Sizce ben burda kul hakkına mı girdim?

Bu konuyu okuyanlar

Red Gui11otine

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Herkese merhaba.Size bir şey anlatmak istiyorum.Benim annem okuduğum okulda okul aile birliği başkanı.Ben bu hafta da dahil son 2 haftadır okula gidemedim(çok hasta oldum,okullar arası dövüş maçına girdim ve şehir dışındaydım).E haliyle devamsızlığım iyice bi arttı.Annemde bana sildirebileceğini söyledi.Okulda ki bir yetkili ile arası iyidi.Yoklamaları hep o sisteme girer.İşte ona bir ara gidip söyliyecektim,o da devamsızlıklarımı silecekti.Fakat çok güvendiğim bir arkadaşıma çok ısrar ettiği için söylemek zorunda kaldım.O hocaya söyledi.Neyseki başıma çok bir şey gelmedi(sadece bu tür şeyleri arkadaşlarıma söylemem gerektiği hakkında ve bir ayrıcalığım olmadığı hakkında).Fakat arkadaşım kul hakkıma girdiğimi,ahirette cezamı misliyle çekeceğimi söyledi ve doğal olarak küstü.Arkadaşlar,ben burada kimsenin emek vererek kazandığı bir şeyi çalmadım.Sadece biraz hile yaptım.Günahtır büyük ihtimalle de,kul hakkına girdimmi??

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
senin okula gitmemen kimseye zarar vermiyor aksine sınıfın kalanı için daha yararlı. kişi sayısı ne kadar az olursa o kadar verimli geçer ders. iyi tarafını görmek istememiş galiba arkadaşın.

Red Gui11otine

Asistan
Reaksiyon puanı
61
senin okula gitmemen kimseye zarar vermiyor aksine sınıfın kalanı için daha yararlı. kişi sayısı ne kadar az olursa o kadar verimli geçer ders. iyi tarafını görmek istememiş galiba arkadaşın.
Sorun okula gitmemem değil,devamsızlık kayıtlarıımı hile ile sildirmem(daha sildirmedim).

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
aslında olayı programların beta testine benzetebilirsin. beta sırasındaki açıklar hile sayılmazlar genelde kullanıcı tarafından geri bildirim yapılır ve bu açık geliştirici tarafından kapatılır. geri bildirim yapmadan açığı kullananlar da exploit ile suçlanırlar.

yani okulda böyle bir şey yapılabiliyorsa bu okulun açığıdır. vicdanen çok rahatsızsan geri bildirim yapabilirsin. mesela devamsızlık listesinde değişim yapılabilmesine erişim kısıtlaması getirilebilir ya da son değişikliklerin resmi bir onay gerektirmesi gibi önlemler alınabilir.

Red Gui11otine

Asistan
Reaksiyon puanı
61
aslında olayı programların beta testine benzetebilirsin. beta sırasındaki açıklar hile sayılmazlar genelde kullanıcı tarafından geri bildirim yapılır ve bu açık geliştirici tarafından kapatılır. geri bildirim yapmadan açığı kullananlar da exploit ile suçlanırlar.

yani okulda böyle bir şey yapılabiliyorsa bu okulun açığıdır. vicdanen çok rahatsızsan geri bildirim yapabilirsin. mesela devamsızlık listesinde değişim yapılabilmesine erişim kısıtlaması getirilebilir ya da son değişikliklerin resmi bir onay gerektirmesi gibi önlemler alınabilir.
Dostuuuum,çok akıllısın...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Senin sehir disinda spor faaliyetin varsa o gunleri okulda sayilir cunku okulu temsil eden ogrencisin devamsizligin yok yani kul hakkina girme yok.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Herkese merhaba.Size bir şey anlatmak istiyorum.Benim annem okuduğum okulda okul aile birliği başkanı.Ben bu hafta da dahil son 2 haftadır okula gidemedim(çok hasta oldum,okullar arası dövüş maçına girdim ve şehir dışındaydım).E haliyle devamsızlığım iyice bi arttı.Annemde bana sildirebileceğini söyledi.Okulda ki bir yetkili ile arası iyidi.Yoklamaları hep o sisteme girer.İşte ona bir ara gidip söyliyecektim,o da devamsızlıklarımı silecekti.Fakat çok güvendiğim bir arkadaşıma çok ısrar ettiği için söylemek zorunda kaldım.O hocaya söyledi.Neyseki başıma çok bir şey gelmedi(sadece bu tür şeyleri arkadaşlarıma söylemem gerektiği hakkında ve bir ayrıcalığım olmadığı hakkında).Fakat arkadaşım kul hakkıma girdiğimi,ahirette cezamı misliyle çekeceğimi söyledi ve doğal olarak küstü.Arkadaşlar,ben burada kimsenin emek vererek kazandığı bir şeyi çalmadım.Sadece biraz hile yaptım.Günahtır büyük ihtimalle de,kul hakkına girdimmi??
Cehenneme direk olursun kardeşim ? şaka bi yana bence yanlış kul hakkı mıdır orasını bilemem etik değil

