Sizce Amd İşlemciler Neden Isınıyor ?

Bu konuyu okuyanlar

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
AMD işlemciler yıllardan beri ısı sorunundan kendilerine ettirmedikleri küfür kalmamıştır ve hala bu sorunları ara sıra forumda, arkadaş ,knk pclerinde vb. yerlerde görüyorum.

(Bu arada lütfen yooğğo benim işlemcim ısınmıyoer yazmayın yorumlara. :) )))) Ben AMD işlemcilerinin ısınmasını düşündüm taşındım ve şuna kanaat getirdim. AMD işlemciler tasarlanırken birçok görev düşünülerek tasarlanıyor ve bunlardan fakir gamerler için en ÖNEMLİSİ oyun oynamak . Fakir gamerlerin baştacı olan amd bu anda yardıma koşuyor fakat Sorun burada başlıyor ((((((((( Bana göre ))))))) Amd işlemciler Dahili gpularla geliyorlar İntelde öyle fakat hep pc de dxdiag yazıp ekran bölümüne gelip GPU adına baktığımızda ve orada İntel Hd Graphics gördüğümüzde gözlerimiz yaşarız ve o pcyi kullanan kişiye acırız. Ama Yİne dxdiag yazıp ekrandan GPU adına baktığımızda Amd....... vb . bişey gördüğümüzde o GPU en kötü AMD gpu olsa bile içimiz rahatlar en azından kurtarır be deriz. Benim teorim şudur. İntel cpu tasarlarken dahili gpu yu düşük tutuyor. Performanssız tutuyor.Çünkü ne kadar performans o kadar güç ve o kadar enerji demektir ama AMD tarafına baktığımızda Vur ha vur Koyuyor vega graphics koyuyor r5 fln ve işlemci hem gpu kısmına hem cpu kısmını kendi halinde yetiştirmeye çalışırken hooop bir bakıyorsun 70 80 derece. 2 teorim ise tam anlayamasamda Amd cpular cpu kullanmıyor yani şöyle diyeyim AZ kullanımla çok iş yapıyor bu da işlemciyi yorum ısıtıyor. TEORİLER BUNLAR. Yanlışım olduysa affola yorumlarınızı bekliyorum.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
AMD'nin "Vur ha vur" diyerek koyduğu şey sanal çekirdektir. İntel 8 fiziksel çekirdekten 16 çekirdek işlemci yaparken AMD'ye bakıyoruz keçiye semer atmış "Vur ha vur" yapıyor. 4 tane fiziksel çekirdekten 16 tane sanal çekirdek çıkartmak da bir başarı, tebrik etmek lazım.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
AMD'nin "Vur ha vur" diyerek koyduğu şey sanal çekirdektir. İntel 8 fiziksel çekirdekten 16 çekirdek işlemci yaparken AMD'ye bakıyoruz keçiye semer atmış "Vur ha vur" yapıyor. 4 tane fiziksel çekirdekten 16 tane sanal çekirdek çıkartmak da bir başarı, tebrik etmek lazım.
Sanal çekirdek =Threating
Mesaj otomatik birleştirildi:

mi?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Sanal çekirdek =Threating
Mesaj otomatik birleştirildi:

mi?
Şöyle düşün; Elinde 1 Fiziksel çekirdek işlemcin var sen bunu yazılım yoluyla 2 çekirdeğe çeviriyorsun, 1 fiziksel 1 sanal oluyor. Bu durumda elde ettiğin performans artarken tek çekirdeğe düşen görev de artıyor, haliyle enerji tüketimi ve ısı artıyor. Intel tek çekirdek performansında iyi olduğu için doldurmaya gerek duymuyor.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Ryzen işlemcilerde böyle bir problem yok ki. Bazı durumlarda anakarta bağlı olarak ilk başlarda voltaj gerekenden fazla oluyor. Ayarladıktan sonra sorun kalmıyor. Eskiden öyleydi evet ancak şuan Ryzen işlemciler, Intel'e kıyasla daha iyi termal konuda.
:) Sen onu bşde bakkal pccilerine sor

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Ama amd a serisi bir hataydı a9 da biraz düzeltebildiler

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
AMD işlemci kullanmakla fakir gamer olmanın çok alakası yok. Enayi olmamakla alakalı bir durum bu. Aynı parayı ödüyorsun, verdiğin paraya daha fazla performans alıyorsun. Varsın biraz daha fazla ısınsın sıkıntı yok. Benim imkanım var mesela AMD ya da İntel'in en iyi işlemcisini de kullanırım ama bütün pclerimde AMD kullandım. Tercih meselesi bu.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
AMD işlemci kullanmakla fakir gamer olmanın çok alakası yok. Enayi olmamakla alakalı bir durum bu. Aynı parayı ödüyorsun, verdiğin paraya daha fazla performans alıyorsun. Varsın biraz daha fazla ısınsın sıkıntı yok. Benim imkanım var mesela AMD ya da İntel'in en iyi işlemcisini de kullanırım ama bütün pclerimde AMD kullandım. Tercih meselesi bu.
Ben kesinlikle fakir demiyorum DİYORLAR.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
OK bro sakin :)