Siz Hangi İstanbul'u Çektiniz!

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Taken 2 Takip İstanb​ul (eleştiri)
taken2-ekimde-vizyonda.jpg

2012 Fransa yapımı olan Taken 2 ( Takip İstanbul ) filmini birkaç gün önce seyrettim. İzleyen bilir, serinin birinci bölümü 2008 yılında Paris’te çekilmiş ve gişe rekorları kırmıştı. Bu bölümde ise amansız takip İstanbul’da geçiyor ve birincisini aratmayan sahneler mevcut filmde.

Filmin başrolünde mitolojik filmlerinden tanıdığımız (Zeus) Liam Neeson var.
Neeson ilerlemiş yaşına rağmen yine başarılı bir performans sergilermiş, çok beğendim. Filmi izlerken Taken 2’nin yapımcısı Luc Besson’un tam bir Müslüman ve Türk düşmanı olduğunu düşündüm. İstanbul’u elinden geldiği kadar İran gibi göstermeye çalışan Besson bu konuda çok başarılı olmuş.
Eminönü ve Kapalı çarşı haricinde filmin neredeyse tamamı Tarlabaşında çekilmiş.
Filmde Neeson’un karısı ve kızı haricinde bütün kadınlar kara çarşaflı, bütün evler yıkık dökük, erkekler afgan giysileri giyiyor, herkes sokakta birbirine sıkıyor, polis arabaları Murat 124…vs…vs…
Filmde farklı bir İstanbul anlatılmış ve o farklı İstanbul’u şuan bütün Dünya izlemeye başladı.
Ülkemizin tanıtımı açısından gerçekten sorun çıkarabilecek derecede yanlı bir film.
Gerçi bu tür aşağılayıcı filmlerin yabancısı değiliz halk olarak, fakat bu sefer cidden çok ileri gitmişler.
Bu rezaletin çekilmesine izin veren yetkililer neyin kafasındalar pek anlamış değilim.
[video=youtube;vFZ2eQ0PpW4]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vFZ2eQ0PpW4[/video]

10 ÜZERİNDEN 4
Fatih Ergin Sayın
Hayalci Turancen

Kaynak:
http://fatihsayin.com/taken-2-takip-istanbul-elestiri/

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bazılarının hayalini kurduğu bir istanbul çekmişler :)

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Bunların çekimine izin verenlerin istedigi şeyler zaten onlara göre olması gereken İstanbul

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
150 yıl önceki istanbul değil mi o

Istanbul'un yüksek gökdelenleri ve lüks otelleri yok

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
İstanbul'a gelip film çekenler, illa o Kapalıçarşı'nın damında bir geziyor.
Ne var orada yav?

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yurtdisinda yasiyorum. Istanbul'a her gelisimde daha bir nefret edip geri donuyorum maalesef. Siz icerde alismisiniz iki tane duz kaldirimla sehircilik hizmet aldiginizi saniyorsunuz. Yurtdisidna yasyanlar gorur ve bilir Istanbul'un ne kadar kohne, bakimsiz bir shir oldugunu. Filmde tarlabasi dediginiz yerleri kullanmasalar bile Istanbul Sirkeci bile tek basina bir utanc abidesi olurdu. Tahtakale, Unkapani, Sirkeci banliyo hatti, Edirnekapi, Alibeykoy, Bayrampasa, Gaziosmanpasa bilemem nereleri sayayim size ama sehir viraneye donmus. 9 ay oldu tatili bitip geri doneli ama her gununden ayri bir nefret ettim. Dedim ya filmde az bile gostermisler memnun olmalisiniz. Garibim milletin sehirciligin ne oldugundan haberi yokki.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
30 kere yazdım yine yazayım:

Adamların ellerinde ay-yıldız dövme var.
İlk filmde kahramanımızın dağıttığı evde İtimat fırın, Efe rakı vardı.
Bunlar iyi niyetli değil.
İkinci filmin Türkiye'de çekilmesi tesadüf değil.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
adamlar ileri görüşlü. istanbulun birkaç yıl sonraki halini çekmişler. gidişat onu gösteriryor

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
hayalet sürücüde aynıydı türkiyeye dair bir iz görmedim

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
İstanbul olduğundan çok farklı gösterilmiş her yerde baştan ayağa kara çarşaf giyen kadınlardan tutun murat 131 polis arabalarına(ne alakaysa) her yere sokuşturulmuş cami manzaralarına kadar tek kelimeyle berbat bir filmdi. Bu filmi sinemada gidip izlemeyin korsanını indirip izleyin. Şu geri zekalılara izin falan vermesinler bir daha İstanbul'da film çekmelerine. Hepsi aynı bunların islam düşmanlığı amaç o. Anlatılmak istenen tek mesaj: Tüm müslüman ülkeler geri kalmıştır... Türkiye'nin son yıllarda yurtdışında oluşturmuş olduğu olumlu imaj yerle bir olacak bir de James Bond : Skyfall saçmalığı var o da aynısı olacak bu filmdeki gibi İstanbul'a hazırlanın ...

free_agent

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Yanlış olan elin yabancısından gelip senin ülkeni güzel bir şekilde göstermesini beklemen.Sen kendi başına kaliteli filmlerle ülkeni dünyaya tanıtamazsan,seni küçük düşüren,dini inancına(filmde müslüman geri kalmış imajı verilmeye çalışılıyor bence) laf eden yapımlara sadece kızdığınla kalırsın.

