. Hakem heyetine başvurabilirsiniz ama o da uzun sürer dedi. Yine de yarın yüz yüze görüşmeye gideceğim. Pek bir şey değişeceğini sanmıyorum ama...

Son düzenleme:

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşlar merhaba tekrar,
Bugün görüştüm iade için. Haklı olarak almadılar tabii. Kendimi onların yerine koydum, böylesi "Hoşuma gitmedi." gibi bir nedenle, hiçbir sorun yokken iade etmek hoş olmaz doğrusu. O yüzden bir şey de diyemedim.

Ama 2 gündür bilgisayarı kullanıyorum. İnanın ekran o kadar güzel ve akıcı ki... 120 Hz'e de ayarladım. Adeta yağ gibi kayıyor. Aşık oldum desem yeridir. İade almadıklarına sevindim neredeyse. Bu ekranı herkesin kullanmasını tavsiye ederim. Emin olun kullanmış ve alışmış olsaydınız böyle demezdiniz. Başka ekranlara nasıl bakacağım artık, o beni düşündürüyor.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Bugün görüştüm iade için. Haklı olarak almadılar tabii. Kendimi onların yerine koydum, böylesi "Hoşuma gitmedi." gibi bir nedenle, hiçbir sorun yokken iade etmek hoş olmaz doğrusu. O yüzden bir şey de diyemedim.

Ama 2 gündür bilgisayarı kullanıyorum. İnanın ekran o kadar güzel ve akıcı ki... 120 Hz'e de ayarladım. Adeta yağ gibi kayıyor. Aşık oldum desem yeridir. İade almadıklarına sevindim neredeyse. Bu ekranı herkesin kullanmasını tavsiye ederim. Emin olun kullanmış ve alışmış olsaydınız böyle demezdiniz. Başka ekranlara nasıl bakacağım artık, o beni düşündürüyor.
Artık aldınız güle güle kullanın. D16 da kalsaydınız daha iyi olurdu gibi.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921

LG 32LA620S-ZA televizyonda Lenovo IdeaCentre Q180 PC'yi yıllarca kullanmış biri olarak, evet, canlı renklerde LED ekranda renkler canlı oluyor. Hatta Office'i edinin mi ne uygulaması vardı Windows 10'da. Office'in turuncusu canlıdayken göz acıtıyordu. LCD'de bu kadar canlı olması mümkün değil. Bu arada AMOLED tablet ya da telefonu olan herkes renklerin canlı olduğunu bilir zaten. ?