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
Bir eğitmen ve öğretmen olarak hasta olduğun zaman için rapor almadıysan ve okulu temsilen katıldığın müsabakalar hariç ayrıca müsabaka süresinden fazla şehir dışında kaldıysan bunları sildirmen senin için etik bir davranış değil.Okul yetkilisinin de silmesi yasal değil.Müsabakalar şehir dışındaysa gidiş geliş süresi daha önceden hesaplanır ve okul yönetimi tarafından izinli sayılırsın zaten bu müsabakalarda başında beden eğitimi öğretmenin görevli olarak seninle gitmiş olur.Onun haricinde hasta olduğunda aile hekimine gidip rapor alabilirdin ve annen okula götürebilirdi çok zor değil rapor almak.Ayrıca rapor almadığın ve müsabaka harici gitmediğin süreleri ele alırsak başına herhangi bir olay gelse okul yetkilileri ve sınıfına derse giren öğretmenler için problem oluşacak.Allah korusun kaza geçirdin yoklamada okulda gözüktüğün için soruşturma açılabilir önce öğretmenler eğer öğretmenlerin bir ilgisi yoksa yetkililer hakkında teftiş yapılır.Yani devamsızlığını silecek olan okul yetkilisi kendi başını yakmış olur.Diğer öğrencilerden herhangi bir farkın olmadığı için yapacağın şey kul hakkına da girer.Günümüzde belki gün içerisinde onlarca kez kul hakkına farkında olmadan giriyordur herkes ama önemsemediği için hakkımı helal etmiyorum demez, düzen böyle gidiyor.Yere attığın çöp bile kul hakkına giriyor bu kadar ince düşünseydi herkes zaten ne adaletsizlik,ne düzensizlik ne de saygısızlık olurdu insanlar arasında.O yüzden ne yapacağına sen karar vereceksin.Arkadaşın kötü bir tavsiyede bulunmamış ama en iyi kararı verecek olan da sensin nihayetinde.

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,904
Sildirmene gerek yok , idareden rapor alabilirsin.

Sarıca_46

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Güzel Düşüncen İçin Tebrik Ediyorum..
Günah, Haram, Kul Hakkı VS.. bunlar çok önemli.
Şunu söylemek isterim. Dinimizde ''sencesi , bencesi'' yok. Sorularımızı, İtikatı yani inancı sağlam olan hocalara sormamız lazım. Malum itikatı bozuk olup ama kendine hoca diyen hocalar günümüzde çok fazla ve bu konuda çok fazla dikkatli olmamız lazım.

Tavsiyem Aşağıda ki Gibi Olacak.
İsmailağa Cemaati Güvenilir Bir Tarikattır.
Tarikat Denince Kimse Korkmasın. Tarikat = Yol demektir.
Lafı daha fazla uzatmadan, ismailağa fıkıh hocalarına gönül rahatlığı ile bu soruyu hatta farklı soruların varsa onları da sorabilirsin.
Numarası : 0850 - 811 - 77 - 77

Hatta Aşağıda, Orada Görev Yapan Bir Kaç Hocamızdan Birisi Olan Fatih Kalender Hocamızın Fetva Videosuna Bakabilirsin.

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kul hakkı ve haram gibi kavramlar dert olmaktan çıkalı epey olmuştu yeğenim. Böyle bir derde sahip olduğunu belirterek burada konu açmış olman sebebiyle mutlu oldum, sevindim. Dert edindiğin mevzu tüm detaylarıyla bilebilme imkanım olmadığından kesin bir fetva ihdas etmekten dolayı Allahtan korkarım. Lakin bu konuda hatalı da olsan, masum da olsan sen böylesine seni derte sokan durumlardan kaçın ve bunun için de Allah Tealadan af dileyip tövbe et, yüreğini kısmen de olsa temizlemiş olursun. Tövbe bir daha işlenmemek kaydıyla yapıldığında ve bunda samimi olunduğunda -umulur ki- affedilir.