Siz 10 Aralık'ta gelecek Çin aşısına güveniyor musunuz? Vurulur musunuz?

Siz aşıyı vurulur musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

ahmoloji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Bence sanırım 10 Aralık'ta geleceği söylenen Çin aşısını birkaç ay sonra, yan etkileri olmadığı kesin olduğunda vurulabilirim. Siz ne düşünüyorsunuz?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Öncelikle ben Batı ülkeleri tarafından üretilen RNA bazlı aşılara güvenmiyorum. Çünkü bu tarzda üretilen ilk aşı olacak. Halbuki ölü virüslerden üretilen aşılar ise onlarca yıldır üretiliyor ve güvenilirliği biliniyor yan etkileri biliniyor.

Halbuki rna bazlı aşı hücre duvarından içeri girerek hücrelere belli komutlar vererek bağışıklık oluşturuyor. Buradaki en büyük risk bu aşının hücre çekirdeğine girip girmeyeceği. Firma kesinlikle oraya girmediğini söylüyor ama bu kadar kısa sürede üretilen bir aşıda bu doğru test edilir mi onu bilemiyorum.

Yoksa insan eli ile evrime gidiyor belki de süreç.

Belki size saçmalık gerecek ama rna bazlı aşıda bulunan Luciferase isimli bir maddeye de bakmak lazım.
Mesela belli bir ışığın altından geçen insanların aşılı olup olmadıklarını gösterebilecek bir teknoloji olarak da kullanılabileceği konusunda şüphem var.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
download.png

ahmoloji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Öncelikle ben Batı ülkeleri tarafından üretilen RNA bazlı aşılara güvenmiyorum. Çünkü bu tarzda üretilen ilk aşı olacak. Halbuki ölü virüslerden üretilen aşılar ise onlarca yıldır üretiliyor ve güvenilirliği biliniyor yan etkileri biliniyor.

Halbuki rna bazlı aşı hücre duvarından içeri girerek hücrelere belli komutlar vererek bağışıklık oluşturuyor. Buradaki en büyük risk bu aşının hücre çekirdeğine girip girmeyeceği. Firma kesinlikle oraya girmediğini söylüyor ama bu kadar kısa sürede üretilen bir aşıda bu doğru test edilir mi onu bilemiyorum.

Yoksa insan eli ile evrime gidiyor belki de süreç.

Belki size saçmalık gerecek ama rna bazlı aşıda bulunan Luciferase isimli bir maddeye de bakmak lazım.
Mesela belli bir ışığın altından geçen insanların aşılı olup olmadıklarını gösterebilecek bir teknoloji olarak da kullanılabileceği konusunda şüphem var.
mantıklı aslında
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence de hemen güvememek gerekir

gif müq

techip4132

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Bence sanırım 10 Aralık'ta geleceği söylenen Çin aşısını birkaç ay sonra, yan etkileri olmadığı kesin olduğunda vurulabilirim. Siz ne düşünüyorsunuz?
yakın zamanda yan etkisi çıkabilir bence şuan son umut olarak kullanılmalı

Reaksiyon puanı
646
aşıdan panda-2021 virüsü çıkma ihtimali olduğu için hayır vurulmam amerika ve almanyadaki %95 olan aşının tamamlanmasını beklerim

ahmoloji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
bir 20k verseler olurum ası
?️?️?️ :nomouth::nomouth:

yakın zamanda yan etkisi çıkabilir bence şuan son umut olarak kullanılmalı
bence de

aşıdan panda-2021 virüsü çıkma ihtimali olduğu için hayır vurulmam amerika ve almanyadaki %95 olan aşının tamamlanmasını beklerim
:nomouth: bence de hemen güvememek gerekir

ama belirli bir süre geçince ve kesin olarak yan etkisi çıkmadığı zaman olabilir

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Hele birileri olsun ondan sonra onlara bir şey olmazsa yaparım gibi ama belki uzun sürede etkisi vardır bilemiyorum.

ahmoloji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Hele birileri olsun ondan sonra onlara bir şey olmazsa yaparım gibi ama belki uzun sürede etkisi vardır bilemiyorum.
aynen birkaç ay veya yıl sonrasına etki yaparsa o da kötü ama yapmaz umarım zaten Nisan'da Türk aşısının çıkacağı açıklanmıştı yerli aşıyı beklerim en azından biraz daha güven sağlayabilirim.

Ben pek güvenmiyorum :)
Aynen Nisan'da Türk aşısı da çıkacakmış ama galiba yerli aşı ama Çin aşısına ben de pek güvenmiyorum açıkçası ama yerli aşıya daha fazla güvenirim şahsen.

monarosa

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Çine güvenmiyorum ne olduğu belli olmaz o yüzden çin aşısı yaptırmayı düşünmüyorum.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Çin aşısı pek düşünmem üstelik aşı çalışması olmayan gelişmiş ülkelerin de Çini tercih etmemesi beni daha çok düşündürüyor.