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bizdede buna benzer filimler var insan izleyince sokağa tedirgin bir şekilde çikıyor tabii istanbulu daha iyi değerlendire bilmek için birazda dışarıdan bakmak lazım benim istanbulda yaklaşık 20 yılım geçti hertarafını bilirim şimdi 5 yıldır gelmiyorum ama istanbul artık koskoca bir kabus tur bence ne şehir ne köy nede kasaba içine edilmiş bir ucube

Genero

Profesör
Reaksiyon puanı
1
olay zaten eski istanbulda geçmiyor mu ? bence o kadar abartmayın burada ne filmler çekildi daha neler çekilir sonuçta bir film

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
adamlar ileri görüşlü. istanbulun birkaç yıl sonraki halini çekmişler. gidişat onu gösteriryor

Yahu bir film ülkeni kötü gösteriyor. Yapılan yanlışlıklarla Dünya'da bu izleniyor ve sen hala çıkmışsın adamların tarafını tutup "gidişat onu gösteriyor" diyebiliyorsun ya.

Ben inanmıyorum gidişatın bunu gösterdiğine. Sırf filmin konusu için karanlık, eski, kötü göstermişler ülkemizi. Bunun desteklencek bir tarafı yok.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Artık eskisi gibi değil. İstanbul'u bilen biliyor zaten. Buraya ne ünlüler geldi. Angelina'sı, Madonnası bir sürü sporcu... Bir sürü turist geliyor senede... Ayrıca yaz turizmi için de geliniyor...

Adamların yaptığı terbiyesizlik tabi orası ayrı mesele.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
İstanbul'dan önce onlara New York'a bir bakmalarını tavsiye edeyim ben de. Hiç bir filmlerinde New York'un kötü tasvir edildiğini gördünüz mü? Ama çok berbat tam bir suç cenneti. Özellikle benim gibi orada yaşayanlar bilir Bronx, Harlem, jerstore, Crown Heights, Bedstuy, Brownsville, Doğu New York, Güney Bronx, Flatbush, Bushwick, Güney Jamaica Queens, Washington tepeleri buralardaki durumu ... Buraları filmlerde hiç görmeyiz hep upper manhattan, downtown gibi yerler gözümüze sokuluyor ben istanbul'a yaptıklarını iki yüzlülük olarak görüyorum.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
İstanbul'dan önce onlara New York'a bir bakmalarını tavsiye edeyim ben de. Hiç bir filmlerinde New York'un kötü tasvir edildiğini gördünüz mü? Ama çok berbat tam bir suç cenneti. Özellikle benim gibi orada yaşayanlar bilir Bronx, Harlem, jerstore, Crown Heights, Bedstuy, Brownsville, Doğu New York, Güney Bronx, Flatbush, Bushwick, Güney Jamaica Queens, Washington tepeleri buralardaki durumu ... Buraları filmlerde hiç görmeyiz hep upper manhattan, downtown gibi yerler gözümüze sokuluyor ben istanbul'a yaptıklarını iki yüzlülük olarak görüyorum.

How I met your mother dizisinde sayısız kez New Jersey ile dalga geçilmiştir.
The Town New York değil ama Boston da geçiyor, nasıl bir pislik olduğundan bahsediyor.
2011'in en iyi dizisi Homeland Amerikan İsrail bayrakları yakılıyor.
Enemy of the State yine Amerikanın çarpık yönetimini anlatır.
Jericho ABD nin parçalanışını anlatır.

Bunlar sadece benim aklıma gelen filmler diziler.

Ben burda X şahsına salak dersem sizin o yazıyı okur geçersiniz. Ben burda size salak dersem hemen durur ne oluyor lan diye ayaklanırsınız, olay budur.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
How I met your mother dizisinde sayısız kez New Jersey ile dalga geçilmiştir.
The Town New York değil ama Boston da geçiyor, nasıl bir pislik olduğundan bahsediyor.
2011'in en iyi dizisi Homeland Amerikan İsrail bayrakları yakılıyor.
Enemy of the State yine Amerikanın çarpık yönetimini anlatır.
Jericho ABD nin parçalanışını anlatır.

Bunlar sadece benim aklıma gelen filmler diziler.

Ben burda X şahsına salak dersem sizin o yazıyı okur geçersiniz. Ben burda size salak dersem hemen durur ne oluyor lan diye ayaklanırsınız, olay budur.
Benim anlatmak istediğim istanbul, müslümanlık konusunun hassaslığı ve olmayan şeyleri varmış gibi göstermeleri senin ne demek istediğini anlamadım ama eleştirmek farklı, olmayan bir şeyi varmış gibi filmde yansıtmak farklı şeyler sen hiç murat 124 polis arabaları gördün mü istanbulda yada istanbuldaki kadınların % 80'i burqa lı (türban değil dikkat) ve kadınların istanbulda araba kullanmasının yasak olduğu izlenimi verilmiş bu filmi izle demek istediğimi anlayacaksın.

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadas neden baskalarından(özellikle amerikadan) bizi iyi göstermesini beklersin ki!Bu ülkede bu kafa varken bizi daha çok kötülerler bizde kavgasını sanal ortamda,çalıştığımız yerlerde ,kahvelerde vs yaparız.Ayriyetten İstanbul gerçekten çok kötü yönetilmiş yönetiliyor.Saçma sapan binalar saçma sapan yerlere dikiliyor.Atamızın yaptığı İstanbul'u sabah gün doğarken izlemiş bir insan bu İstanbul için ağlar.Siz sanata değer vermezseniz sonu tasarımdan uzak bir anlayış çıkar.Siz bilime önem vermezseniz rahatsız toplum çıkar,Siz felsefeye önem vermezseniz birlikten uzak insanlar çıkar.Şimdi size sorarım bu ülkede bunlardan hangisi önemli konumda?E biz neyi tartışıyoruz?

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Benim anlatmak istediğim istanbul, müslümanlık konusunun hassaslığı ve olmayan şeyleri varmış gibi göstermeleri senin ne demek istediğini anlamadım ama eleştirmek farklı, olmayan bir şeyi varmış gibi filmde yansıtmak farklı şeyler sen hiç murat 124 polis arabaları gördün mü istanbulda yada istanbuldaki kadınların % 80'i burqa lı (türban değil dikkat) ve kadınların istanbulda araba kullanmasının yasak olduğu izlenimi verilmiş bu filmi izle demek istediğimi anlayacaksın.

Tabiki tasvip edilecek bir olay değil. Ancak önce öz eleştiri yapmak lazım.
Bu filmin yönetmenini görseniz ve ona şu soruları sorsanız.
Siz İstanbul'u böyle mi gördünüz? İstanbul böyle bir yermiydi deseniz.

Adamın size vereceği cevap şudur.
Daha iyisini sen yap. Konuşma bitmiştir.

Bu memleket de Recep İvedik gibi utanç duyulması gereken (bir Türk insanı örnek alınıp canlandırılıyor çünkü filmde) filmleri beğenip ordaki hareketleri espirileri hayatında kullanan insanlar olduğu müddetçe kimse kalkıp bana yok şu film böyle, yok bu film böyle, yok bu böyle olmuş, yok bu çok abartılmış demesinler.

Her neyse geniş konu...

Ecnebiler sinema konusunda bizden çok öndeler.
Biz daha iyisini yapana kadar durum budur yapacak bişey yok.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Taken 2 Takip İstanb​ul (eleştiri)
taken2-ekimde-vizyonda.jpg

2012 Fransa yapımı olan Taken 2 ( Takip İstanbul ) filmini birkaç gün önce seyrettim. İzleyen bilir, serinin birinci bölümü 2008 yılında Paris’te çekilmiş ve gişe rekorları kırmıştı. Bu bölümde ise amansız takip İstanbul’da geçiyor ve birincisini aratmayan sahneler mevcut filmde.

Filmin başrolünde mitolojik filmlerinden tanıdığımız (Zeus) Liam Neeson var.
Neeson ilerlemiş yaşına rağmen yine başarılı bir performans sergilermiş, çok beğendim. Filmi izlerken Taken 2’nin yapımcısı Luc Besson’un tam bir Müslüman ve Türk düşmanı olduğunu düşündüm. İstanbul’u elinden geldiği kadar İran gibi göstermeye çalışan Besson bu konuda çok başarılı olmuş.
Eminönü ve Kapalı çarşı haricinde filmin neredeyse tamamı Tarlabaşında çekilmiş.
Filmde Neeson’un karısı ve kızı haricinde bütün kadınlar kara çarşaflı, bütün evler yıkık dökük, erkekler afgan giysileri giyiyor, herkes sokakta birbirine sıkıyor, polis arabaları Murat 124…vs…vs…
Filmde farklı bir İstanbul anlatılmış ve o farklı İstanbul’u şuan bütün Dünya izlemeye başladı.
Ülkemizin tanıtımı açısından gerçekten sorun çıkarabilecek derecede yanlı bir film.
Gerçi bu tür aşağılayıcı filmlerin yabancısı değiliz halk olarak, fakat bu sefer cidden çok ileri gitmişler.
Bu rezaletin çekilmesine izin veren yetkililer neyin kafasındalar pek anlamış değilim.
[video=youtube;vFZ2eQ0PpW4]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vFZ2eQ0PpW4[/video]

10 ÜZERİNDEN 4
Fatih Ergin Sayın
Hayalci Turancen

Kaynak:
http://fatihsayin.com/taken-2-takip-istanbul-elestiri/

Bu yazıyı olurken bir an acaba biz gayrimüslüm bir ülkeyiz Adamlar bizi Müslüman bir ülke gibi lanse ediyor ve o yüzden rahatsız oluyoruz hissine kapıldım kadınların çarşafli erkek lerin sakallı olarak göstermesin den ne gibi rahatsızlık duymuş yazar

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Bu yazıyı olurken bir an acaba biz gayrimüslüm bir ülkeyiz Adamlar bizi Müslüman bir ülke gibi lanse ediyor ve o yüzden rahatsız oluyoruz hissine kapıldım kadınların çarşafli erkek lerin sakallı olarak göstermesin den ne gibi rahatsızlık duymuş yazar

Sen bir daha baştan bir oku. Sana bir de küçük bir tiyo.. Türban demiyor çarşaf diyor.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Velevki çarşaf olsun fatih semtinde giyen çok giyene de neden giyiyorsun diyemezsiniz ki.

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Arkadaş İstanbul'da film çekiyorsun mekanmı bulamadın,gökdelenmi yok,lüks mekanmı yok binlerce var,sinirlenmemek elde değil.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Yurtdisinda yasiyorum. Istanbul'a her gelisimde daha bir nefret edip geri donuyorum maalesef. Siz icerde alismisiniz iki tane duz kaldirimla sehircilik hizmet aldiginizi saniyorsunuz. Yurtdisidna yasyanlar gorur ve bilir Istanbul'un ne kadar kohne, bakimsiz bir shir oldugunu. Filmde tarlabasi dediginiz yerleri kullanmasalar bile Istanbul Sirkeci bile tek basina bir utanc abidesi olurdu. Tahtakale, Unkapani, Sirkeci banliyo hatti, Edirnekapi, Alibeykoy, Bayrampasa, Gaziosmanpasa bilemem nereleri sayayim size ama sehir viraneye donmus. 9 ay oldu tatili bitip geri doneli ama her gununden ayri bir nefret ettim. Dedim ya filmde az bile gostermisler memnun olmalisiniz. Garibim milletin sehirciligin ne oldugundan haberi yokki.

Kardeş gelme o zaman bir daha bu köhne şehire.. Kendi kendine böyle eziyet eden birinide ilk gez görüyorum.. O çok sevdiğin yurtdışında kalmaya devam et... Mazoşistmisin sen ?

İşim gereği ben çok yurtdışına çıktım. Avrupa , asya ülkelerine gittim. iyi yanlarıda vardı kötü yanlarıda... Ama hiçbirinin en güzel mahallesine bu köhne ülkemin toprağının çalısını değişmem...

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Kardeş gelme o zaman bir daha bu köhne şehire.. Kendi kendine böyle eziyet eden birinide ilk gez görüyorum.. O çok sevdiğin yurtdışında kalmaya devam et... Mazoşistmisin sen ?

İşim gereği ben çok yurtdışına çıktım. Avrupa , asya ülkelerine gittim. iyi yanlarıda vardı kötü yanlarıda... Ama hiçbirinin en güzel mahallesine bu köhne ülkemin toprağının çalısını değişmem...
Benim annem Türk babam İngiliz Türkiye'yle fazla bir bağlantım da yok ancak şunu söyleyeyim. Londra'da yaşıyorum ve 3 yıl New York'ta yaşadım 3 yıl Cape Town'da yaşadım ve pek çok yer de gezdim. Ancak beni İstanbul kadar etkileyen bir şehir olmadı bunda çok ciddi söylüyorum size. Her şeyiyle harika bir şehir modern dünyayla tarihin bu kadar iç içe olduğu başka bir şehir yok ancak kıymeti bilinmiyor orası ayrı içinde bulunan insanlar da tabi nefret ettirebiliyorlar şehirden. New york'ta, Londra'da binalardan başka bişey bulamazsınız

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Yakında tarih falan da kalmayacak kentsel rant yüzünden camileri falan yıkacak lar.

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Bu yazıya en iyi bu şarkı gider

Bağır tellal bağır herşey bedava
Hürriyet bedava, vatan bedava

Videoyu kaldırdım arkadaşlar, bu ger.zekalı muyap yine ceza verir kaldırdım

istbne

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Edepsizlik etme cocuk, sebepleri senle tartisacak degilim.